A Is deTVniets biedt Reisbureau Snel opent feestelijk „Kijk, economic" over mensen, werk en geld ter meulen 15?5 ter meulen Schiedams Nieuwsblad Drumbandfestival zet Schiedam op stelten Inzamelingsactie Advent-Zending Lafhartige rovers WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1979 37-519 Opstopping Diefs fallen Mislukte overval Inbraken Auto te water Een tientje goedkoper. 50 tot 70% kortirrg! Cabaret Film Orgelconcert Exposities Voor de jeugd SCHIEDAM - Hct winkelende publiek in de Hof van Spaland, werd op I September opgeschrikt door snerpende doedelzakmuziek. Een fraai uitgedoste bagpiper" werkte mee aan de opening van Snel Rei- zenb.v. Deze touroperator zag de behoefte in Schiedam-Noord aan een reis- bureau en vond in de Hof een geschikte/ruimte. Het nieuwe kantoor is het zesde fdiaal van de reisorganisatie. Directeur Gijs van Manen hoopt goede zaken in het jonge winkelcentrum te doen en een goede buur te zijn voorde rest van de Spaland-winkeliers. I i Met de muziek mee SCHIEDAM - Reeds jarenlang staat de tweedezaterdagvan seplem- ber in Schiedam in het teken van de muziek. De stad wordt dan als I het ware overspoeld door drumbands, tamboerkorpsen, majorette- groepen en showkorpsen. Ook afgelopen zaterdag trokken weer zo'n veertig verenigingen naar de Plantage om deel te nemen aan het eenentwintigste druniband festival ..Fanfare". A1 vroeg in de morgen begonnen daar de eerste groepen met hun demonstraties voor jury en publiek, dat in grote getale aanwezig was, vermoede- lijk ook dankzij een stralend zonnetje. Hoewel voor de deelriemende groepen de Plantage het belangrijkste was, bleek de Schiedamse bevolking het door het centrum gehouden defile toch het klapstuk van de dag te vin- den, want rond half drie in de middag was de binnenstad overvol. Op dat moment klonken op het stadhuisplein> reeds de muziektonen die ten gehore' werden gebracht door ,,De Ouwe Hap" van de Rijnmondband en ,,De Oude Pijpers" uit Vlaardingen die beide optraden in hun oude unifor- men van zo'n 30 jaar geleden. A1 luisterend voelde ik me weer een klein meisje dat met een strik in het haar huppelend achter de muziek aan ging Een droom die snel werd ver- stoord toen de moderne korpsen hun defile begonnen. In bonte rijen trokken ze voorbij, heel kleine hummels aandachtig kij- kend naar de tamboermaitre, soms met de tong van inspanning een stuk- je uit de mond. Het valt dan ook niet mee die grote muzikanten bij te hou- den als je zulke korte beentjes hebt. De groteren liepen meestal strak voor zich uitkijkend en keurig in het gelid met vaak rood aangelopen gezichten van inspanning. Onwillekeurig vraag je je dan toch af of ze er nog lol in hebben want er kan geen lachje af. Toen dan ook op een gegeven mo ment een band vlak voor mijn neus door Ria Koppenhagen het sein op de plaats rust kreeg, moest ik daar het mijne van weten. En daar kwam dan mijn grote onkun- deop dit gebied naar voren, want hoe militairistischer men toont, hoe mooier het is. Op de repetities zo ver- zekerde men mij gaat het er heel wat vrolijker aan toe, dan kan het wel ge- beuren, dat de voorste man plots blijft staan, waarop de hele ploeg over en doorelkaar kukelt. Eerlijk gezegd lijkt zoiets tijdens een defile mij toch ook wel prachtig, maar daar waren de he- ren het niet mee eens, want dan moet de vrolijkheid van de muziek komen. Intussen was de stoet weer op gang gekomen en vervolgden de muzikan ten hun tocht die niet geheel vlekke- loos verliep. Op de kruising Kerkstraat-Broersvest ontstond n.l. een ware opstopping veroorzaakt door muziekkorpsen en automobilisten. Nu zou je denken dat die ene maal in het jaar dat een dergelijk evenement plaats vindt de muziek voorrang krijgt, maar nee hoor het gemotoriseerde verkeer kon blijk- baar ook nu niet voor een uur omge- r Keurig in het gelid en met emstige gezichten, trokken de muzikanten door de stad. leid worden. De deelnemende korp sen werden vanaf dit punt dan ook alle richtingen ujtgestuurd door de begeleidende politie. De mensen die op de Broersvest waren samenge- stroomd, misten dan ook aardig wat groepen. Ondanks dit, is het Fanfare Festival toch een groot succes geworden. Een flink aantal prijzen bleef in Schiedam. De Gusto Band werd driemaal be- kroond met een eerste prijs, wisselbe- ker en maftreprijs. De showkorpsen van O.B.K. streken een eerste en miss majoretten-prijs op. Voor de overige in de stad gebleven prijzen zette Schiedams glorie de Rijnmondband zich schrap. Zowel de jeugd als de grote heren sleepten er een defileer- maftreprijs en een wisselbeker uit. Afgelopen donderdag liep een twee- jarig meisje tijdens een poging tot beroving twee blauwe plekken, op J het voorhoofd en onder het oog,op. Het kind zat in het stoeltje voorop de fiets bij haar moeder die met het rjjwiel aan de hand het zebrapad op de Nieuwe Haven wilde oversteken. Een op dat moment naderende brom- fietser reed tegen de fiets van de moeder, die viel. Direkt daarop sprong de duo-passagier van de bronv mer en trachtte de boodschappentas van de fiets te trekken. Toen dit mis- lukte doordat de tas zat vastgebon- den gingen de twee lafhartige rovers er vandoor. 4 ■A Op de 's Gravelandseweg werden vrijdagavond rond half acht vier jongens van elf en twaalf jaar aan- gehouden. Zij waren in het bezit van een aantal reflectoren die zij van bermpalen en voertuigen afstalen. 4 Een 33 jarige Schiedamse kwam op de weekmarkt plots tot de ontdek- king dat de rits van haar boodschap pentas open stond. Een portemon- nee, waarin haar rijbewjjs, euro- cheques, pas en f 600,- zaten, was verdwenen. Van een terrein aan de Polderweg vertrok tussen 6 en 9 September een trailer met speedboot en buiten- boordmotor ter waarde van f 25.000,- De oorspronkelijke eigenaar, een 22- jarige bewoner van Den Haag, deed aangifte van de vermissing. Twee gemaskerde en gewapende overvallers bezorgden vrijdagmorgen rond half acht een werknemer van Stabiel aan de Nieuwe Mathenesser- straat de schrik van zijn leven. Onder bedreiging sommeerden zij hem het aanwezige geld aan hen af te dragen. Er was echter geen geld in kas en nadat de boekhouder hen hiervan had kunnen overtuigen werd hij vast- gebonden en verdween het tweetal in de auto van de bedreigde man. Later op de dag werd de wagen in de Van Kouwenhovenstraat teruggevonden. Een werphengel, schepnet en drie te- lescoophengels werden gestolen uit een in de Schie liggende boot. De deur van de kajuit werd met geweld opengetrokken. Tussen 6 en 7 September werd inge- broken bij een lagere school aan de Nolenslaan. Na het inslaan van een ruit kon men naar binnen. Alle kas- ten werden doorzocht. Er wordt niets vermist. Uit het Nederlands-Hervormd Rust- huis verdwenen op 7 September een Friese staartklok en een antiek klok- stel ter waarde van f 2500,-. Via een openstaand raam kon men het pand bereiken. In de nacht van 7 op 8 September kreeg cafe De Doofpot nachtelijk be- zoek. Na het openbreken van een klapraam ging men naar binnen en vertrok met 120 pakjes sigaretten, ongeveer f 1 250,- afkomstig uit speel- en gokautomaten en een bedrag van f 1 100,- wat achter de bar wasopge- borgen Via een klimpartij kon een onbekend gebleven persoon in de nacht van zaterdag op zondag een garage aan de Hugo de Clrootstraat betreden. Een zaag en klauwhamer rijker keerde de dief naar huis. Een 67-jarige Schiedammer par- keerde vrijdagmiddag rond twee uur zjjn auto op de Nieuwe Haven. Bij zijn terugkomst bemerkte hij tot zjjn schrik dat de wagen een duik in het water had genomen. Met een takel- wagen werd de avontuurlijke auto op het droge gezet. Ijzersterke corduroy tuinbroek voor jongens en meisjes. Met moderne hoog opgesneden rug. In donker-bruin, marine, rood en mosgroen. Maten 92-122. Van 25,95 SCHIEDAM - Vrijdagavond aan- staande treedt in het jongerencafe ,,De Goudsbloem" de formatie Staunch op. Aanvang om een uurtje of negen. alle behandelde onderwerpen toege- licht. Diagrammen zijn veranderd in een grappig kijkspel en in de foto's zullen lezers zichzelf ongetwijfeld direct herkennen. Tussen illustra- ties en foto's (van Wim van Iterson e.a.) en de tekst van professor Pen is een uitstekende samenhang ont- staan, wat de uitgave nog aan waar de doet toenemen. Achterin het boek staat bovendien een "klein economisch woordenboek voor krantenlezers". een woordenlijst waarin onmisbare termen en begrip- pen worden verklaard. Ngast zyn werk aan de Rijksuniver- siteit schreef Jan Pen vele weten- schappelijke publicaties, artikelen en boeken, de laatste gericht op een groter publiek. Enkele daarvan zijn„Harmonie en Conflict" en „Dat stomme economenvolk met zijn hei- lige koeien". Hoogleraar publicist Pen houdt zich al heel lang bezig met de vraag, hoe economische ideeen „hoorbaar" en zichtbaar kunnen worden gemaakt. Zijn nieuwste werk ..Kijk, economie" draagt tot dat laatste een wel heel belangrijk steentje bij. Het verscheen in een oplage van 80.000 exemplaren bij ,,Het Spectrum" te Utrecht. Tot en met 6 oktober is het in de boek- handel te koop voor f. 19,50. Nadie datum is de prijs f. 32,50. Dit boek toont op een onderhouden- de, begrijpelijke manier aan, dat alle mensen zelf. in feite economie be- drijven en dat abstracte economische termen als consumptieve investeringen of overheidsuitgaven niets anders zijn dan hun boterham met kaas, hun biertje, nieuwe overjas, cursus of trammetje. „Kijk, econo mie" wil laten zien, dat economie over mensen gaat. Het boek staat dan ook vol voor- beelden waaruit blijkt, dat zij overal en dikwijls zelfs vlak bij huis te vin- den is. ,,Een lees- en prentenboek waarin staat wat econOmen te zeggen hebben" noemt de auteur het boek. Vanzelfsprekend spreken illustraties in een dergleijke uitgave een belang- rijke rol. In circa 300 afbeeldingfen, waarvan 50 procent in kleur, worden Prettig zittend herenondergoed. Aanbieding van T-shirts,singlet, heupslips en tailleslips van zeer bekend Nederlands merk. In groen, rood, whiskey, en maisgeel. Maten S-M-L Normaal 10,95 t/m 16,95. In het zoldertheater De Teerstoof staat op 14 en 15 September de caba- retgroep Vangrail op de planken met de try-out van hun nieuwe program- ma ,,De jonge weduwe zoekt een stapelbed". Ook deze maal werd het grootste gedeelte der tekst en muziek in het programma geleverd door Cees Rut gers. De weduwe, die aan het eind van de jaren zestig kprt na de dood van haar man een eenpersoonsbed kocht omdat zij de lege plek in het lits-jumeaux niet langer verdragen kon, is plots op zoek naar een stapel bed. Een gegeven, waar Vangrail wel raad mee weet. Beide voorstellingen beginnen om 21.00 uur.' De foyer is geopend vanaf 20.00 uur. Men kan plaatsbespreken van maandag t/m vrijdag via de V.V.V., telefoon 266000 en vrijdag avond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater, telefoon 269455. Ge- reserveerde kaarten dienen uiterlijk een kwartier voor de voorstelling te worden afgehaald. De toegangsprijs bedraagt f 12,-, houders van een C.J.P. of Pas 65 betalen slechts f 9,-. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotterdamsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 -13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen \te zijn. Van 13 t/m 19 September draait in het Passage Theater de kettingbot- sing van de eeuw, genaamd „Catt- nonball", waarin de hoofdrol wordt vertolkt door David Carradine. Iedere dag om 2, 7 en 9.15 uur (behalve op zondagmiddag) kan men dit spek- takel gaan zien. Op zondagmiddag om twee uur staat in het Passage Theater een Turkse film op de spoelen. In Cinema Bio kunnen personen van 16 jaar en ouder genieten van Belle de Jour". Deze film, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Catherine Deneuve, Michel Piccoli, Jean Sorel en Pierre Clementi, draait dagelijks om 2, 7 en 9.15 uur (behal ve op zaterdag, zondag en woens- daamiddael. Het maandelijkse orgelconcert", dat op 15 September in de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat, wordt gegeven zal deze maal worden verzorgd door Aad van der Hoeven, organist en. dirigent te Rotterdam. Deze musicus heeft een aantrekke- lijk programma samengesteld met composities van Ben. Marcello, Joh. Seb. Bach, Joh.G.Walther, Seb. Du ron, S. Karg-Elert en Lefebure-Wely. De orgelbespeling begmt om 15.00 uur; de toegang is gratis. Van 15 September t/m 21 oktober zullen in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat schilderijen te bewon- dereri zijn van Erik de Nie en Ries Linn art z. Jonge bezoekers van Theater De Teerstoof kunnen op zaterdag 15 September een fantastische middag beleven bij ,,Prullaria", een voorstel ling van Poppentheater ,,de Trek- wagen" onder leiding van Marius Prein. Het programma begint om half drie en is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. De kaarten kosten f 3,-. Op zaterdag, zondag en woensdag- middag is Cinema Bio gereserveerd voor de jeugd. Om twee uur kunnen zij zich dan vermaken bij Stan Laurel en Olivir Hardy in de film „De dikke en de dunne als eilandbewoners". ROTTERDAM Tot eind septem-. ber wordt er in Rotterdam een inza melingsactie door de Medische Ad vent-Zending onder de naarp "Sym- patia" gehouden. De Advent-Zending •houdt in de hele wereld vele instel- lingen op het gebied van medische, sociale en opvoedkundige activiteiten in stand. Zo wordt er door de Advent- Zending werk gedaan in 136 zieken- huizen en 232 klinieken. Gelden wor den verkregen door een beroep te doen op particulieren en bedrijven en door de verkoop van het blad "Sympatia". De economie begint thuis. Zoals de huisvrouw, soms moet kiezen tussen een nieuw meubelstuk of een vakantiereisje zo gaat in het groot ook wel de bouw van een ziekenhuis ten koste van een even noodzakelijk geachte aanleg van wegen. Men noemt dit in populaire bewoordingen een keus maken om „de eindjes aan elkaar te kunnen knopen". Om een grote groep lezers een beter inzicht te geven in de eco nomische samenhang van de dingen om hen heen schreef professor Jan Pen, hoogleraar in de economie aan de Rijksuniversiteit van Groningen „Kijk, economie". Onder auspicien van de CPNB, de Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek, en van de VBVB in Nederland en Belgie werd de eerste oplage daarvan uitgegeven als ,,Boek van de Maand". Het jaarlijkse drumbandfestival bracht zaterdag veel Schiedammers op de been. Elke Nederlander is dagelijks betrok- ken bij de economie. Toch is econo mie een begrip dat velen beslist niet aanspreekt. Het is iets voor politici en vakbondsleiders. Het heeft te maken met de Miljoenennota, maar voor een gewoon mens is eco nomie niet te begrijpen. Zo althans denken die Nederlanders. Huisvrou- wen zullen zich bijvoorbeeld nooit als economen beschouwen. En toch is het juist de huishouding-van-alle- dag die zij voeren waarmee de huisvrouw in al haar handelingen volkomen beantwoordt aan allerlei ..moeilijke" economische begrippen en wetmatigheden.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3