Stadsvernieuwing in stroomversnelling ter melilen r ■IB Vooruw Peugeot naar: De Vrijheid viert lustrum brabantia I i OSS 22.50 3.95 34,75 49,50 24,95. Een actieve krant in een streek WEMT IN QRINKWAT Sportfondsenbad viert feest Sinterklaaswedstrijd in Groenoord Gbrabantia WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 - 5e JAARGANG NO. 2 SCHIEDAM - Een jazzband die de Mariastraat op en neer liep en een kleine samenscholing ter hoogte van de kruising Mariastraat - Fabristraat, veroorzaakten zaterdag 13 oktober flink wat opschud- ding in Schiedam West la, ofwel de buurt rond de Mariastraat. De„Informatiewinker voor het stadsvernieuwingsproject Schiedam la werd die dag feestelijk geopend. Zie verder pag. 3 Commissie Musical voor Lentefeest Instuif voor iedereen Dichtershoekje Sport in't kort m 5PORTFONI05 ENBAft TE SCHIEft Sauna Nefkens Eurodam RV. Nieuwbad Feest Sinds vijf jaar is in de molen ,,De Vrijheid" het oude ambacht in ere hersteld iRotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord- Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nleuwerkerka/d IJssel Capellea/d IJasel DeTerp Vlaardlngen Centrum Krimpena/d IJssel Crimpenhof. Mimiset3delig M -W' KANTOOR: HOOGSTRA AT 122 3131 BP, VLA ARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Hoe zit het met inspraak In Schiedam-West noemd totdat er ook bewoners uit de verschillende blokken huizen in het team zouden komen. Aan het eind van 1978 werd bekend dat de Gemeente Schiedam voor het iaar 1979 in de ..interimsaldoregeling" valt. Deze financiele rijksregelingstelt cen gemeente in staat om geldelijke tekorten die ontstaan bij een stads- venieuwingsproject op het rijk te kunnen verhalen. Bij het betreden van de winkel bleek de voormalige woning een ruimte te bevatten waar op een binnenkort vast te stellen tijdstipde „kontaktpersoon" van de Nationale Woningraad, me- vrouw Nijenhuis, spreekuur zal gaan houden. Tijdens haar spreekuur zal ze de buurtbewoners informatie ge- ven en vragen beantwoorden over het project. Een andere ruimte in de winkel is be- schikbaar voor een gemeenteambte- naar, die een paar dagen per week in de winkel zal gaan werken, zodat nieuwsgierige buurtbewoners een praatje kunnen komen maken. Het programma van de openingsmid- dag was aantrekkelijk: behalve het optreden van de jazzband hield de wethouder van stadsontwikkeling.de heer Zijdeveld, een toespraak en werd er een interessante film vertoond over stadsvernieuwingsprojecten in Rotterdam. Met guile hand werden drankjes geschonken, waar vooral de kinderen dankbaar gebruik van maak- ten. Toch waren er opvallend weinig bewoners te bespcuren Wat is er aan de hand in de buurt en waarover kan men in de winkel in formatie krijgen? In 1975 heeft een ambtelijke werk- groep een rapport opgesteld over de buurt rond de Mariastraat. Uit dat rapport bleek dat erg veel huizen in verwaarloosde staat verkeerden. Sommige panden waren zo Iek als een mandje, andere waren niet voor- zien van cen toilet of een douche, er waren verzakte panden en wonin- gen die alles tegelijk mankeerden. Het gemeentebestuur besloot dus om de buurt grondig te gaan verbeteren Eer de plannen zover waren dat de be woners er iets van vernamen, was het September 1978. Het rapport uit 1975 werd toen openbaar gemaakt, Weer zo'n prachtige shopper aanbieding! Oerdegelijke canvas shopper uit- gevoerd met voorzak om uw kleine spulletjes in op te bergen. Handig af te sluiten met twee stevige ritsen. Maten: 40x35x13 cm. Hij is er in camel, zwart, bruin en blauw. Van 12,95 voor zodat ledere belangstellende het kon lezen. Onder voorzitterschap van de heer Schaap, hoofd van de afdeling Gemeente werkcn/Stadsontwikkeling, werd een commissie in het leven ge- roepen, die samen met de bewoners moest gaan praten hoe de buurt ver- beterd kon worden. De commissie bestond in September 1978 slechts uit gemeente-ambtena- ren en de bewonersvereniging van Schiedam-West. De commissie noem- de zich „voorlopig projectteam" en er werd in besprokcn hoe de buurtbe woners inspraak konden krijgen. Het projectteam werd „voorlopig" ge- De gemeente Schiedam werd voor het jaar 1979 door de rijksoverheid aangewczen als ,,lnterim-saldoge- meente". Dat wil zeggen dat het Rijk de geldelijke tekorten die bij stadsvernieuwing ontstaan, aan- vult. Voorwaarde daarvoor was dat aan het eind van het jaar de voorlopige plannen klaar zouden zijn en om zoveel mogelijk subsi- die in de wacht te slepen, heeft de gemeente verschillende wijken te gelijk aangepakt. West la (de Ma riastraat en omgeving), het Singel- kwartier en het Schienokogebied (Spinhuispad en omgeving) zijn de gebieden die zo snel mogelijk gerenoveerd zullenworden. Inspraak van de wijkbewoners is een van de voorwaarden waaraan de gemeente moet voldoen, om haar plannen goedgekeurd te krij gen. Hoe het met die inspraak staat en wat de diverse betrokken partijen daar zelf van vinden, wil- len wij in een reeks van artikelen in het Schiedams Nieuwsblad eens nader belichten. Het eerste artikel geeft een beschrijving van de hui- dige stand van zaken, volgende week laten we een aantal wijkbe woners en andere betrokkenen aan het woord In de wijk West 1A (Mariastraat en omgeving) is stadsvernieuwing hardnodig. Vijfenveertig jaar het hoofd boven water SCHIEDAM Gekleed zwemmen, dat doe je over het algemeen slechts een enkele keer als je je diploma behaalt. Deze week heeft echter een flink aantal Schiedamse lagere scholieren, uitgedost in de meest vreemde gewaden, een duik genomen in het water van het Sportfondsenbad aan de Burgemeester Knappertlaan. De eerstvolgende dagen zullen er nog velen hun voorbeeld vol- gen en met kleren en al te water gaan. Of het nu haast 45 jaar oude Sport fondsenbad al of niet blijft en voor hoelang, hangt dus slechts af van de bouw van een nieuwe zwemgelegen- heid. Op de eerstvolgende gemeente- raadsvergadering, 19 november, zul len B W met het voorstel komen de mogelijkheid van de bouw van een nieuw overdekt zwembad nader te onderzoeken. Men denkt hierbij aan een overdekte zwem|rrich|^ng, in de omgeving van het huidige openlucht bad Groenoord, die een voornamelijk recreatieve functie zal krijgen. In deze speelse opzet zal men er naar streven het bad een andere vorm te geven dan het aloude vierkante of ronde. Minimum eis is daarbij dat er toch een 25 meter baan ten behoeve van wedstrijdsport zal inpassen. Over eni- ge tijd kan dus worden beslist of de medewerkers van het Sportfondsen- ad ooit nog het vijftig jarig bestaan van hun zweminrichting kunnen vie- ren Wie zijn oor te luisteren legt in het oude Sportfondsenbad hoort daar menig verontruste bezoeker vragen wat er bij sluiting gaat gebeuren met de sauna die enige maanden geleden geopend is. Momenteel trekt deze zo'n 70 a 80 bezoekers per week. Net als de getrouwe zwemmers zullen zij de zweminrichting met lede ogen zien verdwijnen. De leszwemmers en hun ouders, hopen vurig dat er bij de bouw van een nieuw bad rekening wordt gehouden met de mogelijkheid voor het behalen van alle zwemvaar- digheidsdiploma's want het zou te gek zijn als men daarvoor in de toe- komst was aangewezen op een zwem inrichting in een der naastliggende gemeenten Vcrkoop: Oostzcedijk 530 Rotterdam Tel. 010-119060 Nieuw Mathenesserstraat II I3 Schiedam Tel. 010-260320 VLAARDINGEN - De in het kader van het Jaar van het Kind in Vlaar- dingen gehouden collecte van het Nationaal Jeugdfonfs Jantje Beton, Heeft 8.235.35 hulden opgebracht. Het plaatselijke actieteam dankt iedereen voor zijn bijdrage. EENIGE INRICHTING MET OPEN DAK B K.L AAN Z4S r Bij opening, 45 jaar geleden had het Six>rtfondsenbad een open dak. Reden voor dit festijn is het 45iarig bestaan van het bad op 17 november 1979, een jubileum dat men toch niet ongemerkt voorbij wou laten gaan. Het bad voor die gelegenheid vullen met champagne bleek een te kostba- re aangelegenheid daarom besloot de directie om een spelweek te organise- ren voor de leerlingen van de lagere scholen. Van oude autobanden, die men kreeg van Nooteboom en De Toekomst, werden leuke spelattribu- ten gevormd zoals bruggen, tunnels boten en dergelijke. Grote pret dus en als je dan bovendien nog aange- kleed te water mag. is het feest hele- maal geslaagd. De particuliere les- klantcn van het Sportfondsenbad mochten vanmiddag gratis vrij zwem men, een kans die door heel veel jeug- dige Schiedammertjes werd benut. Hoewel een groot aantal Schiedam- nrers het bad waar ze de eerste zwem- slagen Ieerden trouw blcef, liep het bezoekersaantal in de afgelopen jaren toch flink terug. De heer De Geus, waarnemend bedrijfsleider, zegt hier- over: „Zo'n acht jaar geleden bedroeg het aantal badgasten nog zo'n 9000 mensen per week, nu is dat aantal ge- daald tot 3500. Dit aantal kan je dan weer onderverdelen in 1500 school- zwemmers, 750 lesklanten, 750 die groepsgewijs zwemmen en dan nog zo'n 500 vrijzweinmers". Op de vraag of deze terugloop per seizoen, zomer en winter nog verschillen geeft, ant- woordt hij: ,,Wel iets, maar toch is dat verschil niet bepaald opmerke- lijk te noemen. Vermoedelijk heeft de bouw van de baden in Groenoord en Zuid daar meer mee te maken. Een nieuw bad heeft nu eenmaal meer aantrekkingskracht" Wat gaat er met hetSport" gebeuren als de plannen voor een nieuw over dekt bad inderdaad verwezenlijkt worden?. Voor de heer De Geus is er dan maar eenoplossing mogelijk, slui ting van het zwembad aan de B.K. laan. ,,Want" zo zegt hij: ,,dan zal het aantal bezoekers nog verder vermin- deren. Het schoolzwemmen valt in ieder geval wcg. Bovendien zullen er wat groepen en lessers vertrekken. Wat dan nog overblijft is niet genoeg om te blijven draaien. In verhouding met de omliggende gemeenten wordt er in Schiedam toch al vrij weinig ge- zwommen" SCHIEDAM Sinterklaas komt op zaterdag 1 december met zwarte pie- ten een bezoek brengen aan Schie- dam-Noord. Om alvast in de stem ming te komen organiseert de wijk- vereniging Groenoord" een Sint-Ni- colaaswedstrijd. Vanaf maandag 12 november kunnen de kinderen bij alle winkeliers die een wedstrijdformulier op het etalage- raam hebben geplakt een formulier halen om mee te doen. Het ingevulde formulier en de op- drachten moeten voor zaterdag 24 november ingeleverd worden. En dan maar afwachten ofje een prijs gewon- nen hebt! Vijf jaar ambachtelijk malen De molen „De Vrijheid" SCHIEDAM Deze maand viert de Stichting .JVlolen de Vrijheid" haar eerste lustrum. De aan de Westvest gelegen molen is name- lijk sinds 5 november 1974, vijf jaar geleden dus, weer in gebruik. De uit 1785 daterende molen werd vo6r het in gebruik nemen in 1974 helemaal gerestaureerd met hulp van de gemeente. Een groep enthousiaste jongelui heeft heel wat vrije uurtjes gestoken in de opknapbeurt. De gemeente ver- huurt de molen nu aan de Stich ting, die het beheer over de molen voert Het oude molenaars ambacht is sinds vijf jaar weer in ere hersteld. In de molen worden verschillende soorten graan, zoals rogge, gerst en tarwe, tot mecl vermaald. De stichting levert op contractuele basis meel aan de ,,echte bakkers" die zijn aangesloten bij het am bachtelijk korenaarsgilde" Deze bakkers staan garant voor een be- paalde afname. Het bekende „mo- lenbrood" dat in heel Zuid-Holland verkocht word, is gemaakt met meel van de ..Vrijheid" Het lustrum wordt op zaterdag 17 november gevierd en is alleen toe- gankelijk voor genodigden, waar- onder een aantal gemecnte-ambte- naren, molenaars en de groep vrij- willigers die hebben helpen restau- reren. De gasten worden ontvan- gen in de Noordmolen, waar ze een film over de „Vrijheid" in bedrijf te zien krijgen. In de molen de „Vrijheid" zelf worden de gebruikelijke toespra ken gehouden 's Middags krijgen de geinviteerden een broodmaal- tijd aangeboden, zodat iedereen kan proeven van de produkten die met meel uit de molen gemaakt worden. De genodigden krjjgen een „molenpakket", bestaand uit een aantal artikelen en een boekje over de molen. Bezoekers van de molen, die elke zaterdag van negen uur 's och- tends tot vier uur's middags wel- kom zijn, kunnen dit molenpak- ket kopen. Natuurlijk kan iedere bezoeker ook alle meelsoorten die op de molen gemaakt zijn kopen, dus als u nog eens zelf brood wil gaan bakken weet u waar u te- recht kunt KentU'mnog. .die gezelligekolenkit. Wij verkopen hem voor Rustiek bruine wandzoutpotvan keramiek met houten deksel. Onze prijs Brabantia raamwasser met borstel. trekker en uitschuifbare steel. Van 27.95 Onze prijs Grappige varkenskok. Geeft meteende pollepels een praktisch plaatsje Fraaie manou houten krantenbak met naturel kanvas. Royaal weekendformaat Brabantia strljktafe! bruin verstelbaar onderstel. Brabantia prijs 43.90. Onze prijs Thermoskan. metalen mantel met hardglas binnenfles met schitterende dekoraties Van 39,50 voor »'«y geldig t/mzaterdaq| Mftilhlfiuifi

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1