franske van Asperen VOORJAAR '80 Rijnmond/West Combinatie 12-57 Franske van Asperen uit de Brabantse hoofdstad heeft er- voor gezorgd dat zo'n tweehon- derd vijftig poppen in de hemel zijn terecht gekomen. Hij heeft ze stuk voor stuk - een aantal maanden geleden - gered en daarna naar zijn museumke gebracht. In de hemel van zijn paradijs heeft hij al die poppen neergehangen. En weken achtereen komen er 8 allerlei mensen kijken en velen :5 staan een tijdlang met open mond, v zodra ze de poppenhemel van Frans met eigen ogen aanschouwen. Binnen twee maanden hebben de :j Bosschenaren tweehonderd vijftig poppen afgedankt en deze of in een sloot gegooid, dan wel in vuilnisem- jj mere gestopt. En dat was voor v Franske niet meer om aan te zien. Hij kon wel huilen. Hij is er nog niet 55 overheen en zijn blikken blijven ook nu nog dikwijls in de richting van 58 asemmere gaan. Misschien is het een beetje •x vreemd, dat snuffelen in asbakken 88 van allerlei mensen. Maar is het ook 55 niet vreemd dat we zo massaal onze poppen opruimen? Een paar maan- •S den geleden liep Frans van Asperen, S die in Den Bosch West in een huisje, •x speciaal voor bejaarde mensen 8: woont, langs een kanaaltje dat men X; in Den Bosch Wetering noemt. En 8 daar zag hij plotseling iets dat hem deed veretijven. In dat water dreef X; een pop. Frans trok ogenblikkelijk schoe- X; nen en sokken uit, stroopte de broekspijpen op en ging te water. 58 Met succes. In minder dan geen tijd X; had hij de pop te pakken en voerde :x deze in triomf mee naar zijn vrouw. :x Zij voorzag het vondelingetje van :x kleertjes en Frans keek vol trots. 88 Maar meteen begon hij er eens op te :x letten of hij nog meer poppen kon •S cntdekken die als ongewenste kinde- 88 ren werden weggeworpen. En toen :x beleefde hij de grootste sensatie. 8v Tweehonderd vijftig haalde hij in x: een paar weken uit dozen, asbakken x en vuilniszakken in het hartje van :x Den Bosch. Soms hadden ze nog kleertjes aan 8:5 soms moesten die evenals voor kind X- nummer een, opnieuw worden ge- x: maakt. De Van Asperens deden dat •:x echter met liefde. Ze denken er 558 gelijk over: ,,Wat leven we toch in 88 een welvarende tijd. Wat gooien we 85: toch gemakkelijk allerlei dingen ■88 weg". De collectie van 250 bestaat 888 uit kleine, grote, dikke, dunne, blap; ke maar ook donkerbruine kinder- 5:8 tjes. Maar allemaal hebben ze bij 888 Frans een plaatsje in de hemel 888 gekregen. Die hemel bevindt zich in 555 de Postelstraat. Daar is namelijk het 888 gekste maar ook mooiste museumke 555 van heel Nederland gevestigd. Het 555 heet ,,De Brabantse Poffer", is een 888 stokoud gebouw maar het zit van :88 onder tot boven (drie verdiepingen) 888 tjokvol met de wonderlijkste voor- 888 werpen. Frans is van dat museum de ■888 directeur, de conservator, de man 855 die kaartjes scheurt, de man die 555: bezoekere rondleidt en ook de man 555: die maar blijft verzamelen. Hij heeft in zijn leven een respec- 55:8 tabel aantal beroepen beoefend. Hij 855 was colporteur, badmeester (mon- 555: seigneur Bekkere leerde bij hem 558 duiken in de tijd dat hij nog kape- 55:5 laan was), buschauffeur, taxichauf- 8555 feur, maar is nu gepensioneerd. Hij 555: heeft de vijfenzestig al een eindje 5:55 achter de rug. •555 Echter in zijn vrije tijd had hij 555: slechts voor 6en ding belangstelling: 555: allerlei voorwerpen verzamelen die ■555 men wilde weggooien. Hij heeft er in 5:58 een reeks van jaren duizenden ge- 555: kocht, gevonden of gekregen. Schit- 555; terende antieke voorwerpen zijn het 555: vandaag de dag in onze ogen. Dat heeft Frans van Asperen in zijn 855: jonge jaren gewoon voorzien en ter- 555: wijl iedereen het hoofd schudde over 885: de vreemde gewoonte en verzamel- 888: woede van Frans bleef hij stug doorgaan. Een jaar of vijftien geleden kreeg hij in het hartje van Den Bosch een oud pand en daarin stapelde hij toen alle voorwerpen op. Er is geen plekje onbenut gelaten. Overal hangen en staan tientallen voorwerpen. Er is slechts een hele nauwe doorgang overgebleven voor de bezoeker die echter gaandeweg steeds verbaasder wordt. Zelfs een oude plee is volge- stapeld met allerlei oude bellen, beeldjes, vazen, wandborden, kaar- senstandera, schilderijtjes en in dat kleine huisje woont ook Pietje. Als Frans het goed naar zijn zin heeft (en dat is meestal zo) laat hij Pietje op de wc zelfs dansen en tekeer gaan. Er hangen oude rommelpotten, er staan oude fietsen, er zijn schitte- rende klokken, prachtige ledikanten met in een ervan ,,opoe", hij heeft koetelijke mandjes, magnifieke ka- chels, maskers, vliegers, stelten, oud speelgoed en.... KAARSLICHT Je zou ademloos kunnen voort- gaan. Elektriciteit ontbreekt. Geen nood. Frans heeft hier en daar wat petroleumlampjes en kaarejes neer- gezet. In het halfdonker klim je trappetjes op en je blijft je verbazen. „De Brabantse Poffer". Zo heet zijn museum dat jaarlijks door erg veel ntensen wordt bezocht. Teveel feitelijk, want doordat Frans alles alleen doet kan hij niet overal op letten. In die vijftien jaar van zijn bestaan is hij helaas een groot aantal keren allerlei mooie voorwerpen kwijtgeraakt. Ze zijn „gewoon" meegenomen door al te hartstochtelijke bewonderaare. In de drukke tijd heeft hij nu wel eens hulp van wat vrijwilligers, maar een ideale situatie heeft hij nog altijd niet bereikt. Daarvoor ontbreekt hem het geld. Hij heeft in het verleden zoveel mogelijk gekocht en gezocht en ging zelfs nimmer met vakantie. In feite is hij nu echter miljonair. Zo groot is de waarde van zijn verzameling. Je moet er niet aan denken. Frans doet dat wel, en zeker als hij zijn museum verlaat. Dan komen er namelijk verechrikkelijk veel ket- tingen die op allerlei plaatsen wor den bevestigd. Dan rammelen ke- tens, klikken sloten en moet hij zo een tikkeltje bescherming verkrijgen voor zijn kostbare collectie. Hoe het in de toekomst moet? Wat er dan met die machtige collectie gebeurt? Er zijn al eens enkele keren mensen geweest die evenals wij het hoofd hebben geschud en net als wij heb ben gezegd: laat alles toch vooral bewaard blijven. Laat ook het ge- meentebestuur van Den Bosch zich eens buigen over dat probleem. Merkwaardig is echter, dat ver- schrikkelijk veel inwonere van Den Bosch het kostelijke museumke nog nimmer hebben bezocht. Is Frans de profeet die in eigen land Wie echter gaat kijken wordt be- slist geboeid. A propos: weet u wat een Poffer is? De Brabandere zeker. Het is een muts die men vroeger in Brabant heel veel droeg, een poort- achtig geval dat op de schouders eindigde in een sjerp. Natuurlijk hangen er in het museumke heel wat poffers. Toen jaren geleden de film Merijntje Gijzen werd opgenomen kwam men ook bij Frans en leende er tientallen voorwerpen die men overal vergeefs had gezocht. Frans had ze en hij heeft met allerlei bordjes aangegeven welke voorwer pen het zoal waren. Zijn poppen koestert hij nu als de laatst verza- melde schatten. Maar zelf heeft Frans feitelijk 6ok een plaatsje in de hemel verdiend. Misschien zal men het pas erkerinen als een volgende generatie aan het bewind is. JAN PRIJT Niet minder dan 250 poppen vonden een plaats in Franske van Asperens poppenmuseum. Slechts een deel staat op deze foto

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 33