ter meulen SLAAPBANKEN Slechte pers voor Schiedamse bemoeienis met kunst Glibberend het nieuwe jaar in Protesten tegen korvetten A Postkontoor 14.95 8,95 L 24,95 7,95 75,- 10,' De zeventiger jaren bijna verleden tijd Een actieve krant in een actieve streek 1 Exclusief interview met Herman Brood Arbeidsplaatsen Speelfilm DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 - 5e JAARGANG NO. 8 Warmte-isolatie Rotterdam Centrum-Kralingen-Alexanderpolder-Ommoord- Noorderboulevard Schiedam Centrum-Kethel Nieuwerkork a/d IJasel Capello a/d IJssel De Tern Vlaardingen Centrum Krimpen a/d IJasel CrimDenhof peristal d'Arques ijstang A AC 778 ::wxsvs Eenjaar energieschaarste en werkloosheid We gingen niet waardig over de drempel van 1978 naar 1979, we glibberden het nieuwe jaar in, we stonden onzeker op onze benen aan het begin van het nieuwe jaar. En zo is het gebleven, heel 1979 lang, tussen hangen en wurgen, tussen energieschaarste en werk loosheid zijn we de twaalf maan- den doorgekomen. Om op de valreep te ervaren dat onze regering zich niet verzet tegen vernieuwing van de kernwapens in ons land. Want wat je misschien eens nodig denkt te hebben, moet natuurlijk te alien tijde gebruiks- klaar zijn. We laten behalve 1979 nu ook de zeventiger jaren achter ons. Aan het begin van dat tijdperk sprak je, als je het over de verre toe- komst had, over de jaren tachtig. We staan op de drempel. Nog een paar dagen en het is zover. Wat de jaren tachtig zullen bren- gen, weten we niet, maar wat we wel weten, is wat er in het afgelo- pen jaar gebeurde. Deze week vindt u in onze krant een over- zicht van een aantal belangrijke gebeurtenissen in het gebied waar- in onze bladen, de Nieuwe Vlaar- dingse Courant, het Schiedams Nieuwsblad en het Maassluis Nieuwsblad verspreid worden. Schiedam kwam een aantal malen landelijk in het nieuws: allereerst was daar de rel rond het Stedelijk Museum en inplaats van de door de PvdA Verlangde Groningse wethouder Wallaghe, werd Win- schoten's burgemeester John te Loo de nieuwe burgemeester. Op werf Wilton werden ondertussen oorlogschepen voor Indonesie gebouwd en de jeugd van Schie dam en Vlaardingen raakte met elkaar slaags en brandde er flink wat woningen en clubhuizen. Gelukkig was het niet allemaal ellende wat de klok sloeg, vlak voor het einde van het jaar werd bekend dat de projectontwikke- laar Empeo zich uit de bin- nenstad heeft teruggetrokken en dat er door vestiging van enkele bedrijven flink, wat nieuwe ar beidsplaatsen in Schiedam gaan ontstaan. De woonwagenbewoners tenslotte, gaan een staanplaats krijgen vlak bij de Kethelse villabewoners, welke laatsten daar weer flink tegen protesteren. Vlaardingen, en trouwens het hele Rijnmondgebied, werd opge- schnkt door een CARA-onder- zoek, dat uitwees dat de luchtver- vuiling in het gebied onze longen flink aantast. Over parkeren in de binnenstad werd nog steeds geen overeenstemming bereikt en ook de diverse stadsvernieuwingsplan- nen brachten de gemoederen en pennen in beweging. Gemeente- Beeld uit 1979: het begon goed, eindelijk een winter met sneeuw en ifs. Maar het kostte wel flink wat energie en die bleef het hele jaar lang schaars. Zullen we in de jaren tachtig nieuwe energiebronnen aanboren? voorlichter Spruyt vierde zijn viifentwintigjarige jubileum en het college van burgemeester en wet- houders telt sinds kort geen vrijgezellen meer. Ook Maassluis kreeg een nieuwe burgemeester, de heer Van Es. Bewoners van de" Kapelpolder willen niet dat hun wijk gereno- veerd wordt en er wordt besloten dat het Schuurkerkje gerestau- reerd zal worden. Het Natio- nale Sleepvaartmuseum wordt ge- opend en trekt in een jaar meer dan tienduizend bezoekers. De Toverbal bestaat tien jaar en dat was dat, want in juni gaat het jongerencentrum failliet. Perso- neel van touwfabriek Verto bezet het bedrijf, om ontslagen tegen te gaan, maar dat lukt slechts gedeeltelijk. En tenslotte werd Maassluis ook nog een beetje Hollywood, want de speelfilm „Spetters" is er gedeeltelijk opge- nomen. De redactie van de Nieuwe Vlaar- dingse Courant, het Schiedams Nieuwsblad en het Maassluis Nieuwsblad wenst u een gelukkig nieuwjaar en veel sterkte in de tachtiger jaren als de energie en het werk nog schaarser gaan worden. Ruim 30 gulden voordeel... Fijne dames homedress met modieuze afstaande col. Met een fraai dessin Maten:(38 t/m 44). In zwart, bruin, blauw met opdruk. U betaalt nu tientjes minder. Van 45,- voor KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad slaapbankstellen, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzaler, Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 Museumbeleid in opspraak De ijzel gaf de jeugd een nieuwe sport, schaatsen op de straat. Ze hadden het rijk alleen, want geen auto durfde het aan. 1979 begon glibberig. Als je's mor- gens uit de deur van het huis stapte en op weg naar de auto ging, meestal toch niet zo'n groot stuk, had je ge- luk als je er zonder glibberen of val- partijen aankwam. Veel automobilis- ten probeerden het niet eens en gin gen maar naar de bus. Die reden vaak ook niet of in ieder geval met grote vertraging. Menigeen keek na twee keer als enige op het werk gekomen te zijn wel beter uit. Een kleine blik uit het raam was's morgens genoeg om weer lekker in bed te kruipen en nog een paar uur door te snurken. Een paar volhouders probeerden het toch nog. Luid geratel in de straat toonde vaak een auto met sneeuwkettingen. On- danks de kou werd er toch wel ge- schaatst maar alleen niet op de sloten. Als de ijzige wind wat afnam schaats- te de jeugd op de stoepen en straten waar vaak een paar centimeter ijzel op lag. Dat was ook de reden dat de meeste ijzerhandelaren de gladheid vermoe- delijk niet zo erg vonden, de anti-slip ijzers gingen als zoete broodjes over de toonbank. Het was dan ook de enige mogelijkheid om je over straat te begeven. R.D. De heer Zijdeveld, wethouder van Stadsontwikkeling en Milieuzaken, liet zich twee jaar geleden uit de mond vallen „een hekel te hebben aan elitaire insteUingen waar het publiek zichkan vergapen aan dingen die mooi gevon- den moeten worden". Om deze denk- wijze kracht bij te zetten ried hij de heer Paalman in maart dwingend aan een tentoonstelling over warmte-iso- latie in te richten in'de entreezaal. SCHIEDAM - Landelijk werd er geprotesteerd tegen de bouw van drie korvetten voor de Indonesische marine op de werf van Wilton Feije- noord. Deze korvetten zouden ingezet worden bij de strijd op Oost-Ti- mor. Daarom stelde de I'SP in de Tweede Kamgr vragen aan de betref- fende minister. Ook de plaatselijke afdeling stelde vragen aan het col lege van B W. Alles eehter tevergeefs. Het eerste korvet is inmiddels aan Indonesie oveigcdragen, de andere twee zullen volgcnd jaar gereed komen. De nota van Konings en Bakker en het advies van Zijdeveld deed de lan- delijke pers op de achterste benen gaan staan. Zelfs Gerrit Komrij, altijd op de bres voor het vrije kunstenaars- schap, kon zijn scherpe pen niet in bedwang houden en beweerde dat de gemeente Schiedam in achterlijkheid wedijvert met Staphorst. Han van der Horst wees de gemeente nog eens op haar taak de zwakken in de samenleving te beschermen: wan- neer het museum zich zelf zou kun- nen bedruipen is overheidssteun niet meer nodig, betoogde hij. SCHIEDAM Half maart van het bijna afgelopen jaar.haalde Schiedam de landelijke dagbladen met een ui- terst onverkwikkelijke zaak. Een rel rond het museumbeleid was hier aan- leiding toe. Nu we voor dejaarwisse- ling staan kunnen we een blik terug werpen op de gang van zaken. Wanneer de feiten op een rijtje wor den gezet, blijkt dat er al jaren gekib- bel was rond het beleid van museum- directeur Paalman. De kwestie kwam tot een uitbarsting door een nota van twee PvdA-bestuursleden, Hans Ko nings en Hans Bakker, waarin zij voor- stelden de kunstcollectie van het mu seum te verkopen, hetgeen zo'n slor- dige 4 miljoen op zou moeten bren- gen, van het museum een cultureel centrum te maken en de overblijvende ruimte voor husvesting te gebruiken. Hiervoor was de heer Paalman al ette- lijke malen gevraagd een beleidsnota in te dienen. maar volgens de leden van de museumcommissie, (een aan het museum gebonden a'dviserend or- gaan, waar in kunst geinteresseerde burgers zitten), bleef deze nota uit. De heer Paalman ontkent dat: hij meent door het brede scala tentoon- stellingen dat hij aanbiedt, wel dege- lijk te kunnen aangeven dat hij een beleid voert. Na deze rel zijn e> uiscussiesoptouw geworuen, maar een nieuwe nota, gezet over het museumbeleid. Zwart door de gemeente opgesteld, moet op wit is er echter nog niets openbaar half januari 1980 het licht zien. Museumbarbaren "Hans Bakker en Hans Konings. NiCifftt TEFAL friteuse met anti- reukfilter. Dus frituren zonder luchtjes! Van 89,- voor (Handigemetalen oliebollentang 73 Voor de feestdagen een luxe ijsemmermet •Teakhouten steakbord in bistrostijl. per4 stuks slechts Bekende poffertjespan met teflonlaag.dus invetten niet nodig. 19 haps in een keer klaar. Onzeprijs Zware kwaliteit emaille fonduestel met heden- daags wildflower dekor. Kompleet met regelbare brander. 6 Wijnglazen van het bekende huis van Leerdam uit het fraaie GILDE glasservies. Speciaal voor de feestdagen 6 stuks wijnglazen normaal 14,20 NU Onze prijs 6 voor 24-delig kristalservies bestaande uit: 6 bitter-, 6port-,6wijn-en 6bierglazen. Van 114,30. Onze prijs ,682 342 85 262 Irish coffeeglazen, 4 stuks voor Wijnglas Grand Cru. 6 stuks voor - geldig t/mzaterdag VLAARDINGEN De postkantoren in Vlaardingen zullen op maandag 31 decern ber aanstaande (oudejaarsdag) om 12.00 uur de deuren sluiten. De brievenbussen worden die dag om 14.00 uur voor het laatst gelicht. De bus bij het hoofdpostkantoor aan de Westhavenkade worden om 15.30 uur voor het laatst geleegd.

Schiedams Nieuwsblad | 1979 | | pagina 1