Schiedams Nieuwsblad SALAMANDER Kers tbij eenkoms ten ter meulen Harpe Davidszoekt Majorettes ter meulen 'Stadsgids' voor Bejaarden Kwaliteit in schoenen heeft'n naam.. Bewoners Kethel richten vereniging op J& Kerst Sing-in 495 Schiedam wordt wakker" \:m cJfens WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 51-523 Meer woningzoekenden Leuzen De Teerstoof ontvangt Boudewijn Film Voor de jeugd Exposities Quibus Open iongeren centrum noord 65 Feestperikelen Alcohol controle Schiedam zingt Sing-In Passage Kerst-Inn Agent krijgt trap Inbraken Ongevallen cijfers november Dat is goedkoop! PlfHHNi Van alles te doen Dat staat leuk.. Verspreiding Geslaagde fakkeloptocht tegen kernwapens SCHIEDAM - De fakkeloptocht te gen vernieuwing van kernwapens die afgelopen donderdagavond werd ge- houden is een groot succes geworden. Tegen de duizend demonstranten maakten hun onvrede met de voorge- nomen NAVO-plannen kenbaar door middel van een vreedzame mars door Schiedam. SCHIEDAM - Het aantal woning zoekenden is sinds 31 oktober met 118 toegenomen van S36S tot 5483 per 30 november 1979. Sinds de kernwapens - en kernener- giediscussies op gang zijn gekomen is net aantal mensen dat zich ertoe laat bewegen aan een demonstrate mee te doen enorm gestegen. Er is wel wat veranderd in de organisatie van dit soort evenementen. Zo reed er tij- dens de fakkeloptocht een geluidswa- gen voorop en waren de spandoeken vanouds van versleten lakens in el- kaar gefabriekt op professionele wijze van plastic veivaaraigd. Het motto van de demonstrate (tt- gen vernieuwing kernwapens - vo6r onderhandelen) bereikte een grote groep mensen: pacifisten, kerkelij- ken, communisten en noem maar op, hetgeen door de liist van organisato- ren (CPN, D'66, PPR, PSP, PvdA, ANJV, IKV Jonge Socialisten, Rooie Vrouwen, NVB, Pax Christ en Stop de Neutronenbom) al te vermoeden was. Toch was Pier Magre van het lnter- kerkelijk Vredesberaad (IKV), die aan het eind van de tocht een toe- spraak hield, buitengewoon blij ver- rast zoveel Schiedammers op de been te hebben kunnen krijgen. „Schie- dam is wakker geworaen" riep hij dan ook. Daar de geluidswagen kennelijk al- leen met de taak belast was telken- male de lijst van politieke partijen die de fakkeloptocht georganiseerd had- den rond te bazuinen, verzonnen de demonstranten zelf maar leuzen om een strijdbare indruk te vestigen. Zo brulde men: „1, 2, 3,4, geen atoom- raketten bier; 5 6 7, 8, gooi die rot- zooi op van Agt Wat minder radica- tn len maakten van deze laatste leus de gracht". Enkele demonstranten hadden zich- zelf van witte en zwarte schmink voorzien, zodat zii met doodshoof- den getooid uitdrufcking gaven aan de verschrikkingen van net modeme oorlogsmaterieel. Op de Koemarkt overstemden de de monstranten de harmonievereniging ,Harpe Davids" enige minuten. Deze laatste luisterde namelijk het tafereel- tje rond de Kerstboomverlichting op, alwaar zich ook de Burgervader van Schiedam bevond. Schiedam wordt inderdaad wakker bij een volgende gelegenheid hopen de organisaties nog meer mensen te kunnen verwachten die eensgezind voor een „stralende" toekomst de- monstreren. De demonstratie tegen kernwapens bracht veel mensen op de been. Op 21 en 22 december Martin, Ton en Bommerson met hun cabaret pro- gramma vol komische elementen. Zij willen in hun programma dat is geti- teld "Martin, Ton en Bommerson" niet proberen uit te leggen hoe de maatschappij in elkaar zit maar slechts wijzen op bepaalde toestan- den die vaak aan het absurde gren- zen. De kaarten voor deze avonden kosten f 10,-. Houders van een Pas 65 of CJ.P. betalen f 7,50. Boudewijn de Groot is de laatste gast die Theater De Teerstoof dit jaar be- zoekt. Op 26,27,28 en 29 december staat hij op de planken van het zol- dertheater met zijn "Concert II". Za- terdag 21 September trok dit zelfde concert al een stampvolle zaal. Na deze serie concerten in De Teerstoof vertrekt Boudewijn met zijn combo voor onbepaalde tijd naar Amerika. Na zijn laatste optreden op 29 de cember zal op een feestelijke manier met de Teerstoofbezoekers afscheid worden genomen van 1979 met een dixyland band bal. De toegangsprijs voor deze slotavond bedraagt f 20,-. De overige avonden betaalt men f 17,50. Wie in het bezit is van een Pas 65 of CJP. betaalt slechts f 15,-. Voor het reserveren van kaarten voor alle avonden in De Teerstoof kunt U terecht van maandag tot en met vrij- dag bij de V.V.V. Schiedam telefoon 266000 en op vrijdagavond en zater- dag na 13.00 uur bij het theater tele foon 269455. Gereserveerde kaarten dienen uiterlijk een kwartier voor de voorstellingen te worden afgehaald. De aanvang is op alle avonden negen uur. De foyer is als vanouds geopend vanaf acht uur. Van 21 december tot en met 2janu- ari kan men in het Passage Theater Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotterdamsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 -13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. gaan genieten van de volgende films. In Passage Bio draait "National Lam poon's Animal House" een doldwaze komedie voor alle leeftijden die dage- lijks is te zien om 2, 7 en 9.30 uur. In het Passage Theater staat iedere avond om 7 uur het onvergetelijke meesterwerk "Gejaagd door de wind" op de spoelen met in de hoofdrollen Vivian Leigh, Clark Cable en Olivia de Havilland. De temperamentvolle knappe Scar lett is hopeloos verliefd op Ashley Wilkes die gehuwd is met haarvrien- din Melanie. Nadat haar eerste man, waarvan ze nimmer heeft gehouden, sneuvelt huwt ze de rijke speculant Rhett Butler. Niet uit liefde, want nog steeds bemint ze Ashley, maar om met zijn geld haar plantage te financieren. Pas na een ernstig con flict tussen haar en Rhett, waarna hij haar verlaat, vallen haar de schellen van de ogen. Deze film, die we best een gouwe ouwe kunnen noemen, is toegankelijk voor personen van 12 jaar en ouder. Op 22 en 23 december is er geen voorstelling. Op 24 december is het Passage Thea ter 's avonds gesloten. Zaterdag 22. december om half drie 's middags kunnen jullie in Theater De Teerstoof gaan kijken naar het Arnhems Poppentheater met "De to vernaar van Brul". Een spannend verhaal over een oude grimmige to venaar die huilpoeder heeft uitge- vonden en dat in de neuzen van sla pende mensen en poppen strooit die vanaf dat moment niet meer kunnen lachen. Otto de olifant en zijn vrien- dinnetje Eefke besluiten daar iets aan te gaan doen. Zou dat lukken? De voorstelling is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar. De kaartjes kosten f 3,-. Voor reserveringen raadplege men de rubriek De Teerstoof ontvangt.... Iedere middag om 2 uur (behalve op 22 en 23 december) staat in het Pas sage Theater Walt Disney's "Lady en de vagebond" voor jullie startklaar. De film is geheel Nederlands gespro- ken. In het Stedelijk museum aan de Hoogstraat zijn de volgende exposi ties te bezichtigen. Zao Wou Ki (gra-' fische werken), Abraham Frans Gips (schilderijen, aquarellen en tekenin- gen), Volker Ritters (etsen en zilver- stiftekeningen), Schiedamse Stadsge- zichten (prenten vanaf de 17e tot 19e eeuw) en Affiches uit de colic- tie van het Nationaal Gedistilleerd Museum. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Op zondag van 12.30 tot 17 uur. Donderdag 20 december om half tien brengt de Deep Water Blues Band hun muziek ten gehore in cafe De Quibus. Deze groep speelt een voor- namelijk eigen repertoir dat de rich- ting uitgaat van jazz en country mu ziek. De formatie bestaat uit v(jf man. Eerste kerstdag is de Quibus gesloten Op de tweede kerstdag verwacht men een thetergroep. De toegang is zoals altijd vrij. Op 22 december van 14.00 tot 24.00 uur is er in het Passage Theater een feest georganiseerd door Open Jonge- ren Centrum Schiedam-noord. Specialist in modeschoenen en luxe lederwaren •tel. 010-116843 Rep&ersfcrcestnat 43 AmstonbmC. tel. 020-247279 Tegen dat het feest dat een bewoner van de Lorenzlaan vrijdagavond gaf was afgelopen, voelden enkele Schie damse agenten zich daar aardig thuis. Drie maal brachten zij in de nacht van vrijdag op zaterdag een bezoek aan het pand. De eerste maal waar- schuwde men de feestvierders voor de geluidsoverlast die zij de buren be- zorgden. Toen na enige tijd deze waarschuwing geen succes bleek te hebben ontstond een vechtpartij tus sen een boze buurman en de gastheer. Wederom verscheen de politie op het toneel, scheidden en kalmeerde de twee, zodat de schade bleef beperkt tot een gesneuvelde voordeurruit. De wetsdienaren keerden ten twee- den male terug naar hun post van- waar men even later voor de derde maal naar de Lorentzlaan vertrok teneinde een uit de hand lopende onderlinge ruzie tussen de feestvier ders te sussen. Vrijdagavond tussen 23.00 en 0.03 uur werden tijdens een, landelijk ge- Vrijdag 21 december om 20.00 uur wordt in de Grote of St. Janskerk aan de Lange Kerkstraat de jaarlijkse Kinderkerstzang gehouden, met medewerking van de Damrakkertjes, Toonkunstkinderkoor, koperblazers Harpe Davids en orgelbespeling van Jacq.P. Bekkers. De presentatie is in handen van Gudi Kunst-Sanderse. De toegangsprijs bedraagt f. 1.-. Op 22 december om 20.00 uur is er een kerstconcert met samenzang voor de groten. Dan brengen in de grote of St. Janskerk de Koorver. "Progeza", The Creedsingers, Marco Bakker en de Nat. Brass Band hun liederen ten gehore. Ook nu bespeelt Jacq.P. Bekkers het orgel. De presen tatie van deze avond is in handen van Envoy B.F.J, van den Hoek. De toegangsprijs bedraagt f. 2.50. Kaarten voor beide avonden zijn ver- krijgbaar bij de V.V.V. Schiedam. In the Passage Theater wordt zondag 23 december een "Sing-In" gehouden met medewerking van het Geweste- Ujk Orkest Zuid Holland onder leiding van David Procelijn. De kaar ten kosten f. 2.50 en zijn verkrijgbaar aan de kassa. Op 25 en 26 december worden in het Dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan Kerst Inn's ge houden. Het dienstencentrum is ge opend van 11.30 tot 24.00 uur. De eerste kerstdag staan samenzang, declamatie en het voorlezen van het kerstverhaal op het programma. De tweede kerstdag is er gelegenheid tot dansen op de muziek van een band. Ook kunnen jong en oud op beide dagen een spelletje doen en kunnen de ouderen die dat willen deelnemen aan de gezamenlijke diners op 17.30 uur. houden, alcoholcontrole op de Churchillweg 1142 autobestuurders gecontroleerd. Elf chauffeurs kregen een rijverbod. Negen personen gingen mee naar het bureau voor de bloed- proef die door een van hen gewei- gerd werd. Zij kregen alien een pro- ces verbaal. Een autorhobilist die zondagmiddag in zijn auto wilde stappen en zich bij het zien van een surveillancewagen plotseling bedacht gaf de agenten aanleiding de boel eens nader te on- derzoeken. De betreffende man werd; hierdoor zo agressief dat hij een trap tegen de politiewagen gaf. Ook de daarna uitstappende wetsdienaar kreeg een trap, die in het gezicht be- landde en een gebroken stifttand op- leverde. Hiermee verzekerde de rijke- lijk onder invloed verkerende vech- tersbaas zich van een gratis rit naar het hoofdbureau. Uit een woning aan de Halleystraat verdwenen op 14 december een tape- cassettedeck, versterker, tuner en draaitafel met een totaal waarde van f 2.000,-. Ook een Philips radio die in een kel- der aan de M.C.M. de Grootstraat stond blijkt spoorloos verdwenen te zijn. Een automobilist die zijn wagen op 14 december op de Korte Haven par- keerde, bemerkte bij zijn terugkomst dat de deur met een valse sleutel was geopend en een vijftal cassetteband- jes waren gestolen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd na het inslaan van een ruit inge- broken bij een school aan de Schaap- mansingel. Een dia projector ter waarde van f 250.- wordt vermist. In de maand november van dit jaar gebeurden in totaal 174 ongevallen. Vorig jaar in dezelfde tijd bedroeg dit aantal 187. Zware schade liep men op in 46 gevallen, lichte schade 124 maal en drie maal kwam men er zonder schade vanaf. Er was een dode te betreuren. Zes personen werden zwaar en negentien lichtge- wond. Drie voetgangers werden aan- gereden op een zebrapad. De voor- naamste oorzaken van de ongeval len zijn, geen voorrang verlenen, te dicht volgen, onoplettendheid, on- voorzichtig achteruitrijden en slip- pen. SCHIEDAM De bewoners van Kethel hebben een „Vereniging Ruimtelijk Ordening" opgericht uit ongerustheid over de handelswijze van de gemeente bij het aanwijzen van een nieuw plek voor het woon- wagenkamp. Op 20 november 1979 werd door Burgemeester en Wethouders van Schiedam een voorstel aangenomen tot herziening van het bestemmings- plan voor Kethel, om precies te zijn het gebied omgrensd door de Koe- koekslaan verlengde Zwaluwlaan en de Kerklaan. Tijdens de openbare commissievergadering van 17 okto ber 1979 werd dit voomemen open- baar gemaakt zonder voorafgaande informatie en inspraak. De opgerichte vereniging stelt zich ten doel de belangen van de bewo ners van Kethel te behartigen. Hier- toe bestudeert ze de bestemmings- plannen en pleegt ze overleg met di verse overheden. Men is verbolgen over het feit dat de bewoners in het geheel geen inspraak hebben gehad, ondanks dat dit woord hoog in Schiedams vaandel staat geschreven. Vanuit het idee dat het karakter van Kethel behouden moet blijven zal de vereniging langs democratische weg protesteren tegen elke wijziging van het bestemmingsplan die dit zal aan- tasten. 1 Prachtige herenslips in een goed zittend model uitgevoerd. Maten 4 t/m 7. In o.a. marine, blue en bruin. Van 4,95 voor slechts v -yCft W. w *Het Majorettepeleton in actie SCHIEDAM Het Majorettepeleton van Harpe Davids, de Christelijke Harmonievereniging, is te klein ge worden om nog te kunnen optreden. Doordat veel schoolverlaters een SCHIEDAM In het Passagetheater zal 23 december's middags om twee uur een Kerst Sing-in gehouden wor den. Dit concert is opgezet voor le- den van Schiedamse koren, maar ook niet-leden zijn welkom. Het concert wordt gegeven door het Gewestelijk Orkest en staat onder leiding van David Porcelyn. Het programma luidt: Ouverture voor blazers van Francois Devienne en Sinfonia concertante voor viool, alt- viool en orkest van W.A. Mozart. George Hamza en Ludwig Lang zijn so listen. Na de pauze volgt een samenzang van gebruikelijke Kerstliederen maar ook van een paar „High-Hights" uit het oratoriumrepertoire. Kaarten a f 2.50 zijn vanaf 17 decem ber verkrijgbaar aan de kassa van het theater, dagelijks van half 6en tot vier uur 's middags en van zes tot tien uur's avonds. baan zijn gaan zoeken hebben deze nu geen tijd meer om aan het vereni- gingsleven deel te nemen. Hierdoor zitten de „overblijvers", meisjes tus sen de veertien en zeventien jaar- in de kou. Maar ook het Tamboerkorps en de Harmonie kunnen nog leden gebrui- ken. „Harpe Davids" nodigt dan ook iedere geihteresseerde uit om eens tij dens de repetities te komen kijken: het verplicht tot niets en kijken kost ook geen geld. Het Majorettepeleton en het Tam boerkorps repeteren aan de Singel 24 (om verwarring te voorkomen: de eerste zijstraat links van de Rotterd- sedijk, vanaf de Koemarkt gezien) elke woensdagavond van zeven tot half negen. De Harmonie repeteert in de grote zaal van de Opstandings- kerk (op de hoek van de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan en de Pieter Jelles Troelstralaan) iedere maandag- avond van half acht tot half tien Harpe Davids repeteert natuurlijk niet alleen: de vereniging speelt vaak in bejaardentehuizen en ziekenhui- zen, ze doet mee aan festivals en con- coursen en onlangs heeft ze een op treden bij het ontsteken van de Kerstboomverlichting op de Koe markt ten beste gegeven. Soms tre den alle afdelingen tegelijk op, maar andere keren treden de Tamboers en de Majorettes zelfstandig op. Voor verdere inlichtingen kunt U de heer C.J. Ilmer opbellen via het num mer 265993, bij geen gehoor 260850 Deze luxe schort is erg fijn om thuis alle huishoudelijke karweitjes in op te knappen. In blauw, bruin, groen en zwart met wit geblokt motief. In uitvoeringen voor kinderen, tieners en dames. Voor kinderen van 11,95 voor Tienermaat voor 5,95 Damesmaat voor 6,95 n dames. SCHIEDAM De Stichting Raad voor Bejaardenwerk heeft een boekje samengesteld waarin aller- lei gegevens over bjjvoorbeeld Ge- meente, Ziekenfonds, Pensioen en Bejaardentehuizen te vinden zijn. Dit boekje is speciaal bedoeld voor bejaarden en er is getracht al le instellingen waarmee een oude van dagen in contact kan komen een plaatsje te geven. Zo kan men er in opzoeken welke bus- of tramlijn langs welk ziekenhuis gaat en bij welke halte men dan moet uitstappen. Ook alle adres- sen en telefoonnummers van in stellingen als Maatschappelijk Werk, Bibliotheken, Politiebu- reaus en noem maar op kunnen via een handige index opgezocht worden. Dinsdag 11 december werd dit boekje door de heer C.A. Poll, lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Raad voor Bejaarden werk, overhandigd aan de heren G.F. Meijers en C.P.M. Lansber- gen, van respectievelijk de Alge- mene Nederlandse Bond voor Ouderen en de Katholieke Bond, voor Bejaarden en Gepensroneer- den. Het is de bedoeling dat elke be- jaarde in Schiedam dit boekje zal ontvangen. De leerlingen van de Julianaschool aan de Oostsingel zullen voor .verspreiding zorgen, om het batig saldo van de Stich ting Raad voor Bejaardenwerk niet al te veel te belasten. Wan- neer een bejaarde dit boekje half januari 1980 nog niet heeft ont vangen kan hij dit ophalen bij de dienstencentra (de Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766 en de Woud- hoek, Herman Heyermansplein 38) en het Stedelijk Bureau van de Stichting, Grote Markt 15. De Raad voor Bejaardenwerk hoopt met dit „stadsgidsje" een bijdrage geleverd te hebben aan de mogelijkheden voor de oudere stadsgenoten om hun zelfstandig- heid zolang als het kan te behou den.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 3