69?° SALAMANDER X 1?5 Diehtershoekje Met Andere Woorden De mensen schrijven hun eigen geschiedenis, Kwaliteit in schoenen heeft'n naam.. longetje drinkt benzine Geslaagde typers m Werkverschaffing in de dertiger jar en I eugd wieler r onde CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING Kind.... WOENSDAG 11 JULI 1979 28-520 Orize oproep aan oude mensen om hun herinneringen uit de crisis- tijd eens voor de krant op papier te zetten, heeft succes gehad. We hebben verscheidene brieven ontvangen, die we ook in de krant gaan afdrukken. Vandaag de eerste twee: mevrouw Pont, tachtig jaar en bewoonster van het Schiedamse bejaardentehuis Thurlede vertelt, hoe het was om met een werkloze getrouwd te zijn. Achter de afkorting M.S. verschuilt zich een zeventigjarige Vlaardinger. De komende we ken zult u hun namen nog wel vaker tegen komen. Voor't moderne interieur... cParis Lijnbaan 65 Rotterdam Schattig... m ill HAN VAN DER HORST Eerste kwaliteit! Mercuriusstraat 41, tel. 34.21.63, VLAARDINGEN Herinneringen aan de crisistijd Voor mij is in ieder geval bewezen: de mensen kunnen best hun eigen geschiedenis schrijven, als ze het maar durven. Wie rechttoe rechtaan op papier zet, wat hij of zij allemaal beleefd heeft, krijgt bijna altijd een Fraaie kunststof hangverlichting met originele "rolly"-trekpendel (traploos in hoogte verstelbaar tot 170 cm). In melkwit met een bruin transparante bovenkap en ver- chroomde beugel. 2 fittingen. 9i armatuur 50 cm, voor *!/arita Afgelopen vrijdag stormden de kinde- ren juichend naar huis. De laatste schooldag zat er op. Vakantie, einde- lijk dacht ik en slaakte een zucht van verlichting. De voorgaande weken waren beslist geen pretje geweest zo- wel voor hen als voor mij. Het begon al bij het opstaan: „Jongens emit, aankleden je moet naar school". Twee slaperige hoofden keken me dan verstoord aan. ,,lk lig net zo lekker" en: „Ik ben nog zo moe" werd er dan gesteund en daar doken ze weer onder de dekens. Heel wat ochtenden voelde ik me een harteloos schepsel als ze na een volgende por kreunend uit bed stap- ten en zich aankleedden met bewe- gingen die het meeste weg hadden van een vertraagde filmopname. Even later verschenen ze met witte gezich- tjes aan het ontbyt en pas buiten on- derweg naar school begonnen ze goed te ontwaken. Tussen de middag leek alles in orde maar na half vier begon de ellende. Vermoeid uitziende kinderen die niets anders deden dan kibbelen en vervelen. Als ik na het eindeloos tot tien tellen en steeds maar weer waar- schuwen dan eens een grote mond opzette leverde dat een paar rade- loos snikkende hoopjes mens op die met zichzelf geen raad wisten. Mijn goed bedoelde voorstel om eens goed uit te rusten en vroeg naar bed te gaan werd steeds met hoongelach ontvangen. „We kunnen toch niet slapen, het is veel te licht". was het geheide antwoord. En inderdaad werd het iedere avond toch gauw half elf voor het span sliep en had de tijd waarop ze gingen totaal geen invloed. Logisch dus dat ze er de andere mor- gen zo moeilyk uitkwamen. De enige troost was dat niet alleen onze koters hier last van hadden. Tij- dens gesprekken met andere ouders bleek het een welbekend en overal voorkomend beeld te zijn. Doorge- draaide kinderen en ouders die met smart naar de vakantie uitkeken. Nu is het dan zover. Geen geroep 's morgens want ze zien maar wan- neer ze emit willen komen en zich aankleden. Meestal gebeurd dat pas als ze naar buiten willen. Met voile teugen genieten ze van de vrijheid en worden weer vrolijk en onderne- mend. Ze zijn weer zoals het hoort. De ogen, die de laatste tijd zo ver moeid keken, stralen weer van on- deugende levenslust en hoewel ik niet altijd hoera roep bij alle streken waarmee ze me verrassen heb ik dit toch liever als het voorgaande. goed verhaal, dat anderen graag le- zen. Wij van de krant weten, hoe positief de meeste lezers reageren op artikelen over vroeger. Aan de andere kant zijn het juist de belevenissen van de gewone mensen die vergeten worden. De grote jongens, de politivi, de onder- nemers zorgen er wel voor, dat hun daden en woorden geboekstaafd worden (althans het deel, waar ze trots op zijn). De enorme geschied- kundige schat aan gegevens die op- geslagen ligt in de herinnering van gewone mannen en vrouwen, die enorme schat kan niet worden opge- graven. Omdat zoveel mensen wat ze zelf hebben meegemaakt niet de moeite waard vinden. „Wie interesseert dat nou?" zo redeneren ze. Mij interesseert het. En mijn generatiegenoten. Specialist in modeschoenen en luxe lederwaren tel. 010-116843 ReguRersbreestraat 43 Amsterdam^. tel. 020-247279 Zondagmiddag vonden twee jonge Schiedammertjes tijdens het spelen op het terrein van een aan de Stad- houderslaan gevestigde wasserij een fles waarvan zij vermoedden dat hij was gevuld met frisdrank. Een van hen, de 7-jarige R.W., nam een slok van de inhoud. Later op de dag werd de jongen ziek en moest hij met spoed worden opgenomen op de intensive care afdeling van de Nolet- stichting. Nader o.nderzoek wees uit dat er vermoedelijk benzine in de fles zat. Leuk 100% katoenen meisjesjurkje. Lief afgewerkt met kapmouwtjes, smockwerk aan de zijkant en kant- garnering. In licht-beige, maten 104 t/m 128. Verleden maand op 19 mei ben ik dertig geworden. Mijn vroegste her inneringen stammen denk ik uit de tijd rond 1 953-1954: mijn vader kocht een radio. Sindsdien is het steeds maar beter gegaan met mij en mijn familie. Ik woon alleen in een mooie driekamerflat, Dit artikel schrijf ik in mijn werkkamej. Zo is hij niet door de architect bedoeld. Het is de slaapkamer voor de ouders. En mijn bed staat in de slaapkamer voo/ twee kinderen. En ik kijk naar de televisie in de woonkamer voor een gezin. Die flat vind ik precies groot genoeg voor een kerel alleen. Wat materiele tegenspoed is, weet ik niet. Oude rnensen weten dat wel. Zij ken- nen de eenvoudige misere van het leven van alledag. Ze weten wat het is getekend te zijn door een fiets- plaatje. Ze hebben de tomatensoep in bhk geproefd. Zijn er nog meer mensen die daar hebben staan te dringen en te roepen voor Wilton? Hoe was het om in die tijd visser te zijn? Zijn er kinderen van vissers- weduwen, wier man bijvoorbeeld in de eerste wereldoorlog omkwam, toen hun logger op een mijn liep? Hoe was het in de grote werkhallen van Gusto, toen Guus en Toon Smulders nog de scepter zwaaiden? a Bij Havenbedrijf Vlaardingeii-Oost werkten in de crisistijd veel "losse" mensen die weer weggestnurd werden als er geen werk was Waar blijven de Maassluizenaars met hun brieven?- Begin juni deden wij dus een oproep om herinneringen op te schrijven aan de crisistijd. Die oproep herhalen we vandaag. Het adres is: Rijnniond West Combinatie, Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen. Het bloedpark x if, De mensen die in de werkverschaffing het Oranjepark aanlegden noemde het een "Bloedpark" De sollicltatle 't Was in de dertiger jaren. Mijn man was al tijden werkloos. Iedere dag op zoek en brieven voor solli- citatie. Op een dag kwam hij terug van 't stempelen met een verhaal. Er zou klinkerswerk zijn in Am sterdam. Maar geld voor de trein hadden we niet, dus dan maar op de fiets. Wat is nu zo'n kleine 90 km. heen en 90 terug als je op werk uitgaat. Afgesproken werd met een oud- collega: we vertrekken om 3 uur vannacht. De banden opgepompt een boterham voor onderweg mee, vroeg naar bed, want het was weer snel opstaan. Ze waren op tijd klaar om te vertrekken. Maar het was noodweer. Storm, onweer, en stortregen. Maar kom, we gaan er toch door. En daar gingen ze de lange trip te- gemoet en om in Amsterdam te horen, dat er helemaal niets van waar was. De teleurstellingen telkens weer zijn voor iemand die dat zelf nooit heeft ondervonden niet te begrij- pen, maar trappen je wel de grond in t Mevr. Pont Zoals nu waren er ook „toen" vooraanstaande gezagsdragers die van mening waren, dat een groot deel van de werklozen te lui was om te werken. Dat beweerden zij, vanachter hun bureau, maar ze zouden eens de moeite hebben moeten nemen te gaan kijken bij Wilton, wanneer daar een schip in het dok zat, dat onder de wa- terlijn schoongemaakt en geverfd moest worden. Daar werden dan Josse" mensen voor aangenomen waarvan er altijd wel een aantal buiten de poort stonden. Wanneer de betrokken baas verscheen, vlo- gen ze tegen het liek op om de aandacht op zich te vestigen en schreeuwden van: ,,Ik, baas, ik!" Een mensonwaardige vertoning, opgevoerd door luilakken die wat extra's wilden verdienen. Ze mochten dan, laten we aannemen in het gunstigste geval drie dagen in de blubber werken voor plus minus f 5,- per dag, is gelijk aan voor drie dagen f 15,-, waarvan twee derde werd afgehouden. Bij Havenbedrijf Vlaardingen-Oost van hetzelfde laken een pak.Daar werd in drie ploegen gewerkt en als er veel schepen lagen, werden ook daar losse arbeiders aangeno men, die uit voorraad beschikbaar waren. Driemaal per dag stonden ze daar, met het stukkenzakje bij zich, want wie werd aangenomen, werd meteen tot het terrein toegelaten. De bazen hadden natuurlijk wel hun wensen, hoewel een groot deel van de aan te nemen mensen aan het oordeel en de ervaring van de dienstdoende portier werd overgelaten. Wat somS met grove willekeur gepaard ging. Een van die losse arbeiders, een bekwame bootwerker, werd regelmatig door een bepaalde portier overgeslagen. Op een keer zei de man er wat van en dreigde de portier wat aan te doen, als hij ermee doorging hem van het werk buiten te sluiten. Deze lachte erom (was hij niet on- schendbaar?). maar werd enige dagen daarna door betrokkene met e6n schot het levenslicht uit- geblazen. De aapleg van het Oranje-park was weer een ander geval. Het zand was in de eerste wereldoorlog (er is altijd wat) door werkloze vissers met handwagens vanaf de Ron. Wilhelminahaven daar gebracht. Het bleef onaangeroerd tot aan de crisis liggen en werd de Sahara ge- noemd. Tot het gemeentebestuur op het idee kwam er door loslo- pende jonge krachten verandering in aan te brengen. Zij werden daartoe opgeroepen, groeven vij- vers, legden paden en gazons aan, ik meen dat zij ook de banken ge- maakt hebben, en werden daar- voor met f 2,50 perweek beloond. Het was zelfs zo dat, wanneer hun vader werkloos was, er van die knaak geen twee derde werd in- gehouden. Zo ziet men hoe met wijs beleid en sociaal-economisch inzicht parken worden aangelegd, waar de samenleving mee verrijkt wordt. Het park werd later met veel bombarie en een onnoemlijk aan tal oranje-gestrikte gezagsdragers en oranje verenigingen, kortom door mensen die er geen slag werk aan verricht hadden, ingewijd. De jongens die er hun krachten aan gegeven hadden noemden het een Bloedpark M.S. Naschrift: voor het goede begrip moet u dit weten: als een werklo ze tijdelijk werk vond, werd twee derde van het verdiende bedrag op zijn uitkering in mindering ge bracht. Datzelfde gebeurde als ge- zinsleden werk hadden en loon ontvingen. Werklozen kwamen bovcndien in aanmerking voor in- geblikte soep, vices en nog meer levensmiddelen, zodat de winkc- liers het nog moeilijker kregen, dan zij het al hadden. HOEK VAN HOLLAND - De Tour de France is maar net afgelopen als in Hoek van Holland alweer een wiel- renspektakel de aandacht zal trekken. De Jeugdwielronde wordt namelijk op de avonden van de 23e, 24e en 25e juli verreden. Dit typisch Hoekse evenement wordt voor de lOe maal georganiseerd door de familie Van Ooyen, geassisteerd door een aantal enthousiaste vrijwilligers. Jongens en meisjes fietsen in ploeg- verband drie avonden lang om de vele premies en prijzen te bemach- tigen. De rennersploegen worden ge- sponsored door Hoekse bedrijven; vandaar dat de Nederlandse televisie geen aandacht aan dit sportief ge- beuren zal en mag schenken. Het parkoers ligt rond de Van Rijcke- vorsselschool. Start en finish zjjn te vinden in de Columbusstraat. SCHIEDAM Onderstaande Ieerlin- gen van Instituut De Jongh hebben op 16 juni 1979 te Utrecht met suc ces examen machineschrijven afge- legd: Ingrid Bannenberg, Joop le Conge, Marja Ossewaarde (240 aanslagen p.m.), Joyce Reimus, Manon Vogel (examen stenografie Nederlands). Prima, engelse kindersokjes van een fijne kwaliteit 60/40 katoen/polya- mide. In een leuke dessinering en diverse vrolijke kleuren. Maat 19/22 Maat 23/26 f1,50- 27/31 f1,75 Maat 32/36 f2,- - 37/40 f2,25 GRIFFIJN SCHIEDAM - Tessa van Es publiceerde drie romans en is bezig met het voorbereidend werk voor de vierde. In al haar boeken is het huwelijk het hoofdthema, want ze vindt het toenemend aantal echtscheidingen verschrikkelijk en wil haar lezers nieuwe hoop en inoed inspreken. Haar verhalen hebben dan ook meestal een happy end. In het najaar van 1979 komt haar eerste bundel met gedichten en korte verhalen uit. Vooruitlopend daarop zond ze ons enkele van haar gedichten. Lezers die haar voorbeeld willen volgen - en daar- voor hoef je geen „beroeps" te zijn, kunnen nog steeds hun ge dichten voor ons „dichtershoekje" insturen. ,Mijn ouders die gaan scheiden Voor een kind van een jaar of negen, is er het begin van een eerste lijden. Nadenkend, wat ouwelijk kijkt het me aan. „Zij willen niet meer samen verdergaan Ik voel dat hij wacht op een antwoord. Hij twijfelt of ik hem wel heb gehoord. „Ik wil bij mijn moeder, maar ook bij mijn vader", hakkelt hij nen'eus. „Ook heb ik een goede rrind. Maar.verklaart hij mij droefkijkend nader. „Bij alien kan ik niet meer blijven Mijn stem klinkt wat schorals ik zacht zeg: kind Tessa Spiessens - van Es. De puzzel van vorige week bleek geen makkelijke te zijn gezien het aantal foutieve inzendingen die we hebben binnen gekregen. De juiste oplossing luidt: ,,De beste oorlog die men voert is als men z'n lusten snoert" en ,,Als er 66n schaap over de dam is, volgen er al spoedig meer". Zoals vanouds weer drie prijswinnaars en dat zijn deze week: Mevr. C. Smit, Lijsterlaan 15, Vlaardingen; mevr. L.M. Drop- pert-Breedveld, Datheenstraat 1 13, Vlaardingen en D.J. Siljee, 's Grave- landseweg 499, Schiedam De prijs winnaars krijgen een boekenbon van tien gulden thuisgestuurd. Ook voor deze week kunnen weer oplossingen worden ingezonden aan ons adres: Rijnmond West Combina tie, Post bus 306, 3130 AH Vlaardin gen. Oplossingen alleen per briefkaart en voorzien van postcode moeten uiterlijk dinsdag 1 7 juli 10.00 uur bij ons binnen zijn Bij juiste oplossing van deze kruis- woordpuzzel leest u horizontaal 39 en 56 en verticaal 35 en 36 vier woorden die vijf letters met elkaar gemeen hebben. Alleen deze vier woorden moeten, UITSLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden. HORIZONTAAL: 1. bevrijding, 5 haardos, 8 tegenstand 13 telwoord, 14 rund, 15 schaal, 16 ankerplaats, 17 bijwoord, 18 alarm- signaal, 19 standaardmaat, 20 lopen- de rekening (afki) 21 teken v.d. die- renriem, 22 opening, 23 mak, 24 Europeaan, 25 beroep, 26 ongeslo- ten, 27 grote massa, 28 welgesteld, 29 bevlieging, 30 lijst, 31 drinkgerei, 33 fraai vertrek, 34 deel v.h. jaar, 35 kijkkastje, 36 veld- en bosgod, 38 propellor, 39 voorlopig, 40 godin v.d. dageraad, 41 sierplant, 43 fijn baksel, 44 boom, 45 grondsoort, 46 meisjesnaam, 47 Iyrisch gedicht, 48 beroep, 51 muziekteken, 52 ge- laatskleur, 53 ruilmiddel, 55 pau- sennaam, 56 passief, 58 familie lid 59 grote massa, 60 smalle waterke- ring, 61 parlementsvakantie, 63 oude maat, 64 soort brood, 65 order. 66 wisselborgtocht, 67 preuts meisje, 68 soort hond, 69 organisatie, 70 vestibule, 71 kwab, 72 dochter van Zeus, 73 voorwaarde, 74 sap, 75 telwoord, 76 noodlottig, 78 leren halsgordel, 79 bijwoord van graad, 80 soort verklaring, 81 tel woord, 82 zwarte steen, 83 strand- diepte, 84 beginhandeling, 85 in sect, 86 inventaris van bruid. VERT ICAAL: 1. koning der Elfen, 2 voorzetsel, 3 telwoord, 4 onb. v.n.w. 5 kleding- stuk, 6 opening, 7 als voren, 8 hok, 9 liefdegod, 10 wedloop, 11 pers. v.n.w. 12 soort kaartje, 14 keuken- gerei, 15 Eur. hoofdstad, 17 vlug, 18 tieren, 19 jongensnaam, 20 vis, 21 soort monteur, 23 elektrode, 25 specerij, 26 buitendijks land, 29 be- dorven, 30 boom, 31 wal, 32 sappig 33 flauw, 34 voorbehoedsmiddel. 35 overvloedig, 36 ernstig en nauw- gezet, 37 oude maat, 38 leenman, 39 hijswerktuig, 40 bedvulling, 41 se- dert, 42 plaats in W.. Duitsland, 43 verlaagde toon, 44 roodachtig, 4$ wig, 49 opstootje, 50 tref, 51 paradijsfiguur, 52 bewijs, 54 zoog- dier, 55 strik, 56 vrouwspersoon (afk.) 57 soort verdrag, 58 vreemde munt, 59 levervocht, 60 vrucht, 61 spelleiging, 62 onaangenaam ver- blijf, 63 deel van Afrika, 64 half- bloed, 65 scherts, 66 sluimerend, 67 ondergang, 69 bres, 71 bergplaats 72 telwoord, 73 werktuig 74 half (voorvoegsel) 76 hoofddeksel, 77 vaartuig, 78 trotse houding, 79 dom- me vrouw, 80 voegwoord, 83 betref- fende (afk.)

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 9