„In Zambia hebben ze meer aan me" Het plan van anderhalf mfljoen termeulen i- 2m ZOS heeft dringend medewerkers nodig Lezing over stambomen _Eenakter_ festival 8 V re"12.50 46.50 SH 16.95 L 39.50 12.95 4.95 2.95 Een actieve krant in een actieve streek I Gratis Krijgt Schiedam de mooiste sauna van Nederland? k 679 7 >95 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 - 4e JAARGANG NO. 47 Schooltennis Jeugdhaven vierde feest De crisistijd Puzzel Femina *5? Huisaanhuis. 5,7 miljoen J exemplaren. th 'i Verzoekplaatjes Iilegale zenders Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord- Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelie a/d IJssel De Terp Vlaardingen Centrum Krimpen a/d iJssel Crimpenhof. TOMADO USS, MftlFWf 0'P y"T"tW KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Door John Bunte Paul van Zonneveld verlaat de Alvsiusschool SCHIEDAM - Paul van Zonneveld gaat binnenkort de Aloysius- scliool verlaten. Dan heeft hij ruini acht jaar lesgegeven op deze lagere school, waarvan meer dan zes jaar als onderwijzer van de zesde klas. Hij gaat nu eens ergens anders kijken. Dat is op zich t niet opzienbarend, ware het niet dat zijn nieuwe werkterrein in Zambia zal liggen. ,,Ach, ik ben nog jong zat en daar hebben ze waarschijnlijk meer aan me", dacht hij bij zichzelf. voor iedereen toegankelijk. De Zam- biase regering stopt aardig wat geld in het onderwijs, maar niet genoeg. Vooral niet nu de koperprijzen, waar Zambia voor een groot deel op steunt de laatste tijd nogal zakken. moeten worden. In het team van on- derwijzers bevinden zich nog twee Nederlandse broeders, met daarnaast zo'n vijf Zambiancn en een opvallend groot aantal van om en nabij de acht- tien Indiers. Met de herfstvakantie stopt Paul zijn werkzaamheden op school. Dan gaat hij een paar maanden naar Engeland om daar zijn Engelse taal wat op te halen. Zoals welliqht bekend is Zam bia altiid een Engelse kolonie geweest. Het zal dan waarschijnlijk al vooijaar 1980 zijn als het vertrek daar is. Paul had zich via een Congregatie van Broeders, waar hij bij aangesloten is, aangemeld om ergens naar uitgezon- den te worden. Het werd uiteindelijk Zambia. Om zich een voorstelling te kunnen maken wat zijn werk daar zou moeten zijn mocht hij van de Congregatie in de afgelonen zomerva- kantie een maandje rona gaan kijken. Onder de indruk keerde hij terug: „Er is daar erg veel te doen. 1 let ziet er allemaal verwaarloosd uit, mensen lopen met gescheurde klertin rond. Er zijn ook veel minder middelen; tocn ik bijvoorbeeld een kijkje nam op de school waar ik les ga geven was er niet eens papier." ook meteen wonen. De school is op- gericht door het bisdom. Die steekt er dusvwat geld in, terwijl er ook wat geld uit Europa en Amerika komt. Het onderwijs in Zambia is gratis en De leerlingen varieren qua leettijd ge- - middeld van veertien lot twintigjaar. OllIIlUlclllS Het zijn voor een groot deel kinderen van mensen die op het platteland en in de koperniijnen werken en in klas- sen van 45 tot 50 leerlingen zijn on- dergebracht. In totaal zijn er zo'n 700 jongeren die iets bijgebracht De school waar Paul les gaat geven is er een naar Engels voorbeeld. Het is een kostschool waar de leerlingen dus SSSKSOWfS *l'aul van Zonneveld: ,,Daar hebben ze waarschijnlijk meer aan me. Wat trekt hem nu zo aan om te gaan werken in een land als Zambia? Paul: „Nou, dat is toch wel het feit dat daar een hoop te doen is. Je kunt daar ontzettend veel goeds doen. Je kunt leiding of begeleiding geven. Het onderwijs daar heeft een stimu- lans nodig. Daarom geloof ik dat ik daar van meer nut kan zijn dan in Ne- derland, we hebben hier toch zat on- derwijzers." Het is de bedoeling dat hij voorlopig drie jaar naar Zambia gaat. Daarna krijgt hij drie maanden verlof en kan hij beslissen wat z'n volgende stan is. Op 10 oktober bestaat de mogelijk- hcid om Paul van Zonneveld een hand te geven. Het oudercomite hoopt 'm dan een cheque te kur.nen overliandigen hetgeen ten goede moet komen aan de school in Mansa, want dat is de stad in Zambia waar hij gaat werken. Speclaal voor dit doel is ook een girorekening openge: steld. (Giro 595210, ten name van de penningmeester oudercomite Aloysiusschool, onder vermclding van Zambia). Stortingen hierop zijn natuurlijk altijd welkom. SCHIEDAM - Twee Schiedammers, de heer C. Looman en de heer W. van Kranenburg, willen in Kethel een recreatiepark aanleggen Op de plaats waar zich nu de landijsbaan bevindt, aan de rand van het Beatrixpark, willen zij op eigen kosten hun plan van 1,6 miljoen uitvoeren. Als dat doorgaat krijgt de stad er een sauna, zes tennisbanen, een midgetgolf-terrein en een praathoekje voor bejaarden bij. Bdde hergn doen djt njet ujt ,jef. dadigheid. De heer Van Kranenburg: natuurlijk, is het wel een winstobjekt, maar ik zit in de sport en wil dat wel combineren. /elf verkoop ik sauna's en de eerste opzet was om een goede sauna in Schiedam aan te leggen. Maar het terrein dat we op het oog hebben geeft nog wel meer ruimte en zo hebben we gedacht aan diverse recreatief erg aantrekkelijk, want op een voetbalveld, zijn maar tweeen- twintig mensen bezig en hier kunnen er misschien wel honderd tegeljjk zich ontspannen. Die tepnisbanen, daarop willen we geen verenigingen hebben. Het is ons plan om ze 's-morgens open te stellen voor schooltennis en Mat moet dan heel goedkoop worden, een gulden of vijf per uur. 's-Middags worden de vijfentwintig gulden per uur. Dat le- vert geen winst op en als we met het midgetgolf eruit springen, zijn we al blij." De winst moet uit de sauna komen. De beide heren hebben berekend dat er minimaal zo'n vijftig mensen per dag gebruik van moeten maken om goed te kunnen draaien. Bij een toe- gangsprijs van achttien tot twintig gulden zou dat mogelijk zijn. De heer Van Kranenburg wil er de mooiste sauna van Nederland van maken: is het niet duur, elders betaal je meer" is zijn ervaring. In het bestemmingsplan vdor het ter rein staat: "bestemd voor passieve recreatie", zo deelde een ambtenaar van Openbare Werken ons mede. Wat dat precies is, wordt niet nader ver- meld in d^ ambtelijke stukken. Of het recreatiepark er werkelijk komt, zal allereerst afhangen van de dens echte koude winters geschaatst bereidheid van het gemeentebestuur kon worden, aan de initiatiefnemers om het terrein, waar tot nu toe tij- te verhuren. 22 Gulden voordeel... Een zwaar gebreid vest voor stoere jongens. Van 100% aery I, met kraag ritssluiting en zakken. Afgezet met echt suede-leer. In lichtbruin. Maten 116 t/m_164. Van 37,95 voor slechts Wij sfaan in de Goudert Gids. De medewerkers van de /.OS in aktie in de studio aan de Korte Haven. Ziekenomroep weer aktneel op zaterdag SCHIEDAM - „ZOS op Zater dag", het aktualiteitenprogramma van de Ziekenomroep Schiedam is sinds zaterdag 15 September weer regelmatjg in de lucht. Dat wil zeggen dat luisteraars in de Schie- damse ziekenhuizen en in het ver- pleegtehuis „Driemaasstede" elke zaterdagmorgen het laatste plaat- selijke nieuws kunnen beluisteren. Voorlopig wordt van 10 tot 12 uur's morgens uitgezonden. Tijdens de tweede uitzending na- men we eens een kijkje in de nieuwe ZOS-studio aan de Lange Haven 27. In de zeer professioneel ingerichte ZOS-studio aan de Lan ge Haven 27 zit Paul Kerpels ach- ter de knoppen van mengpaneel, draaitafels en bandrecorders. Hij zorgt ervoor dat gesproken tekst en muziek vloeiend in elkaar over- lopen. Achter een geluiddichte glaswand lezen Jacqueline van Asten-Noordijk en Herman Zwarts het laatste nieuws voor, terwijl Marius Schinkel overal een oogje op houdt en assisteert waar dat nodig is. Op de vloer tenslotte, kruipt een klein blond jongetje rond met een plastic speelgoed- vrachtwagen. Het programma is al even bezig, wethouder Herman Posthoorn heeft zojuist uitgelegd hoe het zit met de nieuwe inspraakpro- cedure die bij de gemeente in de maak is. Na wat muziek en berich- ten over onder andere de sport- instuif, komt het feest op het achterste gedeelte van de lloog- straat aan de orde. ZOS-medewer- kers geven daar op een straat een direkt verslag van de gebeurtenis- sen. Hoe dat kan, legt Marius Schinkel uit. ,,Dat gaat gewoon via de P.T.T. We hebben een apparaat met een microfoon eraan, met een stekker die in elk telefoon-stop- kontakt past. Hier in de studio is dat via de telefoon weer verbon- den met de apparatuur. Je pakt op de Hoogstraat maar een winkelier en dan prik je dat ding ergens de telefoon in". Dan zit je direkt in de uitzending". Even later zijn de verslaggevers in de Jeugdhaven Nieuwland, een wijkcentrum dat haar vijftienjarig bestaan viert. Er wordt verteld wat daar zaterdag allemaal te doen is en dat wordt een reportage met hindernissen, want het geluid valt een paar maal weg. ,,Dan maar een plaatje ertussendoor", wordt snel beslist. Maar tenslotte lukt het toch allemaal. In de opnameruimte staat een te lefoon. Die is voor mensen die op zaterdagochtend tussen 10 en 12 uur willen bellen om iets over een leuke hobby, een interessante reis of andere wetenswaardigheden aan de luisteraars te vertellen. Het nummer is 264455, ook goed voor het aanvragen van een verzoek- plaatje voor een familielid, vriend of kennis die in het ziekenhuis of in het verpleegtehuis de Driemaas- stede verblijft. Die verzoekplaatjes blij ken erg aan te slaan. ,,Het leukste wat de mensen vinden in het ziekenhuis is dat hun naam genoemd wordt" meent Herman Zwarts. In vorige jaren duurde „ZOS op Zaterdag" van 10.00 tot 13.00 uur, maar gebrek aan medewer kers noopt de Ziekenomroep om het kort te houden. Marius Schin kel: ,,We hebben hard mensen nodig, vooral dames, anders wordt het zo'n ongezellige boel, alleen maar mannenstemmen". Wie tijd over heeft, kan Marius bellen nummer 376045. SCHIEDAM - De heer A.J. van der Tang zal donderdagavond 27 Septem ber aanstaande in de aula van het Stedelijk Museum een lezing houden over het onderwerp Genealogie, mis schien meer tot de verbeelding spre- kend als „stamboomkunde". Na een inleiding over de geschiedenis van de genealogie zal de voordracht worden voortgezet met een uiteen- zetting over de oprichting, de werk- wijze en de verzameling van het Cen- traal Bureau voor Genealogie in Den Haag. De aanvang van de avond, die georga- niseerd wordt door de Historische Vereniging Schiedam, is 20.00 uur. De toegang is gratis. g SIERADEN SIERADEN SIERADEN 'N HALSVRAAG IS 'T NIET. o 2 Hoogstraat 55, Vlaardingen. g w Telefoon 010-352314. m W SIERADEN SIERADEN SIERADEN In de Boerhavenlaan en de Brouw- straat werden de twee en twintigste September twee automobilisten aan- gehouden die beide een iilegale zen- der in de wagen hadden. De politie demonteerde de zenders en nam ze in beslag. SCHIEDAM- De afdeling toneel van de stichting de Schiedamse Gemeenschap organiseert zaterdag 29 September weer het jaarlijkse een-akterfestival. Dit ter gelegen- heid van de opening van het sei- zoen 1979- 1980. Vier Schiedamse toneelgroepen, te weten Alberdinkg Thij, Utile Dulci, Toneelgroep '71, en Groeton, zullen elk een 66nakter aan het Schiedamse publiek presenteren. Aanvang is 20.00 uur en plaats van handeling is na tuurlijk het Passage Theater, Kaar- ten a vijf gulden zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Theater en bij de toneelverenigingen. 2-Bels wekkerchroom. Verslapen kan haast niet meer met deze verchroomde2-bels Magnetische raamwisser, waarmee u gelijktijdigbinnen-en buitenzijde van ramen kuntzemen.zonder halsbrekendetoeren. Speciale prijs Salon-bijzettafel Allibert. Deze royale bijzettafel, wit kunststof met werzalit blad kunt u zowel binnen als buiten gebruiken. Nu minder dan halve prijs. Van 129.-bij ons Wandblikopener Tornado. Onmisbaaren altijd gebruiksklaar deze wandblikopener van Tornado. Kost normaal 19,75. Weekendprijs 389 NIEUW! Plantenslang 16 m, voor het sproeien in een loop van aluw planten. Met aansluitstuken handsproeier Stoomstrijkijzer in de kleur oranie van het bekendemerk TEFAL 2 jaar garantie. Van 69 - voor Dezegietijzeren poffertjesplaat zorgt voor een feeststemming in uw keuken. Goed voor wel 19 smake- lijke hapjes 577 342 Kristalheldere wandlamp op batterij met trekschakelaar. Handigin de schuur, kelder, caravan enz Onze prijs 307

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1