In januari nieuwe LP RIJNMOND/WEST COUBINA TIE a Deelder: twee maal ter meulen Circustent De opmars van een heel nieuw geluid in de Nederlandse muziek begon vorig jaar november toen de eerste LP van de groep Flairck het levenslicht zag. De „Variaties op een dame" was een smelt- kroes van vier invloeden geworden. In de louter akoestische com- posities van de hand van gitarist Erik Visser, kwam een harmonie tot stand van jc.'z, rock, folk en klassiek. De „Variaties" vonden weerklank bij pers en publiek. TV- en radio-optredens volgden. De plaat verkocht als een razende. Zijn composities, die door de andere leden van de groep, broer Hans Vis ser op basgitaar, Peter Weekers op fluit en Judy £chomper op viool, naar de uiteindelijke klank werden gestuurd, sloegen zo enorm aan dat van de LP binnen drie dagen 2300 exemplaren werden verkocht .Na enkele maanden was „Variaties op een dame" goud en inmiddels staat de platina plaat voor 100.000 verkncbtp exemplaren voor de deur. Vertrek Erik Visser ,,We zitten nu op zo'n 98.000, dus kan het niet lang meer duren. Mooi he! Daar komt nog bij dat de plaat het in Duitsland ook goed doet en in Belgie gaan we pro- beren om hem ook aan de man te brengen door optredens daar te gaan doen. Er is trouwens bij Polydor be- sloten om de „Variaties" voor het eind van het jaar overal ter wereld uit te brengen". Het lijkt er op dat er bij Flairck alle reden voor tevredenheid is. A1 is er ook een keerzijde van de medaille: door de enorme vraag naar optre dens zijn de oorspronkelijke plannen om in augustus, dus deze maand,de studio in te gaan voor een tweede LP, een beetje veranderd. Erik Visser weer: ,,Die LP zal denk ik pas in januari klaar zijn. Wei zijn alle composities al klaar, het materiaal is af, er is alleen geen rust om de boel op te nemen: en om te repeteren na- tuurlijk. Wat ik wel weet is dat kant 1 van de LP gevuld zal worden met een gitaar-werk. Een soort sympho nic, qua opbouw. Mijn broer Hans zal op klassieke gitaar de belangrijkste delen spelen. Op de andere kant komt onder andere een nummer van Peter, waarin we met zijn alien op panfluit het geluid van een stoom- wals nadoen. Het nummer heet dus ook De Stoomwals. Natuurlijk ook het nummer De Vlinder, dat we voor de koningin gespeeld hebben in dat programma ten bate van de Unicef". Duitsland Gevraagd naar het moment waarop 6en van de mooiste composities Erik Visser indertijd „was min of meer een voorloper van de muziek van Flairck, al was het toch vooral Ierse folk". Waarmee de herkomst van de onmiskenbare folk-klanken in de muziek van Flairck verklaard In een uitgebreidinte viewin De Ha- venloods ging Erik Visser luttele da gen na het uitkomen van zijn debuut- LP in op het ontstaan en bestaan van Flairck. Vertelde over zijn Ierse tijd, waarin hij onder andere met de Hy brid speelde. ..Die muziek", zei Erik Visser zegt daarover: „In het begin was het even moeilijk. Sylvia moest erg snel de partijen van Judy instuderen en dat viel niet mee. Nu is de situatie uitstekend. Niet alleen hebben we de harp erbij, maar om- dat Peter overweg bleek te kunnen met een spinet heeft onze muziek belangrijk meer klank dan in het begin. J a, het gaat erg lekker". van Flairck, getiteld: ,,De eerste dag na je vertrek" opgenomen zal wor den, vertelt Erik Visser: ,,Doordat dat nummer voor een belangrijk deel geimproviseerd wordt, zal het waar- schijnlijk op onze derde LP komen, een live-LP. Eigenlijk zijn we niet zo bedreven in dat improviseren. Alleen Peter eigenlijk, maar die heeft dan ook de meeste jazz-invloeden". Inderdaad is „De eerste dag na je ver trek" een nummer waarin de jazz erg sterk de kop opsteekt. Maar omdat het tevens overduidelijk klassieke en folk invloeden weergeeft, lijkt het in heel weinig meer op enige vorm van traditionele jazz. Waarschijnlijk is het een van de meest explosieve en emo- tioneel geladen composities van Flairck. Belangrijkste gebeurtenis in het bestaan van Flairck is ongetwijfeld het vertrek van violiste Judy Schom- per en de komst van Sylvia Houtza- ger geweest. De eerste violiste van Flairck koos op een geven moment terecht voor haar studie aan het conservatorium en de drie overge- bleven leden stonden voor de opgave een vervangende collega te vinden. In Sylvia Houtzager vond de groep en een violiste en iemand die met een harp overweg kon. Die uitbreiding van het aantal mogelijkheden - mu- zikaal gezien - was natuurlijk wel- kom. De muziek van Flairck heeft een eigenrecht van bestaan gekregen in Nederland. Nog denkt Erik Visser af en toe dat het niet lang meer kan duren, maar de feiten bewij- zen doorlopend het tegendeel.Rijen optredens staan voor de deur, de plaat blijft verkopen en bovendien staat Flairck zondag 26 augustus voor een grote zaal met mensen in het Sportpaleis Ahoy'. Geen generatie In diverse modellen en kleuren Als het waar is dat de jaren-70 niets hebben gebracht dan matheid en moedeloosheid en dat vooral op het gebied van de kunst, dan lijkt het er- op dat he* komende decennium een nieuw tijdperk van revolutie zou kunnen zijn. Op literair gebied wel- licht onder aanvoering van mensen als de Rotterdamse schrijver Jules Deelder, iemand die maar wat graag zou gaan behoren tot de nieuwe ge neratie van 80-ers. Deelder is min of meer een navolger van de 60-ers. Schrijvers als Vaandra- ger, Armando, Verhagen en Sluitelaar die, gegroepeerd rond het tijdschrift Gard Sivik en De Nieuwe Stijl met koel en zakelijk werk reageerden op „het woordgezwam van de 50-ers". Zij introduceerden de nieuwe zake- lijkheid, later door Deelder vervormd tot de neon-romantiek, zonder twij- fel onder invloed van de nog maar net opgebouwde, weinig in oude zin romantische stad. Jules Deelder is een enkeling die al leen maar een navolger mocht zijn en niet een representant van de genera- tie van 70-ers om de eenvoudige rede- nen dat het nu bijna voorbije decen nium nauwelijks nieuwe schrijvers heeft opgeleverd. In ieder geval geen nieuw idee, geen nieuwe reactie op de vrij sombere tijden van de Nieuwe Stijl. Op prozagebied zijn er inderdaad en kele nieuwe namen. De academische schrijvers rond het tijdschrift de Re- visor bij voorbeeld (Kellendonk, Matsier) of iemand als Oek de Jong die vrij recent met een bundel anek- dotische verhalen debuteerde. Nieu we poezie is er echter nauwelijks. Misschien dat Hans Tentije een van de nieuwe dichters is, misschien is die hier en daar opduikende neo-senti- mentaliteit een nieuwe richting. Van een nieuwe generatie is echter in de verste verte geen sprake geweest. In de poezie is dat het meest schrij-. riend duidelijk geworden. De 70-er jaren waren niet experimenteel noch zakelijk noch traditioneel roman- tisch; ze waren alleen maar mat en matheid debuteert niet., Het moet voor nieuwe schrijvers pijnlijk zijn al leen maar na te kunnen volgen en niet deel uit te kunnen maken van een reactie. Reactie duidt op leven, navolging op matheid en gezapigheid. Zo is Jules Deelder slechts een nako- meling van de 60-ers. Toch is zijn werk niet mat en zeker niet gezapig. De in 1944 geboren Deelder is welis- waar als dertiger te oud om qua leef- tijd verwant te zijn met een nieuwe generatie jongeren (j°nge schrijvers), zijn levensgevoel lijkt echter aan te sluiten bij het zwartgallig optimisme dat hier en daar de kop op steekt. Voor jongeren valt er na de 70-er ja ren niet veel meer te halen. De geza pigheid van de door trends geteister- de jaren-70 zal plaats moeten gaan maken voor een individualisme, dat zijn beperkingen kent. In de muziek was de punk het teken dat de tijd van klakkeloos meelopen voorbij was; de tragiek van de punk als contra- commerciele beweging en anti-trend stroming was dat de punk zelf ont- aardde in een commerciele trend die dapper nagevolgd werd. Met lege handen opnieuw beginnen. Zonder al te veel hoop op een zonni- ge toekomst de jaren-80 ingaan om opnieuw te proberen. De individua list Deelder zou (wie weet tegen wil en dank) die nieuwe stroom aan kunnen voeren. Met als enig ideaal niet te zijn zoals de voorgaande gene ratie: gezapig, mat, decadent en wil- loos. Jules Deelder publiceerde: Gloria Satoria (1969), Dag en Nacht Geopend (1970), Boe! (1972), De Zwarte Jager (1973), Proza (1976) en Moderne Gcdichten, dat naast de drie eerste bundcls nog nieuw werk bevat. Hij zal tijdens de CASA/NO- VA beurs twee maal voorlczen uit eigen werk. Zaterdag om 20.00 uur in de Circus- tent en zondag in dezelfde tent om 14.00 uur. opmars van Flaircks uw geluid gaat door Jaren-80: afscheid van de gezapige matheid Leuke damesnachthemden in diverse prachtige kwaliteiten, modellen, kleuren en dessins. Maten 36 t/m 48. Van 29,95 voor

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11