1 Maskerade oogst ovatie Naar Indonesie KLM Inf ormatiebi j eenkomst nota openbaar vervoer Zevende landelijk Filmfestival op komst 1 KDOPfESINl8SPEClAALZAKEN rpn,si25v Baanloos Waardeloos Informatiedagen geven kijkje achter de schermen Schiedammer dingt mee 3r 49.- 7.95 16,95 59,- 29,95 7,95 2,95 Een actieve krant .in actieve streek A t VVOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 4e J AARGANG NO. 9 Parking-boys Markt-trucs zie pagina 9-36 Durf 9 -v Schiedams Nieuwsblad .- W'»y! «r»K«W»»lW»S KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Wereldwinkel toen en nu SCHIEDAM De Wereldwinkel Schiedam organiseert op 5 en 19 maart informatie-avonden voor degenen die in de winkel werken, maar ook voor geiiite- resseerden. Op 20 februari is al een eerste avond gehouden, waarop Arnold van Kalken en Rob Pannekoek ingingen op vragen als: wat is ontwikkelings- hulp; waarom worden er pro- ducten uit Derde Wereldlanden bier verkocht; hoe moet een Wereldwinkel werken en wat is de ideele achtergrond. De avonden worden in de Wereld winkel zelf gehouden, aan de Lange Kerkstraat 35, en begin- nen om acht uur. Mevrouw van Kleef werkt ook bij de Wereldwinkel en legde uit hoe deor- ganisatie van Wereldwinkels is en wat het doel van de winkel te Schiedam is. „Er zijn een heleboel Wereldwinkels in Nederland", steekt mevrouw van Kleef van wal. ,,Ze werken allemaal op eigen houtje, maar zijn toch ver- enigd in een overkoepelend orgaan: de Landelijke Wereldwinkels. Hierin werkt een aantal beroepskrachten. Bij dit overkoepelend orgaan zijn ,,steungroepen" aangesloten. Elke regio heeft zes steungroepleden ter beschikking, welke de contacten tus- sen de Wereldwinkels moeten onder- houden. Zo is de Wereldwinkel Schie dam opgenomen in de regio Rijn- mond en Zeeland. Het doel van de winkel is om door middel van de productverkoop geld voor scholing in de Derde Wereld landen in te zamelen. De Wereldwinkel organiseert aller- lei projecten waarin dit doel gerea- liseerd kan worden. Om te bekjjken o of bepaalde projecten nog wel goed In de Wereldwinkel aan de Lange Kerkstraat worden producten verkocht uit Derde Wereld-landen om met het verdiende geld de mensen uit die landen in staat te stellen onderwijs tie volgen. lopen zijn er „productgroepen" op- gericht. Een voorbeeld voor een project dat goed loopt is het parking-boys- project". De moeders van kinderen uit Nairobi (Kenya, in Afrikajdieop de auto's van rijke lui passen om hun .kostje te verdienen, maken wandkle- den, die de Wereldwinkel aankoopt. Het geld dat door verkoop van de wandkleden verdiend wordt gebrui- Jos Brink zorgde met ,J\1askerade" voor een uitverkoclite zaal. SCHIEDAM Met een donderende ovatie dankte zaterdagavond het pu- bliek in het Passage Theater de spe- lers van Maskerade. Ster van de avond was ongetwijfeld tekstschrij- ver Jos Brink die in zijn musical een verliefde acteur voorstelde. Door zijn pogingen in de gunst te komen bij Freule Mariette (Lucie de Lange) en haar moeder (Hehny Orri) vervalt hij in leugentjes en werkt zich steeds verder in de nes- ten. Gedwongen door zijn verzin- sels bestaat acteur Bastiaan vanaf dat moment uit vier personen. Drie fantasieen, een Douairiere, een hoog- bejaarde vader en een butler, alien vertegenwoordigd in de ene werkelij- ke Bas. Met verbazing wekkende snelheid sprong Jos Brink van de ene rol in de andere en wekte met zijn komi- sche creaties, de lachlust steeds ver der op. Vooral toen, door de snel- wisselende persoonlijkheden, de Dou airiere op de planken verscheen, met de snor van opa onder haar neus, bul- derde de zaal. Maskerade, de musical uit 1980, speelt zich af in 1910. De toen nog heersende klasseverschillen warcn er de oorzaak van dat de verliefde Basti aan, zoon van een werkster (een rol die werd vertolkt door Mary Michon) zijn afkomst voor de Freule probeert te verdoe/.elen. Als liefdesnest kiest hij de salon van de couturier Sandor Petri, op de planken gezet door Frank Sanders, die een dienstmeisje (Si'mone Kleinsma) heeft dat wel voor een lolletje te porren is. De muziek van het stuk is gecompo- neerd door de vaste begeleider van Tekstpierement Henk Bokkinga, die voor de musical zyn eigen orkest for- meerde. ken de moeders om hun kinderen naar school te kunnen sturen. Een project dat vroeger draaide was het Rietsuikerproject. Rietsuiker is echter heel moeilijk te importeren omdat de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) de heffingen erop erg hoog houdt. Een kilopak rietsuiker kost f 3,05. Hiervan gaat 45 cent naar de boeren die het riet verbouwen, terwijl er f 2,- aan hef fingen betaald moet worden. De rest gaat op aan invoerrechten en andere extra kosten. Om deze reden wordt er in geen enkele Wereldwinkel nog rietsuiker verkocht. De informatie-avonden zijn speciaal om de mensgn die in de winkel staan genoeg kennis van zaken te geven om de klant juist te kunnen voorlichten aLsdus mevrouw van Kleef. De Wereldwinkel aan de Lange Kerk straat, is opgericht vanuit een vrou- wendienst van de Hervormde Ge- meente. De vrouwendienst hield zich bezig met bejaardenhulp en maat- schappij-kritische projecten. Met geld van de Diaconie werd een Wereld winkel opgericht, die verder helemaal los van de Hervormde Gemeente staat. Maar er was al eerder een Wereld winkel in Schiedam. Aan het eind van de jaren '60 werd deze vanuit de Vredeswerkgroep opgericht. In twee gekraakte pandjes in het Prove- niershuis werden acties voorbereid, die in .het begin niet specifiek op de derde wereld gericht waren. Zo werd er in 1970 een actie tegen de Volks- telling georganiseerd. Paul Dries, die een tijdje in de We reldwinkel werkte en de „onder- gang" ervan meemaakte, vertelt wat er toendertijd voor acties werden ondernomen. ,,De Wereldwinkel had een kraampje op de markt, waar we producten ver- kochten. Die productverkoop was ten alleen aanleiding om de klant dui- delijk te maken hoe de situatie in de ontwikkelingslanden was. Om pu- bliek te trekken organiseerden we soms ..markttrucs": iemand van de Wereldwinkel ging voor de kraam staan en begon heftig met ons te dis- cussieren over van alles en nog wat. Dan kwamen er vanzelf mensen kjj- ken wat er aan de hand was. We hebben ook eei. keer een project op de Willem de Zwijgermavo gehou den. We vertoonden een dia-serie en informeerden de lecrlingen over de Derde Wereld. We vroegen ze dc dag ervoor of ze de ochtend van het pro ject thuis niets wilden eten, dan kregen ze op school de maaltijd waar iemand uit een arm land de hele dag mee moest doen, voorgezet: een kommetje rijst. Dat project konden we best geslaagd noemen, maar er was jammer genoeg geen vervolg. De Wereldwinkel liep het best wan- neer er bij 6£n of ander festival een stand opgezet kon worden. Ondertus- sen liep de eigenlijke winkel erg te- rug: er kwamen ruwweg gezegd twee groepen mensen. De ene groep wist alles al en wilde niet nog een keer hetzelfde verhaal horen bij aankoop van 6en of ander product, de andere groep kwam goedkoop leuke spulie- tjes inslaan. Het grote punt van tweestrijd werd toen doorgaan met de productverkoop of alleen maar acties organiseren. Uiteindelijk werd het animo van de medewerkers zo laag dat we de Wereldwinkel maar hebben gesloten". Maar de Wereldwinkel aan de Lange Kerkstraat is nog open, en wel op vrijdag de gehele dag en zaterdag van een tot vier 's middags. ledereen die meer wil weten kan naar de voorlich- tingsavonden op 5 en 19 maart gaan. Degenen die 's avonds niet kunnen, zijn op 6 en 20 maart 's middags welkom. Om twee uur ten huize van Mevrouw de Korte, de la Mar- plein 29 in Schiedam-Kethel, wordt hetzelfde programma georganiseerd. SCHIEDAM Het aantal woning- zoekenden in Schiedam is sinds eind december 1979 gestegen met 1 86 aanvragen. Hiermee steeg het aantal van 5.530 naar 5.716 per 31 januari 1980. SCHIEDAM In de recreatiezaal van het Stadskantoor zal woensdagavond 1 2 maart om acht uur een informatie- bijeenkomst worden gehouden over de verbetering van het openbaar ver voer. De gemeente zal toelichting geven op de plannen voor de periode 1980- 1985, zoals deze in de .deelnota openbaar vervoer" zijn omschreven. Belangstellenden kunnen deze nota verkrijgen bij de dienst Gemeente- werken, afdeling verkeersonderzoek, Stadskantoor lie etage, telefoon 26.05.00 toestel 339. Bewoners- en wijkverenigingen uitgenodigd aanwe- zig te zijn. Belangrijke onderdelen van het plan zijn de aanleg van de tramlijn naar Schiedam-Noord: wijzjging busljjnen- net, afsluiting van de Singel voor bus- verkeer en betere aansluiting op de 's-Gravelandsepolder en de gebieden langs de Nieuwe Maas; maatregelen ter bevordering van de vlotte door- stroming van het openbaar vervoer, zoals de aanleg van een busbaan op de Horvathweg en een voorkeursbe- handeling voor het openbaar vervoer bij de verschillende verkeerslichten- regelingen. SCHIEDAM - Uit 14 teken-, poppen-, animatie-, natuur- en documentaire films moet een des- kundige jury op 15 maart de drie winnende kiezen. Dat gebeurt op de 7e "Fofidia", een landelijk filmfestival in het districtspost- kantour aan het Delftseplein 33 te Rotterdam, naast. het Centraal Station. Fofidia is een samentrek- king van foto, film en dia en is een club ontstaan uit de ontspannings- vereniging van de PTT Schiedam. De heer Louis Witkamp, in Schie dam woonachtig, is bestuurslid van die club en tevens fanatiek amateur-filmer. "In 1968 zijn we begonnen met de fotoclub", vertelt de heer Wit kamp. "We konden ontwikkelen en afdrukken in het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat voor een kwartje per week contribute. Maar dat bleek al snel niet vol- doende te zijn: je kon er geen kleurenfoto's afdrukken of dia's ontwikkelen. Films konden er ook niet bewerkt worden tot kijkbare produkten. De belangstelling hiervoor was echter wdl erg groot, en uiteindelijk is de foto-club uit- gegroeid tot Fofidia, waarin de films de belangrijkste plaats inne- men. Het Filmfestival is een jaarlijks terugkerend evenement geworden. Door de uitstekende medewerking van de PTT-Rotterdam zijn we in .staat om zo'n 700-koppig publiek te kunnen ontvangen. Dit aantal zou nooit in het Postkantoor aan de Lange Nieuwstraat passen. En er is erg veel belangstelling, vooral van de PTT-afdelingen uit het hele land, maar zelfs ook uit Belgie. ledereen komt kijken hoe we het organiseren. Hierdoor is het festi val uitgegroeid tot een van de be langrijkste gebeurtenissen op het gebied van amateur-filmerij!" De heer Witkamp stuurt zelf voor de zevende keer een produktie in, als enige Schiedammer overigens. "De andere leden durven niet zo goed, maar dat zal mettertijd wel komen. Ik zou het zelfs wel leuk vinden wanneer er meer leden zouden komen, vooral jongere. Dan zou ik misschien mijn bestuurstaak eens over kunnen dragen. Onze vereni- ging telt nu zo'n 40 leden. Elke PTT-beambte, of 't nu een be- *De Schiedammer Louis Witkamp is brievcnbesteller bij de PTT en lid van Fofidia. Hij is al jaren bezig met de amateurfdmerij steller, lokettist of directielid is, kan lid worden". De heer Witkamp heeff tijdens al die festivals die hij heeft meege- maakt al een tweede en een derde prijs in de wacht kunnen slepen. Misschien dat hij nu de eerste prijs uit handen van de heer A. Verlin- de, gemeenteraadslid van de PvdA te Schiedam, werkzaam bij de administratieve en technische dienst van de posterijen te Rotter dam, kan ontvangen. Zijn ingezonden produktie "Een dag met de herder", over een schaapsherder uit Hoog-Buurlo (Gelderland), heeft in ieder geval de voorselectie overleef Van de 64 ingezonden films zijn er 14 uit- gekozen om mee te dingen naar de eerste prijs. De juryleden, die alien werkzaam zijn op het amateurfilm- gebied, zullen er een harde dobber aan hebben. Voor verdere inlichtingen over het festival, dat om acht uur's avonds begint, kunt U bellen met de heer Witkamp, telefoon 70.32.75, of de heer Custers, telefoon 20.40.64 voor 1 maart. I Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord Noorderboulevard Schiedam Centrum - Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d IJssel De Terp Vlaardingen Centrum Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. Paraplu-wagentje. Praktisch met uw ,,kleintje"op stapmet deze oersterke opvouwbare baby buggy voor 98 Paraplu, automatisch uitklapbaar. In bruin-beige of uni zwart Van 8.95 voor 161 Koffiezetapparaat met afneembaar waterreservoiren 1 liter warmhoudende thermoskan. Rowenta prijs 149,- Fraaie manou houten krantenbak met naturel kanvas. Royaal weekendformaat 763 Toiletkast ALLIBERT. metspiegeldeuren. verlichting en twee royale laden. Van99-voor Haloftoiletkastje, afmetingen 40x45x9 cm 400 Verslapen kan haast niet meer met deze bellen wekker in moderne kleur Afdruiprek/gootsteenrek van Dupol. Handig voor kleine afwasjes. Past precies in de gootsteen. Van 6,30 voor 650 343 fgeldig t/m zaterdag"! SCHIEDAM - De heer B. Goud- zwaard zal vanavond, 27 februari, spreker zijn in het kader van het pro ject ..Baanloos Waardeloos?" Hij zal dieper ingaan op de economische achtergronden van onze maatschap- pij. Hierbij staat de vraag: „Is deze maatschappij wel de meest geeigende om onze economische crisis op te los- sen, met name in de richting van de werkgelegenheid", centraal. Iedere belangstellende is welkom in de Emmauskerk, Kethelweg 140, om acht uur. Een verslagboek van de reeds in 1979 gehouden avonden van het Baanloos- Waardeloos?-project is verkrijgbaar door overmaking van f3,50 op giro 62.68.14 ten name van J. van der Vaart, Vlaardingen. Het boekwerk is ook verkrijgbaar op de avond in de Emmauskerk.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1