RIJNMOND/WES T TIE 14.95 4.95 5.95 'i BIKECENrENNIAL 2 CA Fietservaring is niet nodig Jonge jenever Whisky Bessenjenever Sonnema Berenburg ic qc Tio Paco sherry Apostel rose Caveau rood-wit-ros6 Baron Monbarduc Logan Pass JoFoJIm IK HE B DE GARAGE GEBELD. OVER 2 WEKEN KRIJG JE JE NIEUWE i UITLAAT, NOU, DAN R/J IK NAAR CAREX, WANTDAAR MONTEREN ZEi Al METEE UITLA ATCENTERS 8-70 YVO 1 NSD U. ^0 El HKl' AKl I oso m€«« w$m$ I ill mm iQa Olifant literfles I lilO William Lawson per fles Henkes literfles I literfles I per fles 3.98 Stenen kruik per fles 3.95 Appellation Bergerac controlee Aanbiedingen geldig t/m 28 februari. Mk JW Foto's GIJSBERT VALSTAR, JAN VAN DER MEIJDE De Stichting Bike-Centennial Holland stand vorige nuiand op de Vakantie bears in d'e Jaarbenrshallen in Utrecht ..Of het icel opgeleverd heeft we ten we nog niet niaar er was in icder geval belangstelling genoeg" zei Coby Aan het begin van de milieufietstocht langs de Rijn in 1977, die begon in het Zwitserse Cliur, kwam ik ze voor het eerst tegen. Gijs- bert en Coby. Het leek alsof bijna niemand van de tweehonderd i«vleers tellende groep ervaring had met tochten overeen lange af- stand. Daar stonden we dan. niemand wist of hij het einde van de ruim 1300 kilometer lange tocht zou kunnen volbrengen. Gijsbert en Coby maakten zich minder druk. Het bleek dat ze het jaar er- voor, in 1976, een fietstocht dwars door Amerika hadden ge- maakt. Ja, het uithoudingsvermogen hadden ze wel. Als je na een etappe van 100 kilometer zuchtend en steunend de laatste heuvel beklom en net de top niet dreigde te halen, kreeg je wel een zetje van Gijsbert die met een noodgang naar boven ging. Trans-Am erika j Bike-Centennial <3oatia*nt*l Dfvfete EtevMkm 8033 W ■WF Vakantiebeurs Uitsluitend ervaren uitlaatmonteurs. Vooraf afspreken is niet nodig. Gratis montage. Klaar terwijl u wacht Voor elk automerk de juiste uitlaat 1 Jaar garantie op onderdelen en montage Rotterdam-Zuid, Wevershoekstraat 78a (to. winkelcentrum Zuidplein) Tel. 010 - 84 08 44. Rotterdam-West, Vierhavenstraat 13, Tel. 010-76 27 83. Vlaardingen, Schiedamseweg 14, Tel. 010 - 35 42 79. :¥S&y:::::>:::X:£::S& Per stalen ros In zeventig dagen door Amerika We hebben zo'n beetje allemaal de tocht volbracht. Als je dan in Hoek van Holland aangekomen bent, het einde van de tocht, gooi je met een flinke opluchting het ijzeren ros op het imperiaal van de auto en rijdt de laatste kilometers zo naar huis. Nee hoor, Gijsbert en Coby doen het an- ders. Ze hebben nog ergens wat ken- nissen in het noorden wonen, dus ze plakken die laatste paar kiiometertjes er ook nog wel e en aan! Dan fietsen ze overmorgen wel weer naar Tilburg waar ze wonen. Ruim twee jaar later krijg je dan een foldertie in de redactie-brievenbus. „Persbericht" staat erboven. ,,Vijf jaar Bikecentennial Holland". En er- onder: ,,inlichtingen bij Gijsbert Val- star of Cobi Haartsen. Tidemanstraat 9c, Rotterdam Zouden dat dezelfden zijn, denk je dan, en je belt eens op. Ja hoor, ze zijn het. En zo kwam het dat ik een paar weken later op een Rotterdams bovenhuis de hele geschiedenis te ho- ren kreeg. „Het is begonnen met het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten" zegt Gijsbert. „lk had als fietsenenthou- siast wel eens contact met de Phila delphia Bike Coalition, een soort fiet- sersvereniging in Amerika. Ze waren op een bepaald ogenblik in 1973 in Nederland. Ik kreeg een sten cil van ze over de Bike-Centennial'76, een fietstocht door Amerika van west naar oost. Het was eigenlijk rrtaar su- miere informatie en ik werd er in ieder geval niet veel wijzer door. Ik schreef eens een brief naar die lui in Amerika om wat meer gegevens te krijgen. Ze vroegen gelijk terug of er nog meer Liefhebbers waren" Gijsbert ging op zoek naar andere fiets enthousiasten. Na een publikatie in de Volkskrant in begin 1975 waar zijn naam en adres bij vermeld waren, was de beer los. De posterijen kon- den de brieven niet meer aansjouwen ruim 1000 verzoeken om informatie. Van het een kwam het anderen Gijs bert, die op dat moment pas vage plannen had om zelf mee te gaan.or- ganiseerde een informatiedag waarop 200 trans-Amerika fietsers in spe op af kwamen. ,,Ze zijn ook bijna allemaal meege- gaan", zegt hij. „Met nog een dikke vijfduizend Amerikanen en andere Gijsbert Vals tar en Cobv Haartsen geven ook diegenen die op eigen hout/e in Amerika willen gaan fietsen. alle infcjrniatie nationaliteiten hebben de meesten de tocht volbracht. De tocht werd in etappes verdeeld. Je kon starten wan- neer je wilde. De hele zomer kwam je fietsers op die route tegen" De naam BikeCentennial (fiets-eeuw) is een woordspeling op de naafn van de festiviteiten in 1976 in Amerika Bi-Centennial (twee eeuwen). De or- ganisator van de tocht heeft bijna drie jaar nodig gehad om de route uit te zetten. Het hing vooral af van de windrichting, afstand tussen twee be- woonde gebieden, accomodatie, het materiaal waarvan de weg gemaakt f ifyi. - Coby en Cijsbert ontmoetten elkaar in Amerika. Ze deden allebei mee aan de Trans Amerika Fietstocht. flier zijn ze bij de Logan Pass. Fen emmcr water die aan de ene kant wordt leeggegooid komt uiteindelijk in de Stille Oeeaan tereeht. De andere kant loopt af naar de A tlantisclte Oeeaan was, klimaat en landschap. De tocht begon aan de westkust van Astoria in de staat Oregon en eindigde in de buurt van Washington aan de oost- kust. De organisatoren drukten kaar- ten en gidsjes over de route. ,,Goede informatie is vresclijk belangrijk" zegt Gijsbert weer. ,.Om een voor-^ beeld te noemen, als je in Amerika gaat fietsen moet je 27.inch wielmaat hebben. Met een Gazelle kan je wel thuis blijven want die heeft 26 of 28 inch. Banden met die maat zijn nau- welijks voorradig. Onderdelen voor Nederlandse fietsen zijn vaak sowieso niet te krijgen. Dat. ligt niet aan de fietsenmaker, want dat zijn vaak betere vaklui dan hier Als je in Nederland een klein onder- deel nodig hebt en je wil dat origi- neel hebben, zullen ze dat echt niet bestellen. veel te duur. Neem die maar, dat gaat ook, zeggen ze dan Nou, dat gaat helemaal niet, daar zijn we nu wel achter De mensen in Amerika zijn ontzet- tend gastvrij. Or zijn er bij die hun hele leven nog niet uit hun eigen dorp of stad zijn geweest. Als erdan een fietser voorbij komt, bovendien een buitenlander, dan staat de hele omgeving te kijken. Alsje pech hebt met je fiets, stcek je gewoonje duim omhoog, je hebt zo een lift" ,,Er was 66n nadeel aan de tocht" zegt Coby, Amerikanen zjjn groeps mensen. Nederlanders zouden zoiets liever individueel doen. Toenna 1976 de interesse voor een nieuwe tocht bleef en Gijsbert en ik besloten om in 1977 weer een tocht te gaan organi- seren hebben we het anders aange- pakt. Met de hulp van drie Amerikaanse fietsorganisaties hebben we een tocht uitgezet over dezelfde route als 1976 Er werd ook weer van dezelfde kaar- ten gebruik gemaakt, maar het indivi- duele staat bij deze tocht voorop. De eerste vijf dagen worden de fietsers begeleid door een Amerikaan, daarna moeten ze het met de verkregen infor matie zelf verder uitzoeken. De erva ring leert dat men soms bij elkaar blijft maar dat een enkeling de route ook wel in zijn eentje aflegt. Alles is mogelijk al moet je er natuurlijk wel rekening mee houden dat na 70 da gen aan de andere kant van Amerika het vliegtuig vertrekt. Het komt dus neer op een kleine 100 kilometer per dag, de route is ongeveer 7000 kilo meter lang. Na afloop houden we een week-end met de deelnemers waarop we kunnen zien wat er verbeterd kan worden" aldus Coby 1-ind 1 978 werd door Gijsbert en Co by de ..Stichting Bike-Centennial Holland" opgezet Het organiseren van de tocht werd een steeds groter een financieel risieo omdat er steeds meer mensen meegingen. Het is on dertussen niet nicer die ene tour Men heeft nu de keuze uit een indi- viduele tocht in 70 dagen, een in 80 dagen en een geheel begeleide tocht in 96 dagen alle drie van west naar oost Ook kan men in ongeveer 5 weken de eerste helft van de trans Amerika tour volbrengen ,,The 1'regon Loop" is een tocht van ongeveer 80 kilo meter per dag. Een aantal dagen wordt niet gefietst maar wordt' be- steed aan bcrgwandelen. Voor dege nen met wat meer financiele midde- len is er desgewenst een vier-weekse trip waarbij men elke avond in een hotel kan overnachten en boven dien de bagage per auto vooruit wordt gestuurd ,,Alle tochten worden door ons gfi- organiseerd", zegt Gijsbert. ,,Het Hele jaar door proberen we de mensen zo goed mogelijk te in forme re n".'. In maart gaat dan de inschrijving open Voor degenen die nog meer infor matie willen is er dan ook nog. een informatieweekend. We hebben niet alle routes zelf gefietst maar we zijn wel overal geweest. We kunnen 'dus iedereen zo'n beetje vertellen waar ze heen gaan. In het najaar gaan we zelf weer naar Amerika. Misschien kun nen wfc een nieuwe tour opzetteo" De Stichting Bike-Centennial Holland die overigens geheel belangeloos door Gijsbert en Coby op poten wordt ge- houden, stond afgelopen maand op de Vakantic-beurs in UtrechW-,,Of het nut heeft gehad weten we Diet Dat zal later nog wel blijken. Er was in ieder geval genoeg belangstelling", zegt Coby Fiets enthousiasten die de TranS- Amerika-tour wel zien zitten, of-die misschien een der andere tochten wil len maken kunnen zich voor meer in formatie wenden tot: Gijsbert -Yal- star en Coby Haartsen, Tideman straat 9c, Rotterdam, telefoon 010 760328. Ook kan men tereeht bij Reisbureau Mulderije en Co. in Zut- phen. In het kader van de voorberei- ding op de tours voor deze zomer is er op zaterdag 22 maart 1980-een algemene informatiebijeenkomst voor alle belangstellenden. Voor de deelnemers is er in het weekend van 2 tot 5 mei een kennismakingsweek- end waarop onder andere een fietsen maker en iemand die het een en an- der van kamperen in Amerika af- weet, aanwezig zijn. Tussen twee haakjes, grote fietser varing is voor de tochten niet ver- eist. Die doet u zeker onderweg op Een goede conditie is echter wel be langrijk Een der voorwaarden tot deelname is een speciale medische keuring. De inschrijving staat open voor iedereen van 18 jaar en ouder Hoogstraat 12 - Schiedam Dr. Wibautplein 1 - Schiedam Vettenoordstraat 42 - Vlaardingen Nu ook: Billitonlaan 96, Vlaardingen Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Carex is tevens gevestigd in Den Haag, Voorburg, Scheveningen, Leiden en Haarlem. f

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 8