Voile zaal bij slotbijeenkomst Rusland - Actie longerenuitwisseling met Udine en Vienne Pop-Overleg zoekt nog oefenruimte Veilig Woonerf" haast uitgevroren KDOPIESIN18SPECIAAI'yAI*gt>l Russische dessident hield lezing voor Amnesty International Sportinstuif m Meer inwoners 14,95 J1196 10,9511 ea 16-95 Een actieve krant in een m Vollleybal toernooi W aterzuiverings-installatie 14,95 14,95 7«.14.95 pi| WOENSDAG 16 JANUARI 1980 5e JAARGANG NO. 11 Actie levert veel handtekeningen op Meun Schubert-programma I Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder Jmmoord - Noorderboulevard Schiedam Centrum - Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d IJssel De Terp Vlaardingen Centrum Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad SCHIEDAM - De wereldactie van Amnesty International tegen de schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie werd in Schie dam donderdagavond 10 januari afgesloten. Op de slotbijeenkomst in een zaal van dienstencentrum „De Vier Molens sprak de Rus- siche dissident Kronid Arkadevitsj Ljubarski en zijn vrouw. De heer Ljubarski is in 1977, na vijf Jaar een strafkamp te he iIkmi gezeten, naar bet Westen uitgeweken. Het gezin Ljubarski woont tegenwoordig in Munchen in West-Duitsland. maanden voorarrest veroordeeld totj vijf jaar opsluiting in een her-opvoe- dingskamp met streng regime. Na de lezingen van de beide Russen, die ter plekke door een tolk vertaald werden, kon het publiek vragen stel- len aan een forum. Na de lezingen was er echter nog maar weinig tijd voor vragen stellen over. De avond werd verlucht door verschillende op- tredens, waaronder een klankspel van leerlingen en docenten van de Rijks- scholengemeenschap ,,Schravelant", /<Cli WCttCll ICZCLl een muziekstuk van L. Portnoff voor De lezing van zijn vrouw had voorna- melijk betrekking op het leven van een vrouw van een dissident en de omstandigheden in de kampen viool en piano door Jan Hendrik van Dalen en Tanja Duine en een muziek stuk voor gitaar van Sakcioni door Loes van Alphen. De heer Ljubarski is een astro-fysi- cus: hij heeft veel geschreven over planeten, meteoren en biologie van de ruimte. Tot 1972 werkte hij aan het Instituut voor „Vaste Stof Fysi- ca" te Moskou. In maart 1972 sloot hij zich aan bij een groep mensen die werd verdacht van het verspreiden van „ondergrondse tijdschriften", waarin publicaties over schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie stonden. De groep werd gearresteerd De heer Ljubarski werd na acht „ln het Westen denkt men vaak dat de Russische vrouw een totaal ge- emancipeerde, vrije vrouw is. In de praktijk is het zo, dat vrouwen veel minder verdienen dan mannen. Toen mijn man gearresteerd werd, was het zodoende erg moeilijk om in het onderhoud van mij en mijn dochter te blijven voorzien. Ik was wetenschappelijk medewerker aan een universiteit, maar men dreigde met ontslag. Zover is het, mede door de acties van Amnesty International, gelukkig niet gekomen. In de tijd dat mijn man in voorarrest was, moest ik zoeken naar een advocaat, maar dat is zoeken naar een speld in een hooi- berg. Bijna geen enkele advocaat is SCHIEDAM Een voorlichtings- avond van de Internationale Uitwisse- ling van de Schiedamse Gemeenschap wordt donderdagavond 17 januari, om acht uur, in Zaal Irene, Nieuwe Haven 55, gehouden. De Internationale Uitwisseling (I.U.) organiseert dit jaar uitwisselingen met Udine (Italie) en Vienne (Frank- rijk). Schiedamse jongeren van onge- veer 16 tot en met 19 jaar kunnen van 19 juli tot en met 2 augustus naar een van beide steden gaan. Van 2 tot en met 16 augustus komen er twee groepen buitenlanders naar Schiedam. Het principe van de I.U. is, dat de jongere wordt opgenomen in een gastgezin. Naast het maken van toe- ristische uitstapjes wordt ook kennis- gemaakt met hej dagelijks leven in de buitenlandse stad Na het verblijf van twee weken in het buitenland kan de „uitwisselaar" een buitenlandse gast huisvesten. Dit hangt een beetje af van het aantal kandidaten, maar men moet in ieder geval bereid zijn een buitenlander ge- durende twee weken in huis te ne- men. Jongeren die het wel wat lijkt kun nen op de voorlichtingsavond uitge- breide informatie, ook van „oud-uit- wisselaars", krijgen. De kosten be- dragen in ieder geval tussen de drie- en vierhonderd gulden. Kandidaten SCHIEDAM Twee uurtjes per week kan er in de Sporthal Margriet getrimd worden, Elke woensdaga- vond van negen tot elf wordt er een sport- en spelinstuif gehouden, waar men kan volleyballen, hockeyen, ta- feltennissen of korfbalien. Ook wor- de er wat lichte conditie-oefeningen gedaan als hardlopen, estafette, en spieroefeningen. De kosten per avond bedragen f 2,50. Men wordt verzocht wel sportschoe- nen mee te brengen. Voor dames is er ook nog een ochtend beschikbaar. Elke donder- dagochtend van negen tot half elf wordt er in het gymnastieklokaal aan de Peter van Anrooijlaan een spelinstuif gehouden. De kosten hier- voor bedragen f 2,- per ochtend. Bij beide gelegenheden is deskundige leiding aanwezig. moeten zich voor 17 februari opge- ven bij de Schiedamse Gemeenschap, Overschiesestraat 1telefoon 26 80 43 of 26 60 00. bereid een politieke gevangene te verdedigen. Bovendien mag een ad vocaat geen contact met zijn client hebben voor de rechtszitting. Er zat dus niets anders op dan zelf de wett- ten lezen. Toen de rechtszaak dan eindelijk kwam, werd deze ver van Moskou gehouden. Officieel zijn de rechtszit- tingen „open", dus al mijn vrienden waren van Moskou heel vroeg ver- trokken om maar op tijd voor de zaak te zijn. Ze mochten echter niet naar binnen: er kwamen twee auto- bussen vol geselecteerd publiek (Par- tijleden) aanrijden en er werd gezegd dat de zaal vol was. De zaak duurde tien uur: mijn vrienden stonden al die tijd buiten in de kou te wachten om de uitslag te kunnen horen. Die luidden: Vijf jaar strafkamp. Ik wijde weten noe de omstandigne- den in het kamp waren en vroeg een gesprek met de leiding aan. Deze schilderde de boel wat mooier af dan het was. De gevangenen krijgen zo slecht te eten dat ze aan ondervoe- ding gaan lijden. Tanden die uitval- len en afnemend gezichtsvermogen zijn daar verschijnselen van. Voedsel- pakketten opsturcn cf meenemen tij- dens de bezoeken is vrijwel onmoge- lijk: bet meeste mag niet achtergela- ten worden. Tenzij de vrouw haar ge- vangen zittende man ertoe kan bewe- gen schuld te bekennen. Tot eer van de vrouwen van dissidenten kan ge zegd worden dat dit vrijwel nooit voorkomt: de mannen hebben im- mers geen criminele daad verricht en zijn dus ook nergens schuldig aan! Als uiteindelijk de straftijd voorbij is en de gevangene het overleefd heeft, komt deze vrij. Dat betekende voor de familie Ljubarski niet aan werk kon komen en waar nauwelijks le- vensmiddelen te verkrijgen waren. Het leven van de ex-politieke gevan gene is net zo zwaar als in het kamp", aldus mevrouw Ljubarski. Ze eindigde haar betoog met te wij- zen op het belang van het openbaar maken van zulke zaken. „De rege- ring, maar ook de kampcomman- dant al, vinden het vreselijk wanneer deze misstanden in het buitenland bekend worden. De grootste angst is dan ook dat de vrouwen van dissi denten na hun sporadisch bezoeken brieven mee naar buiten weten te smokkelen. Men is eig bang voor de persoonlojke verantwoordelijkheid: wanneer een brief uit het buitenland de kampcommandant erop wijst dat hij verantwoordelijk is voor de ge- zondheid van een gevangene, zal er veel eerder voor geneeskundige hulp gezorgd worden. Wat de post aan een dissident of de vrouw van een dissident betreft: het allergrootste deel van de brieven en kaarten wordt onderschept, maar on- dertussen weet de overheid dat het in het buitenland bekend is dat er bijvoorbeeid een meneer Ljubarski gevangen zit wegens politieke rede- nen. Hierdoor is bijvoorbeeid mijn ontslag verhinderd en is mijn man tijdens ernstige ziekte naar een zie- kenhuis gebracht". De lezing van de heer Ljubarski ,be- handelde de economische en politie ke situatie in de Sovjet-Unie. Hij zei dat het land geteisterd wordt door een crisis: „De Sovjet-Unie is bijna tot de rand van armoede gebracht. AUeen in de grote steden. waar veel toeristen komen, zoals Moskou en Leningrad, is het mogelijk nog iets in de winkels te vinden. In de meeste. steden in het land zijn bonnen voor de vleesrantsoenen uitgedeeld: de arbeiders kunnen daar per maand twee kilo vlees krijgen. In de dorpen is het brood op rantsoen: per per- soon krijgt men twee kilo brood per week. Veel artikelen zijn helemaal niet te krijgen: een jonge moeder met een baby zal nog niet eens luiers of een speen kunnen kopen. Zie verder pag. 3 n De lezingen van de heer en mevrouw Ljubarski werden direct vertaald door een tolk. SCHIEDAM De Hoogstraat werd afgelopen zaterdag 12 januari verle- vendigd door een kraampje van Pop- Overleg en een optredende band. Een geluidswagen attendeerde iedereen op de actie, die er op gericht was de winkelende Schiedammers deelge- noot te maken van de problemen van popgroepen. Er werden handtekenin- genlijsten aangeboden, waar tot nu toe tegen de duizend mensen op ge- tekend hebben. De Schiedamse groepen, die gebun- deld zijn in Pop-Overleg", proberen door deze manifestaties oefenruimte te verkrijgen. Het nijpendste pro- bleeni van alle bands is dat ze meest- al op slaapkamertjes en zoldeTS moe ten repeteren. hetgeen nogal wat SCHIEDAM Voor de leerlingen aan het voortgezet onderwijs wordt er een volleybaltoernooi georgani- seerd in de Sporthal Margriet op maandag 18 en dinsdag 1-9 februari. Jongens en meisjesvan 14 tot 18 jaar en ouder kunnen deelnemen aan het toernooi, mits per twee teams een lei der of leidster aanwezig is. Inschrijf formulieren voor 26 januari binnen zijn bij de centrale Schoolsportcom- missie. Het inschrijfgeld bedrafagt f 5,-. SCHIEDAM - Ontwaken door de tonen van een dixieland-band is iets wat niet dagelijks gebeurd maar toch ook niet tot het onmogelijke behoord. Dat ondervonden enige langslapers, afgelopen zaterdag. in het woongebied tussen B.K. Laan, Rembrandtlaan en Vlaardingendijk dat onlangs tot woonerf werd uitgeroepen. .Dirty Dozen neemt de drempel van Veilig Woonerf Rond half elf in de morgen startte naar aanleiding hiervan aktie ge- voerd door bewonersvereniging- West, die volledig werd gesteund door Veilig Verkeer Nederland met het doel alle bewoners, van groot tot klein, vertrouwd te ma ken met de wettelijke regels die gelden voor een woonerf. Van de hoek Jan Steenstraat- Rembrandtlaan, waar ook het mo bile informatie centrum van Veilig Verkeer Nederland was geplaatst, vertrok een stoet met aan de kop de dixieland-band "Dirty Dozen". Zij waren in gezelschap van een aantal leden der bewonersvereniging die huis aan huis aanbelden om ieder een de op schrift gezette informatie over de voor een woonerf geldende gedragsregels te overhandigen. Meelopende kinderen deelden stickers uit die speciaal voor dit doel werden ontworpen. Het vro- lijke geheel trok ondanks de kou aardig wat belangstelling en leverde veel positieve reakties op. Tijdens de aktie stonden op de ingangen van het woonerf kinderen en vol- wassenen om ook het binnenko- mende verkeer een informatie folder te overhandigen In de folder treft met informatie aan voor zowel het rijdende als het zich te voet voortbewegende ver keer. Voornaamste punt waar alles om draait is dat een woonerf geen verkeersgebied maar een verblijfs- gebied is waar de auto slechts komt voor gaan en komen. Alle van rechts komend verkeer, dus ook een fietsend kind, heeft op een woon erf voorrang. De voetganger, en het spelende kind, zijn belangrijker dan de overige ver- keersdeelnemers. Daar overal, dus ook op de rijbaan, gespeeld mag worden is de maximum snelheid: stapvoets Dit geld zowel voor auto's als bromfietsbestuurders. Voor de spelende jeugd betekent dit echter niet dat zij het verkeer mogen belemmeren, zij moeten een naderende automobilist wel de ruimte geven zodat deze kan passe ren. Ook het parkeren blijkt op het woonerf nog niet geheel volgens de regels te geschieden. Dit is namelijk alleen foegestaan in de vakken die zijn gemarkeerd met een witte P. Wie toch op een andere plaats par- keerd riskeerd hiermee een be- keuring. Tot slot vermeld de folder nog dat men bij het verlaten van een woon erf al het verkeer, inclusief de voet- gangers, voorrang moet verlenen. Geheel vlekkeloos is de door de be wonersvereniging georganiseerde aktie nu ook weer niet verlopen. Koning Winter stak halverwege de route even een spaak in het wiel. Als eerste kreeg de trombone last van dit heerschap dat de schuif deed vastvriezen. Toen ook de trompet het begaf besloot men een noodstop in te lassen om zowel instrumenten als spelers te laten on'tdooienHeel de optocht vlucht-' te voor dit doel de woning van een der organisatoren, Jan van Donkelaar, binnen om na enige tijd vol "frisse" moed weer op pad te gaan Ria Koppenhagen. stof tot burenruzies kan opleveren. Maar het ideaal van Pop-Overleg gaat verder: een „muziekhuis", waar groe pen kunnen oefenen, hun spullen op- slaan, optreden, lessen van andere musicerende lieden volgen. jamses- sions houden en een muziekbiblio- theek oprichten is een van de groot ste wensen. Pop-Overleg probeert voorlopig via het „sociaal-cultureel-plan" de dro- men te verwezenlijken. Dit plan berust op het feit dat de gemeente Schiedam subsidie van het Rijk krijgt, waarmee alle instellingen die sociaal-cultureel werk verrichten ge steund zouden moeten worden. Tot nu toe moesten al deze instellingen lijsten invullen met onder andere gegevens over het aantal leden, de inhoud van de activiteiten, de totale kosten van de activiteiten per jaar. Omdat Pop-Overleg geen stichting of vereniging is, moesten alle bands afzonderlijk zo'n lijst invullen. Daar de meeste leden van groepen hele maal geen ervaring hebben met dat soort zaken, is het voor hen erg on- duidelijk hoe er subsidies verkregen kunnen worden Toch krijgt Pop-Overleg wel wat steun van politieke partijen. De CPN en de PvdA geven wat financiele hulp en helpt de jongeren-organisa- tie bij de belangenbehartiging in de gemeenteraad. Schiedam is niet de enige stad waar de popgroepen gebundeld zijn in een overleg. Integendeel, Schiedam was zelfs erg laat met het oprichten er- van. In Groningen, Dordrecht en Venlo bijvoorbeeid bestaan al jaren dergelijke organisaties. In Groningen heeft men ervoor kunnen zorgen dat er oefenruimtes onder viaducten werden gebouwd. Zo bestalt er ook een Stichting Pop-Nederllnd, die 100.000 gulden subsidie krijgt Vol gens Pop-Overleg doet deze stichting erg weinig met de forse hoeveelheid geld: zelfs een landelijk overleg is nog niet opgericht. Plaatselijke organisa ties hebben zodoende niet veel aan Pop-Nederland. Wel is het Schiedams Pop-Overleg van plan in maart van dit jaar een week end naar Venlo te gaan om een over- leg met de Pop-organisatie aldaar te houden. In uiterste nood kan Pop-Overleg be- sluiten een pand te kraken, maar dat brengt weer allerlei moeilijkhe- den met zich mee. Welke band zou z'n spullen in een onbewaakt en onveilig pand achter willen laten? „Geef ons een ruimte en wat geld om de boel geluidsdicht te maken, en we kunnen aan de slag", zegt Pop- Overleg dan ook. SCHIEDAM De minister van Ver keer en Waterstaat heeft Shell Neder land Chemie verplicht het afvalwater van de chemische fabrieken te Pernis met ingang van 1 januari 1983 biolo- gisch te zuiveren. Hiertoe heeft Shell Nederland Che mie vergunningen aangevraagd voor de bouw van een biologische water- zuiveringsinstallatie. Deze aanvragen liggen ter inzage in de openbare bi- bliotheken van Rotterdam, Rozen- burg, Maassluis (Uiverlaan 18),Vlaar- dingen (Fransenstraat 6) en Schie dam (Lange Haven 131alsmede in het Provinciehuis te 's Gravenhage. Schrifteliike bezwaren kunnen tot en met 11 februari worden ingediend bij burgemeester en wethouders van Rotterdam. Als het gaat om bezwa ren tegen de aanvraag krachtens de Wet inzake de luchtverontreiniging moeten ze gericht zijn aan gede- puteerde staten van Zuid-Holland. Op vrijdag 1 februari wordt er in het stadhuis van Rotterdam een hoor zit ting gehouden, waar men monde- ling bezwaren naar voren kan bengen. SCHIEDAM - Het aantal inwo ners van Schiedam is sinds 31 ok- tober toegenomen met 56 perso- nen. Van 74.874 tot 74.930 per 30 november 1979. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum te Schiedam, Hoogstraat 112 wordt op vrijdagavond 18 janua ri om kwart over acht een concert ge- geven. x Het betreft de liederencyclus „Die Winterreise" van Franz Schubert, op teksten van Wilhelm Miiller. De kun- stenaar Detlef Greinert maakte in 1979 bij elk lied een tekening, welke tijdens het programma geexposeerd worden in het museum. Het concert wordt uitgevoerd door Peter Goed- hart, bariton, en Gerard van Blerk piano. Kaarten kunnen vooraf besteld wor den via tel.nr. 269066. Leden van de vereniging vrienden van het Stedelijk Museum betalen f 3.50 entree, niet- leden f 5,-. tvV NieuwvanEmsa1 Keukenrolhouder gevuld met keukenrol en rol aluminium folie Kleurstelling bruin/beige Schaarafdruiprek Inklapbaar dushandigoR tebergen Plaats voor 18 borden en daaronder kopjes en bestek Roestvri|Stalen fonduestel. geheel kompleet met 6 vorken en houten onderpiaat Nu Hang-klerenkast voor het stofvrij opbergen van Uwkleren Tegelstickers Dekoratief en sfeervol in uw keuken of badkamer Eenvoudig op te plakken. verschillende kleurri|ke motieven Onze prijs. 5 stuks 278 Erg mooi is deze stoffen hang lamp met kleine bloemetjes, verkrijgbaar in bruin en blauw. Deze Wabavita stoompan bereidt groente, aardappelen en rijst En de vitaminen blijven behouden! Vloerwlsser. Uitwringen gaat automatisch zonder bukken

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1