W BLIJFVOETPROBLEMEN EEN STAPJE VOOR ItXly' Gas! vakantie- haar een grote beurt DOE MEER MET MARMITE WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1979 38-521 OPGANG VOOR KIWi i FRUIT Een gezonde kat is er een die overloopt van energie, met glan- zend vel en heldere Zijn gezond- heid hangt in hoge mate af van zijn voeding. Ieder die zich een kat wil aanschaffen, moet er zich ter- dege van bewust zijn dat een kat van huis uit een roofdier is, afkom- stig uit woestijnachtige gebieden. Zijn organisme is totaal anders dan dat van de mens. Het is dan ook falikant verkeerd hem alleen restjes van de tafel te voeren. Een kat heeft in de eerste plaats eiwit- ten nodig. Deze zijn te vinden in spiervlees, gekookte vis, hart, lon- gen en lever. Dit laatste mag hij maar in kleine hoeveelheden, daar lever teveel vitamine A bevat. Vooorts heeft hij kleine hoeveelhe den mineralen nodig (zoals cal cium) en vitaminen. Koolhydraten op het kattemenu, maar suiker verdraagt een kat slecht. Hij krijgt overigens voldoende suiker in de vorm van lactose met de melk mee naar binnen. Katte- voer in blik is gewoonlijk goed samengesteld. Trouwens, een kwart van de katten krijgt niet anders. Een volwassen kat moet mini- maal tweemaal per dag eten. In totaal ongeveer 250 gr. per dag waarvan 50 gr. uit droge brokjes mag bestaan. En indien u het dier een warm hart toedraagt, geef het eten dan niet z6 uit de koelkast. Duur? U moet rekenen dat een kat zeker meer dan een gulden per dag kost. Indien alleen blikvoer wordt gegeven is dit meer. En wie dat niet voor zijn huisdiertje over heeft, kan er beter niet aan begin- nen. Niets is zo zielig als een verwaarloosde kat. Kiwi's hebben de laatste ja- ren grote opgang gemaakt. In onze fruitmarkt hebben ze zich een redelijke plaats weten te veroveren. En waar het er nu uitziet zullen kiwi's in de ko- men- de jaren een nog groter markt- aandeel voor hun rekenimr gaan nemen. Waaraan is deze grote vlucht nou te danken? Wei, in de eerste plaats is dat natuurlijk de uitstekende smaak van deze vrucht. De kiwi bestaat uit heerlijk groen vruchtvlees met in het midden een rozet van kleine zwarte eetbare pitjes. Een tweede reden is de grote culinaire waarde van deze vrucht. Zij is zowel zoet en hartig uitstekend te combineren met allerlei ingredienten en mede door de groene kleur ook geschikt als garnering. Om u een idee te geven volgt hier een lijstje. Allereerst zijn ze uitstekend te ge- bririken in vruchtensalades en vruch- tengebak. Verder passen ze voortreffe- lijk bij ijs en natuurlijk kunt u ze ook alleen als dessert verorberen. Bij vlees en hartige borrelhapjes vormen ze net de finishing touch die nodig is. Ze hebben het bijkomende voordeel dat ze vlees mals maken, omdat ze een eiwitsplitsend enzym bevatten. Wrijf taai vlees dus voor de bereiding in met een rauwe kiwi-vrucht en u zult versteld staan van het resultaat. Een derde reden voor de opgang van kiwi's is te zoeken in het feit dat ze erg gezond zijn. Zij is bijzonder rijk aan vitamine C. Een vrucht bevat er aanzienlijk meer dan men per dag nodig heeft. AFKOMST Het kiwi fruit werd sinds 1900 uit China in Nieuw-Zeeland gei'mpor- teerd. Hierdoor ontstond de oorspronkelij- ke naam: Chinese kruisbes. De Mao ri's gaven hem later de naam kiwi, naar een kiwivogel die alleen in Nieuw-Zeeland voorkomt. Nieuw- Zeeland is dan ook de voornaamste leverancier van kiwi's. Frankrijk ex- porteert er ook wel wat maar in verhouding is dit te verwaarlozen. TE K00P Vanaf mei tot ongeveer rond Kerst- mis zijn kiwi's in ons land verkrijg- baar. In januari en februari zijn er nog Franse kiwi's te koop. De vorm van deze vrucht is ovaal rond en de schil is bruin en behaard. Indien kiwi's be- waard worden bij een temperatuur van 0 tot 1°C kunnen ze wel een half jaar goed blijven. Op de fruitschaal in de kamer komen ze snel tot rijping en zijn ze binnen enkele dagen geschikt voor consumptie. OMZET In het afgelopen jaar heeft de omzet van kiwi's een recordhoogte bereikt. Ongeveer tachtig miljoen vruchten vonden hun weg naar de consument. Jean Martel (49) uit het Zuid- franse plaatsje Grasse heeft ver* moedelijk de duurste neus ter wereld. Hij is verzekerd voor meer dan twee miljoen gulden. Terecht. Hij kan er alleen al zo'n 900 verschillende basisolien en essences feilloos mee onder- scheiden. Maar hij is bovendien in staat, met behulp van zijn kostbare reukorgaan, parfums te scheppen die een wereldsuc- ces zijn geworden. Hij heeft nu voor het Zweedse cosmeticacon- cern Pierre Robert een geheel nieuw parfum samengesteld dat alle eigenschappen heeft van een geurige voltreffer. Het heet Nifty. De mens is niet bepaald het best ruikende wezen. Als wij ons vergelij- ken met de Duitse herdershond die zeker 45 keer of met een hert dat 600 keer beter ruikt, dan brengen wij er riiet veel van terecht. Wij zijn dan ook meer kijkers, onze ogen moeten ons vooral inlichten. Toch kunnen wij nog heel wat ruiken, zeker zo'n 400.000 geuren. Vele daarvan kunnen ons maar matig behagen. Geuren blijven veelal een mensenleven lang bij ons hangen. Zij zijn vaak de hefboom voor herinneringen aan gebeurtenissen van soms heel lang geleden, ook van de periode voordat wij leerden praten, ja zelfs uit de allereerste babytijd! En als we zeggen dat iets ,,niet lekker smaakt" dan bedoelen we meestal dat we het niet prettig vinden ruiken. In de mond proeven we in wezen maar vier smaken: bitter, zout, zoet en zuur. We snuffelen niet voor niets aan alles en nog wat (wijn!) voordat we de mond openen. Een van de ergste dingen die ons kan overko- men is het verlies van ons reukvermo- gen. Het doet zich wel eens voor als we flink verkouden zijn (,,Ik heb helemaal geen smaak meer") maar het wordt een ramp als het blijvend is. En dan hebben we het alleen nog maar over gewone stervelingen. Als Jean Martel zijn reukvermogen kwijt zou raken is hij verder machte- loos. Maar veel geuren onderscheiden en er dan een nieuw parfum mee maken dat ook nog in een behoefte voorziet en over de gehele aardbol een succes wordt, dat is een kunst die maar door weinige parfumeurs wordt beheerst. Het lijkt op componeren. Eerst is er de grondmelodie, het thema, dan komen daaromheen de aanvullende of contrasterende noten in allerlei har- monieen, vervolgens wordt het uitge- schreven voor tal van instrumenten of de menselijke stem. En als we dan naar zo'n razend ingewikkelde uitvoe- ring luisteren, spreken we van een mooie, lelijke, aangrijpende, vrolijke, trieste (vul zelf maar verder in) com- positie. Zo gaat het ook met parfums. Zelfs bij een eenvoudige samenstel- ling, een tussendoortje zogezegd, ge- bruikt Jean Martel toch altijd nog minstens vijftig componenten. GRASSE Hij is geboren in Grasse, tien kilo meter ten noorden van Nice en wil voor geen goud ergens anders wonen. Hier is het centrum van de geurenin- dustrie zoals die op de glooiende vlakte van de kust van de Middel- landse Zee tot aan de bergen zo'n drie eeuwen geleden is ontstaan. Het was toen een echt schapengebied. De hui- den werden in looierijen bewerkt en van het leer werden onder andere handschoenen gemaakt. En die roken niet bepaald lekker. Toen kwam ie- mand op het idee ze te parfumeren met rozen en jasmijn die overal in de rondte groeiden. Dat sloeg geweldig aan en sindsdien zijn de velden zover het oog reikt bedekt met bloemer. welker geuren nog steeds onmisbaar zijn zoals vooral rozen en jasmijn maar ook mimosa en lavendel. Of- schoon de chemische industrie er in geslaagd is de meeste geuren synthe- tisch te vervaardigen wordt in het gebied van Grasse met zijn ideale klimatologische omstandigheden. vooi groei en bloei toch nog altijd <?p de klassieke wijze gewerkt. MISTDEKEN *8 Avonds voor zonsondergang legt zich veelal een mistdeken over de jasmijn die daardoor vocht opneemt en dan het'hoogste geurrendement geeft. Nog voor de zon op is komen de plukkers. Een ton (1.000 kg) blaadjes is nodig voor het verkrijgen van een liter jasmijn-extract. Maar voor de zon aan de hemel staat en de nevel is opgelost moet het plukken gebeurd zijn. Dan is gewoonlijk niet meer dan twee of drie kilo blaadjes verkregen. En daarvoor waren dan al meer dan 40.000 bloemen nodig. Per kilo f 12.000,-. Met de roos gaat het precies anders- om. Als die gedurende de dag veel warmte heeft opgenomen is het beste moment aangebroken. Het plukken gaat veel vlugger dan van jasmijn, goede vakkrachten kunnen het tot honderd kilo brengen maar uit elk blaadje worden slechts enkele drup- pels geperst. De prijs is er dan ook naar. Voor een kilogram echte rozeno- lie betaalt u zo'n 12.000,-, jasmijn doet zowat de helft. Toch zijn zij nog altijd qnmisbaar want de juiste geur is in het labOratorium nog nimmer 'geevenaard. Grasse is niet altijd het geurencen- trum geweest, ook al is het gegrond- vest op oude tradities. Al meer dan zesduizend jaar geleden gebruikten de Egyptenaren reukstoffen zoals wie- rook, mirre, saffraan, cederhout. Zij zonden die als rook ten hemel. Per fumum zeiden de Romeinen later. Zo ontstond het woord parfum. GRIEKEN De Grieken beschikten over gecon- centreerde bloemengeuren maar de grote opbloei kwam onder de Romei nen. Dure dames hadden fraaie flesjes met parfum maar ook badwater, wij- nen en allerlei levensmiddelen kregen een vleug van een lekker luchtje mee. Dan staat de ontwikkeling, net als met zoveel dingen, eigenlijk een dikke duizend jaar stil. EXCLUSIEF Door de ontstellend hoge kosten bleef parfum iets erg exclusiefs. Pas in de negentiende eeuw, zeg maar na 1830, met de opkomst van de nieuwe koolstofchemie, werden tal van geu ren synthetisch bereid. De parfumwe- reld heeft ontelbare geuren ter be- schikking maar er is een basisbestand van een duizendtal. Daarmee werkt Jean Martel dan ook. Hij componeert zijn parfum dat uit drie groepen wordt opgebouwd allereerst uit de topnoot, dat is het lekkere luchtje dat meteen ruikbaar is als het flesje opengaat. Vervolgens is er de middel- noot, de tweede fase die vrijkomt als het parfum is aangebracht, per tradi- tie op die plaatsen waar de bloedva- ten dicht onder de huid liggen, achter de oren, tussen de borsten, op de slapen. Tenslotte is er de grondnoot, de geur die urenlang waarneembaar blijft. Vakantie is uitstekend voor de conditie, maar je haar heeft vooral in de warme landen heel wat te lijden van de zon en de zee. Hoe dat komt en wat je ertegen kunt doen, vertelt Peter Kuilman van het Voorlichtingscen- trum van L'Oreal. Kuilman: ,,Als je een haar onder de microscoop legt, zie je, dat de buitenkant wordt gevormd door schubben, die dakpansgewijs over elkaar liggen. Het beste kun je ze vergelijken met de schors van een boom en in principe hebben ze dezelfde funktie, namelijk be- scherming. Haar heeft de eigen- schap dat het makkelijk vocht aantrekt. Daarbij gaan de schub ben van het haar openstaan. Als na een bad in zee het water verdampt, is de kans groot, dat kleine zoutkristallen tussen deze schubben klem blijven zitten. Het gevolg: poreus en gemakkelijk te beschadigen haar, dat gauw klit." Om het haar weer in een goede conditie te brengen en te houden adviseert Peter Kuilman: ,,Was na elke zee-, zon- en stranddag het haar met een milde shampoo met daarna een cremespoeling, die het haar sluit, de hoofdhuid soepel maakt en er bovendien voor zorgt dat het haar weer gaat glanzen". Kuilman: ,,Zonlicht heeft sterk ontkleurende eigenschappen, denk maar eens aan de invloed op ge- kleurde stoffen, behang, verf e.d. Het effekt op een mensenhaar is nogal verschillend en sterk afhan- kelijk van de conditie en de kleur van het haar. Bij de een komt er een rode gloed over het haar, bij sommigen vergeelt het en bij weer een ander verechiet het tot een wat slordigecoupe soleil". VERSCHOTEN ,,Als dat verschoten haar niet bevalt, dan kun je er op twee manieren iets aan doen", aldus Peter Kuilman. „De eerste manier is het gebruik van een kleurverste- viger, daarbij moet je echter wel bedenken dat het een tijdelijke oplossing is. Een kleurversteviger legt namelijk een dun filmpje om het haar, wat door het wassen weer verdwijnt. Een tweede manier om de verkleurine definitief weg te >werken is het haar met een kleur- fehampoo te behandelen. Als je dan bovendien nog een kleurshampoo kiest in de eigen haarkleur, dan ziet verder nie- mand dat je de natuur een handje geholpen hebt. Het is overigens wel verstandig een kleurshampoo te gebruiken, waar een z.g. „neutraliseerbad" bij zit. Zo'n bad zorgt ervoor dat de structuur van het haar verbe- terd wordt en dat het weer veer- kracht krijgt." Wat het verzorgen van het haar na de kleuring betreft, geeft Peter Kuilman het volgende advies: ..Gebruik een zachte shampoo; de agressieve sterk reinigende sham poo haalt niet alleen de kleur eerder weg, maar de conditie van het haar heeft er vooral onder te lijden". De meeste babies hebben prachtige voeten en toch hebben slechts weinig volwassenen - en opgroeienden - voeten die niet op een of andere manier mis- vormd zijn. Slecht passende schoenen in de kindertijd dra- gen belangrijk bij tot de voet- problemen in later jaren. Nu uw kinderen weer naar school gaan, schenk dan eens wat extra aandacht aan hun voeten, die het weer hard te verduren krijgen. Vergeet niet dat ze bijna tweederde deel van de dag hun schoenen dragen! Dure schoenen kopen met de ge- dachfce dat die wel wat langer zullen meegaan is niet zo verstandig. Het is veel verstandiger om wat minder kost bare maar goed passende schoenen te kdpen die eerder vervangen worden zodra ze niet meer de juiste maat hebben. Winkeliers die een goede kwaliteit kinderschoenen in diverse breedtes in voorraad hebben zullen, normaal gesproken, altijd de voeten meten en goed passende schoenen leveren. Als ze dit niet uit zichzelf doen, dringt u er dan beslist op aan. Laat uw kinderen nooit de schoenen van oudere broertjes of zusjes dragen. Schoenen vormen zich naar de voeten van degenen die ze dragen en de voetvorm van het oudere kind kan volkomen anders zijn dan die van het jongere. Een economische raad is de volgende „houd er niet een zondags paar op na" want kindervoeten groeien vaak zo snel dat ze eerder te klein worden dan te oud. Denk er ook aan dat sokken - en dan speciaal stretchsokken - de bewe- gingen van de voet kunnen tegenwer- ken en de tenen kunnen samenpersen. Vaak kan je aan de teennagels al zien of sokken te nauw zijn want nagels van jonge Jrinderen zijn zacht en onder druk buigen ze. Bij zeer jonge kinderen zijn de beentjes van de voet nog zo zacht en kneedbaar dat ze door de druk van schoenen vervormd kunnen worden zonder dat de kinderen daar direkte hinder van ondervinden. Bovendien groeien kindervoeten met schokken en stoten wat het voor moeder nog moei- lijker maakt om uit te maken wanneer de schoenen en kousen te klein gewor den zijn. Vermijd problemen door daar erg goed op te letten. Zet het kind blootsvoets op een stuk papier en zet dan een streepje bij de hiel en bij de langste teen. Dat is beslist niet altijd de grote teen. Teken ook de breedte van de voet aan. Een maand later herhaalt u dit op hetzelfde papier en dan kunt u gemakkelijk de groei controleren. Doe het met beide voeten. PIJNLIJK Schoenen hebben beslist geen pijn- lijke inloopperiode nodig. Goedpas- sende schoenen moeten ongeveer een centimeter langer zijn dan de voeten met voldoende ruimte voor de tenen om goed te kunnen bewegen. Ze moeten goed sluiten om de hiel en op de wreef en het meest ideaal is natuurlijk de mogelijkheid om de sluiting te kunnen verstellen. LEPER Leder wordt per traditie beschouwd als het beste materiaal voor schoenen omdat het nog het meest op de menselijke huid lijkt. Het geeft de voet gelegenheid te ,,ademen" en het scheurt niet gemakkelijk. Steeds meer worden echter kunststoffen gebruikt in de schoenindustrie. Mits zij even- eens luchtdoorlatend zijn kunnen deze kunststoffen uitstekend zijn. Zo- len van kunststof zijn vaak veel ster- ker dan leer of rubber. Maar wat ook de keus mag zijn (of de prijs) denk er aan dat de pasvorm het allerbelang- rijkste is. ledere moeder weet hoe moeilijk het is een kind er van af te brengen om mee te doen met de laatste schoenra- ge, die op het ogenblik de z.g. trim- schoenen zijn. In feite zijn dat vaak niet meer dan een paar gewone gym- nastiekschoenen. In het begin kunnen ze heerlijk zitten maar als ze geduren de langere tijd iedere dag gedragen worden kan dat beslist schadelijk zijn. Ze geven de voet geen enkele steun zodat deze na een tijdje zo breed geworden kan zijn dat het echt moei lijk wordt om nog gewone schoenen te dragen. Zij kunnen er ook de oorzaak van zijn dat voeten gaan transpireren of uitdrogen. Zij mogen daarom be slist geen twee dagen achtereen gedra gen worden. Daar voorkomen beter is dan gene- zen moet aan kinderen reeds vroeg voethygiene bijgebracht worden op dezelfde manier waarop hen geleerd wordt voor hun gebit te zorgen. Zij moeten ze iedere dag wassen, goed afdrogen (speciaal tussen de tenen) en de nagels moeten recht en niet te kort afgeknipt worden. Pas op voor infek- ties, in het bijzonder als uw kind regelmatig zwemt of op blote voeten gymnastiek doet. Als u vreest dat hij wratten of voetschimmel heeft gaat u er dan mee naar de dokter of naar een goede voetverzorger. 'fit 1,-,v,V,1 .1 i?*V- ,4. '.v Marmite, de pittige pasta In het bekende potje kan voor meer doel- elnden gebrulkt worden als alleen maar op de boterham. Het is te combineren met velerlei soorten groente, vleessoorten en dergelijke. Bovendien is marmite erg gezond omdat het veel vitamines en minera len bevat. En dat is natuurlijk nooit weg. Marmite tortilla (voor 3-4 personen) 25 gram boter of margarine 1 theelepel Marmite 175 gram gesneden uien 3 grote eieren 3 eetlepels water 225 gram gekookte koude aardap- pelen 125 gram gekookte snijbonen peper - Smelt de boter of margarine In de koekepan, laat de marmite hlerin oplossen en fruit dan de gesneden uien. Klop de eieren op met water en peper en voeg het bij de uien. Vervolgens snijdt u de aardappelen in plakjes en voegt deze met de snijbonen aan de uien toe. Laat dit op het vuur staan totdat het el gestold is. cm een mooi knapperlg korstje op de bovenkant te krijgen zet u de tortilla, In de pan, even In een voorverwarmde oven. U kunt de tortilla zowel warm als koud serve- ren. Marmite paateitlea met kip en champignons 2 biikjes champignons ragoOt 1 theelepel Marmite 100 gram gesneden champignons 225 gram fijngesneden, gekookte kip 450 aram kant-en-klaar korstdeeg ,(ca. 12 pasteltjes) peterselie, zout en peper Verwarm de ragoOt en voeg de marmite, verse champignons en de kip toe. Naar smaak wat zout en peper. Rol het deeg uit op een met bloem bestoven aanrecht en snijdt uit het deeg rondjes van 12 cm. Verdeel de vulling over de pasteltjes en strooi de peterselie er overheen. Vouw de pasteltjes dlcht, waarblj u de randjes goed moet aanduwen. Plaats de pasteltjes ongeveer 20 A 25 minuten op de bakplaat in het midden van de oven op stand 6 (200° C). O Marmite Tortilla met daarachter de kip- en campignons pasteltjes.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5