Zovieren dieren in Nederiand Kerstmis. IN 'TKORT ter meulen ter meulen ter meulen Met het hele gezin twee weken naar Fuengirola Voor wie niets voelt voor „vreten op aarde" Passage Theater uitverkocht Vrede op aarde Broekpoldercross FC Vlaardingen Anne ten Hoeve Waldorfsalade IVANAVOND KOOPAVONDl Gebraden kippepoten met knoflook en rozemarijn Jambolaya V egetarisch A.M.K H Flitsende show Hardlopers Stichting Lekker Dier. Een sieraad in huis... Vruchtensalade Praktisch en modieus... SPORT Mededelingen voor deze rubriek kun- nen worden gezonden naar de redak- tie Hoogstraat 122, Vlaardingen of telefonisch bij onze sportmedewerker Peter Spek, telefoon 010 - 35.26.15. VLAARDINGEN De atletiekver- eniging Fortuna organiseert aanstaan- de zaterdagmiddag de zevende Broek poldercross, een Prestatieloop voor jong en oud. Er kan deelgenomen worden aan een jeugdprestatieloop t/m 12 jaar over een afstand van 3 km en twee prestatielopen over 6 of 8 km. De start is weer bij de ingang van de Landijsbaan en het parcours loopt dwars door de Broekpolder. De start van de jeugdprestatieloop wordt gegeven om 14.00 uur en om 14.30 uur worden de deelnemers aan de 6 of 8 km weggeschoten. Vanaf 13.00 uur kan er ingeschreven worden bij de start of in de kantine van de atletiekvereniging Fortuna aan de Marnixlaan nr. 7, waar ook gele- genheid is voor verkleden. Het iri- schrijfgeld bedraagt f 3,50 en voor iedere deelnemer die de afstand uit- loopt ligt er een fraai herinnerings- tegeltje klaar. VLAARDINGEN Onlangs heeft het bestuur van FC Vlaardingen een rapport aangeboden aan het gemeen- tebestuur van Vlaardingen. Het doel is om de gemeente op de hoogte te stellen van de plannen van de semi- prof club in de komende vijf jaar. In. het rapport wordt niet om een sub- sidie gevraagd, maar de aandacht ge- trokken voor een zeer gebrekkige accommodatie aan de Marathonweg. Uitgangspunten in het rapport zijn verder een betere samenwerking met de amateurclubs uit de regio om voetbaltalent in de eerste divisieclub te laten rijpen. Verder wordt voorge- steld een hechte samenwerking met de ere-divisieclub FC Den Haag. Om echter een financieel gezond beleid te gaan voeren in de komende vijf jaar, zal het toeschouwersaantal moeten oplopen naar 2500 en zullen er 50 sponsors gevonden moeten worden, die elk 5000 gulden over hebben voor FC Vlaardingen. De Vlaardingse ploeg heeft een kwak- kelend bestaan achter de rug in d^ af- gelopen jaren. Het toeschouwersaan tal gemiddeld per veertien dagen be draagt plm. 500 en dat is te weinig om echt betaald voetbal in Vlaardin gen te spelen. MAASSLUIS Anne ten Hoeve werd afgelopen zaterdagmiddag in een voile Olympiahal uitgekozen tot judoka van het jaar bh de sport- school Mahorokan. Het was een sfeervolle verkiezing van de alweer achtste titel van judoka van het jaar. Anne ten Hoeve, zelf erg verbaasd over zijn uitverkiezing stond wat beduusd op het erepodium in het licht van de schijnwerper. Bij de verkiezing gaat het niet zozeer om de geleverde prestatie: „Maar de gehele instelling van de judoka, de omgang met zijn mede judoka's spelen een belangrijke rol in de uit- eindelijke beoordeling", aldus technisch adviseur Henneveld. Ook burgemeester van Es stak zijn bewondering niet onder stoelen of banken: ,,Ik hecht veel belkng bij het werk wat hier bij Mahorokan wordt gedaan voor de jeugd. Van- daag wordt dat bewijs duidelijk geleveru hier in de Olympiahal". Henneveld aeelde nog mee, dat in het vervolg ook de senioren-judo- ka's in aanmerking kunnen komen voor de titel judoka van het jaar. Tot op heden ging deze altijd naar een judoka van onder de 16 jaar. Vooraf geven we een Waldorfsalade, hoofdgerecht is gebraden kippepoten met knoflook en rozemarijn, verge- zeld van Jambolaya met gebakken banaan of van spruitjes met kastanjes en aardappelpuree en als nagerecht nemen we verse vruchtensalade. De recepten zijn voor twee personen, voor meer mensen dus gewoon meer maken. Een halve selderijknol en twee mid- delgrote appels (liefst Cox of Goud- reinetten) grof raspen, vermengen met drie mandarijntjes in partjes, een handvol gehalveerde walnoten of idem geroosterde hazelnoten, 2 voile eetlepels gewelde rozijnen (wellen is tien minuten in bijna kokend water laten staan), het sap van 2 citroenen of 4 eetlepels natuurazijn, een eet- lepel zonnebloemolie, een voile thee- lepel suiker, een flinke mespunt kerry en een snufje peper. Even proe- ven, is het niet zuur genoeg, dan wat citroensap of azijn erbij. Er mag ook nog een voile eetlepel mayonnaise bij. Opdienen in een mooi glazen KOP EN SCHOTEL. Erg mooi ivoorwit aardewerk met een nostalgisch reljefdekor. In Derby white. Per stuk van 3,50 voor 12 stuks voor 22,50 9-DELIG WIJNSET CHATEAU. Kristalhelderglas met een tijdloos dekor. Deze wijnset bestaat uit 6 wijnglazen, 2 snackschaaltjes en 1 karaf van 0,7 liter.. Van 22,50 voor schaaltje of glas, garneren met wat partjes mandarijn. Twee kippepoten worden ingewre- ven met twee mespunten zout, mes- puntje ,peper, een of twee (naar smaak) uitgeperste teentjes knoflook en een afgestreken theelepel fijnge- wreyen rozemarijn. U kunt ook de knoflook en rozemarijn samen in een vijzel fijnmaken, of met de bolle kant van een lepel in een kom fijnwrijven. Alles een uurtje laten intrekken, dan 50 gram roomboter of plantenmar- garine in een braadpan verhitten en de kippepoten rondom goed bruin- bakken. Het vuur temperen en het vlees met het deksel op de pan zachtjes gaarstoven, tot het vlees van de botjes loslaat, dat duurt on- geveer drie kwartier. Dit recept is ook bruikbaar voor een hele (kleine) kip, een kalkoenpoot of voor kip- of kalkoenschnitzels. Schnitzels hoeft u alleen maar goed bruin te bakken en dan even na te stoven. Bent u er niet zeker van of ze gaar zijn, geef dan even een sneetje in het dikste gedeelte' van de schnitzel en kijk of het vlees binnenin niet rauw is. U kunt stukken kip, kalkoen of een hele kip ook in de oven braden, dan worden ze knapperiger (dit geldt niet voor schnitzels). Dan gaat het vlees in een braadslee of vuurvaste schaal zonder deksel, op nummer 6 of 7 (240°C), met klontjes boter erop, ertussen en er omheen. Het vlees wordt regelmatig omgekeerd en elke 10 minuten bedropen en is ook alweer gaar als het vlees van de botjes loslaat, dat duurt ongeveer een uur. De braadboter wordt in een pannetje opgewarmd met een flinke scheut cognac (water mag ook); van het vuur af roert u er nog een flinke scheut (koffie-)room door. Kook een hoeveelheid (bruine) rijst voor 2 personen gaar (ongeveer 100 a 150 gram) volgens gebruiksaanwij- zing. Bak een gesnipperde ui, 150 a 200 gram gehalveerde champignons en een rode paprika in reepjes onge veer 5 minuten in 25 gram boter of margarine (of een eetlepel zonne bloemolie). Doe er twee kleine of e6n grote tomaat in schijfjes bij, of 2 eetlepels tomatenpuree, wat peper en zout en een voile eetlepel paprika- poeder. Laat dit mengsel nog 5 minu ten zachtjes sudderen en vermeng het dan met de rijst. Warm dan alles nog even goed door. Dien de Jambolaya op met drie gehalveerde gebakken bananen er overheen. Inplaats van Jambolaya kunt u voor 2 personen ook een pond spruitjes en een half pond kastanjes nemen (minder mag ook), eventueel verge- zeld van wat aardappelpuree. De spruitjes worden ongeveer 15 minu ter) gekookt, (zout niet vergeten), de kastanjes worden aan de puntige kant ingekruist, 20 a 25 minuten ge kookt en goed gepeld, ook het dunne bruine vel moet eraf. Dan doet u de spruitjes met de kastanjes en een klontje boter in een pan en warmt het geheel goed op. Het recept van aardappelpuree staat in elk gewoon kookboek. A1 met al is het toch een redelijk uit- gebreid menu geworden. Wie het simpel wil houden, neme niet teveel van alles. Wie vegetarisch wil eten, kan het vlees rustig weglaten, het menu bevat genoeg eiwitten, als u bij de Jambolaya bruine rijst neemt. Meng stukjes vers fruit, zoals sinaas- appel, appel, peer, meloen, manda- rijnen, grapefruit, enfin, wat u lekker vindt. U kunt het mengsel besprenke- len met citroensap, maar ook met wat likeur en het dan een paar uur laten staan. Grand Marnier smaakt erg goed, maar andere likeuren kun nen ook lekker zijn, behalve die met koffie- of chocoladesmaak, die zijn minder geschikt. Met deze recepten kunt u alia kanten uit, u kunt het uitgebreid of simpel maken, maak in elk geval niet teveel of eet de restjes 6en of twee dagen la ter op. Gebruik in elk geval vers fruit en verse groenten en weinig boter of olie. Kerstmis heeft veel van onze lezers geihspireerd tot gedichten overde vrede. Een ervan treft u hier aan. Vrede op aarde En in de mensen een welbehagen Maar hoe vaak, moeten wij Bidden en smeken, en telkens weer Om vrede vragen. Zolang er zoveel macht is en geweld, Wordt alle aardse, door dit alles versneld. Misschien zullen wij eens Hierdoor leren En ooit nog eens meemaken, Echt vrede op aarde te eren. ti/urita „Jongens laat dat gewip met die stoelen. Straks ligt een van jullie weer tegen de vlakte". „Weer?" klinkt er en twee verwonderde kindergezichten kijken me aan. „Ja, weer" antwoord ik: „Weten jullie dat dan niet meer". Er volgt een schouderophalen en de vraag: „Wanneer is dat dan gebeurd?" Na wat gespit in mijn herinnerin- gen komt ik tot de ontdekking dat het al weer zo 'n vijf jaar geleden is. In die tijd was onze dochter sinds kort tot de ontdekking ge- komen dat je een stoel, die over vier poten beschikt, ook op twee poten kon laten staan. Met haar vier jaren vond zij dit zoiets prach- tigs dat het kunstje steeds werd uitgeprobeerd. Al onze waarschu- wingen haalden niets uit. Met de vaste overtuiging dat dit een keer mis zou lopen lieten we haar van plaats wisselen. Aan haar kant van de tafel stond namelijk de kachel en een val achterover zou haar precies bovenop dat ding doen be- landen. Een risico dat we toch wel wat te groot vonden. Dochterlief verhuisde dus en wipte er, on- danks onze verboden, vrolijk op los. Dan, plots op een avond, we zou- den net gaan eten en hadden de borgen van de kinderen al gevuld, gebeurde het. De stoel wipte iets te ver door.dochter gaf een gil en greep paniekerig naar de tafel teneinde zich tegen te houden. Ongelukkig genoeg pakte ze echter niet de tafel maar het vol- geschepte bord met beide handen vast. De stoel kiepte achterover en trok de eropzittende kleuter mee die wanhopig het bord omklemd hield. Door de val belandde ze op haar zitvlak op de vloer en kreeg de volledige maaltijd over zich heen. Luid snikkend zat ze daar met de aardappels, andijvie en gehakt in haar haren. Het was zo 'n komisch gezicht dat wij in lachen uitbarstten wat voor haar het sein was een groter gegil aan te heffen. Ze voelde zich diep beledigd doordat wij geen greintje medelijden konden opbrengen. Intussen was onze hond op het- tumult afgekomen en ontfermde zich over het verspreid liggende voedsel wat haar brullend deed uitroepen„Nou heb ik ook geen eten meer". Gierend nam ik haar mee naar de keuken en waste het ergste weg terwijl mijn man de stoel overeind zette en een nieuw bord eten voor het slachtoffer klaarmaakte. Even later zat ze met een boos gezicht aan tafel niet be- grijpende wat er te lachen viel. Nu achteraf toen ze het verhaal hoorde, lachte ze wel. Alleen nog niet erg van harte. 5i'Oi4 Hoofdprijs Grote Clubactie viel I ft (m in Schiedam vrij voor", verzuchtte pa en ook zijn vrouw moet in haar werkkring het een en ander gaan regelen. Maar hoe- wel de familie haar vakantie meestal in Frankrijk doorbrengt, werd met al- gemene stemmen besloten dat die twee weken vrij er gewoon moeten komen. Want een hoofdprijs win je nu eenmaal niet elk jaar! De Grote Clubactie wordt elk jaar georganiseerd door een aantal dag en weekbladen, in samenwerking met de Stichting Grote Clubactie. In onze regio namen het Schiedams Nieuws- blad, de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad de orga- nisatie voor hun rekening. Het doel is het spekken van de kas van clubs en verenigingen die aan de actie mee- werken. Met kerstmis gezond en eenvoudig eten SCHIEDAM - Een blij verraste fami lie Verschoor kreeg afgelopen vrijdag te horen dat hun lot nummer 15272 in de Grote Clubactie, goed was voor een reis naar het Spaanse dorp Fuen girola. Vader, moeder cn dochter Monique Verschoor mogen daar in het vooijaar van 1980 een volledig verzorgde vakantie van twee weken doorbrengen. En dat alles voor f 2,50 het bedrag dat zij besteedden aan een lot, dat in hun geval de kas van korf- balvereniging Succes moest spekken. Andre maakt de lachspieren los De trekking van onze hoofdprijs door bestuursleden van de Stichting Grote Clubactie, onder het wakend oog van mensen van de afdeling bijzondere wetten van de politie en in het bijzijn van vertegenwoordigers van verschil- lende organiserende dag- en huis-aan-huis bladen. De hele familie was wat beduusd door deze onverwachte verrassing, waarmee onze redactrice hen op een donkere en kille decemberavond kwam verblijden. „Hoe krijg ik daar De show was begonnen. Het avond- programma vol sketches, grappen, grollen en gekkebekkentrekkerij met tussendoor een aantal liedjes door- spekt met de humor die zovelen aan- spreekt. Het publiek amuseerde zich kostelijk en zelfs wanneer je niet tot de direkte fanclub van Andre behoor- de kon je zien dat hier een meester in dat showvak aan het werk was. Jammer is alleen dat hij blijkbaar niets meer kan doen zonder dat er om gelachen moet worden. Want zelfs bij het uitstekend vertolkte se- rieus gezongen nummer „Mijn groot- ste fan", een ode aan zijn onlangs overleden vader, klonk hier en daar in de zaal een luid gegrinnik. Om dan direkt daarna terug te kunnen komen met een nummer waarin je als foto- graaf de paljas uithangt en je vrolijk en vol grappen tussen je publiek te begeven, moet je inderdaad artiesten- bloed door je aderen hebben stro- men. Het slotapplaus en de vele open Andre van Duin trok twee avonden voile zalen in Schiedam. mm/km De familie Verschoor won een hoofdprijs in de Grote Gubactie en gaat twee weken naar Fuengirola. Gelukkig was het winnende lot goed bewaard. At'gekaptc snavels. Afgehakie staarten. Geen buitenluclU.Geen buitenlichtChemische groei- middelen. Energievcrspillfhg. Siel met Kerstmis een daad. Eet deze keer 'ns geen vlees. En bedenk: geen vices is ook ge/ond. Voor meer inl'ormatie: Mazicstraat2,25MGTDenHaag, tel. 070-64.27.64, giro3! 16614. Wie een traditioneel kerstmaal wil maken, met groot vlees of wild, kan in elke levensmiddelenwinkel, bij de poelier of de slager, een keur van recepten krijgen. Elk jaar echter gaan er weer stemmen op tegen het „vreten op aarde", van mensen die daar niet aan mee willen doen. Wie er zo over denkt, kan natuurlijk Kerstmis gewoon overslaan, die avond stamppot van Boerenkool eten bijvoorbeeld. Of je kunt Kerstmis toch zien als een lichtpur.tje in de duistere wintermaanden, een soort midwinterfeest dus. Zonder enorme zwelgpartijen is dat best mogelijk, gewoon een paar kaarsen aansteken en feestelijk maar ge zond en eenvoudig eten. Voor wie daar wel iets in ziet, volgen hier wat mogelijkheden van simpeie Kerstmenu's, bereid met verse ingredienten, met een vege- tarische variatie. Ook de kastanjes bieden die eiwitten. Wilt u inplaats van vlees toch iets anders, maak dan kroketten van vol- korenmeel Smelt wat boter in een pannetje of laat olie warm worden. Bruin daarin 4 voile eetlepels meel, voeg water of melk toe en roer tot een heel dikke brei ontstaat. Dan stukjes gebakken ui, paprika en tomaat of champig nons (gaar) en peper en zout, of ge- raspte kaas toevoegen. Het geheel koud laten worden, er balletjes van vormen, door het paneermeel rollen en frituren. Lederen enveloppetas in een mooi crocoprintmotief. Heeft veel opbergruimte voor uw spulletjes. In bordeau, zwart en bruin. Nu extra voordeel van 29,95 voor SCHIEDAM Twee avonden stond hij met zijn show op de planken van het Passage Theater, Nederlands meest bekende komiek, Andre van Duin. Beide avonden betekende dat een overvolle zaal met publiek tussen de acht en tachtig jaar. Allen geko- men om hun ster van de televisie nu eens in levende lijve te aanschouwen. Bij het opengaan van het doek barst- te dan ook een luid applaus op toen men op het podium een roodharig fi- guur ontwaarde, maar zodra bleek dat daar niet de verwachte Andr6 maar zijn mede show-maker Frans van Dusschoten stond werd het stil. Dan, volslagen onverwachts, versche- nen achter in de zaal twee figuren die zich door het donkere gangpad naar het podium begaven. Andr6 van Duin en Corrie van Gprp in hun creatie van meneer en mevrouw De Bok. Deze opkomst maakten de lachspieren los en bracht de stemming er direkt in. doekjes die Frans, Corrie, Andrfe en het begeleidende orkest ten deel vie- len, waren dan ook ten voile ver- diend. Wel verlieten reeds vele men- sen de zaal terwijl de laatste tonen nog klonken, maar dat blijkt er by te horen, want in de programma's die als zoete broodjes verkocht werden kon men lezen dat dit een van de dingen is die door de artiesten als bij- zonder storend wordt ervareh. De hardste lachers bljjken echter ook de hardste lopers naar de garderobe te zijn. De enige minpunten van deze voorstellingen liggen daardoor niet op het toneel maar in de zaal. Ria Koppenhagen. Deze stijlvolle houten tafelklok met koper ajour beslag. Geeft op 66n batterjj een jaar lang de juiste tijd aan. Staat erg goed op de schoor- steen, dressoir, secretaire e.d. Met 1 jaar garantie. Van 79,50 voor :retaire e.d. Met oa50

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 5