Haafi eens een buiteniandse scholier In huis Stichting Stadsherstel Snelschaakwedstrij den Henk Vos blijft uitbreiden Leefgroen pakt Nieuwiands onkruid aan Schiedams Nieuwsblad met ingang van februari as. koopavond isae op vrijdagavond!!! B aanlo os - W aar deloos m Jongerenuitwisselingsorganisatie zoekt gastgezinnen N1EUWS Noteert u even; niet meer op donderdagavona, maar Baarmoederhalskankeronderzoek vROQivm dreesmann 2 520 WOENSDAC, 9 JANUARI 1980 Programma's kosten Highstreet Fashion Simultaan I zUn- In beslag genomen Overleden Ontvoerd Fietser ten val F T Voor de jeugd Quibus Exposities Diefstal Geslipt Brandjes OngevaHen cijfers december 1979 Film in Passage Inbraken Bingo voor voetballers SCHIEDAM - Nu heel Nederland bezig is vakantieplannen te maken voor de komende zomermaanden wil AFS-Interculturele jongerenuitwisse- ling eens een andere manier van va- kantie houden aan de hand doen. De organisatie gaat er hierbij van uit dat men ook een internationale ervaring rijker kan worden door een buiten iandse jongere gedurende een bepaal- de periode onderdak te verschaffen. AFS is een organisatie, die zich bezig- houdt met het uitwisselen van jon- geren uit zo'n 60 landen. AFS is niet politiek of religieus gebonden: zij stelt zich slechts ten doel jongeren van 16 tot 18 jaar de gelegenheid te bieden met een andere cultuur ken- nis te maken. De jongeren gaan naar school in het land waar zij verblijven en wonen in bij een gastgezin. De buiteniandse scholier leert hier- door de gebruiken en gewoonten van het land waar hij of zij verblijft goed kennen, terwijl het gastgezin de ach- tergrond en cultuur van het land, waar de jongere vandaan komt.beter leert kennen en begrijpen. Nederland is een van de aangesloten landen. Dat betekent dat Nederland- se jongeren mee kunnen doen aan de uitwisseling en dat er in Nederland gastgezinnen moeten zijn voor de buiteniandse jongeren. De uitwisselingsprogramma's zien er als volgt uit Winterprogramma Nederlandse jongeren voor een jaar naar Amerika, Amerikaanse jongeren voor een jaar naar Nederland. ZomerprograinmaAmerikaanse jon- SCHIEDAM - Een „Stichting Stads herstel Schiedam" (S.S.S.) is in de maak. De Stichting stelt zich ten doel panden die een architectonische bete- kenis hebben, karakteristiek zijn voor het stadsbeeld of waaraan historische herinneringen zijn verbonden te be- houden. De Stichting richt zich vooral op de binnenstad van Schiedam. Medewer- ktng van de Stichting Samenwerken- de Schiedamse Woningcorporaties (S.S.S.W.) en het Gemeentebestuur js reeds toegezegd, zodat er genoeg steun is om projecten aan te pakken. 6ok de Historische Vereniging is in de S.S.S. vertegenwoordigdtenslot- te heeft die vereniging alle belang bij het in stand houden van panden met historische waarde. Via informatie wil de S.S.S. de sym sympathie en ondersteuning van de Schiedamse bevolking krijgen, en ook geschikte kandidaten voor het be- stuur en op te vullen vacatures. Wanneer de oprichting een feit is, zal men bekendmaken hoe de stich ting in de praktijk denkt te gaan werken. De ..restauratieschildjes" die uitgereikt worden door de Histo rische Vereniging als blijk van waar- dering voor het onderhoud en het be- houden van de oorspronkelijke staat van een gebouw, zijn in ieder geval een eerste aanzet geweest tot de op richting van de S.S.S. geren komen de maanden juli en augustus naar Nederland. (Via dit programma gaan er geen Nederlandse jongeren naar Amerika). Multi Nationaal Programma Neder^ landse jongeren voor een jaar naar landen buiten |Amerika en Europa, jongeren vanuit andere landen dan Amerika en Europa komen een jaar naar Nederland. Inter Europees Programma: Neder landse jongeren gaan voor een jaar naar een Europees land, Europese jongeren komen voor een jaar naar Nederland. De kosten voor de uit te voeren pro gramma's worden betaald uit giften, donaties, contributies, subsidies en deelnemersgelden. Jongeren die niet over voldoende geld beschikken om aan een programma mee te doen krij gen een beurs. Hierdoor kan ieder- een, ongeacht inkomen, mee doen aan de uitwisseling. De gastgezinnen krijgen geen vergqeding voor de kost en inwoning van de buiteniandse jongere. De AES staat wel de gast gezinnen met raad en daad terzijde gedurende het jaar of de twee maan den dat het programma duurt. Zo worden er ook werkweken en -week einden georganiseerd voor de hier Verblijvende jongeren Wie zijn zoon of dochter dus bijvoor beeld een jaar zou willen ruilen voor een andere, kan inlichtingen opvra- gen bij AFS Interculturele Jongeren- uitwisseling, Keizersgracht 722, 1017 EW Amsterdam. Telefonisch is AFS van maandag tot vrijdag van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's mid- dags te bereiken via nummer 020- 22 09 16. Wanneer u er over denkt, maar eerst wil praten met een familie die al eens meegedaan heeft, kan de organisatie u daarmee in con tact brengen. SCHIEDAM - Henk Vos blijft zijn werkterrein op de Schiedamse Hoogstraat gestaag uitbreiden. Kent Schiedam hem al geruime tijd van zijn fotozaak tegenover het museum, ook op het gebied van de mode is hij behoorlijk actief. Zo heeft hij al geruime tijd de winkel Lady Rovce. het adres voor de wat skiekere avondkledij voor dames. Deze zaak werd enige maanden terug voile- dig verbouwd en werd ongeveer gelijktijdig weer geopend met Highstreet Fashion; een nieuwe winkel van, jawel, Henk Vos. Met deze kledingzaak wordt vooral op het jongere publiek gemikt. Wat de volgende stap van Vos zal zijn is nog onduidelijk. Misschien zou hij een krant kunnen beginnen? SCHIEDAM - De Schaakvereniging Shell organiseert op zaterdag 12 ja- nuari het ..Open Kampioenschap Snelschaken van Vlaardingen". le- dereen uit de omgeving Rotterdam kan erop inschrijven, mits dit voor 1 1 januari gebeurt. I De wedstrijden worden in het Shell Sportpark ,,lJe Vijsluizen', Mon- seigneur L.A. Kesperweg 45 te Vlaardingen gehouden. ,,De Vijf- sluizen" is vijf minuten lopen van N.S.-station Vlaardingen-Oost ver- wijderd en telefonisch te bereiken onder nummer 010 - 705062. Om kwart over tien 's ochtends wordt er begonnen en om ongeveer vijf uur 's middags volgt de prijsuit- reiking. De kampioen wint I 100,-, er is een tweede prijs van f 50,- en bovendien kriigt iedere speler die tot de acht besten behoort f 20.- voor el- ke gewonnen partii uit de finale. Ook voor de spelers uit de andere groe- pen /itn geldprijzen te winnen. Aan deze wedstrijd kunnen maximaal 64 pcrsonen deelnemen: wie het cerst komt. wie het eerst maalt. Deze 64 spelers worden in aCht groepen verdeeld. waarbii rekening wordt ge houden met speelsterkte van de dcel- nemers. l ike winnaar van zo'n groep komt uit tegen de andere winnaar van zo'n groep komt uit tegen de andere winnaars. hetzelfde geldt voor de nu miners twee, drie tot en met de verliezers. Iedere deelnemer speelt zo 14 partijcn. Voor elke partij is tien minuten speeltijd per persoon bcschikbaar. Voor de jeugd tot en met 13 jaar is een jeugdsimultaanseance georgani seerd. Er kunnen maximaal 45 spe lers meedoen. ledereen krijgt een leuke herinnering, maar er worden ook tien prijzen beschikbaar gesteld. De simultaanseanee begint om twaalf uur 's middags en wordt gegeven door een KNSB-hoofdklasser. Tot slot zal er ook nog een invitatie- vierkamp gehouden worden .Hier- voor zijn vier sterke Shell-schakers uit diverse loeatics uitgenodigd. De vierkamp begint om half elf 's och tends. Een ieder die mee wil doen kan zich inschrijven door R. Reijenga of M. Cramer op te bellen via de nummers 010 - 348801 of 01856 - 2534. Het inschrijfgeld bedraagt f 5.- per per soon en kan aan de zaal worden vol- daan. De deelname aan de jeugdsimultaan is gratis. Gedurende de activiteiten zal er een speciaal schaakcafe geopend zijn waaf men naar hartelust kan snel schaken of iets nuttigen. SCHIEDAM - De gezamenlijke ker- ken organiseren voor het jaar 1980 drie avonden voor werklozen, onder het motto: „Baanloos - Waardeloos?" De avonden staan voor iedereen, dus, kerkelijken, jiiet-kerkelijken, man- nen, vrouweri, jong en oud, open. Het programma ziet er als volgt uit: dinsdag 22 januari: W.A.O. In gesprek met een bedrijfsarts en een inspecteur van het G.A.K. dinsdag 26 februari: WelzijnNiet Film over een nieuwe manier van denken. Na afloop kan er gediscus- sieerd Worden. De avonden worden in het diensten- centrum „De Ver Molens", Nieuwe Damlaan 766, gehouden en beginnen om acht uur. De toegang is vrij. Ter afsluiting van de avonden wordt op zondag 16 maart een kerkdienst in de Sint Jan-kerk aan de Monseig- neur Nolenslaan gehouden. Deze dienst begint om zeven uur's avonds. De organisatie is in handen van de Interkerkelijke Werkgroep Arbeids- vraagstukken, contactadressen zijn: W.A. van Zoest llouwing, Koekoeks- laan 11, telefoon 71 56 20, en J. Mulder, Cort van der Lindenlaan 21, telefoon 70 06 58. Lady Rovce SCHIEDAM In Nieuwland is afge- lopen maand een werkgroep „Leef- groen" opgericht, die zich ten doel stelt de problemen rond onkruidbe- strijding in de wijk aan te pakken. Volgens de werkgroep moet er nodig gepraat worden over het onderhoud van binnentuinen, het openbaar groen en het door onkruid over- woekerde wegen- en padennet. Na- dat de werkgroep vele readies van wijkbewoners binnen had gekregen hebben zij een eerste werkbespreking gehouden. Veel Nieuwlandbewoners hebben hun ongenoegen over het soms zeer slechte onderhoud te ken nen gegeven. Naar aanieiding hiervan heeft Leefgroen" een brief aan het hoofd van de afdeling Plantsoenen- dienst gericht, waarin op korte ter- mijn om een gesprek gevraagd wordt. De werkgroep hoopt via deze weg te bereiken dat de plantsoenendienst zich weer aan het onderhoud van het groen gaat wijden. Een ieder die mee wil werken of vragen heeft kan zich tot de heer J. Schlarmann, secretaris van „Leefgroep" richten, via tele- foonnummer 70.88.78, Albardastraat 7 te Schiedam. Twee jongesn die zich zaterdagmiddag langs de poldervaart vermaakten met het beschieten van de bomen kwa- men, toen de politie arriveerde, tot de ontdekking dat dergelijkc spelle- tjes niet worden gewaardeerd. Hun luchtdrukpistolen werden in beslag genomen. De 33-jarige man die donderdag 3 januari dood werd aangctroffen op het station Schiedam, blijkt aan een natuurlijke doodsoorzaak, hartzwak- te, gestorven te zijn. De man, wiens indentiteit inmiddels is vastgcsteld, blcek afkomstig ie zijn uit Rotter dam. Begin vorig jaar werd een 3-jarig meis- je door de kinderrechter in een pleeg- gezin in Schiedam-Zuid geplaatst. Af- gelopen zaterdag vcrschenen de ou- ders, die uit de ouderlijke macht wa- ren ontzet, en vroegen of zij het kind mochten zien. Nadat zij hiervoor toe- stemming hadden gekregen, kwamen zij bintien en z.agen kans het pand met het rneisje te verlaten. Per auto gingen ze er vandoor. Tot op heden ontbreekt elk spoor. Vrijdagmiddag kwam op de Burgc- meester van Haarenlaan, ter hoogte van de Prof. Poelslaan, de 61-jarige fietser C.H. ten val. De man werd met een hersenschudding naar het Gemeentelijk Ziekenhuis gebracht. Het is nog niet zeker o'f de valpartij veroorzaakt is doordat er een aanrij- ding plaatsvond of de fietser slechts schrok van de auto die werd bestuurd door een 24-jarige man uit Vlaardin gen. jack, twee ledetcn vesten, handschoe- nen, duimstok, handzaag, een sleutel en twee pakken koffie. Ook de kantine van I'.P.S.C. op Thur- lede kreeg ongewenst bezoek. Na het inslaan van een ruit ging men naar binnen en vertrok met een versterker, casscttedeck, twee microfoons en twee pakken koffie. Vanachter de kantine van D.R.Z. aan de Schiedamseweg verdwenen 13 krattcn met lege flessen. Vijf Rotterdammers tussen de 1 7 en 18 jaar oud vemielden in de nacht van zaterdag op zondag de ruit van een op de Broersvest gevcstigd siga- renmagazijn. Nadat zij zich meester hadden gemaakt van zo'n 25 aanstc- kers gingen ze er vandoor. Op de Sin- gel ontmoetten zij echter een politie- wagen waarmee zij een gratis ritje naar het hoofdbureau kregen aangeboden. In theater de Tcerstoof kunnen jullie op 1 2 januari om 14.30 uur gaan kij- ken naar Thoraldo's Poppentheater met Jloepia doet zijn winterslaap". Thoraldo is een bekende goochel- kunstenaar, buikspreker en poppen- speler die niet alleen optrccd overal ter wereld, zelfs voor prinsen en prinsessen, maar ook drie kinderboe- ken over go'ochelen schreef en een aantal goocheldozen maakte. De kaartjes voor de voorstelling kosten f 3,- en kunnen worden ge- reserveerd bij de V.V.V. Schiedam te lefoon 266000 en via het theater za- terdag's na 13.00 uur telefonisch 2/69455. Gereserveerde kaartcn die- ncn uiterlijk een kwartier voor de voorstelling te worden afgehaald. Jeu«dige, filmliefhebbers kunnen op zaterdag,' zondag en woensdagmid- dag om 2 uur gaan genicten van de avonturen van ,,ecn Nederlandse Ro binson Crusoe". In Passage Biozieje hoe Peter, nadat het vliegtuig waarin hij zat is neergestort aanspoclt op een zonnig eiland crgens in de Oceaan. Het eiland blijkt onbewoond te zijn. Peter die kort daarvoor het boek over Robinson Crusoe heeft gelezen her- innert zich hoe die zich heeft aange- past. Hij vindt een grot waarin hij gaat wonen en krijgt later bezoek van een oude piraat. Het grote avontuur begint pas goed als hij ziet hoe twee bandieten met een kleine boot naar het eiland komen en een rneisje met zich mceslcurcn dat ze hebben gekid- napt. Wat zal Peter nu doen? ZOndag 13 januari om 21.30 uur zal de Schiedamse Pop-groep Univers zijn klankcn door cafe de Quibus strooien. De groep bestaat uit 6 mannen (Jasper de Koster, Thon v.d. Linden, Remus Aussen, Frans Nei- veer, Bernhard Scholte en John v.d. Sluis) die de inuziek voor hun reke ning nemen en twee vrouwen (Anke van Mill en Danielle Tomaello) die het vocale werk doen. Tot en met 20 januari zijn er in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat exposities te bewonderen van Louise en Michel Gardelle, Brigitte Penicaut en Claude Varlan (het werk van deze Franse Keramisten valt op door de robuustheid van de stukken), Zao Wou Ki (een overzicht van het grafi- sche werk van deze bekende Chinese schilder), een eigen collectie van Gips, tekeningen van Volker Ritters (uit zijn werk spreekt zijn liefde voor het Hollandse landschap), jeneveraffi- ches en prenten over Schiedam van de Middeleeuwcn tot 1800. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 17.00 uur, op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. In Nieuwland groeit tcvcel onkruid, vindt de werkgroep Leefgroen Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar dingen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotterdamsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 -13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11 30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen k te zijn. Op rijksweg 20, ter hoogte van de Park weg, raakte zaterdagmiddag een personenauto bestuurd door een 21- jarige man uit Vlaardingen tiidens een inhaalmanoeuvre in een slip. De wagen botste tegen de vangrail waar- bij een der passagiers eruit werd ge- slingerd. Hij werd met een scheur in de schedel, kaakfraktuur en hoofd- wond in de Noletstichting opgeno men. Een tweede passagier liep een lichte hersenschudding op en kon na behandeling naar huis. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De wagen is total-loss verklaard. Bij herstelwerkzaamheden in de kel- der van de openbare basisschool aan het Edisonplein liep vrijdagmorgen een vuurpot over. Een in de buurt staande zak met lorren vatte hierdoor vlam. De gcalarmeerde brandweer bluste het vuur. Gealarmeerd door de rookontwikke- ling verschaftc de buurman van een bewoonster van de Nolenslaan zich na het inslaan van een ruit toegang tot haar woning. De buurvrouw bleek na het opzetten van een pannetje jus in slaap te zijn gevallen. De inmiddels oververhitte jus had vlam gevat. De even later arriverende brandweer was de brand snel meester. Een werknemer van Albert Hcijn aan de Oranjegalerij bemerkte dondera- vond bij zijn thuiskomst dat zijn por- tefeuillc waarin zich kenteken, rijbe- wijs, giropas en vier betaalkaarten be- vonden, verdwenen was. Vermoede- lijk werd het voorwerp door twee ver- dachte figuren ontvreemd uit de zak van zijn jas die in het kantoortje hing. Het totaal aantal ongcvallen in de maand december van vorig jaar be- droeg 184. In 1978 telde men er 189. 35 maal liep men zware schade op tegen 45 het voorgaande jaar. Lichte schade 145 tegen 136 en zonder schade 5 tegen 8. Beide jaren was er in deze maand een dode te betreuren. Zwaar gewond werden 5 personen, in 1978 geen. Licht gewond deze maal 17 tegen 5 het voorafgaande jaar. De voor- naamste oorzaken van de ongevallen zijn geen voorrang verlenen, te dicht volgen, onoplettendheid, onvoorzich- tig achteruitrijden en slippen. Van 10 tot en met 16 januari draait in het Passage Theater de griezelfilm „Planct of dinosaurus". In deze film voor alle leeftijden zien we hoe de dinosaurussen de wereld veroveren. De voorstellingen zijn dagelijks om 2,7 en 9.15 uur (behalve op zondag- middag). In Passage Bio staat wcgens groot succes wedcrom ,,Quadrophenia" op de spoelen. De strijd tussen de Mods en de Rockers afgewisseld met mu- ziek van Roger Daltry, John Entwist- le, Peter Townshend en de Who maken de film tot een boeiend ge heel. Personen van 12 jaar en ouder kunnen deze film dagelijks om 2 en 8 uur gaan zien (behalve op zater dag, zondag en woensdagmiddag). Rotterdam-Hoogstraat Rotterdam-Zuidplein Vlaardingen Tussen 21 december en 2 januari ver dwenen uit een aan de Noordvest staande schaftkeet van uitvoerder Van der Tempel een kort grijs lederen SCHIEDAM - De voetbalvereniging Pro Patria - Stormvogels Combinatie organiseert vrijdagavond 25 januari een bingo-avond voor de A-. B-enC- jurtioren. Deelname kost f 2,50, de kaarten zijn bij de jeugdleiders te verkrijgen. De bingo begint om half acht. ZSS2 SCHIEDAM - Het onderzoek naar baarmoederhalskanker, dat vani 28 november tot 19 december 1979 werd gehouden, krijgt nog een ver- volg. Alle vrouwen die in de laatste perio de waren opgeroepen, maar niet zijn gekomcn, worden verzocht zich als- nog te laten onderzoeken in het Kruisgebouw aan het Bachplein te Schiedam, op 17 en 18 januari Indien men geen oproep heeft gehad is men nog niet aan de beurt. De organisatoren van het onderzoek hopen dat alle betrokken vrouwen zullen komen: in de eerste plaats ter- wille van de eigen gezondheid en in de tweede plaats om de wetenschap- pelijke waarde ervan zo groot moge mogelijk te doen zijn. De gegevens die uit het onderzoek voortkomen worden namelijk voor medische doel- einden gebruikt: wanneer er bijvoor- beeld een verband tussen leeftijd en baarmoederhalskanker bestaat kan dat uit de gegevens blijken. Hoe meer vrouwen er aan het onderzoek meedoen, hoe betrouwbaar de gege vens worden. De organisatoren wijzen erop, dat het gehele onderzoek door vrouwen wordt verricht. Iedere deelneemster krijgt de uitslag, de huisarts krijgt ook bericht wanneer er een afwijking wordt geconstateerd. Het onderzoek is pjjnloos en duurt een kwartier.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3