Crossen is trimmen Over ongebaande wegen per auto Motorfiets werd technisch steeds verfijnder \Blijven opletten in slip II 998 van der Vlies „Choppers" van Suzuki \Maskotte iis gevaarlijk llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliw I Colt TIJDELIJK V.A. Ontwikkeling A Mitsubishi. De Gestaalde ftrfektie. Automobielbedrijf Vlaardingen Nijverheidsstraat 10 Telefoon 010-350040 WOENSDAr, 19 SEPTEMSERT979~ Trimmen op een motorfiets be- tekent niet dat u met losse han- den boven op de buddyseat van een motor gaat staan om dan te roepen: "Kijk eens mammie, met losse handen". Gewoon een stukje bos of hei ingaan en dan zonder voeten aan de grond een heuveltje op, heuveltje af, modderpoel door, een stukje mul zand, een beetje gras en dat alles zo snel of juist zo lang- zaam mogelijk. Een ding is zeker. Binnen tien minuten druipt het eerlijke zweet van uw rug. En geloof het of niet maar twee rondjes over een al of niet geimproviseerd crosscircuit bezorgen je al pijn in je armen en dijbeenspieren. Polsen, rug, schouders en buik- spieren krijgen het echt wel te verduren. Reken er op dat een paar zaterdagen achter elkaar "een potje crossen" je armspie- ren verschaft zo dik als kabel- touwen. Wie echt gek wordt op dat crossen moet natuurlijk een crosser kopen, maar de man of vrouw, ja die heb je ook al, die donderdags- of vrijdagsavonds ook nog even snel een bood- schap wil doen in de stad (om- dat het zoveel makkelijker is dan een half uur proberen een vierwielig stuk blik kwijt te raken) is uitstekend af met een Honda XL250S of een Yamaha DT of XT. Die machientjes zijn uitstekend geschikt voor trial- rijden of in goed Nederlands "spoorzoekertje" op de motor. Voor de mensen die hier eens mee willen beginnen, wel een paar adviezen. Ga in de eerste plaats nooit rijden in een ter- rein als u niet zeker weet dat het mag. Je krijgt niet alleen de grootste onenigheid met de mensen die de zaterdag gebrui- ken om vogeltjes, bloempjes en plantjes te bekijken in de na- tuur, maar ook met de politie die voor een dergelijk ongeoor- loofd gebruik van bos en hei een fikse bekeuring mag uitdelen. Militaire oefenterreinen en na tuurlijk de terreinen van mo- lorcrossverenigingen, Wd<»i van je dan wel voor een paar tien- tjes lid moet worden, zijn veel beter geschikt. Verder zijn er nog al wat ge- meenten, volgens de liefheb- bers echter veel te weinig, die een stukje grond hebben aan- gewezen om te crossen. Dat is in eerste instantie bedoeld voor jonge knaapjes die met een op- •getuigde bromfiets eens iets willen terwijl ze nog geen zes- tien zijn. maar voor de trial- trimmer is het best leuk. Ben ander advies is om altijd met meer mensen op pad te gaan. Mocht je dan onverhoopt eens in een sloot duiken, of een been breken, dan zijn er ten- minste altijd mensen die je kunnen helpen. Nog een ding, geloof maar rustig dat trialrij- den echt trimmen is, de Duitse nationale skiploeg traiht in de zomermaanden op crossmoto- ren. Vakantieritjes over ongebaande wegen: leuk maar riskant. Wie er aan wil beginnen, moet zich allereerst overtuigen van het feit of het mag van de wet of var het algemeen fatsoen. Best mogelijk dat er een uitnodigende weg dwars door het bos steekt die er alleszins begaanbaar uitziet en waar geen verbodsborden bijstaan, Dan moet U toch in principe aarzelen om daar op een mooie zomerdag zomaar op te rijden, want wellicht ergert U wandelende of fietsende medemensen, schrikt U dieren op of vervuilt U nutteloos een mooi stukje natuur. Dat geldt lang niet voor elke weg, een groot aantal paden door bos en hei kan best met de auto bereden worden en dat geldt zeker voor onverharde landwegen, zonder dat men milieuhinder veroorzaakt. Een ritje over dergelijke onge baande wegen kan bijzonder plezierig zijn. Zelfs in het drukste vakantieseizoen is het bijna een garantie voor rust. De boeren hebben niet veel te doen, de akkers liggen te slapen, het verkeer blijft op de grote we gen. Onverharde landwegen staan op de kaart, allemaal zelfs als U de beste kaarten neemt.De ANWB toeristenkaarten per streek of provincie laten duide- lijk zien waar en hoe ze lopen, het is echt niet moeilijk om ze te "lezen". Bereid U echter voor op moeilijkheden onderweg. Die kunnen zeer plotseling opdoe- men. t^Maskottes die aan hei Aspiegeltje in de auto hangen jri/n vaak heel aardig om te - j^zien. maar eerder nog 2 4gevaarlijkJ +Niet omdat ze het uitzicht J £belemmeren, maar omdat ze 4 4«egatief werken op het Wgeziehtsvermogen van de j ^chauffeur. J Het oog neem 1 alles 4 Znauwkeurig waar wat vrij wrecht voor het oog aanwezig isjt Jongeacht of het beweegt of 4. 4 met. 4 De strook voor de beste +waarneming bedraagt echter ^maar vijfentwintig graden. 4/0 'n maskotte hangt veelal ibuiten, maar valt wel binnen Modder. gebruiken, deerd stuk. die gaat gegaran- Begin met landwegen te mijden als Uw auto er niet voor ge schikt is. Dat betekent geen au to's met laaghangende spoilers aan de voorkant, geen sport auto's met geringe bodemvrij- heid, geen auto's met kale ban- den. De grootste vijand van hen die over landwegen rijden is nattigheid, modder, waterplas- sen die dieper zijn dan U ver- wachtte. Dat kan hartje zomer geschie- den. Op sommige plaatsen in de schaduw, waar weinig water- afvoer is, kan een stuk weg dagen na een felle regenbui puur modderig blijven en soms een modderlaag houden van tien tot twintig centimeter diep. Als U daar met enig tempo doorheen rijdt, dan gaat dat al tijd bijna goed, maar blijf er niet in stilstaan want dan komt U niet meer weg. Er zijn veel methodes om de auto weer op gang te krijgen als die in de modder is blijven ste- ken, maar geen enkele is beter dari pure mankracht. Gewoon stug duwen met twee of drie mensen. Pas als de wagen met de bodemplaat op de grond rust (dat kan in diepe plassen of bij karresporen die dieper zijn dan de wielen kunnen reiken) helpt duwen niet meer, maar zult U op zoek moeten naar een boer met een tractor en een ketting. Niet de sleepkabel uit de auto Als U over een ongebaande weg rijdt en U vertrouwt het niet. rijd dan niet verder zolang U niet zeker weet dat U achteruit rijdend op Uw schreden kunt terugkeren. Kijk altijd uit naar plekjes waar U zou kunnen draaien, maar laat U niet ver- leiden zomaar de berm van de weg te gebruiken om te keren, want die kan zeer drassig zijn of afbrokkelen zodat de auto in de sloot terecht komt. Rijd rustig en heel bedaard, zo- wel in het belang van de veren van de auto als van Uw mede mensen. Een berucht beeld 's zomers is dat van een auto vol vakantiegangers, die een leuk ritje maken over een landweg langs een kanaal, genieten van het uitzicht, maar een stofwolk achter zich laten waar de loze vissertjes en de wandelaars bijkans in stikken. En komt U een tegenligger tegen, wees dan sociaal. Wees erop voorbereid dat het best een zeer onhandige of een uiterma te lompe chauffeur kan zijn die niet kan of wil uitwijken. In dat geval doet men het verstandigst door te stoppen en voorzichtig positie te kiezen in de berm van de weg, de tegenligger zoveel mogelijk ruimte gevend. Vooral bij ritjes over de prachtige dijkwegen die Nederland rijk is, zal een dergelijke gedragp- regel veel ergernis en/of schade voorkomen. l de strook van zestig graden 4 waarbinnen de mens minder h aarneemt. J Het oog reageert daarom op j^seintjes van de hersenen om bij+ 4 beweging de aandacht daarop 4 J te richten. De ellende van de 4 4 maskotte is, dat deze J 4 voondurend beweegt en dus 4 4oo& voortdurend aandacht 4 J vraagt. 4 Het oog wordt moe en gaat op 4 4 den duur traag reageren op 4 +andme dingen en half zien. In 4 voorkomende gevallen kan dit 4 4 ernstige ongelukken tot gevolg 4 tit hebben. 4 Bij slippen is angst een slechte raadgever. Om het te voorkomen moet op een gladde weg altijd pompend worden geremd. J Is een slip niet meer te voorkomen dan is er een aantal regels waar- door verdere ongelukken kunnen worden vermeden. Bob Slotemaker, direkteur van de Zandvoortse anti-slipschool kan J hierover heel nuttige aanwijzingen geven. Het reageren in een slip is eenvoudig te leren waarbij het allerbe- longrijkste is dat de automobilist kalm blijft en nooit in paniek op de rem gaat staan. De voorwielslip is het minst gevaarlijk. Even het gas loslaten en de J wagen herneemt zijn oude koers, maar vooral niet remmen. EenachterwielslipismoeilijkertekorrigerenMaar ook hier geldt: nooit remmen. Wel - met behoud van kalmte - ontkoppelen en ra- zendsnel te'gensturen. De wagen gaat door dat tegensturen in een S rijden, zodat er nog een keer moet worden tegengestuurd om op het rechte pad te komen. Ondertussen blijven ontkoppelen. Bij een klapband moet er ook niet worden geremd. Van belong is dat het stuur met beide handen wordt vastgehouden. J Terwijl de chauffeur blijft sturen moet de auto de berm in worden gemanoevreerd. J 4 Is er een caravan achter een slippende auto hangt, gelden precies dezelfde regels, waarbij weer geldt: geen paniek. Motorfietsen met vler kleppen per cylinder of met zes cylinders op een rijtje naast elkaar lijken staaltjes van hedendaags technisch kunnen. En tot op zekere hoogte is dat ook zo, maar het idee is bijna zo oud als de motorfiets zelf. FN-motoren die een Jaar of tien geleden nog wel te zien waren, hadden in de twlntiger jaren al uitvoeringen met viercyllnder. Gemiddeld 75 pk nu, dat is wel wat anders dan de halve pk die Daimler in 1885,op de weg kon brengen. Zestien kilometer per uur was het maximum dat de Daimler halen kon. Dat is even wat anders dan de 175 km/u die nu gemeengoed zijn. Het mag dan allemaal verfij- ning zijn van wat van oudsher is uitgedacht, daar is toch een hele generatie denkers en tech- nici aan te pas gekomen. Be- halve veel sneller werden de motorfietsen ook veel gemak- kelijker: automatische benzi- nekraan, automatisch uitscha- kelende richtingsaanwijzers, ontstekingsvervroeger, dat is toch alleen maar handig. Som- migen oeweren, dat niets ftjner is dan't hanteren van een oude Harley Davidson, met de hand le de ontstekingstijd te regelen en de uitlaat tot knallen te dwingen, maar in de praktijk wordt het allemaal wat om- slachtig. De ontwikkeling van gekop- pelde systemen en grotere ver- mogens heeft ook veiliger mo- toren opgeleverd, veiliger al- thans in handen van hen die een beetje verstandig om kunnen springen met veel vermogen. Een motorrijder met enige er- varing zal kunnen zeggen dat hij vaak meer heeft gehad aan extra motorvermogen dan aan zijn remmen. Een beetje extra gas kan je uit een gevaarlijke situatie redden. Weg wezen is veiliger dan in de remmen knijpen met het risiko dat een krachtbronnen. Al had je in die tijd dan ook nog geen bovenliggende nokkenassen om de kleppen precleser te sturen. In dat soort dingen zit dan ook verbetering. De vorm van cylinders, zuigerkoppen en kleppen werd anders en met verfljnde caburateurs krijgt men zo de zachtlopende snellc motoren van vandaag. achteropkomende automobilist je pakt. Nog steeds houdt de ontwikke ling niet op. Altijd nieuwe, steeds betere motorfietsen. Honda bracht vorig jaar liefst twaalf nieuwe motorfietsen in ons land uit en daar zaten heel gekultiveerde machines bij die voor elke liefhebber het neusje van de zalm betekenen, al was het alleen maar om naar te kij- ken. Opvallend is dat de ketting- aandrijving, die vroeger praktisch algemeen werd toe- gepast, nu meer en meer wordt verdrongen door de cardan- aandrijving. Dat betekent dat vuile kettingen tot het verleden horen en dat het ook afgelopen is met kettingen die het grote vermogen van een moderne motor al na een paar duizend kilometer stuk trekt. Het bete kent wel weer een onderdeel waar de meeste doe-het-zelvers een beetje schrik van hebben. dus meer omzet voor de repa- rateurs. Volgende ontwikkelingsfase is vast en zeker' de electronica want or dat gebied zijn er tal- loze toepassingen mogelijk in de motorfiets. .Choppers" zijn plotseling weer rage geworden. Om aan de vraag naar deze speciale motors tegemoet te komen heeft Suzuki twee van deze specials" in het leveringspro- gramma opgenomen. .Choppers" onderscheiden zich van standaard motorfietsen o.a. door een langere, schuin naar voren geplaatste voorvork en een speciaal stuur. Dit heeft tot gevolg dat de be- rijder rechtop zit, en zelfs wat ach- teroverleunend achter het stuur zit. Hetgeen natuurlijk wel betekent, dat de chopper minder geschikt is voor snel bochtenwerk, maar wel ex tra comlortabel is. Zoals een testrijder in Duitsland uitdrukte: ,,Ik heb nog nooit op een motorfiets gezeten, waarop je zo ,,cool" en relaxed achterover kunt ieunen als op deze choppers, einde- lijk de wereld zien. Vroeger over het stuur gebogen, zag je alleen de straatstenen of het asl'alt, op een chopper zie je alles." En daarom, oordeelde men bij Su zuki, horen choppers in het motor- fietsenprogramma. Overigens niet alleen daarom, ook om de eventuele enthousiastelingen, die met voortva- rendheid de zaag in het frame willen zetten, om zelf een standaardmachi- ne tot chopper om te bouwen, tegen zichzelf te beschermen. Dit laatste leidt namelijk tot grote risico's. ,,Za- gen" brengt achteraf het weer aan elkaar lassen met zich mee'en daar dit gedaan wordt aan het meest es- sentiele onderdeel van de machine, namelijk het frame, moet dit zonder meer gevaarlijk genoemd worden. Qua uitvoering heeft Suzuki zijn choppers aanzienlijk verfraaid. Uit- gegaan is men van de bekende GS 750 motorfiets en de GS 1000 ma chine. Suzuki heeft geen al te grote concessies willen doen aan de goede wegligging en heeft daarom de voor vork niet onder een extreem grote hoek geplaatst. Door een kleinere tank krijgt de motor zijn typische aanzien. Tot dit laatste dragen ook het chroom achterspatbord en het op een verchroomde steun gemon- teerdej grote achterlicht bij. Voorts is de buddyseat-bugel aanzienlijk groter dan bij de originele Suzuki- versie en heeft de machine twee kor- te, dikke uitlaten. J^OOMFSiTS" Dat de Suzuki fabrieks-race-kleu- ren het hart van menige N'ederland- se motorfietsfan sneller laten klop- pen. zeker na de jonpst® TT van As- sen, kan veilie worden aangenomen. Hoe gek het ook klinkt: Bij trimmen denk je in de eerste plaats aan mensen die hard hollen door een bos of aan al dan niet sportief geklede lieden die de meest onmogelijke toeren uithalen op alferlei vreemdsoortig opgestelde boomstammetjes. Toch kan trimmen ook gebeuren met een motor. Met name de steeds groter wordende aantallen trial- of enduromotoren zijn hiervoor uitermate geschikt, terwijl die machines ook heel handzaam zijn in het normale verkeer. 38-92 -I s-'V :C\V- v -^y, - s 4 4 4 4 4 4 Mits in voorraad

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11