Woning vol explosieven Carnaval boven die Moerdljk air KOOPIESMl8SPEClAAiZAKEN Bewoners krijgen nu wel inspraak pikin 't is winter! 14,95 8,50 Een actieve krant in een actieve streek Carnavalsoptocht mi panga-panga p,rmz beuben kijkhuis muys b roggeband bv i boekhuis den draak Schiedammers hoeven niet naar Brabant VLAARDINGEN HOLY-BAD SCHIEDAM ZWEMBAD-ZUID WOENSDAG 6 FEBRUARI 1980 5e JAARGANG NO. 14 SCHIEDAM De Mariastraat in Schiedam-West was de eerste straat die door de gemeente tot ..woonerf" werd gemaakt. Dit ge- beurde in 1974, toen de benaming woonerf en de verkeersregels, die daarmee gemoeid zijn nog niet bestonden. Dit eerste project heette dan ook ,,verbetering van de woonomgeving" en bestond uit een herbestratingsplan dat het hard rijden met auto's onmoge- lijk maakte. Vallende planten imp Dwarsparkeren Handleiding nu wmm m ZWEMSCH00L G0EDER0ND LEEFTIJD V.A. 3 JAAR Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard Schiedam Centrum - Kethel J Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d IJssel De Terp Vlaardingen Centrum Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. crista/ d'Arques jj&brabantia Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH VLAARDINGEN In combinalie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Zes jaar ervaring met woonerven De gemeente Schiedam was in die tijd bezig de Aieidastraat te asfalte- ren en oorspronkelijk was dat ook het plan voor de Mariastraat. De be woners vonden dat echter niet zo'n prettig vooruitzicht: op geasfalteerde wegen kan hard gereden worden en dan zijn voetgangers en spelende kin- deren niet zo veilig. Ondertussen wa- ren in de gemeenten Delft en Emmen al een paar probeersels met andere manieren van bestrating geweest, ge- richt op de veiligheid van voetgan gers. Ook bij het rijk begon deze nieuwe denkwijze over woonomgeving door te dringen en er lag al snel een voor- stel voor „woonerven" op tafel. Aan de hand van dat concept-plan is de gemeente Schiedam aan de slag ge- gaan. Straten werden voorzien van drempels, paaltjes langs de rijstroken en deze rijstroken zelf werden wat bochtiger gemaakt, zodat het auto- verkeer niet meer recht-toe recht-aan plankgas kon geven. Ook werden de straten „bewoonbaar" gemaakt: er werden bloembakken neergezet, bo- men geplant en speelplaatsjes ge maakt. De gemeente heeft nu zes jaar erva- 1 ring met het herinrichten van de woonomgeving, en er is in al die tijd wel een andere aanpak ontstaan. Bij het eerste project hadden de bewo ners weinig mogelijkheden tot in spraak, terwijl tegenwoordig alle voorbereidingen in samenspraak met de buurtbewoners gaan. Wanneer de leidingen en de kabels in een straat vernieuwd moeten worden besluit men vaak tot herbestrating. Een project wordt gestart op initia- tief van bewoners of de gemeente. Bea van Ette, die in de Mariastraat woont, kan zich helemaal niets van inspraak herinneren. „We kregen een brief in de bus dat de herbestrating zou worden uitgevoerd en dat is ook gebeurd. Al met al is het toch wel wat verbeterd: er reden hier vroeger vaak vrachtwagens door de straat en dan vielen al m'n kamerplanten van de vensterbank. Maar die wagens ko- men hier gelukkig niet meer. Ook wordt er minder hard gereden, hoe- wel het wel harder dan 20 kilometer per uur is. We hebben een parkeer- plaats vlakbtj, zodat er ook niet meer zoveel op de stoep geparkeerd wordt. i v SCHIEDAM - De Carnavalsoptocht die op 16 februari in Schiedam gehouden zal worden kan nog deelnemers gebruiketx, hoewel de stoet weer grootser zal worden dan die van de voorgaande jaren. De optocht- commissie van de camavalsvereniging „De Rietzeilers" nodigt hierbij icdereen die mee wil doen, of het nu als particulier of lid van een ver- eniging is, uit. Men kan in eamavalskledij komen, iets uitbeeldend en noem maar op. ledereen kan zich opgeven of inlichtingen vragen bij: de heer P. Dries, telefoon 700123 ('s avonds) of 159433 (overdag); of de heer IV. van derSteen, telefoon 734093 's avonds). Alleen de plantenbakken worden niet zo goed onderhouden en dat is erg jammer." De bewoners van de Mariastraat heb ben wel gelegenheid gehad om op de plannen te reageren: een vrijdag en zaterdag kon iedereen langskomen in centrum ,,de Kreek" om vragen te stellen en de tekeningen te bekijken. Later kregen alle bewoners de teke ningen in de bus. Bij de latere projec- ten zijn de bewoners erg intensief be- trokken. Van elke straat die aange- pakt wordt moet iemand vertegen- woordigd zijn en alle facetten van het herbestratingsplan worden door hen besproken. De vergaderingen worden ook in de wijk zelf gehouden, zodat de bewoners niet eerst een eind hoe- ven te lopen om mee te kunnen pra- ten. Uit de ervaringen van bewoners die in een woonerf wonen kunnen de bewo ners van een straat die in behandeling is het een en ander leren. Zo was men eerst erg enthousiast over dwarspar keren": de auto's met de neus of de achterkant naar de huizen gericht. Bij nader inzien blijkt dat niet zo prettig te zyn, omdat de koplampen 's avonds naar binnen schijnen en de uitlaatgassen door openstaande deu- ren of ramen naar binnen waaien bij het starten. In een woonerf gelden afwijkende verkeersregels. De gemeente infor- meert tegenwoordig de bewoners via een informatiekrant over deze regels, maar in de eerder gerealiseerde pro- jecten weten de bewoners niet pre- cies hoe die regels nu luiden. Onlangs heeft de bewonersvereniging Schie dam-West in een wijk die herbestraat, wat folders met deze reglementen uitgedeeld om iedereen erop attent te maken. Bij de A.N.W.B. ('s-Gravenlandseweg 565) is ook een folder over wooner ven te koop voor de prijs van e6n gul den. Het boekje heeft de titel „De in- richting van een woonerf" en is be- doeld als handleiding voor gemeenten en andere instellingen of personen die met het herinrichten van een straat of wijk te maken hebben. De verkeersregels staan er niet zo duide- lijk in, maar die zijn via de gemeente zelf te verkrijgen. In de BQderdjjkstraat, de Da Costa- Nog 1000 m2 topkwaliteit parket voor 'n minimumprijs, zoals LAMELLEN wast 112,80 per m- MASSIEF - 4Q was 164,15 nU WfTO Ook eiken, esscn en tropische houtsoorten grof afgeprijsd. Zowel de massieve als de lamellen uitvoeringen. (zolang de voorraad strekt.) Bel of kom langs. V^rotterdam gustoweg 39 tel. 730011 De Van Dijckstraat werd in 1979 woonerf. straat, de Dirk van Wassenaarstraat en de West-Frankelandsestraat (deze laatste gedeeltelijk) gaat binnenkort ook een herbestratingsproject van start. Het definitieve ontwerp is ge- reed en begin maart hoopt men met de werkzaamheden te kunnen begin- nen. In ieder geval worden er heel wat bomen bij geplant, er komen een paar plantebakken te staan en voor de kinderen worden hier en daar dui- kelrekjes geplaatst. De zebra voor de Kivevaschool in de Westfrankelandse- straat krijgt aan weerszjjden een ex tra markering: er wordt in verschil- lende kleuren een kinderfiguurtje in de bestrating opgenomen. En dat is weer iets nieuws in het woonerf! 's maandags gesloten. VEERPLEIN 33 -35 VLD. SCHIEDAM/DEVENTER - Maan dag 28 januari werden in Deventer drie jongemannen op heterdaad be- trapt bij een poging tot brandstich- ting en openlijke geweldpleging. Het drietal had twee rookbommen naar binnen geworpen door een etalage- ruit van de Technische Unie die tot het OGEM concern behoort. De be- ginnende brand kon door het aanwe- zige personeel worden geblust. Twee van de daders, de 18-jarige J P. en de 20-jarige W.R., bleken afkom- stig uit Deventer. Tijdens een onder- zoek in hun woning werden papieren gevonden waarop een verklaring van hun daad werd gegeven en die be- stemd waren voor de pers. Hierop stond dat de daad was gepleegd als ondersteuning voor de bezetters van De Groote Kejjser in Amsterdam. Te- vens vond men in de woning een elek- trische schrijfmachine die van dief- stal afkomstig bleek te zijn. Daar de derde aangehouden persoon een 25-jarige Schiedammer bleek te zijn werd- contact opgenomen met de politie in Schiedam. Zij brachten een bezoek aan de woning van de gearres- teerde H. v. H. aan de Slachthuislaan en troffen hier zo'n grote hoeveel- heid explosieven aan dat men de hulp inriep van de experts van de explosie ven opruimingsdienst. Deze haalden twee vuurwapens, een gaspistool, on- geveer vijdhonderd stuks munitie en een grote hoeveelheid chemicalien, die tot zeer gevaarlijke stoffen beho- ren en tot explosieven kunnen wor den verwerkt, uit de woning. Het onderzoek gaat nog verder. Het drietal is inmiddels voorgeleid bij de officier van justitie te Zutphen en is in verzekerde bewaring gesteld SCHIEDAM - De rnaand februari staat voorfopig in het teken van carnaval. Zaterdag 2 februari werd de spits afgebeten door de cama valsvereniging „De Rietzeilers" met ten voor iedereen toeganke- lijk - „Boerenbal". ..Schiedam is de carnavalsstad van boven de Moerdijk", beweert de heer H. de Groot, bestuurslid van „De Rietzeilers". .Schiedammers hoeven echt niet naar Brabant te gaan om het feest te vieren, het is hier net zo gezellig!" De stemming zat er inderdaad goed in. Drie carnavalsverenigingen wa ren vertegenwoordigd op het boe- renbal: de Rietzeilers zelf natuur- lijk; Excelsior", een camavalsver eniging van een Schiedamse voet- balclub, en een bezoekende vereni- ging uit Heemstede. De „Boerenka- pel" van de Harmonievereniging ,,Oefening Baart Kunst" en de Dansmariekes zorgden voor nog meer feestvreugde. Hoogtepunt van de avond W3s de onthulling van het „Zwarte Schaap" van Schiedam Deze geheel in een zwart doek ge- hulde Schiedammer bleek Paul van Bilzen te zijn, eigenaar van ca fe-restaurant „de Amstelbron". Paul van Bilzen heeft enkele we- ken geleden gctracht een benefiet- bowlingtoernooi te organiseren ten bate van het vluchtelingen- werk. Deze goede bedoelingen wer den echter de grond in geboord doordat de Nederlandse Bowling Federatie haar leden verbood aan het toernooi deel te nemen. Het motief hiervoor was dat het toer nooi niet officieel aangevraagd was bij de NBF, hetgeen volgens de organisatoren ook niet nodig was omdat het geen gewoon toer nooi betrof. Uiteindelijk beteken- de de boycot van de NBF een fi- nanciele strop: er bleef geen geld over voor her vluchtelingenwerk en de organisatoren moesten er geld op toeleggen. „,Voor de ro! van het zw-arte schaap komen in het algemeen di6 men- sen in aanmerking, die zeer posi tive ideeen hebben maar om de 1 Het zwarte schaap van Schiedam tin of andere reden negatiet t>e- handeld worden", aldus de heer De Groot van de Rietzeilers. „Zo hebben we eerst gedacht de nieu we burgemeester van Schiedam te kiezen, maar dat konden we poli- tiek niet verantwoorden. De ver-. kiezing van het zwarte schaap gaat altijd democratisch: er worden een paar suggesties gedaan en uit eindelijk kiest de verenigingde bes- te gegadigde. Op het Prinsenbal, dat zaterdag 16 februari gehouden wordt, zullen we het „Witte Schaap" van Schiedam onthullen. Het witte schaap is iemand die erg zijn best doet voor het een of an dere goede doel en die ook positie- ve reacties van het publiek en de pers krijgt. In het verleden is Bart Wilton eens het witte schaap geweest, omdat hij zijn best deed de werkgelegenheid te behouden. Wie het nu wordt weten we nog niet.... Op het Prinsenbal zullen we erach- ter kunnen komen. Ondertussen is het camavalsprogramma nog lang niet afgelopen: Zaterdag 9 februari is er een groot kindercarnava! in zaal Irene met de bekende zangeres Sandy. Het begint om half twee's middags en eindigt om half vijf. Zaterdag 16 februari is er *s mid dags een carnavalsoptocht, begin- nende om twaalfuurvanafdeWest- Frankelandsedijk. Om kwart voor een komt Prins carnaval (Frans van Rijsbergen) aan op het Schut- tersveld en om twee uur ontvangt de vereniging de stadssleutel bij het oude stadhuis. 's Avonds is dan het Prinsenbal in zaal Irene, beginnende om acht uur. Dinsdagavond 19 februari, opvas- tenavond, wordt om half acht het Slotbal in zaal Irene gehouden. En daarna is het carnaval weer ten einde. heeft weer plaats voor nieuwe leerlingen voor club of priv6 lessen. Aanmelding per telefoon of tijdens onze lesuren. Reigerlaan Maandag van 16.00-17.30 uur, woens- dag van 12.00-14.30 uur. West Frankelandsedijk woensdag van 16.15-17.30 uur, donderdag van 17.30- 18.30 uur. Kantoor Abel Tasmanlaan 302, Vlaardingen na 19.00 uur tel 010-. 349861 of 010-265108. HaHSBn TOMADO Boodschappenwagen, de afneembare tas is ook los te gebruiken. Van 69,- voor 401 In hippe kleuren uitgevoerd zijn deze ordners. Per stuk 3,95 NU3voor Jk A Tornado droogrek, het altijd handige en zeer solide droogrek met een drooglengte van 29 meter Geheel mklapbaar voor buiten en binnen drogen Van 74.50. OnzeDrijs 24-delig kristalservies bestaande uit: 6 bitter- 6port-.6wijn-en 6bierglazen. Van 114,30. Onze prijs Koffiezetapparaat, geschikt voor 6 kopjes. Met aromafilter 1x4. Van 77,50 voor Handige allesknipschaar, eenvoudig op te hangen zodat hij op elk gewenst ogenblik bij de hand is. Aktuele ..Pierrot pop" met zijde kleding in geel of paars. 57 cm lang Hanson personen- weegschaal in de kleuren beige of oranje met bruine opstapstrips Onze prijs geldigt/m zaterdag

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1