Goed spei Groeton B alines e dagen in Nolet en Novotel KOOPJESIN18SPEC1AALZAKEN |Populieren| Tanzaniaanse Joan wordt goed verzorgd in Noletziekenhuis w Gids voor gehandicapten 19,35 17,50 27,50 49,50 Een actieve krant in een actieve streek Gespannen kijken naar ,,De Schaduwkuil" :rfr, m3 tr 4* Positief Brieven 1 Koud Druppel Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard Schedam Centrum - Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel Capelle a/d IJssel De Terp Vlaardingen Centrum Krimpen a/d Unri Chmpenhof. li'lltltHli iililltm li Miffll! ill l/ia Schiedams Nieuwsblad KANTOOR HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH VLAARDINGEN In comhinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 12 MAART 1980 4e JAARGANG NO, 11 Operatie ver van liuis SCHIEDAM - Sinds het begin van dit jaar ligt de 20-jarige Tanza niaanse Joan Barashikwa in het Noletziekenhuis. Ze ligt op een twee-persoonskamertje, de wanden hangen vol met kaarten en te- keningen die vele Schiedammers gestuurd hebben om haar zo ver van huis een beetje op te fleuren. Joan's been ligt in een gecompli- ceerde stellage, ongeveer een meter boven het matras van haar bed. iff* *$f L* Joan's gezicht is nog net te zien vanacltter de stellage waar haar been op rust Joan kreeg in het begin van vorig jaar een brommerongeluk in de hoofdstad van Tanzania, Dar-es-Salaam Haar been brak daarbij op verschillende plaatsen. Volgens de Schiedamse huis- arts Ruurd van der Veer hebben de artsen in Tanzania toen alleen de huid van haar been genezen en haar daarna met twee krukken naar huis gestuurd. ..Tanzania verkeert in staat van oor- log", vertelt de heer Van der Veer, ,.daarom krijgen de soldaten voor- rang in de ziekenhuizen. Ze hadden Joan best wel kunnen helpen in Dar es-Salaam, maar er was geen plaats en tijd voor. Zodoende moest Joan op haar krukken voortbewegen, haar been bungelde er gewoon bij". Dat dat erg is spreekt voor zich, maar in Tanzania worden de vrouwen ge- acht een akkert.ie te kunnen doorwer- ken oin voor het levensonderhoud van hun gezin te kunnen zorgen. Joan kon da^niet meer, waardoor de kans op een huwelijk eigenlijk ook niet meer bestond. iJaar familie zou haar moeten onderhouden, maar die hebben daar geen geld genoeg voor. Joan's toekomst zag er dus erg som ber uit, misschien had ze bedelares moeten worden. „Gelukkig heeft Joan het er niet bij laten zitten. Op zoek naar een arts die haar kon helpen kwam zij uitein- delijk in contact met een kennis van me. dokter Schlebaum, die prakti- zeert voor voor de „blanke kolonie" maar probeert ook wat voor de plaat- selijke bevolking te doen. Hij stuurde me rontgenfoto's op en vroeg me of er iets aan te doen viel. Ik ben toen meteen naar het Noletziekenhuis ge- stapt, waar ik diezelfde middag een bespreking had. Iedereen reageerde meteen zo positief, dat er onmidde- lijk georganiseerd ging worden. Joan's viiegreis was geen probleem, iemand uit Tanzania wilde dat wel betalen. Verder kon haar verblijf uit een fonds van het Noletziekenhuis betaald wor den. Een visum was binnen 24 uur verkregen, alleen een paspoort was wat moeilijker. Maar ook dat is ge- lukt. Enfin, midden in de winter kwam Joan hier, met haar krukken. Die zijn trouwens zo ouderwets, dat ik erover denk ze in een museum te zetten. Het zijn nogal gevaarlijke krukken, ze kunnen verlamming veroorzaken aan de armen, omdat de ondersteuning niet goed is. Het is maar goed dat Joan die, wanneer ze genezen is, niet meer nodig heeft", aldus de heer Van Mevrouw Stendahl, die als „moeder" over Joan waakt, vertelt tijdens het bezoekuur dat de operaties goed ge- SCHIEDAM - De Schiedamse lo- neelvereniging ..Groeton" hield af- gelopen woensdagavond een Tr>- Out van het stuk .De Schaduw kuil" in Dieustencentrum ,De Woudhoek". De publieke belang- stelling voor het stuk was groot, en dat was voor de spelers fijn, omdat zij nu voor de eerste keer konden zien hoe een publiek op het stuk reageert. De voorstelling handelt over drie mensen, die weten dat zij binnen afzienbare tijd zullen sterven. Zij hebben alle drie een bungalow ter beschikking gekregen van een ziekenhuis. Zij worden wel geob- serveerd door het ziekenhuisper- soneel. De drie kernfiguren bren- gen hun laatste dagen met hun naaste verwanten door, maar komen in het stuk nooit in con tact met elkaar. Door de verschillende karakters die de drie figuren hebben rea- geren zij alien anders op hun aan- staande dood. Ook de verwanten reageren uiteenlopend. Zo vlucht Joe (Koos de Groot) in het verleden en haalt herin- neringen op aan dingen die hi) graag had willen doen maar nooit gedaan heeft en zijn mislukkingen in het leven. Zijn vrouw (Len Des- sing) wil niet weten dat hij dood gaat en doet net alsof er niets aan de hand is, terwijl zijn zoon Steve (Dick Bijkerk) niet weet dat zijn vader binnenkort zal sterven. De oude vrouw Felicity (Tiny Roelof) heeft vele operaties ondergaan en leeft eigenlijk alleen nog maar omdat zij haar dochter Claire nog een keer wil zien. Haar oudste dochter Agnes (An Hebtij) verzorgt haar. Agnes houdt dV legende van Claire, die al een tijd gelegen is omgekomen tijdens een ongeluk, in het leven door haar moeder elke dag brieven te schrijven die zogenaamd door Claire zijn verzonden. De schrijver Brian (Leon Prins) probeert in de laatste maanden die hem resten nog vlug alle dingen te doen die hij niet heeft gedaan. Zijn vriendje Mark (Ro land te Boon) probeert hem te helpen door hem te ontzien, ter wijl zjjn voormalige vrouw Be verly (Mariska Segaar) op bezoek komt om wat leven in de brouwe- rij te brengen, zolang het nog kan. Een spreker (Paul Segaar) die het gehele ziekenhuispersoneel verbeeldt, informeert het publiek door vragen te stellen aan de spe lers. Groeton. de Groenoordse Toneel- vereniging die 12,5 jaar geleden werd opgericht, zorgt voor subliem spel. Het stuk is geschre- ven door Michael Christofer en is zeker de moeite van het bekij- ken waard. De spelers komen niet allemaal uit Schiedam, maar ook uit Rotterdam en zelfs Amster dam. Toch staat de Toneelver- eniging open voor iedereen die wil meespelen, maar gei'nteres- seerden moeten wel rekenen op zeker twee keer per week repe- teren. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Paul Segaar, Heyer- mansplein 246, telefoon 705359. Vanaf 11 maart zijn er aan de kassa van het Passage Theater kaarten voor de voorstelling op I 5 maart te krijgen. De toegang kost f.8.-, het stuk begint om kwart over acht's avonds. M. de Zvvart Joan kan haar laclien nweilijk inhouden. Naast haar mevrouw Stendahl. die haar met goede zorgen omringt. Agnes met liuar moeder Felicity. lukt zijn. „Over drie weken mag ze in het gips, en dan moet ze weer wat gaan lopen. Al met al duurt het dan nog een maand of vier voordat ze naar huis kan". De conversatie wordt in het Engels gevoerd, zodat Joan ook kan verstaan wat er gezegd wordt. Joan vindt het fijn dat ze geholpen wordt in Neder- land, maar ze vindt het hier wel ver- schrikkelijk koud. In Tanzania, dat vlak bij de evenaar ligt, IS het altijd heet. Het regent er bijna nooit. Joan stond dan ook gek te kijken toen zij vanuit haar kamer schaatsers op de vijvers in het Julianapark zag. Omdat Joan zo lang in het ziekenhuis moet blijven, hebben ze haar voorge- steld of ze Engelse lessen wil hebben. „Ten dele om de verveling wat te ver- drijven", zegt de heer van der Veer. ,.maar ook om haar meteen een goe de basis om straks een baantje te vin- den te geven. We kunnen het ijzer be- ter smeden nu het heet is". En Joan wil heel graag Engels leren. Zeschrijft en spreekt Swahili, en het Engels dat ze kent is wel toereikend voor een ge- sprek tijdens het bezoekuur. Met handen en voeten kun je je ook wel verstaanbaar maken. De artsen die haar geopereerd hebben, dokter De Bie van het Nolet en een arts uit Den Haag, communiceren met haar in het Swahili. De Haagse arts spreekt dat namelijk. Joan vond dat erg fijn. Ondertussen heeft de heer Van der Veer het idee geopperd een ..charita- tief bed" in de Schiedamse ziekenhui zen in te stellen. „Dat bed moet al tijd beschikbaar zijn voor gevallen als Joan. Door de readies die er over Joan zijn geweest weten we dat de mensen het erg fijn vinden om op de- ze manier wat aan de nood die in ontwikkelingslanden heerst te doen. Men weet zo precies wie er in dat bed ligt, wie er opereert, en waar dus het geld naar toe gaat. Eigenlijk zou je het de ..dichtbij m'n bed show" kun nen noemen. Zeker nu er steeds va- ker bekend wordt dat veel geld, dat voor de ontwikkelingslanden be- stemd is, aan de strijkstok van de een of ander blijft hangen. Men weet ook nooit zeker waar geld van collectes nu naar toe gaat. Geld is er wel nodig voor zo'n chari- tatief bed. Er moet een fonds van een miljoen guldens zijn, dan kunnen de kosten voor geneeskundige hulp en verpleging van de rente betaald worden. Het grote aantal kennissen en vrien- den die we in ontwikkelingslanden hebben kunnen zorgen voor de gega- digden voor het bed. Het moeten dan wel gevallen van ziekte zijn, die we door operaties volledig kunnen gene zen, zoals bepaalde gevallen van blind- heid, of allerlei botbreuken. Een pa tient die bijvoorbeeld Tuberculose heeft kunnen we zo niet helpen. Op de enorme massa mensen die nood liidt in ontwikkelingslanden is zo'n bed natuurlijk een druppel op de gloeiende plaat. Maar we doen dan tenminste iets. Eigenlijk zou het ook veel goedkoper zijn om een chirurg naar een ontwikkeljngsland te sturen, maar vaak stuit dat op enorme orga- nisatorische moeiliikheden. Ik denk dat het charitatieve bed in Schiedam wel van de grond kan ko men. Eerlijk gezegd heb ik nog niets gedaan om het te verwezenlijken, ik heb alleen gevraagd hoeveel geld er voor nodig zou moeten zijn. Toch heb ik op basis daarvan al enkele reac hes gehad van mensen die er wel geld in .willen steken", aldus de heer Van der Veer. Als voorbode voor dat bed ligt Joan nu in Schiedam. Ze vindt het fijn om bezoek te krijgen, maar mensen die langs willen gaan moeten wel even contact opnemen met mevrouw Sten dahl, telefoonnummer 708123. Kaar- tjes en tekeningen zijn natuurlijk ook altijd welkom. Joan ligt op de twee- de verdieping, afdeling A. op kamer 26 van het Noletziekenhuis, aan de Stadhouderslaan 98. Kom op, Schie dammers, zorg een beetje voor jullie gast! SCHIEDAM Niet alleen de patien- ten van het Noletziekenhuis, maar ook de gasten van het Novotel kun nen deze week verwend worden met een Balinese maaltijd. In het Novotel worden vrijdag 14, zaterdag 15 en zondag 16 maart „Balinese dagen ge- houden. terwijl in het Noletzieken huis dinsdag 18, woensdag 19 en donderdag 20 maart geheel aan het Indonesische eiland gewijd zijn. Bij een Balinese maaltijd blijft het niet. In het Novotel, aan de Harga- laan 2, kan het uitheemse diner voor f 20,- per persoon besteld worden. Er zal ook een expositie van kunstvoor- werpen uit Bali zjjn. De tentoonge- stelde voorwerpen zijn beschikbaar gesteld door de heer Kranenkamp van Galerie „Semar" uit Rotterdam. De heer Suryawan zal het geheel op- luisteren met Balinese dansen. Me vrouw Yin Kohar zal laten zien hoe je moet batikken, terwijl een diaserie de bezoekers zal helpen bjj het op- frissen van de kennis over Bali. Natuurlijk is er ook een kindermenu te bestellen, voor wanneer de klein- tjes rijst hooguit met boter en suiker lusten. Er kan ook van de menukaart besteld worden. Ook in het Noletziekenhuis kan ge woon gegeten worden, voor de pati8nten die de Balinese gerechten niet mogen of willen hebben. Naast alle evenementen die ook in het No votel te zien zjjn, zullen er ook expo- sities van foto's en wajangpoppen zjjn. De heer Suryawan zal, buiten zjjn leiding in de keuken, laten zien hoe er in Bali bloemoffers worden gebracht. Tenslotte, op de laatste Balinese dag, zal er een modeshow gehouden worden van modellen die gemaakt zjjn met batikstof. Een programma van de evenementen is te halen bjj het Noletziekenhuis, Stadhouderslaan 98. Iedereen is wel kom, niet alleen de patienten en hun bezoekers maar ook alle andere be langstellenden mogen komen kijken. SCHIEDAM De Provinciale Reva- lidatie Stichting Zuid-Holland heeft een beknopte handleiding voor ge handicapten. hum huisgenoten en dienstverleners het licht laten zien. Het boekwerkje heet ,,Vademecum (Latijn voor beknopte handleiding) voor de revalidatie in Zuid-Holland". De eerste druk ervan verscheen in 1959, terwijl begin 1979 een herzie- ne versie werd gedrukt. Door de grote vraag naar het boekje is er nu een herdruk verschenen. In het Vademecum zjjn onder ver schillende hoofdstukken als Toe- TOMADO Plantenbak, model zwaan, met een diameter van 35 cm Leuk op terras, balkon of binnen TV-Kan, hoogglans verchroomd, houdt uw dranken op temperatuur Tornado droogrek, het altijd handige en zeer solide droogrek met een drooglengte van 29 meter Geheel inklapbaar voor buiten en binnen drogen Van 82.50 OnzeDri|S 479 supersterke deurmat vanplastik. In wafelstruktuurenin diverse kleuren. Onze prijs Flessenpaneel van bruin kunststof. voor 6 (lessen. Onbeperkt stapelbaar voor getdxj t/m zaterdag (III >lllllllHM><t S||ltl'l'll' I Bamboe ringen gordijn, maat 90 x 200 cmDekoratief als deurgordijnof kamerafscheiding. Kunststof keukenklok in eigentijdse kleuren, met precisie Quartz uurwerk. Luxe royale s met warme Dacron vulkng Van 59.50 Voor)aarspn|S gankeljjkheid, Huisvesting, Verkeer en Vervoer, enzovoort de belangrjjk- ste adressen van tnstellingen en orga- nisaties die op dat gebied werkzaam zjjn vermeld. Via een register kunnen zaken als speel-o-theken, mytylscholen, op- pascentrales, verpleeghuizen en noem maar op makkelijk opgezocht worden. Veranderingen in het adressenbe- stand worden medegedeeld via een (gratis) info-bulletin van de Provinci ale Revalidatie Stichting. De uitgave van het provinciale Vade- mecum is een aanvulling op het lan- deljjke, en is te bestellen door over- schrjjving van f 6,90 (inclusief ver- zendkosten) op gironummer 640, ten name van Provinciale Revalida tie, Den Haag. Het landeljjke Vade- mecum verschjjnt als losbladige uit gave bjj VUGA, en is schrifteljjk te bestellen via Postbus 16063, Efen Haag. De kosten hiervan bedragen f 45,-. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam heeft de hand weten te leggen op vijftien populieren, die' tien jaar oud zijn en vanwege de aanleg van een nieuw verkeers- plein bij Rijswijk en Voorburg moesten verdwijnen. De bo men stonden bij het viiegveld Ypen- burg. De bomen zjjn in de laatste week van februari geplant in de nieuw- bouwwjjk Woudhoek-midden en bjj het winkelcentrum „Hof van Spaland" in Groenoord.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1