Vriendelii k tuinieren in voorjaar Voorlichting belangrijk bij inrichting van meubelen Ski-gymnastiek, onontbeerlijke voorbereiding. Vermijd gebruik van kunstmest en insecticiden VOORJAAR ^0 Rijnmond/West tiombihatie 12-50 Wind Bollen Schaaltje Bier M. de Zwart Lenigheid, kracht, uithoudingsver- mogen en snel kunnen reageren zijn, naast natuurlijk goed kunnen kijken, de meest elementaire vereisten voor het skien. Wie iicha- melijk onvoorbereid de skies onderbindt gaat wat te lichtvaardig met z'n gezondheid om, iets dat vaak uitmondt in het bijna spreek- woordelijke 'gipsen beentje' en va- 'kantiegenot kapot. Wist u dat 60% van de ski-ongeluk- ken voortkomt uit slecht getrainde lichamen en onoplettendheid? Een fit lichaam garandeert goede bewegingen en dus een hoog les- rendement. Hoe wordt je fit? Het antwoord is eenvoudig. Door zeer veel tebewe- gen en van de beweging moe te worden. Dat kan buiten, in club- verband, maar dat kan ook thuis. Er zijn een aantal goede boekjes te koop met oefeningen die speciaal voor het skien uitgedacht zijn Een paar tips voor u begint: - Zorg voor de ruimte om u te bewegen. - Zorg voor makkelijk zittende kleding. Draag eventueel gym- nastiekschoenen. - Oefen met ritmische muziek. - Oefen vaak (3 of 4 x per week en intensieQ- - Doe steeds de totaie serie oefe ningen 1 t/m 7. Misschien zult u er in het begin niet te veel van maken, maar u zult zien dat het steeds beter gaat. - Probeer langzamerhand de tijdsduur per oefening op te voeren. een zevental oefeningen Garanties Allereerste kan de tuin wel weer wat mest gebruiken. Het is het beste wanneer er organi- sche mest (bijvoorbeeld ge- droogde koemest) gebruikt wordt: kunstmest stimuleert namelijk het bodemleven (bac- terien) niet, en deze organis- men zorgen juist voor de om- zetting van afvat als dode insec- ten en verwelkte bladeren in voedsel voor de planten. Wan neer het mesten op een natte dag gebeurt kan de mest mak- kelijker opgenomen worden door de grond, zeker wan neer de mest waar het kan een beetje ingeharkt wordt. Twee of drie weken na het mesten kan er gezaaid worden. In de tussentijd kan het snoei- werk afgemaakt worden. Ro- zen, die in de herfst al gesnoeid zijn, moeten nu nog een beetje ingesnoeid worden omdat de vorst vaak de eerste tien cen timeter van de takken heeft verschrompeld. Rozen kunnen nu ook nog geplant worden, maar eigenlijk had dit al in fe- bruari moeten gebeuren. Ook bomen kunnen, wanneer dat nodig is, gesnoeid worden. Wanneer de mest goed in de grond is opgenomen kan het gazon bijgewerkt worden. Be- moste plekken moeten openge- harkt worden, zodat er weer lucht bij de wortels van het gras kan komen. Kale plekken kunnen in'gezaaid worden. Doe dit werk wel als de bovenlaag van de grond goed droog is, de onderliggende laag moet wat vochtig zijn. Zaai niet als het te Het voorjaar breekt binnenkort weer aan. In de tuin is dat vast al te merken aan de bollen die nu in bloei staan: sneeuwklokjes, crocussen en winteraconiet zijn zeker al in voile pracht. Tevens is het nu de tijd om de tuin voor te bereiden op zomer en herfst. Grasveldjes die van de winter geleden hebben moeten een beetje opgekalefaterd worden, takken van bomen en struiken die door de vorst zijn aangetast moeten gesnoeid worden en er kan alweer wat geplant en gezaaid worden. winderig is: dan waaien de zaadjes naar de plekken waar u ze juist niet wil hebben. Winterharde planten, bladver- liezende bomen en heesters kunnen nu geplant worden. U heeft er nu natuurlijk het meest plezier van wanneer u zomer- en herfstbloeiers plant. De voorjaarsbloeiers kunnen beter in de herfst geplant wor den. Het assortment tuin- en terras- meubelen is de laatste jaren enorm uitgebreid. Zat men ooit op een houten kist voor tuinhuisje of caravan; nu kan men zich heerlijk ontspannen in vele relax-stoelen van bout, rotan en kunststof in allerlei uitvoeringen, voorzien van fleurige kussens en parasols. Ontspannen en gezellig buiten zitten in tuinstoelen van eenvou- dig en ingewikkeld mechanisme is alleen niet voldoende. De tuin- meubelbranche heeft begrepcn dat ook de kwaliteit erg belangrijk is. Daarom zijn de meubelen veelal uitgevoerd in slag- en stootvaste kunststof, waarbij polyester met glasvezel verstrekt, de idealc op- lossing lijkt. Ook in de bekleding van deze meubelen is modebewust mee- gedacht; Er bestaan ontzettend veel vas- te planten. Om een keds te kunnen maken kunt u een ca- talogus van het een of andere tuincentrum inkijken: deze boekwerkjas zijn meestal rijk voorzien van fraaie kleurenfo- to's en alle gegevens zoalsbloei- tijd en hoogte van de planten. Een hoekje van de tuin kan ge bruikt worden voor de krui- denkwekerij. Veel kruiden zijn gemakkelijk op te kweken en maken allerlei gerechten lekkerder. Bovendien zijn verse kruiden vaak aromatiscfher dan gedroogde. Bieslook, Peterselie, Bonen- kruid, Dille en Thijm kunnen allemaal vanaf maart gezaaid worden. Thijm en Bonenkruid doen het 't best op een warm, droog plekje. Beide kruiden kunnen in bonenschotels en bij tomaten gebruikt worden. Pe terselie is in verschillende soor- ten te krijgen: de meest be- kende is de Peterselie met ge- kruld blad, maar fie gladbladi- ge soort is sterker van smaak. Een dankbaar werkje is het zaaien van sterrekers. Kinderen vinden het vaak leuk om er hun naam of figuurtjes van te zaaien. Twee weken na elke keer dat er gezaaid (tot Septem ber toe!) is kan er geoogst wor den. Lekker op de boterham. met een beetje suiker en ci- troen! Rest ons de bolgewassen die in het voorjaar geplant moeten worden, zoals Dahlia's, Lelies, Gladiolen en sommige soorten Anemonen. Jonge Dahlia's kunnen het best op een vochtige dag in mei worden geplant. De knollen mogen niet verder dan drie cen timeter onder de grond liggen. Zet de Dahlia's een meter uit elkaar: ze worden groter dan u denkt! Lelies en Gladiolen kunnen vanaf maart geplant worden. Als u er lang van wil genieten, kunt u vanaf maart om de twee weken een paar bollen planten, dan bloeien ze niet allemaal te- gelijk. Tot slot nog een paar plagen- en insectenbestrijdingstips: wanneer uw planten geplaagd worden door luizen, rupsen of slakken, grijp dan niet direct naar giftige bestrijdingsmidde- len. Deze middelen doden na melijk niet alleen de beesten die u niet in uw tuin wilt heb ben, maar zijn ook schadelijk voor al het andere leven. Brandnetels bij bijvoorbeeld tomaten geplant houdt de wit- te vliegjes op een afstand. Bladluizen kunnen we bestrij- den door ,,brandnetelextract" te maken: zet een emmer met brandnetels en water 36 uur neer. Het vocht dient als spuit- middel. De giftige werking van dit extract duur heel kort, maar giftig blijft het. Natuur- lijke vijanden van luizen zijn lieveheersbeestjes en oorwur- men. Slakken en rupsen kunnen ge- deeltelijk met de hand gevan- gen worden. Slakken worden gevangen door bosjes stro bij de druk bezochte planten te leggen: de slakken kruipen hieronder bij zonnig weer, tegen de avond moeten de bos jes met slakken weggehaald worden. Een schaaltje bier in de grond is ook een afdoende middel. De slakken vallen erin en gaan dood. Wanneer uw tuin groot genoeg is, kunt u een meidoorn plan- ten. Deze boom is namelijk nestelplaats van insectenetende vogels als mezen. Van en mezenexemplaar is bekend dat het in het broedseizoen 35 kilo rupsen kan verorberen! IGa rechtop staan met de voeten geshnen en de armen naast het hoojd omhooftf. Zwaai de artnen naar beneden en zover moge- lt/k naar achter lerwijl een diepe kniebuiging gemaakr w ordt. Probeer naar voren te blijven kijken. Aanvangsduur: 30 seeondcn. 2Ga in spreidstand staan met het lichaam naar voren gebogen (rechte knieen) en dt handpalmen naar de grond gericht of op de grond. Kom omhoog en probeer zo ver moge- li/k naar achteren door te veren. Aanvangs- duur: 30 seconden. 3 Hark met uw rug tegen de maar. zorg erxoor dat onder- en bovenhenen een rechte hock maken. Tijdsduur: 30 seconden. opvoeren tot 2 minuten. 4Ga op uw huik liggen en druk uwgestrckte lichaam mot uw armcn omhoog (vingcrs naar voren). Laat u doorttw armcn zakkcn zo dat uw kin de grond raakt. Hcf daarbij een been, afwisselen links en rectus. Tijdsduur: tot 20 maai. 5 Spring ritmisch met de voeten naar links en rechts. Zorg ervoor dat het onder- en bovenlichaam een tcgengestelde beweging maken. Tijdsduur: 2 a 3 minuten. 6Ga op uw hurken zitten en srrek afwisse- tend het linker- en rechterbecn schuin voorwaarts. Tijdsduur: tO tot 30 meal. 7Strek de armett schuin voorwaarts. a. Open en si uit de handen. b. Draai de armen. c. Strek en buig de armen. Tijdsduur: 30 seconden tot 2 minuten. Vandaag de dag ziet men vaak dat in de eerste jaren van het huwelijk alleen het hoogst- noodzakelijke wordt aange- schaft dus voor tijdelijk met in het achterhoofd om 6cht in te gaan richten, als men zich een beetje „gesettled" voelt. Steeds meer mensen laten zich goed voorlichten, al- vorens zij overgaan tot de aan- koop van meubels. De verkopers van Nipius meu belen te Maasdijk zijn van me- ning dat adspirant-kopers best twee of drie keer een zaak mogen binnenstappen, voordat ze een beslissing nemen. En dat ze, voordat ze zo'n bankstel of fauteuil aanschaffen in de gele- genheid moeten worden gesteld om uitgebreid te proberen hoe een dergelijk meubel zit. Het kopen van meubelen moet, vol- gens de heer van Duivenbode gebaseerd zijn op een vertrou- wensrelatie. Vroeger lag dat veel duidelij- ker. Men ging van generatie op generatie naar dezelfde zaak in de eigen woonplaats. Maar te- genwoordig zijn de mensen veel mobieler. Echte duurzame klantenbinding is veel moeilij- ker geworden. Een ander ver- schil met vroeger is dat mensen die zo'n 25 jaar geleden trouw- den van hun spaargeld meestal direct een „uitzet" voor het le ven kochten. De klanten zouden misschien wel wat meer moeten letten op zaken als garantie, merk, her- komst, keurmerken en derge- lijke. Over garantie gesproken: een goede woninginrichter geeft gemiddeld 5 jaar garantie op de meeste vloerbedekking, gordijnen, romp, binnenwerk en constructie van meubelen, bedden en matrassen. Moeilijker ligt het bij de gor- dijnstoffen, waarbij het er van afhangt hoe men ermee om- springt. Als men bijvoorbeeld elke avond met zijn rubber- zolen op de zitbank naar de tv zit te kijken, zal dat gauw zijn sporen achterlaten; niet een meubelstof is daar tegen be- stand. Vandaar dat op meubel- stoffen 1 jaar garantie wordt gegeven. Er wordt momenteel gestreefd deze garantie tot 3 jaar uit te breiden. Bij dit alles moet natuurlijk wel worden uitgegaan van een rede- lijke prijs, die een goede kwali teit doet veronderstellen. Bij een eetkamerstoel van f 95,— kan uiteraard geen garantie van vijf jaar worden verwacht.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 37