TOMA project ter meulen 15?5 Een keur van kostelijk tin ter meulen £95 995 Scholenproject in Boven Volta door Nederlander begeleid ter meulen ter meulen 'In een ontwikkelingsland heb j 'tenminste nog eer van je werk Dia-avond „Veel hulp komt niet op de juiste plaats" Honderdvijftig vrijwilligers per jaar naar de Derde Wereld TH student bouwde in Kenia bijna drie jaar lang bruggen iiiiifii Ronald van Wagtendonk had in Delft een TH studie Weg- en Waterbouwkunde gevolgd. Toen hij bij de S.N.V. terechtkwam vond men dat hij een te hoge en te theoretische opleiding had ge- had. „Maar ik wilde hier gewoon weg. Met probleem was dat ze liever HTS-ers hebben dan TH-studenten. Maar ik ben gewoon door blijven zeuren. Na nog een paar keer heen en weer bellen en schrijven ging het vrij snel", zegt Ronald. ,,Als je eenmaal door de eerste selectieprocedure been bent is het zo gepiept". M. 122-140 f16,95; 146-164 f17,95 Bruggenbouw Dat staat opgeruimd... Arme nikkertjes Spotprijs... Peter Pontier, een 26 jarige HTS-er bouwkunde, werkte ruim 26 maanden in Boven Volta. Het is een der arniste landen terwereld. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking ligt nog niet op tweehonderd gulden per jaar. Het is een erg vlak land en in het Noorden grenst het aan de woestijn. In het Zuiden is er wat meer groen maar daar zijn hele streken verlaten door een gevreesde ziek- te, rivierblindheid, die veroorzaakt wordt door een vliegje dat zijn eitjes in stromend water legt. Het land heeft praktisch geen bodemgrondstoffen of andere ex- portartikelen. De staatsvorm is een democratische republiek met een meer-partijenstelsel, maar omdat de dorpshoofden nog steeds grote invloed hebben is het nog steeds een beetje moeilijk te spre- ken van een echte democratie. Ossenkracht Foster parents Modieus en toch voordelig... WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 45-524 bruin, i voor 19,75, Met een grocp inheemse arbeiders werden in een werkplaats brugdelen gepre- fabriceerd. De brugdelen werden met behulp van boomstammen overde rivier geschoven. Het bouwen van scholen in Boven Volta, het project waaraan Peter Pontier via de Stichting Nederlands Vrijwilligers heeft meegeholpen, behoort tot het zogenaamde TOMA project. Het schept voor de jon- gere, maar ook de oudere bevolking een kans om te leren hoe men economischer met landbouwgebieden kan omgaan. Veel bedrijven worden nog met de hand bewerkt. Men krijgt overi- gens al wel veel hulp van het buitenland. In Nederland bijvoorbeeld heeft het plaatsje Waddinxveen het project financieel gesteund. Elk jaar worden er acties gehouden door de TOMA werkgroep. De op- brengst is bestemd voor de aankoop van leermiddelen, de uitvoering van scholenbouw en het bevorderen van het onderwijs. 11 tot 13 gulden voordeel! Sterke corduroy jongens-en meisjes- pantalon van 100% katoen. Met vijf zakken en in de modekleur roestbruin. Met kleine schoonheidsfoutjes, normaal 28,95, nu maten 98-116 /eter Pontier, een der twee Vlaar- dingse vrijwilligers die de vorige maand zijn teruggekomen zal donderdag 8 november een dia- avond houden. Hij maakte in zijn verblijfplaats Ouagadougou tijdens de werkperiode ruim 120 dia's. De avond begint om 20.00 uur in de Phielkerk in de Roland Holststraat in Vlaardingen. De toegang is gratis. Ruim driehonderd tinnen voorwerpen uit de havensteden Rotterdam, Amsterdam en Ant- werpen zijn te zien op de tentoon- stelling „Keur van tin" die in het museum Boymans van Beuningen vanaf 6 oktober wordt gehouden. Ronald ontmoctte zijn Deense vroaw in Kenia. Jytte was voor een Deense vrijwilligersorgaiiisatie idtgezonden. Hij kwain in augustus 1976 bij de SNV. Na de tropencursus in Amster dam ging hij op 1 September richting Kenia waar hij gestationeerd zou worden in kisumu in een der drukst bevolkte streken. Maar allereerst kwam hij in Tanzania terecht waar gedurende een maand een follow-up cursus werd gegeven met als voor- naamste doel de taal wat beter te leren kennen. Tanzania en Kenia zijn buurlanden Samen met Kenia zijn het vroeger kolonien van Engeland geweest. Na het bereiken van de onafhankelijk- heid zjjn alle drie de landen een ver- schillende kant opgegaan. Kenia werd een dictatuur, Tanzania ging de socia- listische kant op en Kenia werd kapi- talistisch. in Tanzania werd tamelijk geforceerd te werk gegaan. De be volking van het platteland werd min of meer gedwongen op coliectieve boerderijen te gaan werken. Het land probeert alles zonder hulp van buiten op te bouwen, aldus Ronald. Kenia daarentegen haalt alle buitenlandse hulp binnen. Philips, Firestone en Unilever hebben er grote vestigingen. De buitenlandse ontwikkelingshulp wordt gebruikt om het een en ander in het belang van de bevolking aan te leggen". Door middcl van een geimproviseerde hijskraan werden de brugdelen op een vrachtauto gezet. lien kan uit Amsterdam, ge- maakt rond 1600 (Foto Dick Wolters). Ronald kwam in de bruggenbouw te recht voor de plaatselijke rijkswater- staat. Hij nam het werk over van een andere Nederlander die bijna aan het eind van zijn contract was. ,,Het woord brug moet je ook weer niet overschatten. Een „grote" brug in Kenia was maar een 20 meter lang", vertelt hij. ,,Ik probeerde meer con- linuiteit te krijgen in het werk en kreeg het voor elkaar dat er een ap- parte bruggenafdeling bij het ministe- rie werd gevormd. Dat was wel no- dig want het budget vpor jaren werd in zes maanden uitgegeven. Het be- tekende dat je snel je materialen moest kopen anders was de brug pas half af. De materialen waren wel te koop maar alleen het geld ontbrak. Het geld kwam van de Keniaanse be- lastingbetaler.alleen de grotere brug- gen (dus groter dan 20 meter, red.) worden met buitenlandse hulp ge- bouwd, de kleinere vallen onder de post „onderhoud", aldus Ronald van Wagtendonk. Ronald zette in Kisumu een centrale werkplaats op waar de groep arbei ders waaraan hij leiding gaf, brugde len ging prefabriceren. In betonnen goten werden, door er allereerst een ijzeren constructie in te bouwen en Iaten beton in te gieten, balken ge- maakt die over een rivier werden ge schoven. Door de ruimte tussen de balken op te vullen ontstond een primitieve brug. Op deze manier bouwde hjj een zevental bruggen en een aantal duikers, tunneltjes onder de weg waar het water door kan stro- men. G6dn kranten en leesbladen meer die door het huis slingeren, maar nu netjes opgeborgen kunnen worden in deze moderne lektuurbakken. Er is een rotan lektuurbak in een sierlijke vorm, bespannen met een beige stof en een magazinerek van blank hout met een naturel canvas en gecontrasteerde opdruk. Nu het magazine rek van 8,95 voor Rotan lektuurbak van 22,50 Tussen de bedrijven door maakte hij kennis met de Deense Jytte Knudby die voor een Deense organisatie werk- te. Van het een komt het ander en op 22 december 1978 trouwden ze. Ze woonden in een houten huis met drie kamers. De voorzieningen zijn er in de steden goed, stromend water en electriciteit is er wel aanwe/.ig. Jytte woonde eerst aan de Oegandeze grens waar de energievoorziening niet altijd zo regelmatig was. De reden daarvan was dat aan de grens de energie uit Oeganda geimporteerd werd. Ronald en Jytte kwamen op 19 augustus in Nederland terug en toen begon de ellende eigenlijk. Een huis in Rijnmond was niet te krijgen en van armoede moesten ze bij Ronalds ouders intrekken. Ze zijn intussen bezig te proberen of ze weer terug kunnen gaan. .Neder land is wat mijn vak betreft, weg en waterbouw, bijna af. In een ont- wikkelingsland heb je tenminste nog eer van je werk. Je kan je intens voor zo'n klus inzetten. We proberen al of we weer uitgezonden kunnen Worden, niet pers£ weer naar Kenia, wel naar een ontwikkelingsland", zegt Ronald. ,,Maar eCn ding is wel duidelijk. Die mensen zijn helemaal niet zo zielig als men vaak wel denkt. Als je erheen gaat om die ,,arme nikkertjes" te gaan I elpen. kan je beter thuis blijven wa it dan kom je van een koude kermis t <iuis". Ik ruimte tussen de balken maakte men niet cement of beton dicht en er was weer een brug af. ken van Ronalds taken was ook liet aanleggen van duikers, een soort grote buis onder de weg door, op plekken waareen brug niet zo noodzakelijk was. voor deze professionele metalen spot voor aan de wand- of het plafond. Geheel verstelbaar en geschikt voor reflektorlampen tot 60 Watt. Diameter 90 mm, lengte 18,5 cm. Porceleinen fitting met inzetring. Normale prijs 16,95 Nu voor slechts celeinen tittir Bijpassende reflektorlampy80 mm 40 of 60 Watt voor 2.95 ze nooit leren op eigen benen te staan. Ze worden door dit soort dingen afhankelijk gehouden van hulp, Er wordt totaal niet naar de wensen van het land gekeken. Zo hal- verwege de tijd dat ik er was kwam er een hele geprefabriceerde tomatenpu- reefabriek. De hele oogst tomaten van het land was toen in een week verwerkt. Als daar dan nog bij komt dat veel van de geboden hulp niet op zijn plaats komt: bij de armsten, is het wel duidelijk dat er meer ge- richtere hulp moet komen", aldus Peter Pontier. De scholen in Boven Volta worden gebouwd met hulp van de Wereld- bank, die aan de armste landen onder gunstige voorwaarden leningen ver- strekt; pas na vijf jaar gaat men 2 procent rente betalen. Bijna het enige geld dat verder het land inkomt, is van de export van sla- boontjes en wat vee. Er is in het land ook nog mangaan waarvan men het exploiteren tegenwoordig overweegt. Vooral van Japanse en Franse kant is belangstelling, maar omdat er een spoorlijn moet worden aangelegd is die interesse wel onder bepaalde ..voorwaarden". De schooltjes werden zoveel mogelijk van ter plaatse voorlianden materialen gebouwd. - Peter Pontier, die werd uitgezonden Peter werd uitgezonden om een scholenbouwproject te begeleiden. Na een opleiding van een maand bij het Tropeninstituut in Amsterdam waar hij het een en ander leerde over het land, het volk en de taal, vertrok hij op 26 juni 1977 met een vliegtuig richting Afrika. Na tussenlanding in Parijs en Marseille kwam hij in Oua gadougou, de hoofdstad van Boven Volta. De eerste vijf weken werd Frans ge- studeerd en werden excursies door het land gemaakt. Over de daaropvol- gende tijd vertelt Peter: ,,ln de eerste fase van mijn verblijf werd onder al- gehele leiding van een Duitse archi tect en zijn vrouw, een aantal schooltjes neergezet van ter plaatse voorhanden materialen. Maar omdat zelfs hout er geimporteerd moet wor den was dat wel erg moeilijk. Grote gedeelten van de bouwtijd zijn uitge- lopen omdat we op cement en golf- plaat zaten te wachten dat ook ge importeerd moest worden. Alleen stenen fabriceerde men er zelf". Dq gebouwde scholen zouden dienst moeten gaan doen als lagere land- bouwschooi. Er wordt veelal puur praktisch onderricht gegeven. De jeugd van 12 tot 16 jaar wordt er ge- leerd hoe ze een bedrijf moeten run- nen, en daarmee in leven moeten blij ven. Als de opleiding vervolgd wordt met de uitgebreide landbouwschool in de grote steden heeft men de tota- le kennis zoals hier aan het eind van de lagere school. Om aan te geven in welke staat van ontwikkeling het land is vertelt Peter dat ze enige tijd geleden bij het be- werken van het land zijn omgescha- keld op ossen-tractie in plaats van handkracht. „Het is een nadeel dat het land wordt overspoeld met hulp uit alle delen van de wereld. Er wordt teveel ge- experimenteerd. Het land weigert niets, het eindresultaat is dat ze bij voorbeeld met een serie kapotte machinerieen zitten die niet gerepa- reerd kunnen worden, omdat er geen reparatiematerialen zijn en geen kennis over de apparatuur. Zo zullen Na een jaar in Boven Volta te zijn ge weest kwam Laura van Weijen, zijn 21-jarige vriendin, ook over. Laura die studente is aan de Amsterdamse Vrije Universiteit ging in Ouagadou gou werken voor het Foster Parents Plan. Daarbij wordt door buitenlan- ders een kind „op afstand" geadop- teerd. „Als je zo'n kind adopteert wordt het geld dat je eraan geeft niet alleen besteed voor dat kind. Het wordt ge bruikt voor algemene hulp aan het dorp waar het kind woont, echter dan wel voor bijvoorbeeld een school of iets anders waar het kind indirect van profiteert", vertelt Peter. Peter en Laura woonden in een ook voor onze maatstaven groot huis. De huishuur werd door de Stichting Ne- derlandse Vrijwilligers betaald. Al leen de energie moesten ze zelf beta len, 50 gulden electriciteit, 6 a 7 gul den water en 10 gulden butagas per maand. De Stichting draagt verder zorg voor een behoefte-inkomen waarvan de vrijwilligers in het ont wikkelingsland moeten leven. Er moet wel bijgezegd worden dat dat bedrag ruim is, netto 820 tot 1000 gulden. Destichting draagt verder ook zorg voor de reiskosten naar het land van bestemming. De dienst of organisatie waarbij de vrijwilliger in het ontwik kelingsland wordt ingezet draagt zorg voor transport, werkuitrusting een eenvoudig gemeubileerde huisvesting. Als je na 26 maanden terugkomt, heeft SNV nog een kleine tiendui- zend gulden voor je gespaard. Boven- dien zit je als je terugkomt niet zon der inkomen, want de SNV geeft nog negen maanden lang een uitkering. Als je daarna nog geen werk hebt ge- vonden kan je de WW in. Waarom wilde Peter zich Iaten uit- zenden door de SNV? „Het feit dat ik niet in militaire dienst wilde is van belangrijke invloed geweest. Ik voel er weinig voor om een deel van mijn leven te wijden aan het leren omgaan met wapens waarvan de per- fectie maar ook de afschrikking steeds groter wordt. Ik wilde me juist nuttig maken aan de basis in de Der- de Wereld, maar ook omdat het wer ken en leven in een ander continent, waar den Ievenswijze zo anders is, me interesseerde. Ook hoopte ik er wat praktische kennis op te doen. Op school krijg je bijna alleen theorie", aldus Peter. Per jaar worden in het kader van Internationale ontwikkelingshulp door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers uit Den Haag, honderdvijftig mensen uitge zonden naar landen in de Derde Wereld. Zij blijven, afhankelijk van het land waar ze in terecht komen, een zesfentwintig maanden weg. Ze moeten leiding gaan geven aan bouw- of andere projecten waar men in het eigen land geen ge- specialiseerde krachten heeft. Een der doelstellingen is dat de plaatselijke ar beiders er zoveel van opsteken dat ze het later zelf kunnen doen. Op 31 juli 1979 waren 385 Nederlandse vrijwilligers werkzaam in 25 landen, waaronder ook een aantal Vlaardingers. Twee ervan keerden in augustus en September huiswaarts. De Nieuwe Vlaardingse Courant zocht ze op en vroeg naar hun ervaringen. Geinteresseerden in het vrijwilligerswerk kunnen informatie krijgen bij de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, Muzenstraat 30 Den Haag, telefoon 070 - 624611. Heerlijk zacht Teddyvest met ge- breide shawlkraag en manchetten. Het vest heeft lange mouwen en is afgewerkt met een leuke knoop- sluiting. In zwart, bordeaux, tabak en ecru. Maten S-M-L. Nu extra voor delig van 35,- voor slechts

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5