Kinderkleding getoetst aan huidige modebeeld VOORJAAR '80 Rijnmond/West Combinatie 12 55 ledereen heeft genoeg van de winter. Zoekt buiten naar een sprankje voorjaar. Gelukkig, de etalages tonen weer een kleurrijk beeld. Leuk zomergoed in stralende tinten. Ook voor heren. De laatste jaren is er hard aan het voor- komen van de man gewerkt. Mannenkleding krijgt steeds meer aandacht. In dit verhaal laten we fotomodel, ont- werper en adviseur Pieter van der Schaft aan het woord over ontwikkelingen op dit gebied. Vlotte mannenmode in opmars De gebroeders Dekker startten zo'n 15 jaar geleden een boe- tiek in de Jonker Fransstraat. Bij de jongelui werd deze zaak al gauw bekend. Het tijdperk was voorbij, dat iedereen in een „nette" broek gekleed ging. Bij Pantalon Modern werden de zg. kachelpijpmodellen ver- kocht Broeken met splitten op de voet en naden midden over het been. ,,Beatlesbroe- ken". ,,Als je een moderne broek wilde hebben, ging je naar de Jonker Fransstraat toe. Daar is alles voor de broers be- gonnen. Ze beheren nu een keten van winkels in Neder- land", vertelt Pieter van der Schaft. adviseur van de direc- teur van de productiemaat- schappij Panmo. Onder de rook van Rotterdam staat het kantoor van de firma. In Zwijndrecht worden de col- lecties ontworpen door direc- teur Bert Hamelinck, modete- kenaar Arie Vervelde en de al eerder genoemde Van der Schaft. Pieter is een veelzijdig type. In de loop van het gesprek met hem komt naar voren, dat hij eigenlijk een lerarenopleiding heeft gevolgd. ,,'k Heb drie jaar voor de klas gestaan. En het ook erg naar m'n zin gehad. Maar ik wilde toch liever foto model worden. Ben altijd in mode gei'nteresseerd geweest. Je begrijpt dat ik nu m'n hart kan ophalen. Doordat ik veel in het buitenland werk, ben ik goed op de hoogte van wat er op modegebied te koop is. Daarnaast ontwerp ik kleding Bert, Arie en ik komen lang voor het nieuwe seizoen aan- breekt bijeen eri spuien alle ideeen. leder voor zich werkt z'n ideeen uit en na een week komen we wederom bij elkaar. Aan de hand van de tekeningen krijgen we dan een voorstelling hoe het kledingstuk er uitziet. Eventueel corrigeren we de ontwerpen. De modellen zen- den we uiteindelijk naar de fa- briek in Belgie. Per week wor den daar 10.000 kledingstuk- ken geproduceerd!" De firma verkoopt de kleding niet rechtstfeeks aan de consu- ment, maar via de winkelier. Inkopers kunnen in Zwijn drecht de collectie bekijken en eventueel kopen. Mannenmode is vaak grauw en grijs. En waarom? Gelukkig wordt de man steeds meer be- wust van zichzelf. Zeker de jongere mannen kleden zich, mijns inziens, beter. De doel- groep van onze firma wordt dan ook gevormd door jongens van 15 tot pak weg 25 jaar. Na- tuurlijk kan de kleding ook door dames gedragen worden". In augustus '79 werd de Pan- mo-collectie voor deze lente en zomer vastgesteld. Wat is de vi- sie van Pieter hierover? „Het spijkergoed staat duide- iijk in de belangstelling. Broek en jack kregen een 1980-ge- zicht. De schouders van het jas- je zijn niet opgevuld. Het zijn de afhangende schouderstuk- ken, die tegelijk de kleppen van de borstzakken vormen. De jas moet iets te wijd vallen. Dus niet getailleerd. De lijn van de broek is tevens veranderd. Uit Parijs is de carrotte-lijn over- gewaaid. De broek wordt dan een aantal centimeters te lang gedragen. De pijpen hebben de vorm van wortels. En ruimval- lend, toch is het bovenbeen minder wijd. Verder ontbreken de bandplooien en vouwen. De broekzakken vallen een beetje open. Daardoor staan de zak- ken wat van de broek af." Tekenend voor het nieuwe beeld, dus. De kleding mag niet knellen. Belangrijk is dat het lekker zit. Het spijkergoed wordt bovendien uitgevoerd in de zogenaamde cowboy-look. Alles wat aan het Wilde Westen doet denken, is deze zomer mode. Broeken bijvoorbeeld krijgen in de zijnaad nagels. De accessoires: kralen ceintuurs, ruiten blouses en voor de dames halfhoge laarzen. „Het ..sportswear" blijft deze zomer in trek. In de Panmo- collectie zijn een aantal jog- gingpakken opgenomen. Maar dat vind ik zelf niet zo'n bij- zonder feit. Een trainingspak zie je net zo bij andere firma's. Voor de mannen van 20 jaar en ouder steekt een nieuwe trend de kop op. Ik noem het de zes- tiger jaren-look. De jas zit tus- sen een colbert en kort jasje in. De zakken zijn schuin, zodat de handen er makkejijk inge- stoken kunnen worden. De ronde raglanmouwen en sjaal- revers zijn voor de mannenkle ding nieuw. Hieruit blijkt ook weer, dat mannen toch voor- zichtiger zijn met noviteiten. Vrouwen tonen meestal de nieuwtjes, mannen observeren. Wanneer hij eraan gewend is, past hij z'n eigen outfit aan. De confectiefabrikant'en spelen daar op in." ,,De broek is afgestemd op de carrottestijl: wat te lang, geen vouw, ruimvallend. 't Zit heer- lijk. De pakken bestaan meestal uit 100 pet wollen flanel en zijn verkrijgbaar in uni-kleuren. Jas en broek {van Panmo) zijn apart te koop. Behalve flanel worden de pakken gemaakt van een ruitstof, en pied de poule. Dit is een tweekleurendessin en het motief lijkt dus op een een- depootje." In diverse damesbladen zijn on- langs fotoreportages gepubli- ceerd van modeshows in Parijs. Daarbij vallen de vele ruimte- pakken op. Felle kleuren, beet je vreemd aandoende creaties. Geen pak om op school of werk te dragen. Pieter is enthousiast over deze trend. „ln onze collectie is de spacelook vertegenwoordigd. Ik betwijfel of deze mode in 1980 doorzet, maar voor de vooruitstrevende mannen heb ben we een aantal modellen ge maakt. Niet iedereen loopt natuurlijk met zo'n pak. Maar het kan toch erg goed staan. Zo verkopen we bijvoorbeeld een kanvas broek en jas. De panta lon fijkt op de nu zo moderne skibroek. Is alleen wijder. Voor de jas is gebruik gemaakt van geometrische lijnen. Een don- ker getint gedeelte loopt van de schouders in een punt naar de tailleband. Zo ook het rug- pand. De kraag kan recht opge- zet en geheel dichtgeritst wor den. Laat je deze openstaan, dan toont het direct vlotter," aldus Pieter. Of de spacelook doorzet, laten we in het midden. Wei is zeker, dat er voor mannen naast de conventionele pakken ook mo derne kleding verkrijgbaar is. En betaalbaar! Kleding van Panmo wordt in diverse Rotter- damse boetieks verkocht. Het spacepak. Jas en broek zijn los verkrijgbaar. Wordt de space-look modei' twee kinderen. Daardoor kun nen ze ook meer geld beste- den, dan wanneer ze meer monden moeten vullen. In onze zaak kopen ook veel oma's een cadeau. Het leuke hiervan is, dat ook zij direct voor een modieus pakje kie- zen", aldus mevrouw Jonkman. Voor de allerkleinsten zijn er bijvoorbeeld al jurkjes met op de schouders ingestikte plooien. Grappige twinsetjes. Het echtpaar koopt overwe- gend bij een Italiaanse firma in. „Het is bekend, dat Italianen gek zijn op hun koters. Tel 1 .-I'ft e. daarbij het gevoel voor mode op en het resultaat zal mo- dieuze kinderkleding zijn. Voor de kleuters is er tevens volop keus. „Kinderen vanaf 8 jaar zijn reeds modebewust. De mode wordt op de voet gevolgd door grote broer of zus en die willen ze dan nadoen, he". De kinderkleding is van duur- zame kwaliteit. Weliswaar is het goed wat duurder dan con- fectiekleding. „Voor kwaliteit wil men wel betalen. Aparte modellen worden goed ver kocht. Het uiterlijk van de kin deren is toch ook belangrijk.." 1 «r «->J» - r>>.M«vv\ Blauw en rose waren enkele jaren voorheen de „modekleu- ren" voor pasgeborenen. En wel respectievelijk voor jongens en meisjes. Langzaam zijn de ouders van dit idee afgeweken. Babykleding kan snoezig zijn. Het is misschien moeilijk te ge- loven, maar de jurkjes en trap- pelzakken worden steeds meer aan het huidige modebeeld ge toetst. De heer en mevrouw Jonkman, die samen een kin- derwinkel beheren, onderstre- pen dit. Modieuze kinderkleding wordt goed verkocht. „Er is onmiskenbaar een ten- dens in onze samenteving. Een paar neemt dikwijls hooguit

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 29