Hoe krijg je al die vrouwen uit hun huizen? Het kostte ons meer tijd om de nieuwe Peugeot505te bouwea Uitreiking Van Doornprijs voor u straks een prachtige kind MEUBELFABRIEK MODERN Nefkens Eurodam B.V. De nieuwe Peugeot 505. Franse Griindlichkeit. 'n Zeer speciale prijs WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 39-83 Plannen Bijspijkeren VOS-cursus Praatgroep Nieuwland Overgang Praatgroep Oost Vrouwensoos Gustave Eiffel bouwde ruim drie jaar aan zijn tot de verbeelding spre- kende toren. Des te verbazingwekkender dat onze ingenieurs tien jaar nodig hadden voor de ontwikkeling van de Peugeot 505- Testten ze misschien te veel? Controleerden ze te pietluttig? Of maakten ze'm te mooi? Het antwoord luidt, dat nog nooit een Franse auto zo grondig geconstrueerd werd. En vergeet niet dat er meteen al zes uitvoeringen zijn. Van luxe tot extra luxe. Met carburatie-, injectie- of dieselmotor. Allemaal rijklaar. Vanaf f 23-995,-. Binnenkort zult u in kleUTeilfiOtD Vdll DEZE WEEK van dinsdag 25 t/m zaterdag 29 September Hema, Broervest, SCHIEDAM BUITENHAVENWEG 132-140 SCHIEDAM - TEL. 268815-262203 Enorme keuze: bankstellen, eethoeken, slaapkamers, wandmeubelen enz. in klassiek, eiken en modern. uitsluitend fabrieksprijzen met onze unieke service!!! 1500 m2 verkoopruimte IEDERE DAG GEOPEND VAN 9.00-17.00 UUR donderdagavond van 19-21 uur. Zaterdags geopend van 10 -17 uur. Ook uw adres voor vakkundig stofferen van uw gebruikte meubelen. Vraag vrijblijvend prijsopgave. Verkoop: Oostzeedijk 330 Rotterdam Tel. 010-119060 Nieuw Mathenesserstraat 11-13 Schiedam Tel. 010-260320 Werkplaats: Walenburgerweg 87-107 Rotterdam Tel. 010-661700 Adrianalaan 378 Rotterdam Tel. 010-220022 V rouwengroepen weer aan de slag SCHIEDAM „Ik weet niet hoe we al die vrouwen uit hun huizen kunnen krijgen. Echt niet. Misschien moeten we wel langs de deuren gaan en iedereen persoonlijk aanspreken". Jacinthe Winnubst, een van de drukke vrouwen achter het Schiedams Vrouwen Overleg, kijkt een beetje triest om zich heen. Afgelopen woensdag organiseerde het SVO een informatie-ochtend, waar alle vrouwen van Schiedam kennis konden maken met mensen van de VOS- cursussen (Vrouwen Orignteren zich in de Samenleving), van Vrommes (de Vrouwensoos), de Bijspijkercursus, Praatgroepen van verschillende wijken en VIDO (Vrouwen in de Overgang). Helaas kwam maar een klein aantal vrouwen opdagen. „Is de belangstel- ling voor het vrouwengebeuren en de plannen voor het nieuwe iaar een beetje aan het vervagen? Er zijn im- mers ook nog zat plaatsen open bij alle groepen", vragen de organisatri- ces zich af. Gezien het groeiend aantal groepen en cursussen taant de belangstelling niet. Ook niet in Schiedam. De resul- taten die sinds het Jaar van de Vrouw, 1975, geboekt zijn, liegen er niet om. De geschiedenis even in het kort: in '75 ontstaat het idee om VOS-cursussen te starten, wat al in 1976 gestimuleerd wordt door de Schiedamse Gemeenschap met het zo noodzakelijke geld. Een jaar later wordt een vrouwensoos opgericht, de VIDO ontstaat en de aktiviteiten ont- wikkelen zich meer en meer. Vorig jaar werd een bijspijkercursus op po- ten gezet en van alle kanten kwam de vraag om samenwerking van de ver schillende groepen. Een onderling overleg met medezeggenschap enzo- voorts. In oktober 1978 wordt het SVO geboren, ongeveer een jaar geleden dus. In dat jaar bleek al snel dat een paar energieke vrijwilligers niet genoeg werk konden verrichten. Er moet een vaste, en betaalde kracht komen, een vrouw. Die zou door de gemeente betaald moeten worden, vinden de vrouwen. Om die vrouw in dienst te nemen moet het SVO ech- ter een rechtsvorm hebben, dus een stichting worden, of een vereniging of iets dergelijks. Daarnaast wil het SVO graag een eigen ruimte, waar vrouwen op ieder moment van de dag binnen kunnen wippen, met daarin een dokumenta- tiecentrum. Andere plannen zijn het maken van een welzijnsplan emanci- patorisch vrouwenwerk (dat kon niet eenvoudiger), het organiseren van trainingen, en natuurlijk het dage- lijks werk: het ondersteunen van de verschillende vrouwengroepen, pro- blemen signaleren en oplossen, nieu- f we ideeen stimuleren en het organi seren van gezamelijke aktiviteiten. Over de plannen en de doelen van de verschillende vrouwengroepen volgt hier meer. Voor vrouwen van alle leeftijden die geen kans hebben gehad om de school af te maken, wordt vier uur per week een „bijspijkercursus" ge- houden. Er wordt rekenen, Nederlandse en Engelse taal opgehaald en gepraat over de verhoudingen in onze maat- schappij. Gewoon, door ongedwon- gen te leren van elkaars ervaringen en met de stelregel „leren moet geen in- spanning zijn, maar een ontspan- ning". Niks geen „geschool" dus. „Bijspijker" is opgezet toen bleek dat er heel wat vrouwen rondliepen met een groot gebrek aan zelfvertrouwen en een grote dosis drempelvrees om- dat ze „niets wisten". Ina ten Wolde (269487) en Emmy van der Vlist (262040) kunnen meer vertellen over de gang van zaken. Er is een klein bedrag aan cursusgeld aan verbonden. Zoals al eerder gezegd betekent VOS: Vrouwen Orienteren zich in de Sa menleving. Een VOS-cursus duurt twaalf ochtenden van kwart over negen tot kwart over elf. De totale kosten komen op f 25,—. Voor kin- deroppas wordt gezorgd zonder extra kosten, dus ook vrouwen met kleine kinderen kunnen er naar toe. VOS bestaat al sinds het jaar van de vrouw en door heel Nederland hebben vrou wen al aan die „praat-luister- en leer- ochtenden" meegedaan. Er worden onderwerpen behandeld die op de kennismakingsochtend worden sa- mengesteld, zoals: de rolverdeling tussen man en vrouw, de opvoeding en omgang met kinderen en de we- reld om ons heen en de plaats van de vrouw daarin. Er wordt deze maand nog gestart, dus niet te lang wach- ten met opgeven. Len van Berkel (260332) geeft meer informatie. In Jeugdhaven Nieuwland aan de Albardastraat 65, start morgen- ochtend (donderdag) een praat groep. Een groepje vrouwen ver- diept zich twaalf ochtenden lang in verschillende zaken als: de wijk, opvoeding, de voeding, sexualiteit, enzovoorts. Om kwart over negen begint het. Bel vooraf nog naar Riet de Kievith (709590), Riet Putters (706026) of Corry Slinger- land (712259). Vrouwen in de Overgang is een lan- delijke stichting voor tienduizenden vrouwen die lijden aan angst, depres- sies, drang tot isolement en ver- vreemding van hun eigen omgeving door de overgang. Artsen hebben vaak weinig tijd om die grote groep vrouwen te helpen. Door gespreksgroepen, ontspannings- oefeningen, kontaktmiddagen en voorlichting door deskundigen leren vrouwen hun problemen te herken- nen en op te lossen. Nel van Pelt (710210) heeft informatieboekjes en kan wat uitleggen over de werkgroep hier in Schiedam. In Schiedam Oost startte op 30 ja- nuari de praatgroep die vrouwen met vrouwen in kontakt wilde brengen. Er is grote belangstelling voor en naast de praatochtenden is men samen naar de film geweest, naar Amsterdam en de bibliotheek enzo voorts. Vorige week woensdag werd er van kwart over negen tot half twaalf kennis gemaakt bij een van de vrouwen thuis. Er is nog geen eigen ruimte, dus praat de groep nog bij verschillende vrouwen thuis. Bernadet van der Lans (269905) en Fija van Kesteren (262184) kunnen vertellen waar de ochtend volgende week wordt gehouden. Vrouwensoos Vrommes aan de Nieuwstraat 12 in de ruimte van so- cieteit QT? is elke donderdagavond open van half negen tot half een. Er wordt gezellig gebabbeld, films geke- ken, een drankje gedronken, heel ontspannen allemaal. Morgenavond draait er een film over vrouwenmis- handeling, vanaf negen uur. Een en- treeprijs bestaat er niet, de drankjes zijn niet gratis. Iedereen is welkom, mannen echter niet. „Die moeten maar naar hun eigen cafe", vinden de dames. FotoFeest indeHema: jongeman maakte hij een houten aquarium, werd in '30 lid van aquariumvereniging „Het Aquarium" en is later 25 jaar voorzitter geweest van deze club. Avond aan avond was de heer Vlasblom vaak van huis om lezingen te geven. Begin '40 is Vlasblom zich meer gaan toeleggen op de kennis van aquariumplanten, dit resulteerde in het landelijk voorzitterschap van de Werkgroep Aquarium Planten. Door deze specialisatie is hij lid van een Duitse en Oost-Duitse bond voor het kweken van waterplanten. Van zijn hand verschenen veel publicaties in allerlei verenigingsbladen en ook twee boekjes. Tenslotte had de heer Vlasblom een leeuwenaandeel in het tot stand komen van verschillende aquariumexposities, waarvan Aqua Vero '50 wel tot de meest bekende mag worden gerekend. Het zijn deze achtergronden die het bestuur van de Stichting Konink- lijke Rotterdamse Diergaarde hebben doen besluiten deze keer de Cornelis van Doornprijs aan de heer J. Vlas blom toe te kennen. Vrijdagmiddag wordt deze prijs door de voorzitter van het bestuur aan de heer Vlasblom overhandigd. I ROTTERDAM De Cornelis van Doornprijs wordt 28 September a.s. voor de 4e keer uitgereikt. Deze onderscheiding draagt de naam van de man, die meer dan 52 jaar aan de Rotterdamse Diergaarde verbonden is geweest. De Van Doornprijs wordt uitgreikt aan diegenen, die zich voor het behoud van de fauna en/of flora hebben ingezet. Dit jaar, de uitreiking geschiedt om op jongere leeftijd al belangstelling de twee jaar, is deze onderscheiding voor het dieren- en plantenleven in toegekend aan de heer J. Vlasblom. en op het water. Toen al trok hij De heer Vlasblom werd geboren op langs sloot en plas om alles wat daar 9 maart 1899 te Rotterdam en had leeft en groeit te bestuderen. Als onze winkel een wat ongebruikelijk tafereel aantreffen: een mobiele fotostudio waarin u uw kind (en u zelf) kunt laten fotograferen Een ervaren kinderfotograaf maakt werkelijk unieke foto's met heel bijzondere hulpmiddelen. Zo kunt u b.v kiezen uit verschillende decors: 'n herfstbos, zonsondergang. 'n leuke waterpartij. mogelijkheden genoeg Natuurlijk zijn er ook effen achtergronden Elk gezin kan bovendien profiteren van een speciale aanbieding. Voor het luttele bedrag van f 0,95 ontvangt u een prachtige kleurenfoto op het formaat van 13 x 18 cm. Is uw baby jonger dan twaalf maanden. dan ontvangt u-'.a foto zelfs HELEMAAL GPAT1S. Bovendien kunt u 'n paar weken later als u de foto ophaalt, een keus maken uit een komplete serie opnamen Zonder koopverplichting natuurlijk. modern KOE IARKT. JBUITENHAVENWEG

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 11