ter meulen Intocht Sint-Nicolaas Schledaminers bouwen electrische gitaren I 'o Turkse bewoners moeilijk te betrekken bij het project A Sint Liduina 600 jaar Sinterklaas bij Pro Patria 24.95 67.50 19.95 Een actieve krorit in een actieve streek Herindeling Graaf Florisstraat Schiedammofoon spreekbuis van plaatselijk popwereldje >©gt-^ WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 - 5e JAARGANG NO. 4 SCHIEDAM - Twee leden van de Turkse Vereniging, de gebroe- ders Aluc, zijn erg actief bij het stadsvernieuwingsproject West la betrokken. Ze wonen in de Mariastraat, in een blok dat in 1975 een instandhoudingsbeurs (dat wil zeggen beperkt opgeknapt) heeft gehad en nu nog niet in de plannen wordt opgenomen. „We zijn bij veel vergaderingen aanwezig om te vertalen of om op de hoogte te blijven van de gang van zaken, zodat we de Turkse bewo ners kunnen informeren. We proberen ook de Turkse niensen te activeren en ze naar vergaderingen toe te krijgen. Voor elke verga- dering gaan we langs alle Turkse bewoners en vragen of ze ook ko- men. Veel bewoners liebben ecbter geen tijd: ze werken veel over en heel wat Turken werken in ploegendienst. Voorrang door sloop m lip mEBRm If Te hoge drempel Moskee Speelgoed van het jaar Sinterklaasverhaal Honderdmaal Varita Kleurplaat ^oor de j jeugd 'Duke"-gitaren Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord- Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nlouwerkerk a/d I Jssel Capelle a/d I Jssel De T erD Vlaardingen Centrum Krimpen a/d Idaeel Crimpenhof KALORIK Van 99,-voor Schiedams Nieuwsblad KANT00R: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maa-.sluis Nieuwsblad Hoe zit het met inspraak in Schiedam-West? De informatiewinkel moet centrum van brnisende activiteit worden. Sommige bewoners denken ook dat er niet naar 7,e geluisterd wordt en laten alles aan de gemeente over. Er zijn er ook veel die ooit eens naar Turkije terug willen en het daarom weinig kan schelen wat er met de huizen gebeurt. Zeventig procent van de bewoners wil liever in een duurder, beter huis gaan wonen. De meeste Turkse men- sen die hier kwamen wonen konden indertijd niets anders krijgen. Bij de afdeling volkshuisvcsting werden ze niet ingeschreven toen ze hier kwa men wonen, zodat ze alleen van par- ticulieren konden huren of zelf een huisje kopen. Velen bewonen een huis waar de verhuurder nooit wat aan gedaan heeft, of een huis dat ze gekocht hebben maar dat in de loop der jaren te klein is geworden. Tot nu toe zijn die mensen nooit gehol- pen bij het zoeken naar een ander huis. Nu het project aan de gang is kunnen de bewoners inccns een urgentiever- klaring krijgen, waardoor ze voorrang hebben bij volkshuisvesting, als hun woningen maar gesloopt of gereno- veerd worden. Daardoor krijg je dat veel Turken hun huis wel willen laten slopen: niet omdat het zo slecht is, maar om een ander huis te kunnen krijgen. Sommige bewoners uit de Vriend- schapstraat willen voor de winter een ander huis. De huizen daar zijn soms erg verwaarloosd dat er gevaarlijke situaties zijn ontstaan, zoals balkons. die van de gevels dreigen te scheuren. De huizen zijn nog niet zo lang gele- den opgekocht door de gemeente; daarvoor waren ze van een huisbaas. Er zijn al enkfile gezinnen verhuisd, voornamelijk naar Nieuwland, en die zijn erg tevreden. Alleen de school is erg ver weg, terwijl de dichtstbij- zijnde school geen Turkse ond„erwij- zer heeft. Twee gezinnen in die straat zitten nog te springen om anderc woonruimte. Een aantal bewoners wil echt in de wijk blijven: de moskee, die door sommigen vijf keer per week bezocht In dit derde artikel over het stads vernieuwingsproject in Schiedam West la komen de Turkse bewo ners, die ongeveer 60 pet. van de bevolking van West uitmaken.aan het woord. Ook de gemeente, in de persoon van Han de Kluyver, assistent projectleider, kan nu haar zienswijze verkondigen. Tot slot zijn degenen die het bouw- technisch onderzoek, waarbij de huizen onderzocht worden op ge- breken, in de gelegenlieid gesteld uit te leggen hoe zij de panden be- kijken. Dit is voorlopig het laatste artikel over Schiedam West la. In het eerste stuk is uitgelegd hoe de in- spraakprocedure in theorie in el- kaar steekt, het tweede en dit der de artikel zijn aan de praktische kant van de zaak gewijd, door de betrokkenen aan het woord te laten. .y -.xx - .yW v De moskee wordt dnik bezocht doorde Turkse mohammedanen. SCHIEDAM - In 1980 is het zeshon- derd jaar geleden dat Sint Liduina ge- boren werd. De Sint Liduina-vereni- ging wil van dit feest niet alleen een katholiek-kerkelijke aangelegenheid maken maar een echt stadsfeest. Sint Liduina werd in het jaar 1380 in Schiedam geboren. Haar leven heeft zich voornamelijk in het ziek- bed afgespeeld. Zij werd tijdens haar leven als een heilige vereert, velen kwamen haar om raad voor hun per- soonlijk leven vragen. Een grote brand in 1428 die een groot deelvan de stad verwoestte maar Sint Liduina's huis spaarde, deed de over- levering dat in Schiedam nooit meer dan e6n huis tegelijk af zou branden ontstaan. Sint Liduina is dan ook beschermheilige van de stad Schie dam. De Sint Liduina-vereniging is doende een programma op te stellen voor dit feest. Een van de programmapunten is in ieder geval de oprichting van een gedenkteken ter ere van de bescherm heilige. Doordat hij een op de Kerkweg lig- gende verkeersdrempel niet zag, raakte zaterdag 24 november, een 41- jarige automobilist de macht over zijn stuur kwijt. De man belandde met wagen plus aanhanger in de naast de weg liggende sloot. Een voorbij- komende vrachtauto trok de boel weer op de kant. De bestuurder van de te water geraakte auto kwam er met een nat pak vanaf. wordt, is vlakbij. Ook het feit dat de woningen hier zo goedkoop zijn is vaak een redc~wn te willen blijven wonen, aldus Jc gebroeders Aluc. Het gesprek brengt ons op de mos kee. Die staat in de Mariastraat, in een blokje huizen dat gerenoveerd wordt en hij blijft dus ook staan. Toch zouden de beide broers liever zien dat de gemeente een grote ruim- te elders beschikbaar stelt: de mos kee neemt namelijk vier huizen in be- slag waar vier gezinnen in gehuisvest kunnen worden. Als lid van de Turk se vereniging zijn ze een beetje bang dat de ruimte die ze nu in het wijk- centrum „de Bever", in de Beveren- straat huren, zijn funktie gaat ver- liezer. wanneer veel Turken verhui- zen naarjj andere wijkeft-. Ze hopen dan ook op steun van de gemeente, zodat ze een ruimte in het centrum kunnen betrekken. Zie verder pag. 3 Sportief jongensshirt... Dit 100% katoenen flannel shirt is geweven in een prachtige ruit. Vlot model met twee borstzakken. In drie modekleuren: donkerbruin, lichtbruin en groen. Maten: 116 t/m 176. Nu als Sinttio van 18,50 voor slechts SCHIEDAM Degenen die uit erva- ring niet te vroeg bij de Voorhaven, alwaar Sinterklaas Schiedam binnen zou komen varen, wilden zijn, kwa men bedrogen uit. Deze keer was Sin terklaas een kwartier vroeger dan ver- wacht. De boot met orkest, Pieten en de Sint zelve natuurlijk zetten er redelij- ke vaart achter. Een horde kinderen moest hollend van de ene straat naar de andere trachten het schip bij te benen, opdat ze overal een goed uit- zicht op de boot konden krijgen. Bij het Overschieseplein stapte de goed- heiligman over van het schip in een koets, getrokken door een span paar- den, dat er uit zag of ze al zes Sinter- klazen hadden vervoerd. De Sint legde de tocht door de Hoog- straat te voet af. Zwarte Pieten deel- den onderwijl snoepgoed uit aan de kinderen en maakten halsbrekende buitelingen. Ondanks de kou was het voor velen een geslaagde zaterdag- middag. j I 4? Sinterklaas, vcrgezeld door Pieten en orkestvoer per stooinboot binnen. SCHIEDAM Voor de Graaf Floris straat is een herindelingsplan gereed gekomen. Het definitieve ontwerp is met behulp van reacties van de be woners op een schetsontwerp ge- maakt en de uitvoering zal op korte termijn beginnen. Door middel van keienstrookjes bij elke straathoek hoopt men de rijsnel- heid van auto's binnen de perken te kunnen houden. De straat wordt voorzien van parkeerhavens aan weerskanten. In totaal worden er 19 bomen bijgeplant en komen er een aantal gemetselde plantenbakken bij. De bewoners kunnen zelf iets aan gevelbeplanting doen, de gemeente zorgt voor de aarde. Meer informatie kunt u bij de afde ling Stedebouw van de dienst gemeentewerken, telefoon 260500, toestel 343, krijgen. SCHIEDAM Sinterklaas komt op zaterdag 8 december Pro Patria- Stormvogels Combinatie met een be- zoek vereren. Om acht uur's avonds begint het programma in de kan tine. Muzikale omlijsting wordt verzorgd door het huisorkest van de sportver- eniging, Misic-Trio geheten. - SCHIEDAM Het tweede exem- plaar van de Schiedammofoon" is vorige week uitgekonien. Het blad wordt uitgegeven door een werkgroep Schiedams Pop-overleg, waarin Schiedamse bands gebun- deld zijn. Het blad Schiedammo foon brengt de nieuwtjes in het plaatselijke Pop-wereldje onder de aandacht. Tot nu toe zijn er 27(!) Schiedam se bands op de een of andere ma- nier bij Pop-overleg betrokken. Voorlopig heeft het overleggenoeg problemen op te lossen. het ver- krijgen van subsidie, repeteerruim- te, een eigen centrum en het orga- niseren van festivals. De produktie van Schiedammofoon moet wegens gebrek aan subsidie betaald wor den uit de verkoop van oude num- mers (tot nu toe twee) voor een bedrag van een halve gulden. De eerste nummers zijn zelfs tegen ge- reduceerde prijs te verkrijgen op het kantoor van Jolie Hakkert, bo- ven het V.V.V.-gebouw in het I'ro- veniershuis. Een interessant artikel uit het tweede nummer verhaalt over twee Schiedamse gitarenbouwers, Frank Willemse en Nico Goede- rond. De eerste electrische gitaren die de naam „Duke" dragen, zijn af en dienen als model voor een hele serie die de jongens in de han- del zouden willen brengen. Er wor den zeer kostbare onderdelen (ele ment, knoppen, brug en stemme- chanieken) gebruikt om een gitaar van uitstekende kwaliteit te ver krijgen. Volgens Schiedamse kenners is het resultaat van de gitarenbouw, die als hobby is begonnen, verbluf- fend. Vandaar dat de hoop wordt uitgesproken de Schiedamse gita- risten binnenkort op ,,Dukc"-gita- ren te horen spelen. Nico en Frank vcrtoeven geregeld in hun gitarenbouw-werkplaats. Doosie met 10 patronen 6.95 Sparklet slagroom apparaat, slagroom in een paarsekonden voor lange tijdhoudbaarinde ijskast. Van 62,50 voor Toiletkast ALLIGERT, metspiegeldeuren verlichting en twee royale laden, in beige/bruine kleur. Een extra spiegel in huis is nooit weg .Deze heeft een kunststof omlijsting en is 30 cm rond Tosti-toaster. Roostert 2 tosti's tegelijk aan beide kanten bruin. Nu slechts De moulinette maalt in enkele seconde rauwkost, groenten. vlees en fruit. Van 87.50. Voor Lichtgewicht strljkijzer Met instelbare warmte en veilig snoer, met garantie. Nu voor Roestvri|stalen fonduestel, geheel kompleet met 6 vorken en houten onderplaat Nu Eigentijdse wasbox dekoratief onder de wastafel. geldig t/m zaterdag WW UJWH 11

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1