Geen film op maandag Kinder disco r KOOPSESM18SPEC1AALZAKB4 Een actievekrant in act/eve streek 3 Si Henk Kuijper en Abe de Vries over de alternatieve Elfstedentocht 9.95 398r 2j95 14,95 49,- 29,90 3,95 Ooievaarsbingo A/" 0 Kleinschalige bedrijfsruimte aan de Kerklaan L 1 '<9 WOENSDAG 5 MAART 1980 4e JAARGANG NO. 10 SCHIEDAM Henk Kuijper uit Vlaardingen en de drie Schiedam- mers Jaap de Bruijn, Tlieo Dolleman en Abe de Vries namen dit jaar deel aan de „alternatieve Elfstedentocht", in het Finse plaatsje Oulu aan de Botnische Golf. Ze keerden met niet al te beste erva- ringen terug, want het evenement werd verwaaid door een storm die het schaatsen bijna onmogelijk maakte. Rekenen H v illlliii IJsbaan M.deZwart Een meter dik ijs s* 8 T M 16 MAART 1980 AIIOY-ROTTERDAM Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOCSTRAAT 122 3131 BP. VLA ARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad 'Eigenlijk was het onverantwoord schaatsen' Henk Kuijper deed dit jaar voor het eerst mee aan de alternatieve Elfste dentocht, die voor de vijfde maal in Finland georganiseerd werd. „Vrijdag de 22ste februari vertrok- ken we. Van half een tot half negen waren we onderweg, het uur tijdsver- schil meegerekend. We kwamen laat op de avond aan in het hotel, maar ik ben eerst nog even de stad in geweest om een beetje te kunnen wennen aan het temperatuursverschil. Volgens tnij was het zo'n graad of acht onder nul, maar de weerberichten gaven aan dat het zestien graden onder nul was. De kou daar is heel anders dan in Ne- derland. De volgende ochtend om acht uur gingen we van start. Ik was, net als iedereen waarschijnlijk, van plan om de 200 kilometer uit te rij- den. Het bleek al gauw, dat het ijs erg slecht was. Door de beweging in de zee zat het ijs vol scheuren. Nou is dat op zich nog niet zo erg, maar door de storm die opstak waaide er sneeuw in de spleten, zodat je ze niet kon zien. Bovendien, als je wind te- gen had, ging je vanzelf tegen de wind inhangen. Hierdoor komt het li- chaamsgewicht te ver naar voren, waardoor de punten van je schaatsen als het ware in het ijs gaan steken. Daardoor kan elk hobbeltje een val- partij veroorzaken. Bij het schaatsen moet je eigenlijk zorgen dat de pun- ten van je ijzers vrij van het ijs zijn, zoals de punt van een speedboat ei genlijk boven het water ligt. Dan glij je makkelijk over de scneuren tieen. Door al die ongemakken deed ik drie uur en drie kwartier over de eerste vijftig kilometer. Ik sloeg eens aan het rekenen. Over 200 kilometer zou ik dus zo'n 16 uur doen: ik zou om een uur of twaalf's nachts uitgeput aankomen. Lol had ik er niet meerin. Eigenlijk was het ook onverantwoord, hoewel de organisatie wel goed was. Overal op het ijs stonden tentjes waar je moest stempelen om te bewijzen dat je er langs gekomen was en daar kon je soep eten en eten krijgen. EHBO-posten waren ook overal op- gezet. Grote vrachtwagens met schui- vers hielden de baan sneeuwvrij. Maar ik had niet zo'n trek in gebroken le- dematen, dus na vijftig kilometer stopte ik ermee. Veel topschaatsers hielden er trouwens ook eerder mee op. Maar volgend jaar ga ik het toch weer proberen!" Henk Kuijper, die als enige Vlaardin- ger meedeed, is niet op goed geluk naar Oulu vertrokken. Hij trainde er erg hard voor. „'s Zomers zit ik vaak op de racefiets, maar vanaf november ben ik serieus elke avond een uur gaan hardlopen. Dan ging ik woens- dagavond naar de Ton Menkenbaan in Rotterdam, donderdagavond naar de Uithof in Den Haag en zondagoch- tend weer naar de Ton Menkenbaan. De Uithof is eigenlijk een fijnere baan om te trainen; hij is niet over- dekt, zodat je de wind ook tegen moet werken. Bovendien is de baan s\ M Abe de Vries (links) montert een uitgeput te deelnemer aan de Elfstedentoch t in Finland (1979) op. langer dan de Menkenbaan, waar je erg veel bochtenwerk moet doen en je slag niet zo lang kan zijn. In Haas- trecht heb ik ook nog meegedaan aan een tocht van 40 kilometer lang door de polder. Die heb ik drie keer gereden. Ik moet er nog een medaille voor krijgen, die hadden ze nog niet voor 120 kilometer", lacht Henk Kuijper. „Ja, het is jammer dat Vlaardingers en Schiedammers die willen schaat sen uit moeten wijken naar Rotter dam of's Gravenhage. Terwijl ik een uitstekende plaats weet voor een kunstijsbaan in Vlaardingen, die voor zowel Vlaardingers als Schiedammers goed te bereiken is. Misschien heeft iemand er interesse in om te probe ren dat idee te verwezenlijken. Die moet maar contact opnemen, dan kunnen we er eens over praten. Vol gens mij zou een ijsbaan hier ontzet- tend goed lopen. Enfin, m'n telefoon- nummer is 352898". De in Schiedam wonende Fries Abe de Vries ging voor de tweede keer mee naar Oulu. Omdat hij nu bijna 73 jaar oud is, is hij altijd de oudste deelnemer aan schaatswedstrijden. Hij is ook een van de weinigen, die ook wel eens de ,,echte" Elfsteden tocht heeft meegemaakt. Dat deed hij niet onverdienstelijk: van de vijf keer dat hij meedeed eindigde hij al tijd bij de eerste tien rijders, terwijl hij in 1933 de Elfstedentocht won. Hij was toen 26 jaar oud en veehou- der te Dronrijp. „Ja", zegt Abe de Vries, „ik schaats nog steeds, omdat ik het leuk vind en omdat je er gezond van blijft. Maar zo snel als vroeger gaat het nu niet Eerste paal 'Ketelvaert' gestagen :.s«k:w *De wethouders Scheeres en Zijdeveld symboliseren de samenwerking op het Stadskantoor door gezamenlijk een paal te slaan. SCHIEDAM- De heer Scheeres, wethouder van Economische Za- ken en Financien, en de heer Zijdeveld, wethouder van Ruim- telijke Ordening, sloegen op maan- dagmiddag 3 maart de eerste paal van het plan "KetelVaert", aan de Kerklaan te Kethel. Het paaltje dat de heren mochten slaan was weliswaar symbolisch, maar tege- lijkertijd ging de echte eerste hei- paal de grond in. Het feestelijke gebeuren zou op "Ketheliaanse wijze" volbracht worden. Zodoende stonden de beide wethouders op een plat- formpje met een groot blok in de handen, waarmee zij een jouten paaltje ongeveer een meter de grond in moesten krijgen. Met vereende krachten werd het - in de Schiedamse kleuren beschilderde- gereedschap doeltreffend gebruikt en was het paaltje binnen een paar minuten aan het oog ont- trokken. Ondertussen heiden de echte bouwlui een veel grotere paal de grond in. Het plan "KetelVaert" bestaat uit twee kantoorpanden en twaalf bedrjjfshallen, waar di verse bedrijven uit de dienst- verlenende sector hun intrek kunnen nemen. Hierbij denkt men vooral aan bedrijfjes als reis- bureau's, bankfilialen en assuran- tiekantoren, maar ook aan schil- ders-en loodgietersbedrjjven. Voor ieder bedrijf dat zich ves- tigt is ook kantoorruimte be- schikbaar. De heer Scheeres betoogde in zijn speech, tijdens de receptie na het palen slaan, dat juist het grote argeidsaanbod van gehuwde vrouwen door de vrijkomende functies in het kantoorwerk wat verlicht kan worden. Het plan KetelVaert kan verder een onderkomen bieden voor be drijven die door de stadsvernieu- wing in Schiedam-West en- Zuid moeten verdwijnen. De ontwerpers van het plan, het architectenbureau BHB uit Rijswijk, hebben hun best ge- daan om de vormgeving van de bedrijfsruimte zoveel mogelijk af te stemmen op de bestaande omgeving. Volgens de heer Zijdeveld zijn ze hier bjjzonder goed in ge- slaagd en hebben zij daarmee een moeilijke opdracht vervuld. "U heeft bewezen dat bedrijfspan- den en woningen goed met elkaar kunnen harmonieren", kon hij dan ook tevreden vaststellen. De Rijswijkse ontwerpers hebben in ieder geval de kans waarge- nomen en alvast een van de kan toorpanden voor hun architec tenbureau gereserveerd. Waar ze dan moeten gaan wonen is gezien de Schiedamse woningnood nog niet duidelijk. Misschien moeten ze hun woningen ook nog even zelf ontwerpen... meet. De eerste keer dat ik naar Oulu ging bleef ik er ook maar drie dagen, maar dat vond ik toen veel te kort. Je ziet zo niets van de omgeving, en het is daar erg mooi. Dit jaar ben ik dus een week gegaan. Voor de wedstrijd heb ik drie dagen geschaatst. Het was toen erg mooi weer en ik heb er drie plezierige dagen gehad. Toen kwam de dag van de wedstrijd en stak die storm op. Ik had maar een doel: de 200 kilometer uit te rijden, maar na een kleine vijftig kilometer viel ik. Toen heb ik even zitten denken: nu heb ik drie dagen fijn geschaatst hier, ik zal dat plezier toch niet laten ver- gallen door dadelijk wat te breken Ik kan beter ophouden. Achter me reed een busje van de televisie en die bleven even bij me staan om te vra- gen of het ging. Ik stond in de luwte van de bus, en toen was het zo verlei- delijk. Ik zei: jongens, ik ga verder wel met jullie mee! Dat was ook leuk, in het busje. We reden achter al die cracks" aan, dus ik beleefde de wed strijd nu eens op een andere manier mee". Er worden tegenwoordig geen Elfste- dentochten meer in Ncderland geor ganiseerd. Velen denken dat de orga- nisatoren het niet meer aan durven, maar dat het eigenlijk best nog kan. Al schaats je dan alleen maar rondjes tussen plaatsen waar het ijs wel be- trouwbaar is, dat doe je in Oulu ten- slotte ook. Het parcours is daar een soort spiraal van 50 kilometer lang en als je die vier keer uitrijdt heb je ongeveer de afstand van de Elfsteden tocht in Nederland. Abe de Vries denkt daar iets anders over. „Er zou- den zoveel mensen op een Nederland- se Elfstedentocht afkomen, dat het ijs, om die massa te dragen, wel een meter dik zou moeten zijn. En dan nog kan driekwart van die menser. niets zien. Ik denk niet dat het er ooit nog van komt". De Nederlandse Elfstedentocht, die in 1963 voor het laatst georganiseerd werd, was altijd een tocht tussen de plaatsen Leeuwarden, Dokkum, Fra- neker, Harlingen, Bolsward, Workum, Hindeloopen, Staveren, Sloten, IJlst, Sneek en weer Leeuwarden. In 1933 werd de tocht andersom gereden, omdat in Leeuwarden een aantal ka- nalen niet dichtgevroren waren. In een tijd van negen uur en vijf minu ten reed Abe de Vries, op Friese door- lopertjes nog, het traject uit. Dat was negenenveertig minuten sneller dan het record uit 1917! Abe de Vries traint nooit voordat hij meedoet aan een wedstrijd. ,,Dat vind ik niet nodig", zegt hij. ,,Ik schaats voor m'n plezier zo nu en dan op een kunstijsbaan en verder werk ik nog. als tuinier. Daar blijf je fit van. Als je in een rokerig cafe gaat hangen kun je alleen maar een dikke buik krijgen, da's niets voor mij. Ach, en verder kan ik me natuurlijk niet op de borst slaan dat ik nog gezond van lijf en leden ben. Dat is nu een- maal zo". k •- v?"WiMiMi- I - f| - I X-. s- Henk Kuyper tijdens zijn eerste alternatieve Elfstedentocht Een sneeuw- sehuiver houdt de baan vrij. SCHIEDAM - Met ingang van 1 verhuur. maart zullen in het Passage Thea- Tegelijk met deze organisatorische ter op maandag geen films meer verandering verhuist de kinderfdm worden gedraaid. Wel kan men op naar de grote zaal en gaan de die dag nog terecht voor zaal- matinee's naar de Bio. SCHIEDAM - De Werkgroep Jeugdwerk Schiedam Noord orga- niseert zaterdag 8 maart een Kin- derdisco in Boerderij Landvreugd. Om tien uur zijn alle kinderen van 6 tot 12 jaar welkom. De toegangs- prijs bedraagt f 1,-. Boerderij Landvreugd staat aan de Swee- lincksingel 7 Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard Schiedam Centrum - Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d IJssel De Terp Vlaardingen Centrum Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. Gezellig ontbijten met dit praktische ontbi jtsetje in handig opbergkistje. 404 Roestvrijstaal bestek van SOLA. Nu lepel-mes-en-vork samen voor slechts Leuke hanglamp, afgewerkt met rimpelrand. Keuzeuit diverse stoffen Terrasset bestaande uit 4 stoelen en ronde tafel, BOcm doorsnee De hele set kost slechts 750 TOM A DO Strijktafel Bermuda met opengewerkt blad handig bi| stoomstrijken Bekleed met tleurig overtrek Adviesprijs 76.50 Onze prijs 393 Tafelservies, 21 delig bestaande uit: 18borden, 2groenteschalenen 1 vleesschaal 195 Tweedelige raamwisserset voor thuisen in de auto. Nu samen voor Fgeldig t/m zaterdag Rf GIOSAII \R\WNSIIOH OPENINGSTIJDEN DAGELUKS VAN 14 00 - 22 00 UUR ZATERDAG EN ZONDAG VAN 11 00 - 18 00 UUR SCHIEDAM De Schiedamse Inva- liden Sportvereniging „De Ooievaars" organiseert vanavond, woensdag 5 maart, een grote bingo aan de Lange Haven 73 in het gebouw Christelijk Sociale Belangen De te winnen prjjzen zijn als van- ouds: koffiezetapparaten, stoom- strjjkijzers, klokradio's, dekbedden en tafelgrills. De hoofdprijzen zijn zo mogelijk nog mooier: fietsen, ter levisietoestellen, stofzuigers behoreri tot de mogehjkheden. ledere bingoliefhebber is van harte welkom, vanaf half acht is de zaal open. Om acht uur wordt het spel begonnen. De opbrengst van de bingo komt geheel ten goede aan „De Ooievaars".

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1