Vrijwilligersgroep raakt onderbemand ■n. Bingo-avond Sweet d'Buster in Passage rns 99 7,95 39,- 79. 4,95 37,50 19,95 Een actieve krant in een streek Voor jong en oud toegankelijk Grootse orgel occasion show A/" ^est- .1 49 J—'J{ 324 1 4595, 6.95 WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 - 5e JAARGANG NO. 7 SCHIEDAM A1 jaren wordt er in Schiedam een ABC-cursus georganiseerd voor buitenlanders. Het doel van de cursus is buiten- landers de Nederlandse taal bij te brengen, zodat zij zich verstaan- baar kunnen maken. De lessen worden door vrijwilligers gegeven uit een begeleidend instructieboek, de cursusjaren lopen parallel met de schooljaren. Na de Kerstvakantie gaat het tweede deel van het schooljaar 1979/1980 in. Inwerken Turkse vrouwen <1 WM m m &PP t DQNDERDAG 20 DEC. A.S. geen avondbezoek Lv.m. kerstvlering in het Van Dam tiekenhuis, Westersingel 115, Rotterdam Kerstverhaal in het Groothandelsgebouw Andre maakt de lachspieren los Kerstverhaal Met Kerstmis gezond eten (Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord- Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d Mas®I De Tern Vlaardlngen Centrum Krimpen a/d IJaael Crimpenhof. Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Grote belangstelling voor ABC- cursus Er wonen in Schiedam ongeveer vier- duizend buitenlanders: voornamelijk Turken en Marokkanen maar ook Spanjaarden, Kaap Verdianen en Joe- goslaven. A1 deze buitenlanders zijn bijzonder gehandicapt in onze maat- schappij wanneer zij de Nederlandse taal niet beheersen: tijdenshet werk, in contacten met overheidsdiensten, gemeente-instellingen, de huisarts, in een ziekenhuis en bijvoorbeeld bij huis-aan-huis verkopers kunnen zij zeer gedupeerd raken wanneer ze niet begrijpen wat er gezegd wordt of niet kunnen uitleggen wat er aan de hand is. Elke Nederlander kan zich dit maar al te goed voorstellen wanneer hij bedenkt hoe het hem in het buiten- land vergaat. De ABC-cursus is er op gericht de buitenlanders te leren lezen, schrijven en spreken. Hiertoe geeft een vrjjwil- liger aan twee tot dne buitenlanders tegelijk les uit speciaal voor dit werk geschreven boeken. Het is niet zo dat er de hele tijd uit boeken gewerkt wordt: de lesgever gaat langere tijd met dezelfde cursisten aan het werk, zodat er ook wederzijdse ervaringen worden uitgewisseld. Een buitenlan- der die dus op de een of andere ma- nier door het niet beheersen van he Nederlands in moeilijkheden is ge- raakt, zal raad vragen aan degene die les geeft. Er wordt gepraat over thuis, het werk, problemen met huis- vesting, uitkering, ziekenfondsen enz. Hierdoor is de vrjjwilliger niet alleen „leraar", maar ook „vraagbaak" en vertrouwenspersoon. INWERKEN Iemand die begint met deze niet al te hchte taak draait eerst mee met een van de ervaren krachten om eens te zien hoe alles in z'n werk gaat. Bovendien krijgt iedereen een extra instructie voor de lessen beginnen. Dat betekent wel dat er vanaf kwart over zeven tot kwart over negen elke woensdagavond gewerkt moet wor den. De cursus zelf begint om kwart voor acht. Het is echt niet zo, dat de lesgevers ervaring moeten hebben in dit soort werk of moeten uitblinken in Neder lands: tenslotte kan iedere Nederlan der zich verstaanbaar maken in aller- hande situaties en het gaat erom de buitenlanders dit ook te leren. Op het moment is er een enorme be langstelling voor de ABC-cursus, zo dat de vrqwilligerswerkgroep onder bemand raakt. Er komen wel steeds lesgevers bij, maar het aantal buiten landers dat Nederlands wil leren neemt veel harder toe. De werkgroep heeft regelmatig con tacten met onder andere de Turkse Vereniging. Door de cultuur-verschil- len tussen Nederlanders en Turken rijzen er nog extra problemen: zo zijn er veel Turkse vrouwen die naar de cursus willen maar alleen les wil- len hebben van vrouwen. Juist de groep vrouwen heeft het vaak nog moeilijker bij het leren van het Nederlands. Wanneer de vrouwen geen baan hebben komen ze maar nauweljjks in contact met Nederlan ders, terwijl ze toch de taal moeten leren beheersen. Als ze bijvoorbeeld met de kinderen naar de dokter moe ten of boodschappen moeten doen kunnen ze tenslotte moeilijk met handen en voeten uitleggen wat er aan de hand is of wat ze moeten hebben. Om al deze voor de hand liggende redenen zit de ABC-werkgroep te springen om meer medewerkers. De werkgroep hoopt dit cursusjaar net als in het voorgaande jaar te kun nen afsluiten met een feestavond waar een overmaat aan vrijwilligers aanwezig is! De ABC-cursus wordt in wijkcen- trum „de Bever", in de van Beve- renstraat 40 (Schiedam-West) gege ven. Meer inlichtingen kunt U bij Martin Swart, Schuttersveld 32 krij- gen. U kunt hem tussen half zeven en half acht 's avonds bellen via nummer 71.16.35. Natuurlijk kan iedereen die geinteresseerd is ook op woensdagavond een kijkje ko men nemen. Misschien iets om op Uw lijstje goede voornemens 1980 te zetten? vwX-\-v:$. J 08 V.W '.Vrt'. i tv- gisa f;s i I - J I: t HH? 8 •?- I >S rmm- r £ij 1 In Wijkcentrum „de Bever" wordt de ABC-cursus gegeven: buitenlanders leren Nederlands. SCHIEDAM - De Schiedamse Invali- den Sportvereniging „de Ooievaars" organiseert donderdag 20 december een grote Bingo-avond in de grote zaal van Christelijke Sociale Belan- gen.Lange Haven 73. Er zijn fantastische prijzen te win- nen, zoals dekbedden, slaapzakken, elektrische apparaten en levensmid- delen. De hoofdprijs van de avond is een rijwiel. De inkomsten van de avond komen geheel ten goede aan de activiteiten van de vereniging. De zaal zal om zeven uur 's avonds geopend zijn en precies om acht uur wordt het eerste nummer afgeroepen. Iedereen is van harte weikom en U krijgt in ieder geval een gratis kopje koffie! Kerst-InM in de „Vier molens SCHIEDAM Ook dit jaar houdt de Stichting Open Huis weer een Kerst-Inn op de beide Kerstdagen. In het dienstrncentru"- de Vier Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766, telefoon 70.55.00, zijn eerste en tweede Kerstdag tal van feeste- lijke activiteiten georganiseerd. De toegang is gratis en iedereen, jong en oud, is weikom. De Stichting Open Huis houdt deze Kerst-Inns al vanaf 1973. De bedoeling ervan is iedereen die eenzaam is of op andere manieren juist de Kerstdagen als een moei- lijke periode ervaart, de gelegen- heid te bieden toch een gezellige Kerst te vieren. De ,,Vier Molens" staat deze dagen voor iedereen open, men hoeft niet perse mee te doen aan alle programmapunten, maar men kan ook gewoon een praatje maken onder het genot van een kopje koffie. Gedurende de twee feestdagen is ereen creche voor kinderen tot zes jaar. Het programma voor eerste Kerst- dat begint om half twaalf's mor- gens. Er kunnen spelletjes gedaan worden, er zal de hele middag film gedraaid worden en men kan mee- doen aan creatieve bezigheden. Ook muziek en zang staan op het programma. Om vijf uur zal iedereen wel moe zijn van het tafeltennissen, Ame- rikaans biljarten en minigolfen. De zalen sluiten dan tot zeven uur, zodat het Kerstdiner kan beginnen. Om half zes kan een ieder die een menukaart a f 15,- heeft gekocht gaan smullen van de soep, waarna de hoofdschotel (twee soorten groente, aardappelen en een kar- bonade) wordt opgediend. Tot slot is er dan nog ijs toe. Om zeven uur 's avonds be- Kerstboom ontstoken SCHIEDAM Traditiegetrouw werd vorige week donderdag op de Koemarkt weer een grote kerstboom ontstoken. Het was de eerste maal dat dit door burgemeester J. te Loo gebeurde en het feestelijk gebeuren werd zoals altijd weer muzikaal omlijst door Harpe Davids. De 11 meter hoge boom is een geschenk van het Zweedse bedrijf Sandvik en komt uit Arsunda, tweehonderd kilome ter ten Noorden van Stockholm. SCHIEDAM - De Stichting Open- Jongerencentrum Schiedam-Noord organiseert op zaterdag 22 december een feestdag in het Passagetheater. De Stichting hoopt hiermee mede werkers aan te trekken en publiciteit te krijgen, maar natuurlijk ook ieder een een onvergetelijke dag te bezor- gen. Het programma luidt als volgt: om ongeveer half drie 's middags treedt de groep New Adventures (die even- tjes begeleider van Nina Hagen was) op. Vanaf vier uur worden er films in Passage Bio gedraaid, waaronder „Wings over de world", „Tubular Bells" (Mike Oldfield) en „Focus at the Rainbow". Verder zijn er informatiekraampjes en akoestische groepen treden in de hal en de foyers van het theater op. Als klap op de vuurpijl komt dan 's avonds om half negen Sweet d'Bus ter optreden. Honger en dorst hoeft ook niemand te lijden, want er zullen volop brood- jes en drankjes tegen schappelijke prijzen te koop zijn. De entreeprijs is slechts f. 5,-; zodat je je daar zelfs geen zorgen over hoeft te maken. Kaartjes zijn bij het Passa getheater, de Free Recordshop Schie dam en de kantoorcaravan van SSSN (naast de bibliotheek aan de Willem Andriessenlaan in Groenoord) te ver- krijgen. Net als in voorgaande jaren houdt de Stichting Open Huis ook dit jaar een Kerst-Inn. gint het feest weer. De eerste Kerstavond zal bij wijze van ex periment in gepaste rust doorge- bracht worden. Niet dat er niets te doen is: er wordt een Kerstverhaal voorgelezeri, gedeclameerd en sa- mengezongen. Iedereen wordt die avond aan de tafeltjes bediend. De Stichting hoopt met deze rus- tige, gezellige avond in een be- .hoefte te voorzien en het is de be doeling dit in volgende jaren voort te zetten wanneer het goed loopt. Op tweede Kerstdag begint het programma weer om half twaalf. Deze dag kan men dezelfde spel letjes doen, maar in plaats van film is er een poppenkastvoor- stelling van de poppenspeler A. Mojel uit Rotterdam. Als klap op de vuurpijl is er om een uur 's middags een klaverjasconcours. Degenen die hieraan willen deel- nemen moeten zich een dezer dagen laten inschrijven bij de Vier Molens. Kaarten kosten f 2,50. Er kunnen 80 tot 100 mensen mee klaverjassen, dus wees er snel bij! Het avondprogramma voor twee de Kerstdag wordt verzorgd door een trio: een zanger en accordeo- nist, een drummer en een gitarist zullen bekende nummers voor jong en oud ten gehore brengen. Een dansje kan dan wel gewaagd worden! Verdere inlichtingen kunt u krij gen bij de heer C.J. Ilmer, tele foon 26.08.50, of bij de dames J. Korevaar, telefoon 71.23.56 en A. van der Zee, telefoon 70.27.98. De menukaarten kunt u direct bij het dienstencentrum de „Vier Mo lens" halen. Er kunnen zo'n tach- tig mensen meedineren en er is nog plaats genoeg. Verder zijn er nog medewerkers vanaf ongeveer 17 jaar nodig om te helpen met opruimen en dergelijke. Een ieder die daartoe bereid is wordt vrieg- delijk gevraagd contact op te ne men met de heer Ilmer. Tollenszaal Hoofdingang A Stationsplein Rotterdam A wo.ensdag 19 dec van 14.00 21.00 uur dohderdag20 dec. van 10.00 21.00 uur vrijdag 21 dec. van 10 OO - 21.00 uur zaterdag 22 dec. van 10.00 18.00 uur Zwaarverzilverde 5-arms kandelaar. Romantisch licht in Uw interieur verhoogt de kerstsfeer. Openhaard blokken geven ruim 2'.'2 gezellig haardvuur. Per stuk 2,95 6stuks voor Scharnierend wijnrek in houten uitvoering. Geschikt voor 10 flessen. Onze prijs Kerstboom kompleet met voet, 180 cm hoog De boom die er natuurlijk uitzietennooituitvalt 491 656 921 KALORIK 6-vaks fondue bord 2.95 Electrisch fonduestel met thermostaat. exclusief snoer. Adviesprijs 119.- Onze prijs Smeedijzeren kandelaar, kompleet met stompkaars, verhoogt de kerstsfeer. Onze prijs 337 Doosje met 10patronen Slagroom apparaat in effen bruine uitvoering, in een paar sekonden slagroom en voor lange tijd houdbaarinde ijskast. Van 62,50 voor 132 ,,BK "braadpan, geemailleerd met stalen stootrand. 24 cm doorsnee. Van 31,25 voor 341 geldigt/m zaterdag

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1