Een dagje Jeugdland Schiedam-Zuid in de steigers Sportfondsebad krljgt sauna Kalveren maken uitstap je KOQWFCIM IT WflASI MOTM 5.45 16.95 .21.95 17.95 3.95 stuk$ 6.95 14,95 39.50 1.95 Een actieve krant in een actieve streek Cees en Peter trainen tafeltennissers voor Paralympics Badhuis stond toch leeg m De keuken in Vakantie in eigen stad Geels bij Sparta Crisistijd Puzzel WOENSDAG 18 JUL! 1979 - 4e JAARGANG NO. 37 door Berry Schaap Drempelvrees Olympische spelen SCHIEDAM - Ma, wat is kindertheater? Is dat leuk? Heb jij dat wel .eens gezien? Al deze vragen werden onderweg naar het wijk- centrum Nieuwland op me afgevuurd. Niet dat ze een antwoord verwachtten want eer ik dat kon geven waren ze alweer vooruit- gehold. Eenmaal in de zaal werd er met spanning gewacht'op het begin van de voorstelling. Mede door de grote drukte, want die paar lege stoelen achterin wogen niet op tegen het aantal kinderen dat vooraan op de grond had plaatsgenomen, was het een flink geroezemoes wat eensklaps verstomde toen Henk Driessen op het toneel yerscheen en „De bonte kindertrein" aankondigde. Een heel toepasselijk naam voor een met veel vaart gebrachte kindershow. wrwmsxm Officiele opening §ii?r vuafMiri Voorzieningen Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d IJssel de Terp Nu ook in Vlaardingen Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH, VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Iimriiden-topsport schromeliik onderschat Van 21 juni tot 5 juli 1980 worden in Arnhem de Paralympics, de Olym- pische Spelen voor gehandicapten, gehouden. Nederland dat in het verleden op dergelijke evenementen een vooraanstaande rol speelde, is waarschijnlijk met een 220 man sterke afvaardiging vertegenwoordigd. Cees Esbach traint hiervan samen met Peter van de Lely de uit zestien mensen bestaande tafeltennisselectie, die drie jaar geleden zoveel succes in Toronto had (onder andere Olym- pisch kampioen in het dames enkel- spel). Cees, van huis uit een rasechte Schiedammer, vertelde ons in zijn ge- zellig ingerichte flat in Vlaardingen wat meer over zijn aandeel in de voorbereidingen op dit grootse evene- ment. „Samen met Peter, die mij indertijd in kontakt heeft gebracht met de in- validensport, heb ik een basisselectie samengesteld, bestaand uit tien rol- stoelspelers (die Peter voor zijn reke- ning neemt) en zes geamputeerde spelers. De rolstoelspelers zijn in vier verschillende categorieen ingedeeld al naar gelang de zwaarte van hun handicap. Bij de geamputeerden heb je twee klassen". Gevraagd naar de oorzaak van het succes van de Nederlandse tafelten nissers op de Spelen in Toronto zegt Cees: „Het belangrijkste is de concur- rentie in speltechnisch opzicht een stap voor te zijn. Om dit te bereiken hebben we een heel vooruitstrevende trainings opzet gecreeerd, die vooral bij de rolstoelspelers zijn vruchten afgeworpen heeft" Dat de geamputeerden tot op heden wat mindere resultaten geboekt heb ben dan de rolstoelspelers wijt Cees vooral aan het niet optimale spelers- materiaal. De beste geamputeerde ta feltennissers spelen in gewone tafel- tennisverenigingen op hoog nivo. Vaak hebben ze hun handicap zo goed weten op te vangen dat je er nauwelijks iets van merkt. Cees: „Als je zo'n speler dan vraagt om eens een keer met de selectie mee te komen trainen reageert hij meestal terughoudend en wil er eigenlijk niets van weten. Ons belangrijkste doel op dit moment is deze mensen hun drempelvrees voor de invalide-sport te doen overwinnen, om zodoende optimaal materiaal voor internationa- le wedstrijden voorhanden te heb ben". Een van de grootste problemen waar mee de invalidensport1 in het alge- meen mee te kampen heeft is de des- interesse die buitenstaanders ten toon spreiden. Bij demonstratie- wedstrijden, grote toernooien en in ternational wedstrijden zie je maar een handjevol mensen. Hierbij komt voor Cees en Peter nog een moeilijk- heid. „Tafeltennis is bij uitstek een sport voor insiders. De verschillende soorten effect, de taktiek en dergelij ke zijn voor een leek moeilijk te on- derkennen. Hierdoor is de belang- stelling voor deze tak van de invali densport nog geringer als bij het sen- sationele rolstoel-basketbal en zijn toernooien en wedstrijden vaak een sfeerloze aangelegenheid. Hoeveel leuker een dergelijk evene- ment met veel publiek is ondervon- den we in Limmen (Zuid-Limburg). Met de voltallige selectie speelden we daar een demonstratiewedstrijd waar- bij het hele dorp, compleet met fan fare uitliep" Tot de Olympische Spelen van 1980 in Arnhem, zullen Peter en Cees nog zo'n 25 zaterdag-trainingen en 5 weekend-trainingen afwerken in het N.I.S.-Sportcentrum te Sint-Maar- tensdijk. Zo hopen zij de selectie op tijd klaar te stomen voor dit grootse evenement. Een belangrijk onderdeel van de voorbereiding behoort ook het bekij- *Traincr Cees Esbach wil bij Je J'aralympics in 1980 in Arnhem het succes van Toronto zicit te evenaren ken van wedstrijden op het hoogste nivo te zijn. Vaak vormt de accommodatie waarin een dergelijke wedstrijd zich afspeelt letteriijk en figuurlijk een onover- komelijke drempel. Cees hierover: „Neem nu de Schiedamse Koren- beurs, waarin vaak wedstrijden uit de ere-klasse gespeeld worden. Alsjc zo- iets met een groep invaliden wilt be-' kjjken moet je ze eerst de trappen voor de Korenbeurs opsjorren Dit zou eventueel met een plank te doen zijn. Als ze echter eenmaal binnen zijn en toch nog naar het toilet moe- ten, vormen twee trappen naar bene- den een onoverkomelijke hindernis. Dit soort situaties komt in Nederland nog vaak voor, hoewel de laatste jaren wel het een en ander ten goede' is veranderd. Ik hoop dat deze trend zich voortzet en de mensen meer oog krijgen voor de invalide en zijn sport" loepie ster van het programma De eerste, en misschien wel grootste, ster van het programma was Joepie de sprekende pop. Joepie was dan ook het evenbeeld van al die aan- dachtig toekijkende kinderen. Hij was net zo ondeugend als zijn pu bliek waarmee hij graag vriendjes wou zijn. Door zijn brutale praatjes kreeg hij nog al eens op zijn kop, waarom hij dan stiekum zat te gniffelen. En de zaal? Die gniffelde mee. Even later kondigde Joepie aan V siwT Bewofflers wens en medezeggenschap SCHIEDAM ZUID - Nu de overheid extra geld beschikbaar heeft gesteld voor de Schiedamse stadsvemieuwing, heeft de bewonersvereniging Schiedam- Zuid (BVSZ) zich gebogen over de gemeentelijke uitgangspunten voor de stadsvemieuwing. Haar commentaar op die uitgangspunten heeft de BVZS onder andere aan burgemeester en Wethouders, de frakties van de politieke partijen en de Leden van de Overleggroep Opbouwwerk Schiedam-Zuid ge- zonden. Zo wil men voorkomen dat een zelfde situatie ontstaat als in Schie dam-West, waar een groot aantal bewoners klaagt over te weinig inspraakmo- gelijkheden. De bewonersvereniging ondersteunt de gemeentelijke plannen om de woonfunktie van de wijk te verster- ken, maar ze vindt dat alle nieuw te bouwen huizen woningwetwonin- gen moeten worden met een huur- prijs van niet meer dan f. 270,- per maand. De gemeentelijke plannen gaan uit van f. 400,- tot f. 450,- per maand. Ook is er in Zuid gezien het groot aantal gezinnen met op- groeiende kinderen, vooral behoefte Gezien de grote haast waarmee de gemeente plannen moet maken om zoveel mogelijk subsidie in de wacht te slepen, vreest de BVSZ dat van medezeggenschap van de bevolking in Zuid niet veel terecht komt. Daarom zal de Projektgroep (een voorberei- dingsgroep van bewoners en ambte- naren) over eigen en onafhankelijke deskundigen moeten kunnen beschik- ken. Om de bewoners in de gelegenheid te stellen om de grote lijnen van de ver- nieuwing in de gaten te houden, wil men regelmatig wijkvergaderingen houden. Tenslotte moeten ideeen van bewoners door de gemeente echt op hun waarde worden bekeken, hetgeen volgens de bewonersvereni ging in het verleden niet altjjd is ge- schied. Wijkbewoners die mee willen helpen bij de verwezenlijking van bovenstaande plannen kunnen kon takt opnemen met de BVSZ, Nieuwe Maasstraat 65, telefoon 264417. Ze worden dan bezocht door een van de leden van de zojuist bpgerichte werk- groep „Schiedam-Zuid in de Steigers". SS9RS1 I iFIWWj J ifil SB SCHIEDAM In het oudste zwembad van Schiedam, het Sportfondsenbad aan de Burge meester Knappertlaan is de afgelo- pen maanden hard gewerkt. Zon- der dat de vele bezoekers van het, zwembad, die hier de eerste begin- selen van de zwemkunst onder de knie krijgen of zich heerlijk ko men ontspannen, er iets van ge- merkt hebben kreeg het al oude gebouw een jong hart in de vorm van een sauna. De mogelijkheid deze sauna te plaatsen kwam tocn in januari van dit jaar het bij het zwembad behorende badhuis wegens onren- dabiliteit werd gesloten. In prak- tisch iedere woning i,s tegenwoor- dig wel epn douche te vinden waardoor er van het badhuis nog maar zelden gebruik werd ge- maakt. Intussen is de bouw van de sauna voltooid en zijn er nog slechts wat kleine werkzaamheden te verrich- ten die voor een wat huiselijker aanblik moeten zorgen zoals bij- voorbeeld het vullen van de plantenbakken en de aanschaf van een koffiezetapparaat en koelkast die in de gezellige bar wordn geplaatst. De sauna die intern al werd ge- bruikt blijkt uitstekend te vol- doen. In de tweede helft van au- gustus zal de officiele opening plaatsvinden en worden de ope- ningstijden en prijzen nader be- kend gemaakt. Tot die tijd zal men zich nog te- vreden moeten stellen met het be- oefenen van de zwemsport. mnDonBH - .-.v... In Schiedqm's oudste zwembad is het badhuis omgetoverd in een sauna. Tijdens de vakantieperioden is het bad van maandag tot en met vrij- dag van 1 tot 4 geopend voor vrij zwemmen. Vroege vogels kunnen op zaterdagmorgen tussen half acht en half negen al een baantje trekken. 's Avonds kan men er te recht van 19.00 tot 21.00 uur, dinsdag en vrijdag van 17.15 tot 21.00 uur, woensdag van 18.00 tot 22.00 uur en vrjjdag van 18.00 tot 21.30 uur. Twee kalveren die uit de wei van een veehouder in Pijnacker verdwenen waren werden zaterdag in Schiedam op een stuk grond langs de spoorlijn naar Delft teruggevonden. Daar de dieren weigerden aan het onderzoek mee te werken kon niet worden vast- gesteld hoe ze hier terecht waren ge- komen. dat hij een liedje wou zingen maar net als alle kinderen en veel grote mensen vond hij het toch wel eng zo alleen. Pas toen een vriendin- netje uit het publiek hem te hulp kwam klonk Poesie Mauw door de zaal. Met lede ogen zagen de toe- schouwertjes Joepie vertrekken, maar wie nam zijn plaats in? De echte Jan Klaassen en Katrijn. Nadat Jan met hulp van de kinderen zijn zoekgeraakte poes had gevonden kwam de Koning vragen of iemand zijn olifantje gezien had. Het was weggelopen. Nou Jan Klaassen zou dat varkentje wel even wassen. Maar natuurlijk wilden de lelijke toverheks en de dief roet in het eten gooien. De spanning was om te snijden. De kinderen hipten op hun stoelen van de zorgen om die domme Jan Klaassen. Zonder hun grote hulp was het hem vast niet gelukt die leljjkerds te pakken te nemen.daar wasde vol tallige kinderschaar vast van over- tuigd. Er ging een zucht van verlich- ting door de zaal toen de politie- agent de boef had opgesloten achter dertig dikke deuren en de koning zjjn olifantje weer terug had. Na al deze opwindende avonturen kwam de goochelaar aan de beurt. Een heel speciale want het zal je maar gebeuren dat je als tofeschouwer zomaar opeens op het toneel wordt gehaald. Die grote man zet je dan boven op een stoel en zegt dan dood- leuk- „Zo, en nu mag jij gaan gooche- len". Hij duwt je lege dozen in je handen, laat je gekke dingen zeggen en tot ieders verbazing en nog wei' het meest die van jou, lukt het nog ook Aan het slot van de kindershow kwam Poki te voorschijn. De altijd weer succesvolle clown die op ver- scheidene muziekinstrumenten lied- jes speelde die iedereen mee kon zin gen, klappen en stampen wat zo en- thousiast werd gedaan dat ik een poosje vreesde dat de hele boel door de vloer zou gaan. Een ding stond na deze middag vast, ze weten nu wat kindertheater is. RIA KOPPENHAGEN vijfkamerwoningen. zijn er genoeg in de aan vier- en Kleine huizen wijk. Vermenging van wonen en werken ziet de BVSZ wel zitten, mits even- tuele bedrijven de bewoners geen al al te grote overlast bezorgen. Niet gelukkig is de BVSZ met het gemeentelijke plan om ruim honderd woningen tussen de Zuidlandse- en en de Wilhelminastraat te slopen en daar ruimten te bouwen voor ge- meenschapsvoorzieningen zoals een kruisgebouw, een peuterspcelzaal, een bibliotheek-filiaal en kursus- en vergaderruimten. Ze wil geen honderd eigenaars-be- woners opofferen aan een wijkbelang zeker niet als er andere mogelijkhe- den zijn. Voor deze voorzieningen ziet men mogelijkheden op de plaats van de Bethelkerk, het voormalig BTG-kantoor of de school aan de Dwarsstraat. De bewonersvereniging is wel blij met de gemeentelijke plannen om de groenvoorziening en speelmogelijkhe- den in de wijk te verbeteren, mits er geen Randweg langs Zuid komt. Zwaar verkeer en hardrjjders zouden eveneens uit de w(jk moeten worden geweerd Koelbox 25 Itr. van hard P.V.C. Houdt uw dranken urenlang koel en geschikt voor alle maten (lessen. Onzeprijs Groentemolen. Met 3 verwisselbare bodems Geschikt voor alle soorten gekookte groentes. Van 7.95 voor Roestvnjstalen fonduestel, geheel kompleet met 6 vorken en houten onderplaat Nu Van echt eerlijk teakhout een slabakvoor en een slacouvert voor Kleurrijke dieren als planten bevoch tigers Degelijke zwenksproeier, instelbaarop4 sproeirichtingen Houten regisseurstoel met stevige canvas bekleding Forse Thermo meter voor binnen en buiten uitgevoerd in zwarte kunststof Hoog 28 cm. Prijs 3.95 16cm.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1