ter meulen fa Geachte redactie ter meulen 29?5 Een kenner hoef je niets te vertellen over Axminster-tapijt van reeuwii Het is allemaal zo lang geleden De crisistijd f Tot morgen nog foto-aktie Gewestelijke dag m 298,- WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1979 39-523 Ik wil graag nog iets opmerken over de controle die op de werklo- ,zen werd uitgeoefend, maar moet ter verklaring van het geheel een stukje terug gaan in de geschiedenis. Na de eerste wereldoorlog beleefde de vissersbevolking een gouden tijd. In de oorlogsjaren was er vrijwel niet gevist. Er werd enorm veel haring gevangen: heel Europa schreeuwde om voedsel. De ha- ring werd tegen hoge prijzen verkocht en de vissers, die doorgaans armoe geleden hadden, werden bedolven onder een hoeveelheid geld, waar zij nauwelijks raad mee wisten. Putdeksel 6 Kop en schotels. 6 STUKS 6 Mokken. Van 16,95 voor 6STUKSIN een DEKOR Hijjgend Hert Stokvisvellen M. van der Schee lili safe D.Meerman Geheel kompleet voor nog geen drie tientjes Ver\co°P^ Maar ook als u misschien wat minder deskundig bent mag u van ons aannemen dat echt Engels Axminster-tapijt niet te overtreffen is in kwaliteit en dessinering. Wij leggen het immers al jarenlang. En er komt nog iets bij. Van Reeuwijk is groot. Koopt daarom ook groot en tijdig in. En zo kunnen wij, ondanks de steeds stijgende prijzen origineel Axminster-tapijt tegen speciale prijzen aanbieden. En toch gratis leggen. Een medaillon-dessin in empire-stijl op een zacht room- kleurig fond. 366 cm breed. van 439,- voor 298,- p.str.m. Een mooi uitgewerkt bloem- dessin op een beige fondkleur. 366 cm breed. OQQ van 439,- voor &70" p.str.m. Een beige/bruin bladmotief op een beige fond. 366 cm breed. van 359,- voor 298,- p.str.m. Of een stijlvol bloemdessin met op elkaar afgestemde kleuren tegen een beige fond. 400 cm breed. van 369,- voor p.str.m. De weelde duurde slechts twee jaar Vele beschikten niet over de gespier- de benen om deze weelde te kunnen dragen en brachten het geld naar de kastelein. Er waren toen heel wat kasteleins die er beter van werden. In die dagen was er nog geen bioscoop in Vlaardingen. De behoudende vroedschap waakte over het geestelijk welzijn van de ge- meentenaren; zij konden kiezen tus- sen de kerk en de kroeg, een keus die door een visserman met een zak met geld niet moeilijk was. Vlaardingen werd in die dagen wel de begraaf- plaats tussen Schiedam en Hoek van Holland genoemd, maar er gebeurde zo stiekumweg toch heel wat. Voor- namelijk op de geijkte feestdagen, zo- als nieuwjaar, de paardenmarkt, ko- ninginnedag en niet te vergeten Sint Nicolaas, maar de kroon werd op het werk gezet, waneer tegen de Kerst de vloot was afgemonsterd en de beman- ning, waaronder veel matrozen uit Urk, Marken, Bunschoten en noem maar op de bloemetjes gingen buiten zetten en deze overdadig begoten. De politie beleefde dan moeilijke tijden, werd af en toe door de rabauwen ontwapend, waarbij de sabels op de knieen in stukken gebroken werden. Op een zondagmiddag, kort na de warme prak, werd een zwaar be- schonken persoon door een kastelein buiten de deur gezet. Dit gebeurde op de Hoogstraat; er was op dat mo ment geen mens te zien. Het liep te gen de kerst, de etalages van de win- kels waren afgestouwd met kerstbal- len en -sterren en alles ademde rust en vrede. Een vrede die in de korste keren ver- stoord dreigde te worden. De kaste lein knalde de deur achter zich dicht en liet zijn voormalige klant in de vrieskou achter. Deze ontstak in hevige woede, zijn troebele ogen zochten wanhopig naar een voorwerp, waarmee hij wraak zou kunnen ne- men. Na enige tijd ontdekte hij het putdeksel - een gietijzeren geval met lan g we rp ig-virk an te gaten, on- geveer een halve meter in het vier- kant en twee duimen dik - dat voor( het grijpen aan zijn voeten lag. Zijn doffe ogen begonnen te stralen. Hij bukte zich en, geladen met geestrijke dranken, die hem een soort van oer- kracht verleenden, tilde hij. moeite- loos het deksel van de daar aanwezi- ge rioolput, legde het onder het mompelen van niet dader te noemen uitdrukkingen op de hoge stoep, Prachtige aardewerken kop en schotels; kopje met fleurig bloem- dekor en bruine schotel. Van 14,95 voor Fleurige mokken met bloem- dekor. Aardewerk is geglazuurd. In beige. beklom daarna zelf de stoep, spreid- de de benen als een gewichtsheffer, tilde het deksel tot aan het midden- rif en zette het recht overeind in het raamkozijn van het etablissement, waaruit hij zojuist verwijderd was. Het zwaarste werk was nu achter de rug en hij sloeg zich tevreden de han- den af. Daarna was het slechts een kleine moeite het deksel een zetje te geven waarop dit, de wet der zwaartekracht volgend, door het raam sloeg en met donderend geweld op de houten vloer terecht kwam, waarop de zondagse stilte verbroken werd door schelle kreten en glasge- rinkel, waarna de kastelein nogmaals in het beeld verscheen. Tussen hem en de voldaan grijnzende dronkaard ontspon zich daarna een gesprek, dat niet bepaad voor kerk- gangersoren geschikt was. Hoewel met dit incident het bewijs geleverd is, dat de Vlaardingse ingezetenen zelf voor hun ontspanning zorg droegen. De bezadigden onder hen echter schaften zich van het over- tollige geld dingen aan, waar zij tot in lengte van dagen plezier aan kon den hebben. Een orgel bijvoorbeeld. Er werd om gelachen; een visserman met een huisorgel, maar toen er een over de drempel was volgden er meer. Waarom hij wel en wij niet? Verdierit hij soms meer dan jij? Nou dsn! Waarop een hausse in huisorgels los- brak: plotseling wilde ieder zo'n jam- merhout en de opgeschoten huisge- noten werden gedwongen, resp. met beloften en geschenken gepaaid.het verworven bezit te leren bespelen. Als gevolg daarvan kwam "Het hij gend hert der jacht ontkomen", een makkelijk in te studeren melodie, op de Top Tien te staan en kon men op een zondagswandeling de avonturen van dit beest huis aan huis volgen, waar het in allerlei variaties en soort en eigen compositie, ten gehore ge- bracht werd. De een joeg het in galop door de kamer, terwijl de ander er in een kalm gangetje achteraan trok tot het hijgende dier bij de frisse water- stromen was aangeland. Weer anderen realiseerden een lang gekoesterde wens en schaften zich een eigen huis aan. Een misstap waar ze later voor gestraft zouden worden. Want na de weelde die slechts twee jaar duurde (in 1920 was er al weer een inzinking en kelderden de haring- prijzen) kwam er weer een andere tijd en werden onder andere ook de bezitters van het eigen' huis in de grote cirsis ontslagen. Bij het bezoek aan Maatschappelijk Hulpbetoon kregen zij daar te horen dat zij als kapitaalbezitters niet het recht had den om onmiddellijk aan de staats- ruif plaats te nemen. Zij moesten een hypotheek op hun huis nemen voor de helft van de getaxeerde waarde om daar vooreerst hun levensonder- houd van te bekostigen. Er werd ook precies uitgestippeld hoe lang zij met het geld moesten doen, aleer zij voor een uitkering in aanmerking kwamen. Op deze wijze werden zij voor hun zuinigheid ge straft. Er kwamen steeds t meer werklozen. In de jareu '35, '36, en '37 waren er meer dan vijfhonderdduizend. Aan- passing was het nieuwe evangelie dat door Colijn en consorten gepredikt werd. Het faalde volkomen. De lonen daalden en de werklozen- uitkeringen ook. Colijn zou, staande achter het roer van het schip van staat (aldus werd hij op de verkie- zingsaffiches uitgebeeld) dit door de woedende baren in veilige haven loodsen. Zoals we nu weten, kwam het op het strand terecht en het zou daar nog muurvast zitten, als Hitler niet ingegegrepen had. Hij immers De Vlaardingse Hoogstraat in de crisistijd, rcchts cafe't Anker dat in bijgaand verhaal wordt genoemd. wist van waten. Zijn vernietigingspo- litiek heeft ons jarenlang werk bezorgd. Opnieuw haalt de Vlaardinger M.S. herinneringen op uit zijn jon- ge jaren. Het gaat over koophui- zen, hypotheken, harmonia en na- tuurlijk de steuncontroleur op zijn fiets. Voor de goede orde: maat- schappelijk hulpbetoon was de voorloper van soeiale zaken en werklozen mochten wat bijverdie- nett, maar van het verdiende be- drag werd dan twee derde op de steun in mindering gebracht. Het verhaal van mevrouw Colijn en de stokvisvellen bestaat ook in een andere versie: zij zou gezegd hebben, dat je van viskoppen een heel voedzame soep kon trekken. Mevrouw Colijn echter, zeer begaan met het lot der werklozen, peindde zich het hoofd suf op welke wijze zij hun lot zou kunnen verlichten. Ont dekte iets opzienbarends op culinair gebied. Op een nacht dat zij weer de slaap niet kon vatten - Colijn lag moe van het regeren, naast haar te ronken- en in het weinig licht zijn grauwe als uit kalk gehouwen gelaat in de gaten hield, schoot haar de oplossing van het probleem plotseling te binnen. Stokvisvellen, dat was het. Een pro- dukt, rijk aan mineralen, vitaminen en nog meer waardevolle diengen. Glimlachtend sliep zij in, in haar dromen trokken luid zingende en goed doorvoede werklozen naar stempellokaal en werkverschaffing. Een ding zag zij over het hoofd:hoe aan stokvisvellen te komen voor vijf honderdduizend werklozen die met hun gezinnen een massa van twee miljoen mensen vormden. Dit even terzijde, want in werkelijkheid negeerden de werklozen de goede raad en gingnen verder met op een houtje bjjten. Wat nu? Daeht ik toen 's middags om kwart over drie het hele huis aan kant was want zoiets gebeurt bij ons maar zelden. Zou ik op de bank ploffen en een boek pakken? Of was het misschien ver st and igcr die tijd nuttig te beste- den en iets een goede beurt te geven. Klaarblijkelijk zat ik die dag vol werklust want even later stond er een cmmer met een flinke scheut van een of ander schoonmaakmiddel onder de kraan vol te lopen en liep ik ge- wapend met vim, borstel, dweil, spons en zeem naar het kleinste kamertje van het huis. Nadat ook de emmer was opgehaald ging ik verwoed aan de slag. De wasbak en het toilet werden uitgeboend, de tegels gesopt, het raam ge- zeemd, de vloer gedweild en het chroom gepoetst. Zo dat was dat. Triomfantelijk bekeek ik het re sult aat, alles glom als een spiegel. Terwijl de schoonmaakspullen werden opgeborgcn ging de bel. De kinderen kwamen uit school. „Hoy ma, krijgen we wat te drinken en wat lekkers dan gaan we gauw buiten spelen". „Ook goeiendagzei ik, schonk de gla- zen vol die in een teug werden leeggcdronken en daar stoof het span alweer naar buiten. Struike- lend over een paar schoenen die midden in de kamer stonden, want mijn zoon had die snel gewisseld voor een paar laarzen, bracht ik de vuile glazen naar de keuken. Voldaan over wat ik die dag had gcpresteerd liet ik me op de bank vallen en was weldra zo verdiept in een praehtig boek dat zelfs mijn man thuiskwam zonder dat ik er veel van mcrkte. Pas toen hij zei: „Wat is er in vredesnaam op het toilet gebeurd?" legde ik het lees- voer weg en antwoordde ver- Iteugd: „Die heb ik vandaag hele- maal uitgeboend en schoongr- maakt. Goed he. „Ongelovig staar- de mijn echtgenoot me aan. Uit geboend? Waarmee als ik vragen mag. Is er soms een nicuw schoon maakmiddel op de markt wat vol zand en modder zitGrinnikend keek ik hem aan: „Jc denkt ze- ker mij te stangen". „Nee, ik meen het" antwoordde hij met zo 'it ernstig gezicht dat ik direct naar de gang vloog en de w.c. deur opentrok. De aanblik van dat daarnet nog blinkendschone hokje was verbijs- terend. Op de grond stonden grote laarsafdrukken in modder terwijl ook de buitenkant van het toilet gesierd werd door zwarte kleistre- pen. De wasbak en het erbij lig- gende stuk zeep zagen roetzwart. t'venals de daarnet schoon opge- hangen handdoek. Heen en terug- gaande sporen in de gang wezen crop dat de dader inmiddels weer vertrokken was. Misschien maar goed ook want op dat moment voelde ik me beslist geen lieflieb- bende moeder. „Daar heb ik me nou net rot op staan boenen" bracht ik er uiteindelijk kreunend uit waarop mijn man van mijn be- teuterde gezicht naar het vuile toilet keek en met een onbedaar- lijke lachbui de kamer inschoot. Net op tijd om het pak closetrol- len te ontwijken dat ik hem naar zijn hoofd gooide. Deze week in onze dichtershoek een gedicht van de hand van Dick Molenaar. Nog steeds komen geregeld inzendingen van lezers, die de ruimte die wij amateur-dichters bieden graag gebruiken. Dit betekent niet, dat we genoeg hebbenmochten er nog lezers zijn die de ruimte eehs willen vullen, dan willen we die vanaf deze plaats uitnodigen, hun gedicht in te sturen. In verband met de komende kinderboekenweek nog dit: OOK gedich- ten van kinderen zijn van harte welkom! A SUNNY DA Y FOR L YNCHING De boom staat boven op de heuvel Daar nog boven zweeft de brandende zon Het touw hangt kaar om te worden aangetrokken Alleen nog een nek en dan erom Het paard staat te wachten om weg te stormen Aan de rand van de heuvel blaffen de honden Het publiek dromt samen voor het feest Alleen het slachtoffer moet nog worden gevonden Ik verstop me achter de deur van de kerk Achter me hoor ik voetstappen komen Ze nemen me mee, mijn handen op mijn ruggebonden Het publiek juicht als we ons vertonen. A.m. ■X Deze week ontvingen we naar aan- leiding van de serie „De crisistijd" een ingezonden brief waarvan we u de inhoud die voor zichzelf spreekt, beslist niet willen onthouden. Geachte redactie. In uw krant Maassluis Nieuwsblad las ik een stuk van naar ik aanneem Van der Velden, getiteld ..Het is al lemaal zo lang geleden". Ja maar nog niet vergeten dacht ik. Maar dan moet hij wel waarheden schrijven en geen halve of soms hele- niaal geen waarheden en ook niets achterlaten. En als hij wil schimpen op kerkvolk dan moet hij ook z'n eigen bondsleden op de hak nemen. Want ik krijg de indruk zoals zovelen denken en dachten, dat dat heilige boontjes waren. Laten wij beginnen met die foto van de-Markgraaflaan. Dat is een foto van de tijd rond '55-'56, want in de cri sistijd stonden er ca. 60 cm. (hart boom) bomen naast het trottoir. Dat de baas met briefjes van ontslag rondliep is ook niet waar. Er werd een briefje naast het loodjesbord op- gehangen met de ontslagen personen. En over christelijke werkgevers schrijft hij ook nog. De eigenaar van de Scheepswerf De Nieuwe Maas was helemaal geen christen. We noemden hem ometje. Mijnheer Jonckheer was dat. En de directeur was Van der Windt. Had ook niet veel te vertellen, al dachten velen van wel. Dat de christelijke feestdagen niet uitbetaald werden klopt maar dat was niet geregeld in de CAO's. Hij vergat te vertellen dat het op de N.M. gebruikelijk was die dagen in te ha- Ien. We hadden er geen strop aan zoals bij grote zaken. Ook de Konin- ginnedag werd nergens vrijgegeven. Gek he, is dat nou zo vreemd. Nu na zoveel jaar kan er niet eens elk jaar de Bevrijdingsdag vrijgegeven wor den. Laat hij daar eens over schrijven. Wel o.h. over voor de oorlog. 't Is net of het toen alleen maar slecht was. En of we nu in een paradijs leven. Brullen over het fietsplaatje met of zonder gaatje. Maar over dat stukje papier wat er op de voorruit van een auto zit praat of schrijft men niet. Toen mocht je niet zonder fietsplaat je rijden en nu niet zonder kenteken- bewijs. En dan die staking, die werd niet ge- wonnen. Het werk was klaar en er viclen ontslagen net als nu. Werk op, je kunt gaan, daar is de poort. Zit daar nu verschil in. Ik dacht van niet. En dan over die ouderlingen. 't Komt bij mij over als een sprookje. Ik ben zelf gereformeerd, 'k heb veel ouder lingen bij ons thuis ontmoet. Vader was evenals m'n oudste broer werke- loos. Beide werkten als het kon op scheepswerven. Zij verstonden hun vak en hoorden niet bij de laagst be- taalden. Maar deze ouderlingen heb ben nooit gezinspeeld op werken op de werf als je naar de kerk ging. Dat zeg ik nu nog. Dan had m'n vader en broer zeker vast werk gehad. En dat fabeltje van Kerstmis '38 ma; ook in de Fabeltjeskrant. Er werd i die tijd geen ontslag aangezegd. Ik zou niet weten wie dat geweeSt moest zijn. Dat zOu ik wel eens wi£ len weten. Ik heb namelijk daar ge* werkt van 1935 tot 1941 Er is geen vergelijk mogelijk dacht ik-. Vroeger betaalden we ziekengeld en nog iets, maar heel weinig. Na de b«- vrijding zijn we pas gaan betalem Voor allerhande fondsen, AIW, WW^ affijn noem maar op. Logisch is het dat een mens daar nu de vruchten van plukt. Want daar hebben we met z'n alien voor betaald. Maar het is net zo goed logisch, dat er vroeger niets te halen viel, want we betaaldej) bijna nergens aan. Dus beste mensen, wat menselijker te werk gaan en niet gaan vitten op de kerken en kerkmensen. Want als j& daar aan begint weet ik ook nog wel het een en ander te vertellen. OoR over mensen die nooit naar de kerk gingen toen. Laat ik het maar alleeft denken. Want het oude gezegde: AlS je in str.... gaat roeren gaat het stin- ken, gaat nog steeds op. Overigens mag ik nu reeds 58 jaar over deze wereld wandelen en ik wandel veel. Ik ben nog nooit een heilige tegengekomen. Wel ontzet- tend veel schijnheiligen. Ik dank u voor uw aandacht, verdere discussie daar houd ik niet van. Dit njoest mij van't hart. Ik vond dat dit geschrijf te ver ging. Er zijn en blijven mensen die alles mogen. Daar tegen- over staan mensen die niets mogen. VLAARDINGEN - Unicef - Vlaar dingen organiseert samen met de Stichting Peuterspeelzalen een foto- wedstrijd in het kader van het jaar van het Kind. Lever bij het VVV een foto van Uw kind in zijn liefste bezig- heid in, voeg er een gulden per foto aan toe en U maakt kans op een van de aantrekkelijke prijzen die Unicef- Vlaardingen beschikbaar heeft ge- steld. Als deze krant bij U op de mat valt heeft U precies nog een dag de ge- legenheid om Uw bijdrage in te leve- ren. De netto-opbrengst van deze foto- prijsvraag is bestemd voor de Pret- markt die Unicef-Vlaardingen op 6 oktober organiseert in Lijnbaanhal. De opbrengst van die markt is weer bestemd voor de Sloppenkinderen van Bangkok. Moderne staande leeslamp. Met massieve voetplaat, verchroomde glij-stang en een naar alle kanten verstelbare spot, geschikt voor lam- pen tot 60 watt. In bruin, beige of zwart, hoogte 142 cm. Kompleet met tussenschakelaar, snoer en stekker van 44,95 voor laar, snoer en VLAARDINGEN- Voor de leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Gewest Zuid-Holland is het vrijdag 28 September een bijzon- dere dag. Zij komen naar Vlaardingen om met elkaar de ..Gewestelijke Dag" bij te wonen in de Stadsgehoor- zaal Schiedamseweg 51 's Morgens is ^r een lezing door mw. dr. H.M. in 't Veld-Langeveld, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Mevrouw in 't Veld heeft meegewerkt aan het rapport „De komende 25 jaar". De lezing zal gaan over hoofdstuk 3/4 gewijd aan „Het Gezin". Er is een tentoonstelling van speel- goed gemaakt door eigen leden. Dit in het kader van „Het jaar van het kind". Na afloop zal het speelgoed aan verschillende instellingen worden overhandigd. Tijdens de lunchpauze kunnen de dames o.l.v. Vlaardingse gastvrouwen een wandeling maken door het oude gedeelte van Vlaardin gen. De middag zorgt voor wat ont spanning. De afdeling Delft treedt op met de revue ,,De kunst wordt duur betaald". Wilt u deze bijzondere dag bijwonen? Dat kan, wanneer u nu lid wordt van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Inlichtingen tel.: 74 73 02. Binnenwegplein 26,3012 KA Rotterdam. fHWjnY'Hf/

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5