„Beiaard meer dan achtergrondmuziek" vakantie! leuk prijsje? De ramadan is weer begonnen Islamitisch vasten valt niet mee Jeugduitwisseling gestart Italianen aan Schiedamse neut KDOMES IN 17 SPECIAA" motm 29,95 34,95 i i 6.95 Fijnstel, van reeuwijk 36,50 14,95 9,95 22.50 79,- Een actieve krantin actieve streek STEK ^UNA", HALVE PRIJS. WOENSDAG 25 JULI 1979 - 4e JAARGANG NO. 38 VLAARDINGEN/SCH1EDAM - „Zeggen de mensen weleens tegen een straatveger. 'Zeg bedankt dat je de straat hebt schoonge- veegd'? Nee toch. Het is zo normaal, het hoort bij het stadsleven. Met mijn werk is het eigenlijk net zo. De mensen kijn er aan ge- wend dat ze regelmatig carillonmuziek horen als ze ergens lopen". Deze vergelijking valt te horen uit de mond van Addie de Jong. Musicus, en als stadsbeiaardier onder andere verbonden aan Schie dam en Vlaardingen. Opruiming bij Van Reeuwijk. Neem dat fijne bankstel met kussens van velours. Driezitsbank met twee fauteuils in no- tenkl. of essen. Normaal 1445,-Nu voor het leuke prijsje QAQ van OyOt Dat scheelt evea Sla uw slag! Waterhuishouding De crisistijd Oosterse jaarmarkt Vijftig jaar in't groen Frustrerend Primeur litlWl SCHIEDAM Deze week zijn de meer dan duizend Islamie- ten in Schiedam weer begonnen met de Ramadan, de jaarlijkse vasten, die Allah via zijn profeet Mohammed aan de gelovigen heeft opgedragen voor hen wordt het weer een zware tijd: De Koran verbiedt om tussen .zonsop- en zons- ondergang iets te eten of te drinken. Dat mag alleen 's-nachts gebeuren. *Dc Italiaanse jcugd vond het bijzonder leuk eens kennis te maken met Schiedams bekendste exportprodukt. Amsterdam Molens g Bevrijding Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord-Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerka/dlJssel Capellea/d IJssel deTerp Nu ook in Vlaardingen Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH, VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe VlaardJngse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Addie de long even uit de anonimiteit Reden voor een gesprek met Addie is de „beiaard-promotietour" die gedu- rende de zomermaanden vijf steden in het Rijnmondgebied overvalt. In een tijdbestek van vier maanden zul- len er op enige torens 42 carilloncon- certen gegeven worden. Dat is voor Schiedam de St, Janstoren en voor Maassluis en Vlaardingen hun respec- tievelijke grote kerk. Een heel groot gedeelte van deze concerten zal door Addie de Jong uitgevoerd worden. A1 blijft Maassluis van hem verstoken. De eerste concerten schijnen een groot succes te zijn geweest. Addie was bijzonder te spreken over de be- langstelling. Velen met mij zullen evenwel de wenkbrauwen fronsen als Addie de belangstelling in aantallen vertaalt. De eerste keer waren er al 16 gerichte luisteraars, terwijl de tweede keer een progressie werd ge- boekt tot maar liefst 25 belangstel- lenden (deze cijfers gelden voor Schiedam). De mensen treffen elkaar dan op de luisterplaats, waar zij een Hebt u het fijn gehad of staat u op het punt te vertrekken Plezierige tijd en veel mboi weer. Ook voor de thuisblijvers. Half augustus komen we weer met een aanbie- ding. Uw boek- en piatenwinkei aan huis UXXUh Binnenwegplein 26. 3012 KA Rotterdam, telefoon 010 -14.18.00. kop koffie krijgen en beklimmen na het optreden de toren waar z(i de bei- aard van naderbij kunnen bekijken. En natuurlijk tersluiks ook even van het schitterende panorama genieten. Addie de Jong bespeelt het gehele jaar op gezette tijden de beiaard. Re- akties op zijn spel krijgt hij nauwe- lijks. Carillonmuziek is gewoon ach tergrondmuziek, of zoals ook wordt gezegd :,Je luistert niet naar caril lonmuziek, maar je hoort het". Dat lijkt wat frustrerend werken voor een muzikant, want in welk beroep heb je meer de response van je publiek nodig? Hoog in je torpn heb geen kontakt met de mensen voor wie je speelt. Daarom is Addie ook zo blij met de serie zomeravondconcerten. Hij zelf: ,,Dit zijn de enige optredens waarbij ik kontakt met m'n publiek heb. Ik ben eigenlijk nooit in de pic ture, maar ik heb hiervoor, en dus vOor de anonimiteit, gekozen". Wat hij ook fijn vindt is dat er een vaste luisterplaats (Schiedam - Zak- kendragershuisje, Vlaardingen - De historische hal) is zodat er enig idee kan bestaan over het aantal luiste raars. Addie: „Vaak kon je iemand met zijn oor aan een gevel intensief zien staan luisteren, nu weet die per- soon waar ie terecht kan". Hoofddoe! van al deze publiciteit voor de beiaard is volgens Addie het verkrijgen van een grote waardering. „De beiaard .is altijd primair de sfeer- maker geweest. Het instrument dat zo'n lekker achtergrondmuziekje kan maken. Het moet uit de 'backing- ground sfeer' gehaald worden. Na tuurlijk heeft het ook die functie, maar er is plaats voor meer. Bij de avondconcerten zijn we in staat de mensen op een iets andere manier met de beiaard kennis te laten maken". Heel goed in dit streven past de pri meur die Vlaardingen dinsdag 31 juli te wachten staat. Dan zal er een sa- menspel tussen Addie de Jong op de beiaard en Kees Alers op de dwars- fluit te horen zijn. lets unieks in de wereld, waar de beide heren dan ook *g§ Addie de Jong: eindelijk ecus in de picture. nog druk op aan het oefenen zijn. De zomeravondconcerten in Vlaar dingen zijn te beluisteren op 31 juli en op 14 en 28 augustus. Het een uur durende programma begint steeds om 20.00 uur. Op maandagavonden is er Cen drie kwartier durend programma in Schie dam. De concerten beginnen hier om 20.15 uur. De data zijn: 30 juli, 13 en 27 augustus, en 10 September. SCHIEDAM- In het kader van de intemationale jeugdwisseling is af- gelopen zondag een groep jonge- ren uit het Italiaanse Udine in Schiedam gearriveerd. Gedurende de kleine twee weken dat de Ita lianen hier zijn, krijgen ze een bij zonder uitgebreid programma voorgeschoteld. Voor iedere dag is er een vrij strak program vastge- steld. Wat in ieder geval wel bete- kent dat de jongeren bij hun te- rugkomst in Udine niet kunnen zeggen dat ze niets van Nederland hebben gezien. Maandagmiddag stond er een be- zoek aan distilleerderij De Kuyper op het programma. De jongeren kregen een rondleiding door het oedrijf, vergezeld door de nodige uitleg in het Italiaans. Na afloop van de rondleiding werd de groep nog een drankje aangeboden. Of dat in de smaak viel is niet bekend Donderdag staat er een tocht naar Amsterdan op het programma waar behalve de traditionele rond- vaart ook een bezoek zal worden gebracht aan het Anne Frankhuis. Behalve een impressie van hoe Nederland er uit ziet zullen de mensen uit Udine zeker ook de herinnering aan ons klimaat met zich meedragen. Het is voor hen te hopen dat het weer wat verbeterd is als de tocht naar Scheveningen wordt gehouden. Naast de vele gezellige uitstapjes staan er ook nog wel wat s6rieusere dingen op het programma, zoals de bijeen- komst in zaal Irene, waarbij de Europese eenwording centraal staat. Vrijdag 3 augustus krijgen de Ita liaanse jongeren vrij, om de gele- genheid te hebben hun overgeble- ven guldens om te zetten in blij- vende herinneringen aan Schiedam en Nederland. Udine zal weer overstelpt worden met molens poppen van die „typische" Neder- landers met klompen aan. Zouden ze echt niet beter weten? In de kernlanden van de Islam - allemaal rond de evenaar - is het nog wel te doen: dag en nacht duren daar het hele ja^r door allebei haast twaalf uur. Maar in het noordelijke Nederland -zijn er tussen zomer- en winterdagen aanmerkeliike verschillen: de islamieten moeten vasten, net nu de dagen nog zo lang zijn. Een bij komen d probleem is het feit, dat de Schiedamse samenle- ving is ingesteld op het Christen dom. Met de godsdienstige ver- plichtingen van de Islamiet houdt zij geen rekening. In de grootste stad van de Islam, Cairo, staat nu alles in het teken van de ra madan. Overheid en bedrijtsleven houden er rekening mee dat iedereen vast, de mensen ontzien elkaar wat meer en overal in de stad zijn 's nachts enorme kermis- sen aan de gang om de spanning wat te breken. Toch is de ramadan zelfs in Isla- mitische landen, waar de Koran richtsnoer is van het landsbestuur, de maand dat veel confkicten tot een uitbarsting komen. Dictatoren en tyrannen moesten de hele geschiedenis door juist voor de ramadan vrezen, want het was vaak in die maand, dat het getergde volk in opstand kwam en de bevrijding bevocht. te kunnen: het vasten werpt ze op zichzelf terug; de onthechting kan leiden tot zelfonderzoek, tot het verschuiven van de dingen die nummer een voor je zijn, tot bevrijding van de beslommeringen der wereld, waarvan de gelovige nu het betrekkelijke inziet. Een maand per jaar je spijsverterings- kanalen ontzien is trouwens best gezond. Nogmaals: in Schiedam is de ramadan heel moeilijk. Geen werkgever zal de lopende band wat langzamer zetten, omdat hij hij weet, dat zijn arbeiders niet gegeten hebben, geen Nederlander zal ophouden zijn Islamitische medemens in verleiding te bren- gen. De ramadan werpt de Isla miet op zichzelf terug, want zijn omgeving heeft te vaak nauweljjks weet van de vasten en de beteke- nis daarvan. En het duurt lang, lang. Als een Turkse gastarbeider om half drie zijn middagthee heeft geweigerd, dan weet hij, dat er voor half tien 's avonds, als de zon eindelijk onder is, niets, niets, geen druppel gedronken mag worden en geen kruimel gegeten. Om zeven uur 's-morgens is het alwweer licht. De Islamitische gemeenschap neemt de ramadan ondanks al die specifieke Nederlandse hindernis- sen bijzonder serieus. Je hoeft geen overtuigd kerkganger te zijn om voor die principieie houding te bewonderen. HAN VAN DER HORST Het doel van de hele ramadan is trouwens bevrijding, maar dan op een geestelijke manier. Eenmaal per jaar eist Allah van zijn gelovi gen, dat zij metterdaad bewijzen zonder de verlokkingen des levens TOMADO Lichtgewioht aluminium trap 4-treden-65.50. Nu 3-treden-54.50. Nu 43 Gilde 24 dellg glasservies „Gilde". Eeneigentijds servies van het van ouds bekende Gilde model. Van 59.80 voor 85 Autostofzuiger met diverse hulpstukken, met aansluiting voor de sigaretten aansjeker ;.y,jI. 76 Bamboe kleerhangers 6 stuks voor 192 Zelfklemmende douche- stang Douchegordijn in modern decor, kompleet met ringen supersterke deurmat vanplastik. In wafelstruktuuren in diverse kleuren. Onze prijs 185 Handaardappel- schrapmachine. In enkele minuutjes geschrapte aardappelen. Infrisse rodekleur. Onze prijs 258 Electrische insektenlamp, werkt zonder git of geur, voor een zomer zonder muggen en andere insekten. Adviesprijs 99,50 Onze prijs

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1