Priiis Carnaval regeerde vier dagen in de stad KDOHBIIH8SI*"**'TAI«m Asfalteren Financiele situatie curs us onzeker Filmwedstrijd voor amateurs Fancy Fair voor vakantiekamp 9,95 JL 11,95 9,95 39,90 9,05 0013,95 00 8,95 9,95 Een actieve krant in een actieve streek VAN DALEN B.V. PvdA bezoekt Zuid Burgemeester gaf het heft uit handen fobrabaritia 613 22af?0 WOENSDAG ^0 FEBRUARI 1980 4e J AARGANG NO. 8 SCHIEDAM „Je gaat bewuster over allerlei zaken nadenken en je durft beter voor je eigen rechten op te komen": daar zijn alle vrouwen die de Bijspijkercursus volgen het wel over eens. Bij spijkeren" doe je in twee jaar. Op twee ochtenden in de week worden lessen gevolgd, waarbij bet verplichte vak Maatschappijleer wordt gecombineerd met e£n van de vakken EngeLs, Nederlands of rekenen. Na een jaar kan een andere combinatie gekozen worden. Het initiatief voor de bijspijkercursus is ontstaan uit de behoefte van de V.O.S.-cursisten (Vrouwen Orienteren zicli in Samenleving) om door te gaan. Laatstgenoemde cursus duurt namelijk maar 12 weken en dat is te kort voor vrouwen die wat meer wilden doen aan bun algemene ontwikkeling. Interesse Projecten Sleutel Witte sciiaap KANTOOR: HOOC.STRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Maardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Bijspijkeren maakt bewust I)e Bijspijkercursus is speciaal opge- zet voor vrouwen die de lagere school en eventueel twee jaar voortgezet onderwijs hebben doorlopen, hoewel er ook cursisten zijn die de een of andere beroepsopleiding hebben ge volgd. Het doel van het „bijspijke- ren" is de cursisten meer zelfvertrou- wen te geven en hen meer inzicht te verschaffen in de maatschappij. Maar het blijkt ook heel belangrijk te zijn dat de kennis van de vrouwen wordt vergroot, voor sommigen is de cursus de „tweede kans" tot onder wijs. Zo is een cursiste indertijd van het platteland naar de stad verhuisd. Met iiaar lagere schoolopleiding en twee jaar huishoudschool kon ze in de stad niet goed uit de voeten, omdat er heel andere eisen aan een stedeling worden gesteld dan aan een platte- lander. Maar ook een vrouw die de oplei- ding tot kinderverzorgster heeft ge- daan is nu heel gemotiveerd aan het „bijspijkeren". Voor haar is het \oornaamste dat er vroegerop school niets aan Maatschappijleer werd ge- daan: zaken als abortus of seksuele voorlichting kwamen niet aan bod. Toch is het, zeker als je wat oudere k'inderen hebt, heel belangrijk om je daar een mening over te vormen, vinden veel cursisten. Wat ook meespeelt is dat veel vrou wen het gevoel hebben dat ze zoet- jesaan in slaap sukkelen wanneer ze thuis blijven zitten. Op de Bijspijkercursus wordt de leergierigheid weer wakker geschud. Een andere cursist vond dat haar in teresse voor verschillende zaken was toegfenomen. ,,Vroeger las ik alleen de moord- en diefstalberichten of de aanbiedingen van Ter Meulen in de krant, nu lees ik ook artikelen over bijvoorbeeld de Moeder-Mavo of de bezuinigingen". De meeste bijspijkeraars waren niet zo te spreken over de Moeder Mavo, omdat die opleiding erg zwaar is en moeilijk te combineren met het huishouden (de Moeder-Mavo duurt drie jaar en de stof die kinderen in vier jaar verwerken moet in die tijd eigen gemaakt worden). Ook sluiten de tijden van de Moeder-Mavo niet De groep maatschappijleer van de bijspijkercursus is actief aan het werk. helemaal-aan bij die van de iagere school. Bovendien is de Bijspijker cursus veel minder schools dan de Moeder-Mavo. Voor de Bijspijkeraars worden ook veel projecten georganiseerd. Zo gaat de groep Engeis binnenkort drie dagen naar Londen, alwaar de opgedane kennis van de taal in de praktijk getoetst kan worden. De groepen maatschappijleer en Neder lands gaan eind maart starten met een project over de krant, waarbij onder andere een film wordt ge- draaid. Regelmatig worden er kleine excur- sies naar bijvoorbeeld het giro- kantoor, een abortuskliniek en een bibliotheek gemaakt. Ook worden er af en toe lezingen ge- houden. Elke lesdag is er ook een creche voor de kinderen. De creche blijft bij excursies wat langer open, zodat er geen bezwaren kunnen zijn om mee te gaan. Aan zo'n uitgebreid activiteiten- pakket werkt dan ook een groep van 14 mensen, waarvan vijf begeleid- sters. Alleen de begeleidsters krijgen een vergoeding uitgekeerd: ze werken als gastdocenten en mogen zodoende niet meer dan zes uur per week les- geven, waarvoor 30 gulden per uur wordt uitgekeerd. Nu wil het geval dat de begeleidsters pas een keer in het jaar dat er nu gewerkt wordt uitbetaald hebben gekregen. En dat is nog niet alles wat niet zo lekker zit. Emmy Miltenburg, bijgestaan door de andere begeleidsters, steekt van wal. „We hebben een begroting ingediend bij de gemeente van 40.000.- gulden. Dat is eigenlijk erg laag, als je bedenkt dat 14 mensen daar zo'n 1 20 uur per week voor wer ken. Nu is ons /onder verdere uit- leg maar 30.000 gulden toegezegd. Dat klinkt dan wel aardig, maar we moeten ontzettend veel moeite doen om dat geld ook echt te krijgen. Tot nu toe hebben we pas 15.000 gulden gekrehen. Verder is het zo, dat de minister van ondefwijs, de heer Pays, heeft be- sloten de „open school" projecten stop te zetten, die twee jaar geleden vanuit het ministerie als experiment werden opgezet. Wij weten niet zeker of dat ook voor ons geldt, want onze bijspijkercur sus valt wel onder de open school projecten, maar is spontaan opge- richt. Nu kunnen we misschien wel weer in een andere regeling vallen, van de zogenaamde ,,insluisprojecten", maar dan had de gemeente Schiedam zich voor 1 maart moeten aanmelden Zie verder pag. 3 GARAGE Buys Ballotlaan 4 VLAARDINGEN Tel. 348700 SCHIEDAM De PvdA - genieente- raadsfractie komt op donderdag 21 februari naar Schiedam-Zuid. Om acht uur begint de bijeenkomst in het „Zuiderkwartier", Dwarsstraat 33. Alle bewoners van Schiedam-Zuid zijn hierbij uitgenodigd. De bijeen komst vindt plaats in het kader van informatie-uitwisseling tussen bewo ners en de raadsleden. Tijdens een eerder gehouden bezoek, op 1 no- vember 1979, werd een aantal vragen aan de fractie voorgelegd, die nu zijn uitgewerkt en waarop dus een ant- woord verwacht kan worden. SCHIEDAM De amateurfilm- club „De Driehoek" organiseert op woensdag 27 februari een va- kantiefilm-wedstrijd. De deelne- mers moeten wel amateurs zijn. Wie mee wil doen kan zich opge- ven bij: J. van Buren, telefoon 708537 en de heer Witkamp, telefoon 703275. De inschrijving is gratis en er zijn mooie prijzen te verdienen. Behal- ve de deelnemers zijn ook alle in de films gei'nteresseerden welkom. De wedstrijd wordt in het gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 gehouden en begint om acht uur's avonds. Tot hoe lang de avond zal duren hangt af van het aantal films, maar wan neer het animo erg groot is kan er nog een extra avond ingelast wor den. SCHIEDAM Centrum „De Kreek" aan de Lange Haven 92, organiseert zaterdag 15 maart een grote Fancy Fair. De opbrengst hieivan is ten ba te van het te houden zomerkamp voor kinderen van 7 tot 12 jaar uit de westwijk van Schiedam. Er zullen heel wat activiteiten ge houden worden op de Fancy Fair. Behalve een rommelmarkt zal er ook een rad van avontuur zijn, er komt een pannekoekenkraampje en warme worsten zullen ook verkrijgbaar zijn. Ook zullen er diverse demonstraties van pottenbakken, volksdansen, houtsnijden en bloentschikken zijn. De dag begint ont tien uur 's och- tends en zal om een uur of vier 's middags eindigen. De kantine isde hele dag geopend, dus niemand be- hoeft honger of dorst te ljjden. Wie nog oude spullen voor de rom melmarkt heeft kan even langs ko men of opbellen naar „De Kreek" tel. 267767. Dan kunnen deze op- gehaald worden. Wat het zomerkamp betreft: de kin deren zullen onderdak krijgen in een kainpeerboerderij bij Beilen in Dren- te. Van 2 tot 8 augustus kunnen de kinderen zich vermaken in de bosrij- ke omgeving. De kosten voor het eerste kind bedragen f 90,-; voor het tweede f 75,- en het derde f 60.-. De kinderen kunnen zich opgeven bij „De Kreek" of bij „De Bever" van Beverenstraat 40 tel. 266442. -r.' weekje bij", adviseerde de burge meester Prins Frans I, „dan ben ik even van die zware taak af". De optocht was weer grootser dan vorig jaar. Een stoet van zo'n 35 wagens, een paar muziekkorpsen, dansmariekes en wandelaars deed Schiedam op stelten staan. Er wa ren ook prijzen te verdienen voor de bedrijven, verenigingen en particulieren die de fraaiste uit- monstering hadden uitgedacht. De eerste prijs voor de bedrij ven werd aan „Brouwers Inte- rieur" toegekend omdat de wagen 7.6 was opgetuigd dat de naam van het bedrijf helemaal niet meer zichtbaar was en de geslaagde uit- monstering ook niets met „Inte- rieur" had uit te staan: een voet- balelftal dat, naar de spelers zon- gen, Romp had gehaald maar daar ook voor een deel ingezwachteld van terug kwam. De eerste prijs voor de verenigin gen ging naar de Burgemeester van Haarengroep, een padvinders- groep. Zij hadden een Vikingschip in elkaar gezet dat bevolkt werd door een horde woeste Noorman- nen. De eerste prijs voor de particu lieren ging naar drie broeken die lijfloos rondwandelden. Na uitrei- king van de prijs bleken de fami lies Bek en Mettes in de pantalons te zitten. De optocht kwam zo'n anderhalf uur te laat op het stadhuis op de Grote Markt aan, alwaar de bur gemeester de I'rins opwachtte om hem de sleutel te overhandigen. Dit ging gepaard met de nodige toespraken. Zo vroeg de burge meester zich af welke poorten met de stadssleutel geopend kun nen worden. Prins Frans I betoog- de hierop dat de sleutel de be- windsoverdracht symboliseert en dat hij en de carnavalsvereniging de ,,Rietzeilers" zich nu eens zou- den inzetten om de bekendheid van de stad Schiedam te bevorde- ren middels een uitbundig carna- valsfeest. Maar dan wel met sub- sidie voor de Rietzeilers! Nadat de burgemeester tot Grootafficier was verheven werden hij en zijn vrouw in boerenkielen gehuld en kregen ze kruiken jenever over- handigd. 's Avonds op het Prinsenbal kreeg nog iemand een kruik jenever. Dit SCHIEDAM - De afgelopen vier dagen was het bewind over Schie dam in handen van Prins Carnaval. Dit ambt werd op hem overgedra- gen door de burgemeester van Schiedam de heer J. te Loo, door overhandiging van de .jstadssleu- tel" na de grote carnavalsoptocht van zaterdag 16 februari. „Pak er na die vier dagen nog maar een was het „Witte Schaap" van de Rietzeilers, oftewel iemand die zich heeft ingezet voor een bepaal- de zaak en daarbij ook alle steun van publiek en pers heeft gekregen. Het Witte Schaap bleek na ontliulling Irene van der Laan te zijn, een Vlaardingse zwemster die op 4 oktober 1979 in haar eentje het kanaal overzwom in acht uur en 44 minuten: de op edn na beste wereldtijd! Nu het grote Slotbal op Vasten- avond weer gevierd is, is het car naval weer ten einde. De Rietzei lers hopen volgend jaar nog meer Schiedammers te mogen verwelko- men. Nu maar even afwachten of Prins Carnaval het voorstel van de burgemeester ter harte neemt en nog een weekje langer aan de macht blijft. I'rins Carnaval neemt de Stadssleutel >n untvangst van de burgemeester. Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord Noorderboulevard Schiedam Centrum - Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d IJssel De Terp Vlaardingen Centrum Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. tcurver ZuTcsd Grote waskorl met deksel.60cmhoog. aardappelkontainer met schillenbak Van 16,25 voor Warmgevulde theemuts met mandje in div. aktueledessins. Onze prijs 426 217 Brabantia raamwasser met borstel. trekker en uitschuifbare steel Van 27.95 Onze prijs Volautomatische broodrooster met verschillende instelmogelijkheden. Van 62.-voor 6Zwiesel rijnwijnglazen voor slechts 3 667 Zelfslijpend mes. Blijft scherp door ingebouwde slijpsteentjes in cassette. Kan ook aan dewand bevestigd worden. Grote maat van 31,50 Kleinemaatvan26- Glazen hittebestendige ovenschaal in originele aardewerkkleur. Van 16,95. Onze prijs 609 Fgeldig t/m zaterdag"! SCHIEDAM - Het gedeelte van de Burgemeester Knappertlaan tussen de Vondellaan en het Gemeentezieken- huis wordt geasfalteerd. De werk- zaamheden zijn afgelopen maandag 18 februari begonnen en zullen zo'n anderhalve week in beslag nemen. Gedurende deze periode zal de Bur gemeester Knappertlaan geheel voor gemotoriseerd verkeer afgesloten zijn. Alleen bromfietsers, fietsers en voet- gangers mogen de straat nog gebruik- ken. A1 het andere verkeer wordt om- geleid via de Nieuwe Haven, Nieuwe Damlaan, de Burgemeester van Haa- renlaan en de Vlaardingerdijk en vice versa. JOHANNES PASSION - Dejaarlijkse uit voering van Bach's "Johannes Passion" door de Koninklijke Christclijke Orato- rium-vcrcniging Halleluja" zal gehouden worden in de Grote Zaal van de Doelen op woensdag 12 maart. Medcwcrkcrs zijn onder andere de sopraan Cristine Harvey en de alt Marianne Dielc man. Het Gcssestelijk Orkcst voor Zuid Holland zorgt voor de instrumentale begcleiding. Kaartcn zijn telcfonisch te bcstcllcn bij Mevrouw Den Boer 12.66.41.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1