m m I Mikkenie Een gezonde drank voo deftige dames en heren Mwi ter meulen ter meulen *!/ari ter meulen 3»95 w Onderscheidingen W 29?° NV SLAVENBURGS BANK Beat-ballet I Jenever op oude affiches H •VERY" •i llliipiW V'i 4v GOEDE VOORNEMENS..' II§ iii it IIII a r Oefenwedstrijden NIEUWS Geweldpieglng Knoeier Kerstbomen Diefstal Ongeval t H&AM F* te I wi felte DONDERDAG 3 JANUARI 1980 1-570 Apen w Mi ISii' i WW V Tretford... HAN VAN DER HORST. Voor 'n mini-prijsje... Voor nog geen vijf gulden. r Staat het er bij u ook op? Eindelijk die oude spaarrekening eens omzetten en aanvullen. Voor een kortere of langere periode vast zetten bijvoorbeeld. Spaarvoorwaarden aangepast bij UW wensen. Maar wel tot 10% RENTE TOE. -F goede iVOOR NEbAE VLAARDINGEN, WESTHAVENPLAATS 40a, POSTBUS 73, TELEFOON (010) 352055,TELEX 24552 t I iifiiwiihi'iijratei •'tM-.'t V ;fc*v-V'xMit »- WHft&i''"*'***#*'*' Westland- Het overbekende ciicus Mikkenie treedt op zaterdag 5 en zondag 6 januari op in de hai van een bloemenveiling in Honselersdijk. De beslissing van circus Mikkenie oni ook in het Westland middenin de winter op te treden is pas tijdcns de kerstdagen gevallen. Na het grote succes van de eerste voorstellingen in de Dordtse Merwe- haJ en na de zeer positieve kritieken in de plaatselijke dagbladen. Het programma dat men beide dagen brengt in de bloemenlial is zeer ge- varieerd. Terwijl u een plaatsje zoekt klinkt Mikkenies muzikanten: Les freres Coty. De ouverture, de spreekstalmeester Thijs Scholten en zijn assistente hel- pen u een handje bij het zoeken naar een geschikt plekje en dan pas klinkt het eeuwenoude: HoogeSerd publiek. De spits wordt afgebeten door Franz Renz met zijn schitterende paarden. Na hem is het de beurt aan Peters magic show. Ruim twuitig duiven doen allerlei digen op bevel van hun meesteres Vera en na haar treden vier dyna- mische voetjongleuses op, genaamd The Cari sisters. Circusballet wordt gebracht door The Fentissy Girls en Roswita en Franz Renz showen hun leergierige baby-olifanten. En dan wolgt het optreden waar vooral de kleintjes op wachten. Dat van Los 3 Ginos, muzikale clowns. Na de pauze treedt William Vos met een grote groep leeuwen en tygers op. Hoog in de lucht is het daarna de beurt aan Irmas Cardinali, elegante Ponugese schoonheden die blijk- baar geen angst kennen. Van Billy Smarts circus treedt veT- volgens Robertino, een Engelse top tempo-jongleur op. Daarna jong circustalent: Betuia Pedersen met haar klassieke hoge- school. Apen horen by het circus Zij zijn dan ook te zien in het nummer van Henri en Valerie Mul lens. Verder adembenemende perch- sensaties van de Siegfrieds en ten- slotte de grote kleurrijke finale met alle artiesten. De voorstellingen zijn op zaterdag om 1 5.00 en 20.00 uur en op zondag om 13.00 en om 16.00 uur. Wun Vos met Radjah, een van de vele prograinmaonderdelen van Mikkenie v 4>vi-4 f VVF J Biina van den beginne af aan heeft de drankindustrie moeten strijden tegen de slechte reputatie, die haar produkt met zich meebracht. Je kunt zeggen wat je wilt, maar alcohol is een gif en het mag dan niet zijn verboden. helemaal geaccepteerd wordt een te breedsporig gebruik niet. Je kunt dat merken aan de vele vergoelijkende termen die de Nederlandse taal voor dronkenschap kent. Vanzelfsprekend heeft de jenever- industrie zich tegen die slechte repu tatie teweer gesteld en dat blijkt haast nergens zo duidelijk als in de bovenzaal van het Stedelijk Museum, waar tot 20 januari een keur aan Schiedamse jeneveraffiches te bezich- tigen valt. Het thema is bijna steeds dit pro dukt heeft te maken met gezondheid en fatsoenlijk gezelschap. Maar de aanpak is in de loop der tijden natuurlijk wel veranderd. Een eeuw geleden schonk jenever drinken nooit status. De gemiddelde drinker was maar al te vaak een armoedzaaier die de honger liever verdreef met een aantal spotgoedko- pe - want nauwelijks door accijns be- laste - borrels dan dat hij aardappels at of het dure brood. Werklieden kre- gen hun loon veelal uitgekeerd in de kroeg, zodat meteen de staande reke- ningen met de kastelein vereffend konden worden. Jenever was een armeluisdrank en de geheelonthou- ders, die toen hun eerste successen boekten, zorgden er met roerende verhalen en affiches voor, dat open- bare dronkenschap een schande werd Nee, dan bier. Een kleine honderd jaar geleden kwamen de eerste druk- pompen naar Nederland plus toen ,,Duits" geheten bier, dat aanvanke- lijk in speciale cafe's werd getapt, waar, aldus enthousiaste tijdgenoten, niet de liederlijke dronkenschap heerste van de Hollandse kroegen, maar beschaafde conversatie de gees- ten van alle aanwezigen verrijkte, ter wijl het calorierijke bier ook nog goed was voor de gezondheid. Wisten ze veel van vitamines! Tegen die achtergrond wordt de aard van de Schiedamse jeneveraffiches uit het laatste deel van de negentiende eeuw duidelijk. Wij zien lieflijke land- schappen, keurige gezelschappen, die genieten van „very old geneva", alsof het een wijn is van een beroemd cha- Coupons oerdegelijk Tretford tapijt nu door kleine schoonheidsfoutjes voor minder dan de helft van de prijs. Verkrijgbaar in een groot aantal kleuren. 200 cm breed. Per meter van 80,- teau en alien, alien zijn goed gekleed De boodschap: jenever is een drank voor nette mensen, ja zelfs voor de elite. Zij is bovendien goed voor de gezond heid. ..Keep strong and healthy with J.H. Henkes Star Schnapps". „Blijf sterk en gezond met de Star Schnapps van JJ1. Henkes", juicht de Delfsha vense firma schaamteloos. Een krach- tig argument, want gezondheid en een lang leven is eigenlijk pas een ver- worvenheid van na de eerste wereld- oorlog. Artsen konden eigenlijk niet zo veel rond de eeuwwisseling, al la- gen de dagen van de chirurgijns en de aderlatingen natuurlijk ver in het ver- leden. Gezondheid was niet vanzelf sprekend, maar een kostbaar goed Nog niet Zo heel lang geleden werd Schiedamse jenever trouwens in West Afrika - sinds de slaventijd een van de voornaamste exportgebieden - als medicijn verkocht. Een ander thema is moderniteit. Dat je brood van de warme bakker moet betrekken en dat niets zo goed is als een natuurlijk, ai^bachtelijk produkt, is een sprookje van de jaren zeventig. Voor die tijd geloofden de mensen in het omgekeerde. lets was kwaliteit als het maar uit een grote moderne fabriek kwam, als het maar op de een of andere manier tot stand gekomen was met behulp van de nieuwste techniek. Menig bakkertje meldde trots op zijn etalageraam, dat zijn be- drijf „electrisch" was en zulk een taktiek werd ook gevolgd door de alcoholindustrie. Van Meerten en Zoonen beeldde een gespierde arbei- der af, zoals je die toen eigenlijk meestal op affiches van de Socialisti- sche beweging zag. Hij rolt een ton en op de achtergrond prijkt een enorm industrieel complex. De distilleerderij op een olifant-affi- che is zelfs aanzienlijk groter dan het werkelijke bedrijf op de Noordvest- singel. Overdrijving was een vast on- derdeel van die oude reclame en lie- gen mocht eigenlijk ook. Tot diep in de moderne tijd stond op elke fles de Kuyper Jenever: ..Who De Kuyper nightly takes, soundly sleeps and fit awakes". „Wie iedere avond De Kuy per neemt. slaapt vast en wordt fit wakker". Niet iedereen geloofde in zulk een reclame-strategie. Hulstkamp laat on- verstoorbaar die oude man van de etiketten als held inhalen door histo- risch geklede menigtes. En de Vrij- buiter wordt aangeprezen door een vriendelijke piraat, overigens aange- staard door twee ontdekkingsreizi- gersvan hetjaar 1900. Van Dulken pakt eerder de concur- rentie aan dan dat zij haar waar aan- prijst. „The brand that made Schie dam famous". „Het merk, dat Schie dam beroemd maakte" Hebt U er wel eens van gehoord? Ook de jene- verindustrie viel wel eens ten offer aan die grote fout van ondeskundige reclamemakers: opscheppen over de omvang en de roem van je bedrijf in plaats van de klant duidelijk te ma ken, dat hij zonder jouw produkt niet behoorlijk leven kan. „Locomotief" van de firma Melchers heeft tot na de oorlog die oude ge- zondheids-methode van Henkes ge- hanteerd. „Met de locomotief steeds fit en actief", beloofde zij aan de ge- bruikers. Die locomotief zelf wijst trouwens op de precisie, de snelheid en de veiligheid, waarmee Melchers zijn produkt associeerde. Het is ze duur te staan gekomen. Een affiche waarop een locomotief met een ketel in de vorm van een fles moest op aan- dringen van de spoormannen worden ingenomen. Zij wisten wat de combi- natie van alcohol met zware machines in werkelijkheid kon betekenen. De reclame is inmiddels aan regels ge- bonden. Je kunt geen vergif meer als geneesmiddel verkopen en het is ook niet meer toegestaan om iets bedwel- mends voor een verfrissend middel te laten doorgaan. Toch zit er in de moderne jenever - advertenties veel traditioneels. Mooie mensen schenken het verfijnd pro dukt in een beschaafde omgeving Bovendien: sterke drank wordt geas- socieerd met gezelschap. als genees middel tegen de pijnlijk gevoelde ziekte van de moderne tijd: eenzaam- heid, melancholie. Met drank ont- moet je aardige mensen, vindt jt het geluk Jenever als psychisch medicijn. En als dat na lang proberen niet werkt, dan heb je in ieder geval de fles. En op den duur steeds meer fles- sen. Er bestaat al een leuze voor de nieuwe alcoholisten. Een ,,zachte jonge voor een zachte prijs". Unieke aanbieding babymaillots van makkelijk wasbare 80/20 acryl /polyamide. in 'n keur aan kleuren: wit, rood, marine, donkerbruin beige. Maten 68-74-80-86. Per stuk van 5,95 voor Leuke kinderpyjama's van 100% katoen. In diverse mooie-kleuren endessins. Maten 86 t/m 92 van 12.9 Meat 152 t7mJ164 voor 4,95, MAASSLUIS-De Maassluise Vrijwil- lige Brandweer houdt vrijdagavond 11 januari 1980, aanvang 20 00 uur, haar nieuwjaarsbijeenkomst in de kantine van de brandweerkazerne aan deJoli. Evertsenlaan 12. Bij die gelegenheid zal burgemeester J. van Es de oorkonde van de Konin- klijke Nederlandse Brandweer Ver- eniging met de daarbij behorende draagbaton uitreiken aan enkele korpsleden, die in het afgelopen ka- lenderjaar een jubileum hebben ge- vierd Dat zijn: - de hoofdbrandwacht H A. Cats (30 dienstjaren), - de hoofdbrandwacht M Lievaart, ondercommandant (25 dienstjaren); - de hoofdbrandwacht J.J. Wakker (12 1/2 dienstjaren). - de brandwacht W. Pap (12 1/2 dienstjaren). De heren Cats en Lievaart hebben per 1 januari 1980 op eigen verzoek het korps verlaten, zodat in de nieuw jaarsbijeenkomst tevens afscheid van hen zal worden genomen. Ook van de heer D. Pieterse, die 25 jaar als EHBO-er aar het korps ver- bonden was, zal afscheid worden ge nomen „Het eerste wat ik in het nieuwe jaar ga doen is de keuken uitsop penzei mijn moeder, zo 'n vijf- tien jaar geleden op de 3lste de- cent be r terwijl ze de laatste olie- bollen uit het kokende vet viste. We wisten op dat moment best dat dit niet een van die voorne mens was die onuitgevoerd zou den blijven, want na al dat bakken en braden van de afgelopen weken was het vertrek echt wel aan een goede beurt toe. Hoe snel de uit spraak echter werkelijkheid zou worden vermoedde toen nog nie mand. Zoals dat bij ons gebruikelijk was bestond de warme maaltijd op oude- en nieuwjaarsdag uit het puur Hollandse gerecht erwten- soep. Deze werd klaargemaakt in een pan die wat weghad van een kleine waskit, waardoor een ieder die rond etenstijd op bezoek was en trek had mee kon eten Boven dien bleef op die manier het i a- tenwassenin die toch al drulke tijd, aardig binnen de perken. Die oudeiaarsdag was de overblijvende soep na het eten weggezet en wachtte rustig de jaarwisseling af. De eerste januari, tegen het eind van de middag, begonnen de ma- gen te knorren, waarna het gas werd aangestoken en de pan erop gezet. In afwachting van het op- warmen zaten we gezellig te klet- sen in de woonkamer. Na enige tijd ging er eens iemand kijken oj de maaltijd al gereed was. De kreet van ontzetting die weldra klonk deed ons alien naar de keu ken Snellen waar we tot onze stomme verwondering zagen dat het er sneeuwde. Alleen waren de vlokken die door de lucht dwarrel den niet wit, maar zwart. Boven dien hing er een vreemde enigszins branderige lucht, die uit de rich- ting van de soeppan kwam. De oorzaak was dan ook snel gevon den. Onder aan de pan zat een plastic onderzetter, een nieuwtje in die tijd, vastgekleefd die vlarn had gevat en de zwarte roetvlok- jes deed neerdwarrelen. Nadat het gas uit was, stopte de vreemde sneeuwbui die de keuken het ui terlijk van een verkleurde kerst kaart bezorgde. Tot in de kast, die open stond, lag de troep." Dat be- tekent soppen, en direkt", stelden we vast en gingen aan de slag. Zo kon het dus gebeuren dat het goede voornemen om de keuken schoon te maken al op de eerste januari werd uitgevoerd en dat was nu ook weer niet de bedoeling geweest. •.388a8mimmmmmm! A*. «-Ave*aunoa -*• A A* VLAARDINGEN Voor de jeugd van 12 tot 16 wordt door het buurt- centrum „de Haven" een beat-ballet cursus georganiseerd. De lessen wor den op woensdagavond van half zeven tot half acht gegeven. Er zal worden gedanst op moderne muziek uit de top-40 en op jazz-muziek. De kosten zijn gering, slechts f. 1,25 per les. De eerste les is op 9 januari. De cursus duurt 15 weken. Men kan zich opgeven bij buurtcentrum ,,de Ha ven", Weeshuisplein 18 links, 3131 CV Vlaardingen. VLAARDINGEN/SCHIEDAM Naast het door de KNVB vastgestelde inhaal- en bekerprogramma zijn er het komente weekeinde tevens en kele oefenwedstrijden: zaterdag: RVVH-Zwaluwen en DSO- HVO; zondag: DHS-VFC (12 uuw), Hoek van Holland-Ursus (14 uur) en Naald-| wijk-Fortuna 14 uur). dinsdag: VDL-SVV (19.30 uur). In de Jan van Arkelstraat werd in de nacht van vrijdag op zaterdag een 47-jarige man door een aantal jonge- ren in elkaar geslagen Ongeveer twintig jongelui probeerden om on- geveen kwart voor twee een kratje frisdrank van het balkon van het slachtoffer te pikken. Toen de man die door de herrie wakker was ge- worden zijn eigendom probeerde te beschermen werd hij door een aantal van hen aangevallen. Hij werd met een dubbele kaakbreuk door de GG en GD via het Holyziekenhius naar het Schiedamse gemeenteziekenhuis vervoerd. Na een uitgebreid buurtonderzoek werden dezelfde nacht in de zuid- wijk een drietal verdachten aange- houden. Zondagochtend werd met de aanhouding van de zeventiende ver- dachte de, voorlopig, laatste arresta- tie verrricht. Het merendeel van de jongelui werd na verloop van tijd weer vrijgelaten. Det weer vrijgelaten. De twee hoofdver- dachten, de 19-jarige N. in 't V. en de 22-jarige L.R. zitten nog vast. Zij worden binnen enkele dagen door middel van snelrecht gevonnist. Na een melding uit de burgenj dat een man aan auto's zal te morrelen op een parkeerplaats aan de Haven- straat werd door politiepersoneel een 16-jarige jongen angehouden. Hij had een schroevendraaier in zijn mouw verstopt. Een nader onderzoek is ingesteld. Vanaf een eenhangwagen die gepar- keerd stond voor een NIVON boer- derij aan de van Baerlestraat werden in het weekend voor de kerstmis een honderdvijftigtal kerstbomen ont- vreemd. Schadepost: f.1500,-. Door politiepersoneel werd woens- dagnacht een kelderbox in een flat aan de Madridweg geopend waarna 150 daarin opgeslagen kerstbomen werdenverwijderd en vernietigd. Honderdvijftig door de jeugd verza melde autobanden, die door de poll- tie in de Bachstraat werden aange- troffen, ondergingen ditzelfde lot. I Ook vijftig kerstbomen die aan de Utrechtlaan lagen gingen richting vuilverbranding. Vanuit een toonkamer van „Het oude Ambacht" aan de Westha- venkade werd de eerste helft van de maand december een schilderij, voor- stellende een laan in het bos, ont- vreemd. De waarde was f.600,-. Het schilderij werd uit de lijst gehaald die achter een bankstel werd aan- getroffen. De aangifte werd maan- dag ontvangen. - Jt»-..J:_ Aan boord van het ondei Panamese vlag varende schip „Hurst", liggende bij de Nieuwe Matex, vond op eerste kerstdag een ongeval plaats waarbjj de 55-jarige heer H. Bout uit Vlaar dingen om het leven is gekomen. Bij de controle van een van de tanks van het schip, dat visolie vervoerde (een overigens lege tank), werd hij door zuurstofgebrek onwel en wist niet tijdig meer uit de tank te komen. Twee andere personeelsleden die direct te hulp schoten raakten eveneens onwel maar konden tijdig door gewaarschuwd brandweerperso- neel aan dek gebracht worden. Do heer Bout was toen echter al overla den J i'iMi.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3