Al rvi liets bi 27.95 Schiedams Nieuwsblad Inspraak Schiedam West ter meulen „Koning van Woonland" heropend SALAMANDER ter meulen ter meulen 1?5 Kwaliteit in schoenen heeft'n naam.. ,Oud van jaren, jong van hart' Sinterklaas in Groenoord WANAVOND koopa V Voor de jeugd Musical Film WOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 48"522 Geen deskundigheidm id Weinig ervaring Huurders de klos Tip voor Sinterklaas... Concerten Exposities cParis SCHIEDAM Neem twee koren, hutsel ze door elkaar, schrijf er een musical voor en laat ze optreden. Zo ongeveer moet liet reccpt cruit hebben gezien dat enige jaren geleden ontstond in de gedach- ten van Dick Stam. Net als met ieder nieuw recept wist de dirigent op dat moment nog niet of het inderdaad zou lukken. Nu, zo'n twee jaar later blijkt zijn idee echter bijzonder succesvol te zijn. Humor Hele klus door RIA KOPPENHAGEN mi Sinterklaas tip! Zeer voordelige aanbieding! >+mm Van 19,95 voor h) h:< In theater De Teerstoof kan de jeugd zaterdag I december om half drie 's middags gaan genieten van "Dzing Boem", een programma van poppen- theater Kollektief onder leidlng van Theo Tgrra. Tijdens deze voorstelling maken jullie kennis met Jeanette, de papegaai die al enorm veel succes oogstte in Las Vegas en I'arijs, Siep, de lenigste slang ter wereld, en Willem de boks- hond die ooit Cassius Clay versloeg. De kaartjes voor deze theatermiddag, die geschikt is voor kinderen van vijf jaar en ouder, kosten f 3,-. Op zaterdag, zondag en woensdag- middag is Passage Bio om twee uur 's middags geopend voor de jeugd. "Vrijbuiters van het woud" is de ti- tel van de spannende Nederlandse jeugdfilm waar jullie deze week naar kunnen gaan kijken. De kinderen van Hertog Alfons worden na zijn dood door Graaf Diederik in de kerker ge- gooid. Met hulp van John, een jager, lukt het ze te ontsnappen waarna ze op weg gaan naar tante Elisa. Onder- weg worden ze overmeesterd door mannetjes die in grotten onder de grond leven. Hoe zal dat aflopen? Op I december kunnen musical lief- hebbers in het Passage Theater gaan kijken en luisteren naar de musical theatergroep Caroussel met de musi cal "Maud". De voorstelling begint om 20.05 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het theater voor f 11en f 9,--. Houders van een Pas 65 of C.J.P. betalen f 7,--. In het Passage Theater draait in de week van 29 november tot en met 5 december de beroemde film naar het leven van jazz-zangeres Billie Holiday "Lady sings the blues". Billie Holiday, gespeeld door Diana Ross, wordt als tiener te werk gesteld in een bordeel in Harlem. Haar enige vrcugde zijn de blues grammofoon- platen die zij steeds opnieuw draait. Zij doet haar uiterste best zich uit het vernederende milieu te ont- worstelen, slaagt er uiteindelijk in een baantje te krijgen als zangeres in een nachtclub en maakt kennis met een charmante gokker, Louis McKay, wiens vriendin zij wordt. Tijdens een toernee met een "blank" orkest wordt zij eigenlijk pas goed geconfronteerd met de discriminatie die de negers moeten ondergaan. Het maakt haar radeloos en drijft haar tot gebruik van verdovende mid- delen. Louis probeert haar van haar verslaving af te helpen, wat niet lukt. Na de dood van haar moeder wordt Billie gearresteerd wegens het ge bruik en in bezit hebben van ver dovende middelen. Als zij uit de gevangenis komt blijkt haar cabaret- vergunning voor New York te zijn SCHIEDAM De Jazzformatie Es calator Orchestra" trad afgelopen zondagavond op in cafe de Quibus. De proffesioneel spelende groep wist de stemming er wel in te brengen met een swingend repertoire. ii m Prachtige zuiverscheerwollen heren- vesten in een erg mooi klassiek dessin. Zeer goed van pasvorm. Kies uit twee prachtige kleuren: beige of grijs. Maten: S-M-L-XL. Doe hem kado met Sinterklaas. Nu als Sinttip van 49,95 voor Musical over het leven in bej aardentehuis Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotterdamsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 - 13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen V te zijn. Vervolg van pag. 1 Ook de gemeente-ambtenaren zijn niet voor honderd procent tevreden over het verloop van de inspraak- procedure en het project. „Maar", zegt Han de Kluyver, assistent pro- jectleider, ,,dat is wel logisch, omdat dit stadsvernieuwingsproject het eer- ste is op grote schaal dat door de ge- meente Schiedam aangepakt wordt. Het loopt nog wat moeizaam, maar van de kant van de gemeente en van de bewoners wordt er met eerlijke, hard werkende mensen gewerkt. Bij sommige besprekingen ontstaat een goede sfeer, waarin samenwerking optimaal verloopt." Aan de hand van een voortdurende stroom klachten van bewoners uit Schiedam West la en een slechte kwaliteitskaart die er lag, is de ge meente met initiatieven gekomen om aan het werk te gaan in de buurt. De bewoners worden erbij betrokken, maar voor hen is het de eerste keer dat ze zo'n projekt meemaken. De bewoners verwachten deskundigheid van de gemeente, voor ons is het eeh- ter ook de eerste keer dat we met een stadsvernieuwingsproject bezig zijn. We storten een hoop informatie uit over de bewoners en die moeten het maar zien te verwerken. Dat werkt een passieve houding bij de bewoners in de hand. We verwachten echter dat die passiviteit minder wordt wan- neer de knoop slopen of niet slopen is doorgehakt. We proberen de be woners te betrekken door niet alleen de uitslag van het bouwtechnisch onderzoek mee te delen maar ook hun reactie te peilen. Deze werkwijze heeft wel tot gevolg dat er veel verga- deringen worden gehouden waar ogenschijnlijk niets wezenlijks wordt besproken. De bewoners kunnen dan het idee krijgen dat er niet naar ze geluisterd wordt. Kijk, we willen iels aan de woningen doen en proberen daar de bewoners bij te activeren. Onz.e deskundigheid op dat gebied schiet echter te kort. Wie overigens wel die deskundigheid heeft zou ik echt niet weten, pogin- gen hiertoe van verscheidenen kanten zijn tot nu toe niet zo goed gelukt. Mankracht speelt ons ook parten: we zijn wel bezig met extra mensen aan te trekken, maar de open plaatsen zijn nog lang niet allemaal bezet. Ik ben zelf ook in oktober 1979 spe- ciaal voor dit project ingezet. Hier- voor werkte ik als stedebouwkundig ontwerper bij de gemeente Schiedam Omdat we nog weinig ervaring heb ben met stadsvernieuwingsprojecten is het soms moeilijk om bepaalde posten vergoed te krijgen. Geld is er wel, maar omdat alles zo nieuw is moet er soms heel wat moeite gedaan worden om iets van de grond te krij gen. De informatiewinkel bijvoor- beeld moet volgens alle betrokken partijen gaan funcrioneren als een centrum van samenwerking tussen bewoners en gemeente. Er moet eigenlijk elke dag van de week iemand aan het werk zijn, er moet vergaderd kunnen worden, er moeten krantjes gemaakt kunnen worden en ga zo maar door. Op die manier zou dat stimulerend werken: de bewoners kunnen dan zien dat er gewerkt wordt en als ze iets te vragen hebben kunnen ze al tijd tereeht. Maar ia, momenteel is er nog geen telefoon, geen typemachi- lie, zelfs geen w.c.-papier. I;r wordt wel hard aan gewerkt om het voor el- kaar te krijgen. In februari hopen we de winkel goed draaiende te hebben, besluit Han de Kluyver hoopvol. Hoe het bouwtechnisch onderzoek gedaan wordt leggen de bnderz.oe- kers. twee bouwkundigen die door de gemeente zijn ingehuurd, Jan Buiten en de beer Klerk, uit. Het bouwtech nisch onderzoek is crop gericht alle gebreken aan een pand te noteren en een begroting te maken van de kos ten die gemoeid zijn bij het opheffen van die gebreken. Het onderzoek wordt in drie delen uitgevoerd: het casco (dat wil zegger.: dak. voor-, achter- en zijgevel en vloeren, pla fonds, afvoerleidingen en riolering); de inrichting (waaronder de installa- tie voor gas, water en eleetra, keu- ken, badgelegenhcid en toilet) en tot slot de warmte-isolatie. Het casco weegt het z.waarst bij de uitkomst van het onderzoek. De ge breken aan het casco zijn vaak het moeilijkst op te heffen en het kost ook veel geld om dit te doen. Vooral de daken en de achtergevels leveren vaak problemen op. De andere delen van het onderzoek moeten echter ook uitgevoerd worden, omdat sub sidies van het rijk voor bet renoveren van woningen alleen verkregen kun nen worden wanneer je ook iets aan de inrichting doet, Als er bijvoor- beeld bij het inrichtingsgedeelte van het onderzoek staat dat er geen me- terkast is, is dat helemaal niet zo be- langrijk voor de uitkomst van het onderzoek. Als we besluiten te gaan renoveren moeten we evenwel ook een meterkast installeren. In enkele gevallen in deze buurt bezochten we liuizen waar twintig, dertig jaar niets aan gedaan was. In zo'n geval kost de inrichting ook veel geld wanneer er verbeterd moet worden. Over het algemeen doen de kleine eigenaars in de buurt meer aan de in richting van een huis dan de huur ders. De huurders die wel wat aan hun huis hebben gedaan zijn de klos wanneer er gesloopt wordt: zc heb ben veel geld uitgegeven en er veel tijd in gestoken, maar ze krijgen er niets voor terug. Bij de eerste onderzoeken die we deden vroegen we de bewoners niet naar hun ntening over hun huis of buurt. Nu we dat wel doen lopen de werkzaamheden beter; de bewoners kunnen even stoom afblazen. Jam mer genoeg worden deze opmerking- en nog veel te weinig gebruikt bij vergaderingen van gemeente en bewo ners, terwijl ze juist vaak over aan te brengen verbeteringen of herhuisves- ting gaan. De formatie bestond uit: Aart Gisolf (saxofoon), die bekend is door zijn publicaties in onder andere de Haagse Post en zijn optreden als televisie-dokter. Rob van der Linden (piano), docent aan het Rotterdams Conservatorium orkestleider van de Big Band Rotter dam en de experimentele muziek- groep ,,the Group". ,,The Group" geeft zondagavond 9 december een try-out in de Quibus. Rob is ook nog de broer van de twintig jaar oudere Dolf van der Linden, van het Metro- pole Orkest. Verder traden op: Lodewijk Bou- wens (vibrafoon), Willem Ouwerkerk (trompet), Mark Jansen (drums) en tot slot Koos Wiltenburg (contrabas) die de avond organiseerde en ook het optreden van ,,the Group" verzorgt. De toegang was als altijd gratis en de Quibus, aan de Lange Haven 28, was dan ook afgeladen. Van 12.45 tot 13.15 uur wordt op 30 november in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat een lunchconcert gegeven door Addie de Jong piano en Hanneke Kaasschieter sopraan. De toegang en koffie zijn gratis. In het Passage Theater is er op 30 november om 20.00 uur een orgel- concert te beluisteren. In de Noordmolen aan de Noordvest zijn van 3 november tot en met 2 december schilderijen van Bert van der Nagel te bezichtigen. De Noord- Molen is geopen van maandag tot en met vrijdag van 12.00 tot 22.00 uur en op zaterdag van 16.00 tot 23.00 uur. Op zondag blijven de molen- deuren gesloten. ../.o blijfjejit". zingt her bejaardenkoor van Huize I'rankeland. SCI HI: DAM - Vorigc week werd het tapijthuis "K oiling van Woonland" her opend. De zaak aan de Broersveld 157 a is aanzienlijk uitgebreid, zodat wel- lieht nog meer mensen hier het tapijt van hun keuze vinden. Specialist in modeschoenen en luxe lederwaren n H it ii i i KOuCwfi) tel. 010-116843 Regufiorabrosstrast 43 Aratanfam-C. tel. 020-247279 ingetrokken. Haar impresario bereidt een grote stunt voor. Hij wil Billie laten optreden in Carnegie Hall. Al- vorens het zover komt gaat zij eerst op toernee en treedt op met de bekendste orkesten van die tijd. Billies successcn maken haar onster- felijk voor de jazz Liefhebbers. De film, die dagelijks draait om 2 en 8 uurtbehalve vrijdagavond, zaterdag- avond en zondagmiddag), is toegan- kelijk voor personen van 12 jaar en ouder. In Passage Bio "Paradise Alley" op de spoelen. In dit filmverhaal, waar personen van 16 jaar en ouder naar kunnen gaan kijken, maken we ken nis met de drie broers Carboni. Lenny, de oudste is kreupel terug- gekeerd uit de oorlog en verdient de kost met het afleggen van lijken bij een begrafenisonderneming. Cosmo, de middelste verdient zijn brood op allerlei manieren waaronder het langs de straat zitten als "blinde" bedelaar. Victor, de jongste is een goedhartige reus die ijsstaven rond- brengt. Als victor op een avond een partiitje armdrukken wint van de plaatselijke worstelkampioen krijgt Cosmo een idee. Hij haalt Victor, die verkering heeft met een chinees meisje en graag wil trouwen maar daar geen geld voor heeft, er toe over aan een serie worstelwedstrijden mee te doen. De voorstellingen zijn dagelijks om 2, 7 en 9.15 uur (behalve op zater dag, zondag en woensdagmiddag. Onlangs brachten de gecombineerde koren, het ,,Meva koor" van Huize Frankeland en het koor „Ons Genoegen" dat is samengesteld uit W.A.O.-ers (alien lid van het F.N.V.) 1 hun musical voor de derde maal ten gehore. Na een thuiswedstrijd in Huize Frankeland volgde een optre den in Huize Thurlede terwijl de laatste voorstelling van dit jaar was gereserveerd voor het Frangois Haverschmidthuis. De musical, getiteld ,,Oud van jaren, jong van hart", was reeds begonnen toen ik de grote huiskamer van het Francois Haverschmidthuis binnen- kwani. De stemmen die weerklonken bleken vreemd genoeg afkomstig van een bandopname. Maar al snel was te f horen dat de koorleden, die op dat moment een sketch opvoerden, de kunst van de play-back aardig onder de knie hadden. Het onderwerp dat tekst- en muziek-schrijver Dick Stain voor de musical had gekozen was de optredenden op het lijf geschreven, namelijk, wat er zoal op een dag kan gebeuren in ieder willekeurig bejaar- dentehuis. Het was intussen net tijd voor de dagelijkse ochtendgymnastiek waar- door de zingende koorleden leken op te gaan in een grote kluwen draaiende armen en opgeheven benen. Na dit vermoeiende begin van een drukke dag was het tijd voor een roddelpraatje bij de koffie. Onder werp hiervoor was de verliefdheid van een bejaarde heer die zijn ogen' niet kon afhouden van een 86-jarige dame die hij het hof maakte met de uitroep: ,,Mens, je zou je niet ouder geven dan 68". Aan het eind van dit vrolijke stukje kwam de uitspraak: ,,verliefd worden kan een mens zijn leven lang en daar is niets belache- lijks aan". Dat tenminste een toe- schouwer het daar roerend mee eens was bleek wel uit het voldane: ,,Zo is het maar net" dat hierop uit de zaal klonk. Er was humor genoeg. er werd flink gelachen om Leo die zijn jeugdliefde Sjaantje in het bejaardentehuis terug- vond. Daarnaast zaten in de musical ook monienten van heimwee, in een terugblik naar vroeger hoewel toen ook niet alles rozengeur en mane- schijn was, en van ontevredenheid, waarvoor de verschillende smaken be- treffende de warme maaltijden een dankbaar onderwerp vonnden. Net als dat overal het geval is, bleek het tehuis in de musical te beschik- ken over een zogenaamd lastige klant. Een oude heer die weigerde de hem voorgeschreven medicijnen in te nemen met het gezegde: ,,Ik ben geen 82 jaar geworden om me nu A lie problemen die in een bejaardentehuis voorkomen, worden in de musical ,,Oud van jaren. jong van hartonder de loep genomen. door een jong ding de wet voor te laten sehrijven". Ook drocvige gebeurtenissen waren in de musical verwerkt zoals de ver- geefs op bezoek wachtende moeder. In een andere kamer van het tehuis rinketde de telefoon. ..Dat ding heb ik gekregen van de kinderen. Dan konden ze tenminste eens opbelien. Voor ntij hoefde het niet" klonk er uit te mond vande optredende dame „En sinds dat ding er staat komt er praktisch geen bezoek meer. Even bellen vinden ze gemakkelijker. Ik moet hem altijd opnemen, hebben ze gezegd Want anders worden ze onge- rust". Dan met een plots triomfan- telijke blik naar het rinkelende toestel: ,,Laat maar lekker bellen, dan konien ze tenminste kijken wat er aan de hand is". Het meest schrijnende was echter de geschiedenis van de oude heer die vijftig jaar getrouwd was geweest met een vrouw waar hij niet niee kon praten. Op de dag dat zij stierf, zo luidt het verhaal, was zij voor hem nog steeds een gesloten boek. Nu, enige jaren later, had hij een nieuwe levensgezellin gevonden waar hij het uitstekend niee kon vinden. Dit werd hem echter bijzonder kwalijk geno men door vele bekenden. Tijdens deze uitstekende voordracht kon men in dezaal een speld horen vallen. In de pauze vertelde de dirigent Dick Stam waarom de musical op de band was gezet. Dick: ,,Bij een zogenaamd live optreden is iedereen bang voor fouten. Dat geeft te veel spanning. Om dit te vermijden, en tevens ver- zekerd te zjjn van duidelijk klinkende teksten, hebben alle mensen die iets ten gehore brengen, het ingesproken op de band. Het was een flinke klus om alles er goed op te krijgen". ..Voor Dick als dirigent bij het koor kwam". zo vertelt ze. ..zongen we voornamelijk oude bodies. Nu is het best leuk die deuntjes uit je jeugd te zingen maar op een gegeven moment gaat dat toch vervelen. Die musical heeft de boel weer lekker opgefrist. Daar komt dan nog bij dat we met de optredens er ook nog eens een avondje uit zijn. Voor mij pcrsoonlijk is dat niet zo belangrijk want ik fungeer ook bij diverse andere koren als pianiste. Dat kan omdat ik nog goed ter been ben. Er zijn echter koorleden die alleen buiten het tehuis komen door deze uitvoeringen. Deze uitspraak wordt bevestigd door de heer Stam die eraan toevoegt: ,,Makkelijk is het niet oin er op uit te gaan met een groep mensen die vaak alleen de straat niet meer op- komen. Maar toen ik bij het koor kwam heb ik gezegd dat iedereen die wou er bij mocht komen. Dat houdt dan tevens in dat al die mensen, wel of niet goed ter been of in een rol- stoel, ook meegaan als we eryens worden uitgenodigd. Als aan het eind van de musical het vrolijke lied: Het leven begint bij tachtig" door de zaal klinkt denk ik eensgezind, ze hebben nog gelijk ook". Heerlijkdragende orginele Chinese kimono in twee lengtes voor dames en heren. In marine, rood en zwart. Maten 36 t/m 46. SCHIEDAM Sint-Nicolaaszal zater dag 1 december een optocht door Groenoord houden. De tocht om elf uur 's ochtends en zal ongeveer een uur's middags ten einde zijn. De Sint zal om elf uur vanaf boerde- rij Landvreugd via de Sweelinckwin- gel en de Valeriusstraat naar de Laan van Bol'Es gaan. Bij de Super-Coop zal hij even stoppen, om daarna lo- pend langs de winkels verder te gaan. Dan steekt de Sint het Beethoven- plein over naar de I'etervan Anrooij- laan en de Borodinlaan. Bii het win- kelcentrum De Ketel zal hij weer stoppen. Via de Mozartlaan, van Bei- numlaan, Laan van Bol'Es, Valerius straat, Obrechtstraat en De Sweelinck- singel gaat hij dan weer naar boerde- rij Landvreugd. Kreeg u nooit commemtaar op de stukken die u voor de musical had geschreven?" vroeg ik nieuwsgierig. ,.Soms, vooral een lied vormde voor sommigen een probleem. Daarin zingen we dat we eigenlijk met zijn alien in de laatste bus zitten. Op weg naar onz.e eindbestemming. Hoewel iedereen het lied erg mooi vond kost- te het toch de nodige tijd voor men het besluit nam het in het repertoire op te nemen. Over de rest was ieder een laaiend enthousiast, heel wat ideeen zijn van de leden zelf af komstig. Maar ga nu niet denken dat de stukken persoonlijk gericht zijn, want dat is nu net niet het geval". Ook in een gesprek met de 75-jarige pianiste van de koren mevrouw Kemp bleek al snel dat de musical vanaf het begin een groot succes was. Prima kwaliteit helanca dames- breeche met lange pijpjes. In wit. Een maat passend voor maat 44 t/m 48. Nu guldens goedkoper. Nu van 5,95 voor

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3