Bijzondere braderie trok veel bezoekers Collect e Nationale collecte voor geestelijk gehandicapten t er meuten NIN trekt de natuur In WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 Mi' 43-520 fBlfl Nooit meer te laat... door Ria Koppenhagen Ouderverenigingen Voorkomen SCHIEDAM Ruim een jaar geleden kreeg de stichting voor gespecialiseerd jeugd en volwassenenwerk in Schiedam een eigen ruimte toegewezen die als clubgebouw werd ingericht. Deze stichting, die is ontstaan vanuit diverse ouderverenigingen van het geestelijk gehandicapte kind, stelt zich ten doel om zowel jeugdigen als volwassenen die door een ontwikkelingsachterstand moeilijk of geen gebruik kunnen maken van sociaal-culturele voorzieningen, toch de mogelijkheid te bieden zich op de^e wijze te ontspannen. Zo wordt er in de gymzaal, onder het clubgebouw. aan de Dr. Kuyperlaan heel wat afgesport. Er wordt gevoetbald. gebadmintond, gehockeyd en voor degeen die het liever wal ruStiger aan doen is er volksdansen of de niuziek. Ook het wekelijkse zwemuurtje voor groot en klein is een steeds terug- kerend feest. Nietsvermoedend nj^si .W»Wfe«MyW* -ty.s. ■-•■*■* - - v. •- f* kM MmstSt i y g.>..:. 6*sibaa5aS5iyS»«^«' VLAARDINGEN Aktie Mens en Dier. een evenement georganiseerd door 50 winkeliers van de Oude Hoogstraat (en niet 17 zoals wij vorige week vermeldden) en de Nieuwe Vlaardingse Courant, kan zeer geslaagd genoemd worden. Het aantal bezoekers was overweldigendopstoppingen waren aan de orde van de dag, zeker als een bepaalde groep bezoekers bij een van de at- trakties stil bleef staan om het aidaar gebodene eens rustig te bekijken. Om maar even een paar enornie ,,trekkers" te noemen. - de orgelzaak van de firma Hoogen- dijk, die ons vergastte op gezellige or- gelmuziek, met een eehte drummer erbij al neurieend vervolgden de bezoe kers hun weg naar de jeep van De Beekse Bergen, die voor het pand van de Nieuwe Vlaardingse Courant was geparkeerd. In de jeep zaten twee Wallaby's (mini kangoeroe's) die door menigeen geaaid en vertroeteld werden, zodat ze van tijd tot tiid maar een rustig plekje in de kooi op- zoehten om van de vermoeienissen te bekomen; bij Potsierlijk werden demonstra tes gegeven op'het gebied van spin- nen en weven en dergelijke: iets verderop kon men de Kynolo- genelub Rotterdam in aktie zien met vele honden. Yerder waren ongeveer 20 verenigin- gen en stichtingen aanwezig. met bet doel de bezoekers wat wegwijzer te maken in de ideeen achter de instan- ties, onder andere met behulp van veel foldermateriaal. Hoc nicer ziclcn. hue nicer vreugd. Ook afgelopen vrijddgen zaterdag was dit gezegde weer van tuepassing. Bij juiste oplossing van deze kruis- woordpuzzel leest u horizontaal 24, 55, 85 en 119 en verticaal 55 en 57 zes beroepen. Alleen deze zes beroe- pen moeten, UITSLUITEND PER BRIEFKAART, als oplossing worden ingezonden. 41 hoofd; 42 streep; 44 zuiver; 45 geven (om); 47 hoofddeksel; 48 zee- hond; 49 dwaas; 51 hoofddeksel; 53 mann. hond; 55 beroep; 56 ambts- halve (afk57 beroep; 59 deel van huis, 62 taal; 63 vestibule; 64 muil. 66 boom, 68 muurholte; 73 viool- merk; 74 parlementsvakantie; 76 roofdier; 78 masker, 80 voegwoord; 81 biet; 82 telwoord; 84 vlug; 86 vloeistof; 87 denkbeeld; 88 mager; 90 vocht; 93 afbeelding; 95 gebogen; 97 kracht geven; 98 schaakstuk; 99 beschroomd; 101 zie 34; 103 zie 36; 104 soort balkon; 106 zoom; 108 verlangen; 109 zoogdier; 111 blijven- de vijandschap; 113 zie 23; 114 plus 115 huwelijkspartner; 117 zie 27', 119 hap120 puur; 123 koudbloedig dier; 126 visgerei; 128 plus 129 vreemde munt; 130 plus 131 Franse schrijver. De reden van het grote aantal bezoe kers is waarschijnlijk de originele op- zet van de braderie, om niet alleen een commerciele aktie op touw te zetten, maar ook eens iets meer te bieden dan de gebruikelijke kratpen. De Rotterdanisekynologenciub liield een deinunstratie up de Afro!. VLAARDINGEN De jaarlijkse na- tionale collecte Geestelijk Gehandi- capten wordt dit jaar van 22 tot 27 oktober gehouden. Tot grote vreug- de van de organisatoren bracht 1978 een opbrengst van ruim 4 miljoen gulden. Dat geld wordt ggbruikt voor een veelheid van aktiviteiten voor geeste lijk gehandicapteninstuifwerk, Hit de grote stapel oplossingen die wij hebben binnengekregen, zijn dric briejkaarten getrokken met de juiste oplossing "De lepel staat als de klepel slaat en de hunger jaagt de wolf nit het bos". De winnaars zijn K. Kik- stra, Spechtstraat 68 Maassluis, nievr. De Deugd, Hillitonlaan 95b Vlaardin- gen en E. Rietdijk-Weiland Mgr. No- lenslaan 215 Schiedam. De prijs be- staat nit een boekenbon van tien gul den en die worden zo spoedig moge- lijk naar de winnaars toegestuurd. Ook voor deze week kunnen weer oplossingen worden ingezonden aan ons adres: Rijnmond West Combina- tie, postbus 306, 3130 AH Vlaardin- gen. Oplossingen A hi.EEN per brief- kaart en voorzien van postcode' Uiterste inzendtermijn: dinsdag 30 oktober 10.00 uur. HORIZONTAAL: 1 plagen. pijn doen;6 keten; 1 2 voorzetsel; )4oor- spronkelijke bewoner van Afrika, 15 plus 21 bevlieging: 17 plus 20 kleur op wapen; 18 (kolen)bak; 20 zie 17; 21 zie 15; 22 waterkering; 22 water- kering; 24 beroep; 27 lidwoord; 28 krijgsgod; 30 proberen; 31 sector; 32 plus 37 bloedvat; 33 plus 36 deel van ladder; 35 echtgenoot. 36 zie 33; 37 zie 32; 38 schietbevel 40 induw; 42 glansmiddel; 43 nauv^e doorgang; 46 tegenvaller; 48 welgesteld; 49 grote massa. 50 eenheid van elektr. stroom (afk.); 52 voorzetsel; 54 plus 58 be- zitt. v.n.woord; 55 beroep; 58 zie 54; 59 huisdier, 60 gesloten; 61 moment; 63 schamier; 64 plus 65 organisatie; 67 voorzetsel, 69 soort net; 70 uitga- ve; 71 schrijfgerei; 72 plus 74 boter- ton; 75 vogel. 77 belemmering; 79 ook; 81 kledingstuk; 83 plus 88 on- derscheiding; 85 beroep; 88 zie 83; 89 sluis; 91 voorzetsel. 92 plaats in Gelderland-; 93 derhalve; 94 kledij; 96 plaats in Z.-Holland; 98 puntig voorwerp; 100 steek; 102 profeet; 105 plus 111 grond: 107 plus 110 jongensnaam; 108 verdwenen; 110 zie 107; 111 zie 105; 112ingewand; 114 in veiligheid1 1 6 rivier in Lim- burg; 118 griezelig; 119 beroep; 121 bevel; 122 plus 127 paradijs; 123 plus 125 grondsoort: 124 bijeenho- rend stel; 125 zie 123; 127 zie 122; 128 muziekinstrument; 130 bodem van ties; 132 donker; 133 een der Ver. Staten. VERTICAAL: I onvej-schrokken2 plus 5 zwijn; 3 haarkrul; 4 vergrootglas, 5 zie 2; 7 plus 10 oosterse titel, 8 breiterm; 9 speelgoed; 10 zie 7; 13 vertrekope- ning; 16 natuur; 18 gebogen; 19 tel woord; 21 aanw. v.n.woord; 23 plus II 3 beenderirihoud; 25 plus 26 onge- sloten; 27 plus 117 overtrek; 29 ka- pot; 31 Hera's eega; 34 plus 101 glas- raam; 36 plus 1 03 huidverharding; 38 beroep; 39 opening; 40 kledingstuk; Over de weergoden niets dun goeds, ze hebben beide dagen goed braderie- weer geboden, zodat alle aktiviteiten goed tot hun recht konden komen. De organisatie kan terugzien op twee leerzame en gezellige dagen, die niede een sukses werden dankzij de mede- werking van de Hoogstraat-winkeliers tussen Sluizen en Korte Hoogstraat. Onf 8 uur's ochtends wordt vertrok- ken (op de fiets dat spreekt voor zich) vanaf de Molen in Vlaardingen. Als de reis naar wens verloopt zal om half negen de pont in Maassluis be- reikt worden. ledereen tussen de 12 en 23 jaar kan mee. Wie inlichtingen wil hebben kan kontakt opnemen met Jurrien Moree, Elzendreef 64, Vlaardingen, telcfoon 010 742336. De Nederlandse Jeugdbond voor Na Natuurstudie (NJN) trekt het komend weekend de natuur in. Zon- dag 28 oktober nainelijk gaan ze naar Oostvoorne, om daar in het Milden- burgbos paddestoelen te gaan bekij ken. Als er tijd over is wordt er ook nog een kijkje bij het Oostvoornse meer en zijn vogels genomen. hobbyclubs, vakanties, voorlichting speel-o-theken en nog veel meer. Gepoogd zal worden het bedrag voor 1979 nog hoger te laten uitvallen. De organisatoren willep er overigens wel op wijzen dat de collecte gehou den wordt met bussen, intekenlijsten en bon-boekjes. Er worden geen arti- kelen aan de deur verkocht. Er is ook een gironummer; 1 122222 (2 x 1 en 5x2) ten name van Nationale Coll. Geestelijk Gehandicapten te Utrecht. Bij Potsierlijk werden demonstraties Spinncn en Weven gegeven. Anders zijn is niet zielig hoeft u te zijn met deze fantas- tische elektrische sluimerwekker van General electric. De wekker repeteert om de 10 minuten met een zeer duidelijk signaal. In ge- broken wit.Nu kompleet met ver lichting en 1 jaar garantie van 32,50 voor met verborgen gehouden. lntegen- deel, aan de naast haar kraambed staande wi'eg verschenen regelmatig artsen die met elkaar bespraken wat ze ervan dachten, zonder zich een- maal tot haar te richten. Ze is er ook van overtuigd dat heel de maatschap- pij niet is ingesteld op geestelijk en ook lichamelijk gehandicapten. ,,AUes wat ook maar enigszins anders is'dan gewoon" zo zegt ze, wordt door het overgrote deel van de men- sen als ,,zielig" beschouwd. ,,Pas wanneer men er eindelijk eens van doordrongen raakt dat anders zijn op wat voor manier dan ook niet zielig is, zal men ook db gehandi- capte mens gaan accepteren". Annie heeft in die tijd instemmend geknikt en antwoordt op mijn vraag, wanneer je zoiets als het jezelf over- komt accepteert: ,,Er blijven altijd momenten dat je het er moeilijk mee hebt. Dat je kind zo is daar kun je immers niet omheen. Bespreek- baar zijn de problemen echter voor mij pas geworden toen mijn zoon vier jaar geworden was. Op dat moment was liij nog thuis terwijl andere kin- deren op die leeftijd naar school gingen. Pas nadat ik mijn ongerust- heid daarover tegen een wijkver- pleegster had uitgesproken werd er plots aan gewerkt. Het leek wel of ik in een stroomver- snefling terecht kwant. Binnen veertien dagen stonden er een ver- pleegster van de G.G.D., een maat- schappelijk werkster en een dokter van de schoolartsendienst op de stoep. Zij brachten mij in contact met ,,De Zonnehof", een dagverblijf in Vlaardingen voor geestelijk ge- handicapte kinderen. Daar hoorde ik voor het eerst over de oudervereni gingen en de mogelijkheden die zij voor onze kinderen al tot stand heb ben csbracht en nog willen brengen". Niet c'at zij u direkt over een op lossing voor /inde.i want dat is nu eenmaal onmogelijk. Want waar geen oudervereniging iets aan kan doen is het vaak misschien onbewuste leed dat men de ouders van het geestelijk gehandicapte kind en soms ook zo'n kind zelf aan kan doen. ,,Je wordt er wel hard van", beamen onze twee vertelsters. ,,Want telkens weer kom je ze tegen, die elkaar aanstotende en omkijkende ntensen. Zo af en toe" zegt Annie op wraaklustige toon, ,,heb ik wel eens gewenst dat die haast verrekte nekken.om toch maar zo lang mogelijk te kunnen kijken, zo bleven staan. Tegenwoordig heb ik er lak aan en als het me toch te gek wordt vraag ik kijkgeld". Ncl voegt hier aan toe dat de kinderen zelf dikwijls aanvoelen dat zij anders benaderd worden. „Hun gemis aan verstand" zo zegt ze, ,,zorgt er tneest- al voor dat ze over een meervoud aan gevoelens beschikken. Wie lief voor ze is krijgt die liefde in overdaad terug. Want gelukkig is er niet alleen onbegrip en misplaatste meelij. On- langs kwam ik een oud vrouwtje tegen die vertederd naar mijn zoon keek en me begripvol zei ,,Ik heb ook zo'n zoon erbij maar het is wel de enigste waar ik nog iedere week van kan genieten want hij komt ieder weekend naar huis", zo'n doodsim- pele opmerking doet je dan veel goed". Zowel Annie als Nel brengen aan het eind van ons gesprek nog enkele din- gen naar voren die zij persoonlijk erg belangrijk vinden. Annie Wijst op het chromosomen-onderzoek waarmee kan worden vastgesteld of erfdlijk- heidsfactoren een rol spelen bij het geestelijk gehandicapt zijn van je kind. Meestentijds blijkt dat niet het geval te zijn, maar steeds weer komt ze tot de ontdekking dat er over de mogelijkheid van zo'n on- derzoek bitter weinig wordt gespro- ken. Nel vind dat ook de vruchtwa- terpunctie meer bespreekbaar moet worden. Zij is een groot voorstander van dit onderzoek, waarbij kan worden vast gesteld of er sprake is van een ver- wacht geestelijk gehandicapt kind, en heeft hier toen ze voor de tweede maal in verwachting was ook nadruk- kelijk om gevraagd. ,,De uitslag was dat alles in orde was" vertelt ze ver- der, ,,daardoor was ik de rest van mijn zwangerschap gerustgesteldHet gekke is alleen dat je zelf om zoiets moet vragen. Er schijnen maar erg weinig artsen te zijn die hun patien- ten, die toch al een geestelijk gehan dicapt kind hebben, er op wijzen". Met de hoop dat er via dit artikel bij al die niet wetenden misschien eindelijk eens wat begrip voor de medemens, al of niet gehandicapt, naar boven komt rij ik naar huis. Tot slot. Tussen 22 en 27 oktober is de nationale collecte voor geestelijk gehandicapten. Probeer m6t uw bij- drage ook eens wat van uw medelij- den in de bus te laten verdwijnen en plaats te maken voor ween werkelijk accepteren. Wie nader in contact wil komen met de oudervereniging voor het geeste lijk gehandicapte kind, of verder geihformeerd wil worden, kan zich lioewel er dus op allerlei gebied hard wordt gewerkt, voorhamelijk door vrijwilligers. moet er toch nog heel wat gebeuren voor de geestelijk ge handicapte zijn of haar plaats in de samenleving heeh gevonden. Want nog altijd blijkt anders dan normaal, wat men daar dan ook onder verstaat, niet of slechts met moeite te worden geaccepteerdWaarom? Dat is een vraag die velen be/ig- houdt. In een poging een antwoord op die vraag te krijgen sprak ik met twee moeders van mongooltjes. Daar Tijdens het planten watergeven en afspoelcn ben ik door de jaren heen al met heel wat diersuorten geconfronteerd. Want niet alleen mijn planten voelen zich opper- best in vensterbank en planten- bak maar ook him bewuners zijn wanneer ze zich eenmaal gehuis- vest hebben slechts na veel moeite bereid hun woonplaats te vcrlatcn. Alleen de groene bladhtis, die er soms opeens in grote getale is, verdwijnt wanneer ik de dritkbe- zochte plant een xiosje buiten- zet weer even snel als ze kwam. Andere soort en geven echter heel wat groter problemen. Pas na her- haaldelijk sproeien met oplossin gen van zeepsop en spiritus raken ze ervan overtuigd dat ze niet ideaal gehuisvest zijn. Toch gebeurt het nog wel eens dat die kleine snertbeesten me te slim af zijn en voor ik ze ontdekt zich al zodanig aan mijn plant te goed hebben gcdaan dat hij rijp is voor de vuilnisbak. Hoewel ik dus toch a! aardig wat gewend ben, sloeg de ont dekking van vorige week alle' records. Voorwerp van mijn vcr- bazing was de circa twee meter lange plantenbak in de woonka- mer. Hij krioelde plotseling van de bees ten. De cerste ontdektc ik aan een lange luchtwortcl van de ga- tenplant. Argwanend bespiedde ik de overige planten en stclde ver- bijsterd wast dat de gehele bak overbevolkt was. Op de aardc onder de bladeren hidden zich heel wat ongenode gasten schuil. En in iedere plant zaten er wel een paar die het er zo te zien best naar hun zin hadden. Even stond ik me af te vragen wat ik daar nu mee aan moest. Ze eruit halen, wat eigenlijk wel liet meest logisclie was, of laten zitten. Uiteindelijk besloot ik het er maar bij te laten want eigenlijk was het wel begrijpclijk dat zo 'n stukje oerwoud in de kamer een bijzonder aantrekkclijk woonoord is. Zeer zeker voor al die plastic apen, leeitwen, tijgers, zebra's en andere speelgoeddiertjes van mijn kinderen. beiden lieTVer niet onder hun eigen naam in de publiciteit treden noe men we ze van nu af Annie en Nel. Twee vrouwen die het over een ding roerend eens zijn: het onbekende dat de geestelijk gehandicapte heeft boe- zemt vele mensen angst in. Een angst die, zo vertelf Annie, al begon bij de geboorte van haar kind. De verloskundige die de bevalling in het ziekenhuis had ge- leid, had al direkt gezien dat haar kindje een mongool was. „Nog altijd", zegt ze heftig: ,,snap ik niet waarom toen tegen mijn man op de gang werd verteld wat er aan de hard was met detoevoeging dat hij het voor mij voorlopig beter kon ver- zwijgen. Persoonlijk ben ik er nog altijd van overtuigd dat ze het me beter direkt hadden kunnen vertel- len. Nu hield iedereen zijn mond en ging ik nietsvermoedend naar huis. De klap, die dan na enige tijd toch komt, is daarna echter des te har der". Als ik haar vraqg of ze toen al van l et best ran van eer ouderver eniging a'.vis schudt ze riftig haar hoofd. lee wa:; d t i aar waar geweest", veri-'t ze. ist :n die tijd had ik er on ;ttf ad .eel behoefte aan te praten. f. aar me. wie.' lemand die jouw problemen niet kent wil je er niet in betrekken. Je hebt dan trouwers o_.k weinig begrip voor hun. medeleven -./ant je denkt dan alleen maar, jullie cunnen makkelijk kletsen. De enigen waar i>. in die tijd van wanhoop wel eens or." raac' vroeg waren de huis-ei /inderarts. De huis- arts kikkerde r ,e ia i veer op door te zeggen dat alles be„t in orde zou ko men. „Een raad" zo zegt ze grinni- kend: ,,die me dan voor een dag uit de puree haalde". De kinderarts had op haar noodkreet slechts gereageerd met de uitspraak dat zij het ook niet wist. ,,En juist van haar verwachtte ik iets". Nel werd reeds direkt geconfronteerd met het feit dat haar kind geestelijk gehandicapt was, voor haar werd het

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5