Speel-o-theek begint zaterdag met uitlenen Intelligent sparen anno1980. Metde Meesrente-rekening. TV BEETJE VAKANTIE BEGINT BIJ EEN HOLLAND INTERNATIONAL REISBURO. Bank Mees Hope nv Ji> Reiinie voor oud-A.J.C.-ers Reisburo MH| Autobedrijf LANDMAN Mazda 323 5-deurs 1977 Mazda 818 1976 Mazda 818 coup6 dec. 1977 Mazda 818 sedan 1978 Mazda 616 1975 Mazda 616 coup6 1977 Mazda 929 coup6 1976 Mazda 929 coupe 1977 Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vTyheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreeerd. Hoge rente. Het percentage wordt maande- lijks vooraf vast- gesteld. In maart 1980 bedraagt het 8 Een uiterst florissante rente, die eenmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vriie opname. U kunt elke maand tot f3.000,-opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f 6.000,-. Dertiende maand? jawel. M6£r geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekostcn over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voorde aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente- rekening is er goed voor Zonder opzegtermijn, zonder opnamekostcn. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meesrente-rekening. Ook overde mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro of bankrekening. De Meesrente-rekening. Wij durven elke vergelijking aan. BULGARIJE CORSICA IERLAND VASTE PRIJZEN GEEN BRANDSTOF TOESLAGEN HOIWND INTERNATIONAL WOENSDAG 5 MAART 1980 Solidariteit VLAARDINGEN - „We waren constant en heel hewust bezig met de verwezenlijking van het socialistische cultuurideaal. We brach- te de kindern van de arbeiders in aanraking met cultuur door het lezen en voordragen van gedichten, door het zingen van liederen en we brachten hen een stuk wereld-orientatie bij. Ze waren daar anders nooit aan toe gekomen". Aan het woord is Coos van Yperen. Hij Ls lid van een werkgroep van oud-Ieden van de Arbei ders Jeugd Centrale, die momentecl hard werkt aan de organisatie van een reiinie van oud-A.J.C.-ers. Aanleiding hiertoe is het feit dat het op 6 juni 60 jaar geleden zal zijn dat de A.J.C. in Vlaardin gen werd opgericht. Vriendschap Idealen Speel-o-theek Mickey Mouse gaat open. Zaterdag acht maart aan- staande is het de eerste dag dat er speelgoed geleend kan worden. Mede door een bijdrage van f 15.000,- van het Nederlands Co mity voor de kinderpostzegels en zesduizend gulden van de Ge- meente Vlaardingen kan de speel- o-theek in het buurtcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel 87a van start gaan. leder kind van nul tot tien jaar ^■kan lid worden en kan gedurende - de openingstijden speelgoed lenen. Voor gehandicapte kinderen geldt deze leeftijdsgrens echter niet. Het lidmaatschap kost voor een gezin I vjjf gulden per jaar of voor e£n - kind een ryksdaalder per jaar. Omdat de speel-o-theek eigenlijk nog in haar beginstadium is, is er nog niet voldoende speelgoed en mag ieder kind voorlopig maar 66n stuk speelgoed lenen. Het be- stuur van Miceky Mouse hoopt Z dat er spoedig meer bijkomt. De uitleentermijn is op drie weken ge- - steld. Z De groep kinderen die de speel-o- theek wil bereiken, loopt wat leef- I tijd en ontwikkeling betreft nogal uiteen. Men zal daarom zeer ver- schillend materiaal aantreffen. Z Daarom is aangegevenvoor welke leeftyd het speelgoed het meest - geschikt is; het is bovendien ver- deeld in kategorieen zodat men gemakkelyk kan vinden wat men zoekt. ^"Er is baby-materiaal dat dat spe- ciaal is gericht op het herkennen van de omgeving door voelen, horen en zien. Ook is er ontwik- kelingsmateriaal waarmee het kind vormen, kleuren en begrippen zoals groot/klein en dik/dun kan leren onderscheiden. Voor de wat oudere kinderen zijn gezelschaps- spelen aanwezig waarin het samen bezig zijn centraal staan. Voor alle leeftijden zyn er puzzels te vinden, voor de jongste kinderen onder meer insteekpuzzels, voor de wat oudere kinderen zijn er puzzels met veel stukjes. Behalve -eonstructiemateriaal zoals bouw- steAen en dergelijke kunnen ook muziekinstrumenten geleend wofden. Bij de keuze van het materiaal is sterk rekening gehouden met de mogelijkheden van de gehandicap te kinderen. Het speelgoed is zo- danig gekozen dat het tegen een stootje kan en de onderdelen zijn vrij fors van formaat, om zoekra- ken en inslikken te vermijden. Het bestuur van de speel-o-theek heeft echter nog wel een paar wensen. De grootste wens is een eigen ruimte. Groot materiaal, dat vooral voor gehandicapte kinderen fijn zou zijn, kan men in het hui- dige onderdak niet kwijt. Een op- lossing is echter op korte termijn nog niet voorhanden. Ook heeft men nog veel meer speelgoed no- dig. Als er lezers zijn die nog speelgoed hebben waarmee uw kinderen toch niet meer spelen zou men dat graag vernemen. U kunt bellen met Rita Moonen, telefoon 349033. Het wordt dan thuis bjj u opgehaald. De openingstijden van Mickey Mouse zijn: maandagmiddag van 15.00-17.00 uur, woensdagmiddag van 14.00-17.00 uur en zaterdag- middag van 12.00-15.00 uur. „De Trekvogels" op kamp in Vicrhouten in 1952 Tegenwoordig wordt er bjj demon strates al gauw rotzooi geschopt. Ze gaan dan met stenen of iets anders gooien. De jeugd kent geen normen meer. Daarom kan een A.J.C. niet meer bestaan". Teun vult hem aan: „Bovendien zijn veel van de idealen van de A.J.C. werkelykheid gewor- den. De jeugd hoeft nergens meer voor te vechten". Katrien betreurt het passieve karakter van de jeugd. „We mogen het dan in Nederland goed hebben, maar er is buiten ons land nog veel onrecht en ellende in de wereld. Men zou zijn idealen eigenlijk naar het buitenland moeten verplaatsen". Mensen die zich nog op willen geven voor de retlnie, kunnen dat telefo- nisch doen bij Katrien en Herman van der Lee (tel. 747456), Ina en Cok Sparreboom (tel. 346811), Tiny en Teun Sprij (tel. 744902) en Corry en Coos van Yperen (tel. 345621). Het correspondentie-adres van de werkgroep is: Teun Sprij, Alb. Agnes- laan 51Waardingen. Noordmolenstraat 17, Schiedam Tel. 26.62.33. - 26.56.07. VKJtflS'WTGVAJISJf MOST SAa&NSN-SJWl&W Schiedam,Nieuwe Haven 133/hoek B.K.iaan, tel. 010 - 3402 22. Vlaardingen, Schiedamseweg 53. tel. 010 - 34 02 22. Zet de eerste stap op weg naar een zomers vakantie- adres meteen goed: ga naar een Holland International Reisburo. Bij ons vindt u vakanties te kust en te keur aan het strand en in de bergen, ver weg en dichtbu, lui en aktief. En denk niet dat u by ons alleen tereeht kunt voor Holland International vakanties. Ook voor reizen van een groot aantal andere organisaties, zoals Arke, Christoffel, NRV, Hotel- plan, etc. bent u by ons welkom. Een paar mooie aanbiedingen om u in de stemming te brengen: Ontdek hoe bruin u kunt worden aan het heerlijke strand van de Zwarte Zee en geniet van de prachtige bossen. In ZLATNI PIASSATZI ligt Hotel Diana op 400 m van het strand. Geen eigen restaurant, maar u kunt zelf kiezen in welk restaurant u de maaltyd wilt gebruiken. Hal met TV-zitje, ruime bar/lounge voor het ontbyt, eenvoudige kamers met douche, toilet en balkon. Een week v.a. f520,- p.p. Twee weken volpension vertrek 20/6 f 1.005,- p.p. U vindt er rust en drukte, stranden en grillig gekleurde granietkusten, ruige maquis en rustige wouden. Enjuist de tegen- stellingen maken dit eiland tot het ideale vakantieoord. In een van de mooiste badplaatsen ligt Hotel Les Arbousiers op 500 m van het centrum van CALV1 en 200 m van het strand. Gezel- lige lounge met TV.ontbytzaaltje en dakterras. Op enkele minuten lopen een supermarkt en diverse restaurants. Moderne kamers met bad of douche, toilet, telefoon en klein balkon. Een week v.a. f705, - p.p. Twee weken logies ontbyt, vertrek 26/6 f 1.127,-p.p. Het fantastische vakantieland met z'n prachtige landschappen en gastvrye bevolking. Langs de zuidkust strckt zich het graaf- schap Cork uit. U kunt het op uw dooie akkertje verkennen. Een schitterende huifkartocht, een week v.a. f539,- p.p. Twee weken logies, vertrek 26/6 v.a. f 725,- p.p. Of geniet van de grote gastvryheid op de landelijke boerenhoeven. U krygt een auto en maakt een onvergetelyke farmhousetour. Twee weken logies/ontbyL Vertrek 26/6, f 1.084,-p.p. De reissommen, gepubliceerd in de Holland International bro chures voor vliegvakanties in de zomer 1980, zyn inklusief brand- stoftoeslagen en zullen niet tussentyds worden verhoogd. Dit geldt voor vertrekken tussen 29/3/ 1980 en 31/10/1980. Dus by Holland International loopt u niet het risikoom vlak voor uw vertrek de vakantiebeurs te moeten aanspreken voor een on- verwachte brandstoftoeslag. SCHIEDAM, G. Verboonstraat 17/21,010-266077 - II—ill iHIfljiniimm- |"W»| ■HHM>»»!<eili» --«x» - 10-6_l I De jeugd hoeft nergens meer voor te vechten m verantwoordelykheid, al was je nog zo jong. Als je byvoorbeeld de ver- antwoordeUjkheid voor een primus had, dan moest je zorgen dat ie goed brandde en dat ie goed schoon was. Als dat niet in orde was dan schaam- de je je voor de groep. De meeste oud-A.J.C.-ers hebben een enorm ver- antwoordelijkheidsgevoel. Veel van hen hebben daardoor een hoge functie gekregen, vooral in bestuurs- organen. Je leerde ook wat vriend- schap betekende, je leerde elkaar ver- staan". De A.J.C. was onderverdeeld in groe- pen. De jeugd van 12 tot en met 16 jaar vormde „de Rode Valken" (die werden later „de Trekvogels" ge- noemd) en de jongeren die ouder dan 16 jaar waren, behoorden tot „de Rode Wachten". „De Trekvogels" moesten zich ori6nteren in hun om geving. Het eerste jaar als Trekvogel verkende je de stad, het tweede jaar de provincie, het derde jaar het land en het laatste jaar de wereld. Die we- reldorientatie werd de jongeren spe- lenderwys bijgebracht. ,,De Rode Wachten" hielden zich bezig met demonstraties, manifestaties en wa ren aktief in de S.D.A.P. (later P.v.d.A.) en in het N.V.V. Hoogtepunten waren de jaarlijks te- rugkerende kampen van „de Trekvo gels" en „de Rode Wachten". Met Pinksteren verzamelden zich altijd zo'n 1500 Rode Wachten rond de Paasheuvel en die kampeerden daar dan een week. Zo'n week stond altijd in het teken van een bepaald thema. ,,De Trekvogels" hielden hun kamp altijd rondom „het Rode Vlaken- nest" in Vierhouten. Die kampen kostten destijds behoorlyk wat geld. Teun Sprij, ook oud-A.J.C.-er: „Er waren altijd veel jongens en meisjes die die vakantie niet konden betalen. Voor hen waren we heel de winter in de weer om geld voor die vakantie op te halen. We haalden oud papier op en we deden allerlei karweitjes. De onderlinge solidariteit was enorm". De A.J.C. kende ook grappige tradi- ties. Herman: ,,Als er iemand jarig was, dan vormden we een kringg en de jarige moest in het midden staan met een ontbytkoek om zyn arm. We zongen dan het lied van „de Fiere Pinksterblom". Als we uitgezongen waren, dan dook iedereen op de jarigeaf om een stuk koek te bemach- tigen". Herman weet nog niet hoe hij er achter moet komen of er tijdens de reiinie iemand jarig is. Hij popelt De reiinie zal worden gehouden in het weekeinde van 7 en 8 juni. De oud-A.J.C.-ers zijn nog druk bezig met het verzamelen van adressen van hun vroegere clubgenoten. Coos: „Op onze eerste oproep hebben ongeveer 60 mensen gereageerd, maar er moeten alleen na de oorlog al zo'n 300 Vlaardingers lid zijn geweest, dus we zijn er nog lang niet. Opvallend is dat onder de oud-A.J.C.-ers die zich al hebben aangemeld erg veel mensen zijn die niet meer in Vlaardingen wo- nen. We hebben de indruk dat de Vlaardingers denken dat we hun adressen hebben, maar dat is beslist niet zo". De activiteiten rond de reiinie zullen worden gehouden op de zaterdaga- vond en de zondag. Op zaterdag- avond wordt een film gedraaid van het Pinksterfeest van 1934. Koos Vorrink, de grote voorman van de A.J.C., nam toen afscheid omdat hy Coos can Yperen: ,.Er moeten nog veel meer aanmeldingen komen voorzitter van de S.D.A.P. werd. Op deze film is onder andere zijn af- scheidsspeech te zien. „Deze film is voor oud-A.J.C.-ers een echter klap- per", zegt Herman van der Lee, een ander lid van de werkgroep. Ook zal men waarschijnlyk een film draaien van een kamp van „de Trekvogels", de groep A.J.C .-jongeren van 12 tot en met 16 jaar. Daarnaast zal een prominent oud-A.J.C.-er spreken. Voor de zondag staan een speur- tocht, een volksdansfeest en een „Bonte Avond" op het programma. Verder is er een permanente expo- sitie van oude foto's die gemaakt werden tijdens kampen, optochten en andere gelegenheden. Men weet nog niet precies waar de activiteiten zullen plaatsvinden, omdat nog niet bekend is hoeveel mensen zullen ko men. De mensen van de werkgroep worden reuze enthousiast, wanneer ze over hun A.J.C.-verleden beginnen te ver- tellen. Vooral Herman's vrouw Ka trien zit nog vol van de oude A.J.C.- idealen: „ledereen kreeg een stuk om het spelletje op 6 juni nog eens te doen. De A.J.C. was vroeger niet bij ieder een geliefd. Coos: „Als we gingen wandelen, dan stelden we ons op in rijen van vier. We hadden allemaal ons uniform aan en vooraan liep iemand met onze vlag. We zongen dan strijdliederen en onze wandelin- gen waren dan echte demonstraties. Dit deden we ook wel op zondag en dat leverde weleens problemen op. We wandelden een keer van het Volksgebouw naar het Oranjepark. Toen we in het park aankwamen, werden we er door de politie gelijk weer uitgezet omdat we de zondags- rust verstoorden. We wandelden ook wel naar Delft en als we dan zingend door het christelijke Maasland kwa- men, dan zagen we heel wat boze gezichten". Teun: „Mijn vader en moeder hebben het nog wel meege- maakt dat zo'n colonne met stenen en flessen werd bekogeld". Na de oorlog was de belangstelling voor de A.J.C. veel minder dan voor de oorlog en dat resulteerde in 1958 in opheffing van de club. De vraag of er nu nog een A.J.C. zou kunnen be staan, wordt door de oud-leden met een absoluut en unaniem neen beant- woord. Herman van der Lee: „Bij de A.J.C. kende men normen, we wisten precies tot hoever we konden gaan. Het A.,J.C. bestuur in 1950 met onder andere Coos en Corrv van Yperen van de werkgroep van oud- AJ.C.-ers.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 7