Ustinov's „Half in de boom'' knap uitgevoerd Als de TVniets biedt Schiedams Nieuwsblad Hulswerk en repetities even vergeten Bingo-avond Kankerbestrijding 99 NIEUWS Sociaal- cultureel Plan WOENSDAG 19 MAART 1980 12-520 r SCHIEDAM Het applaus was weggestorven, de bloemen waren uitgereikt, spelers, regisseur en medewerkers van het toneelstuk dat opgevoerd in rijks-scholengemeenschap Schravelant bevonden zich halverwege de spanning van de voorstelling en de volgende dag, die met zijn liuiswerk en zijn te corrigeren repetities weer ge- woon zou zijn, net als altijd, zonder de glamour en het sterrenstof, dat zelfs in een gewone aula hangt, als daar de decors zijn opge- steld. Regisseur Joop De Kroni, in het dagelijks leven leraar Nederlands met een hang naar literatuur zette tevreden de bierfles aan de niond. Het was de vijfde keer, dat hij een stuk had geregisseerd en iedereen was het er over eens, dat hij ditmaal zichzelf had overtrof- fen en dat gold zowel voor de keuze van het stuk als voor de regie en het decorontwerp. Drie voile aula's hadden Peter Usinov's "Half in de Boom" aanschouwd en met veel handgeklap hun waardering onderstreept. Goeroe Sabel HAN VAN DF.R HORST Theater Film Meer woningzoekenden Afbouw Jeugdvoorstellingen Quibus Exposities Snelheidscontrole Ongevallen Concerten Vernielingen Inbraken Aangehouden Diefstallen k "Half in de Boom" is geen voor de hand liggende keus. Het stuk is in Nederland vrij onbekend. Er komt nauwelijks gooi- en smijtwerk in voor, waarmee men amateuristiseh toneelspel kan maskeren. Het is bo- vendien een zeer ontregelende kome- die, die zowel de burgelijke als de bo- hemienachtige levenshouding afdoen- de van de al dan niet doordachte grondslagen ontdoet. De mensen gin- gen dan ook niet alleen nagenietend, maar ook peinzend de zaal uit. Hoe was Joop daar dan aangekomen? "Het eerste waar ik op val zijn titels" zegt de Krom. "En dan zie je daar "Half in de Boom", je herkent de naarn Peter Ustinov. Je hebt al eens een ander stuk van hem gezien en je vraagt het eens op." "Half in de Boom".bleek het verhaal te zijn van een Brits generaal, die na vier jaar oorlog in Maleisie thuis zijn dochter zwanger aantreft en zijn zoon verslingerd aan een soort hip- pie-bestaan. Tot ieders verbazing heeft vader begrip voor deze situatie. Alle pogingen van zijn kinderen om hem in de vertrouwde generaalsrol te dwingen lijden schipbreuk. Tenslotte kiest ook de generaal voor een afwij- zing van de bestaande maatschappij, maar dan wel consequent. Hij trekt zich terug in een boom, al merkt hij, dat ook daar hij niet aan de wereld ontsnappen kan. In plaats van gene raal wordt hij tegen wil en dank een goeroe. Het stuk heeft geen duide- lijke boodschap. Het zet wel aan tot nadenken. En je kunt het niet als een dolle klucht spelen. Er valt heel wat te lachen, maar dat komt alleen uit, als de spelers zich inhouden. Dat is ge- lukt. Leraar Duits Arno Klerk zette een onversneden Britse generaal neer, die naarmate het stuk vorderde stukr je bij beetje de karikaturale trekken van zijn militaire rang verloor. Guido Van Duin deed hetzelfde, al ontwik- kelde hij zich van uiterst langharige hippie tot buitengewoon conventio- neel bruidegom. En Carmen de Lange Sorns heeft een regisseur onver- wacht geluk. Het meisje, dat hij uitz.ocht voor de rol van au pain, Monique Konings, bleek familie in Noorwegen te hebben Zij sprak met een authentiek Noors accent. En dat was geen Deens of Zweeds. Dat was echt Noors. Mo nique liet zich inspireren door de zangerige wijze, waarop een Noor- se neef onze taal pleegt te spre- ken. *llet liele gezelscliap; links regisseur Joop de Krom speelde een prima onmogelijke rijke- luisdoehter, die nooit weet, wat zij nu eigenlijk wil. Carmen, 5 atheneum, voelde eigenlijk niet zo voor de Biihne van haar Scho- lengemeenschap. "Ik had eerst niet het idee mee te gaan doen, totdat meneer de Krom bij de auditie en de type casting zei, dat ik er wel ge- schikt Voor was. Het meisje past wel een beetje bij mi.i. Ik ben het niet al tijd eens met wat ze zegt en ze is een beetje te drastisch. Maar het stuk als geheel bevalt me. Ik zou niet in lach- of-ik-schiet-stukken willen spelen. "Ze wilden rnderdaad uitsluitend aan dit stuk meedoen en niet aan een of andere klucht." stelt De Krom tevre den vast. "Het zijn kinderen die zelf kwaliteitseisen stellen. Dat bevalt me wel." Joke Westra speelde de ontstellend burgelijke en dubbelhartige, ver- schrikkelijk domme echtgenote van de generaal met veel overtuigings- kracht, zoveel, (Jat je een Peetje ver- baasd bent, als zich achter deze uit- gebakken lady een meisje uit vijf atheneum verschuilt, maar het schooltoneel is dan ook haar lust en leven. "Meneer de Krom heeft me twee jaar geleden gezien in een $oort revue, die meneer van Wel georgani- seerd had. Het jaar daarna zat ik in de eindexamenklas van 5 havo en toen kon ik natuurlijk niet meedoen. Maar ik wilde zo graag en ik daeht: dan ga ik maar naar het atheneum. Ik wist toch niet. wat ik moest doen en ik vind het nog hardstikke leuk op school." Joke had geen moeite met het tek- sten leren. Naast de wekelijkse repeti- tieavond oefende zij elke dag een paar minuten voor de spiegel en dat was voldoende. "Voor die scene met de sabel stond ik daar met een kleerhaakje." vertelt ze licht gege- neerd. Ze komt er dan gemakkelijker af als regisseur De Krom, die heel wat meer tijd kwijt was, ook al omdat de produktie en de algehele organisatie mede tot zijn taak behoorde. "De laatste vier of vijf weken kostte het me zeker 15 uur per week. Ik weet dat zo precies, omdat mijn vrouw heeft geklokt. Ze kreeg er nanielijk de pest over in. Je moet dit ook al leen maar doen, als je volslagen ge- schift bent. Maar ik wil daaraan toe- voegen: dat heeft alleen maar betrek- king op de hoeveelheid werk en niet op de hoeveelheid bevrediging die erin zit, want die is bijzonder groot, vooral na afloop." Hij kijkt eens tevreden rond naar alle betrokkenen die met het applaus nog in de oren een vierinkje op touw zet- ten in de lerarenkamer. Daar gaat de grammofoon al aan. In plaats van ge- sprekken over rapportcijfers en hy- potheken zal de zang van Bob Mar- ley de sfeer gaan bepalen. Knap werk. Verdiende ontspanning na een half jaar heel hard werken. *l.craren en leerlingen van de scholengcmeenschap Schravelant speelden met veel plezier en succes een stuk van I'eter Ustinov. SCHIEDAM - De collectanten, wijk- hoofden, bestuursleden en oudme- dewerkers van het Koningin Wilhel- minafonds jtijn vanavond, woensdag 19 maart, welkom in de grote zaal van Irene, aan de Nieuwe Haven 1 55, om acht uur. De medewerkers aan de Kankerbe strijding die vijf, tien of vijttien jaar actief zijn, zullen speldjes uitgereikt krijgen van de burgemeester van Schiedam, de heer J. te Loo. Vervol- gens zal het bestuur inlichtingen ge- ven over de nieuwe werkzaamheden van de afdeling (onder andere het kinderkankercentrum in Rotterdam) voorlichting geven over borstkanker en het vormen van een werkgroep "sociale oncologic". Daarna wordt er gezellig bingo ge- speeld. Er zijn vele mooie prijzen be- schikbaar. De inkomsten van de avond worden besteed aan de kanker bestrijding in de regio. Na een zeer succesvol optreden in September 1979 is Vangrail op vrij- dag 21 en zaterdag 22 maart weer terug in de Teerstoof met "De jonge weduwe zoekt een stapelbed". De voorstelling begint zoals gewoon- lijk om negen uur 's avonds. De foyer is geopend vanaf acht uur. De toegansprijs bedraagt f.14.-. Houders van een Pas 65 of C.J.P. betalen f. 11.-. Kaarten kunnen wor den gereserveerd van maandag tot en met vrijdag via de V.V.V. Schie dam, telefoon 266000 en vrijdag- avond en zaterdag vanaf 13.00 uur via het theater, telefoon 269455. Gereserveerde kaarten dienen uiter- lijk een kwartier voor de voorstel ling te worden afgehaald. In het passage Theater draait in de week van 20 tot en met 26 maart de Nederlandse film "Pak slaag", Hoofd- rolspelers in deze nieuwe film van Bert Haanstra naar het boek van Anton Koolhaas zijn Kecs Brusse, Paul Steenbergen en Annet Nieuwen- huizen. De film draait dagelijks om 7 en 9.30 uur (behalve op maandag) en is toegankelijk voor personen van alle leeftijden. In passage Bio staat "The way we were" op de spoelen. Een film waarin Barbra Streisand de hardwerkende uiterst serieus politiek bewuste stu- SCHIEDAM— Het aantal woning zoekenden is in de maand febru- ari toegenomen met 72 aanvragen. De stand per 31 januari was 5.716 ingeschrevenen, per 29 februari was het aantal gestegen tot 5.788. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- din gen. Telefoon: 010 34.67.11. Agentschap: Eurotyp, Rotterdamsedijk 238, Schiedam. Postadres: Postbus 195, Schie dam. Redaktie: Yvonne Hontel£. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 - 13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. Vervolg van voorpagina Buiten zijn werk bij Einancien is de heer Kloos ook al jarenlang aktief binnen de Nederlandse Bond van Gemeente Ambtenaren. Ruim twaalf jaar was hij voorzitter. Tot 1 januari van dit jaar zat hij nog in het districts bestuur Over het werk dat hij voor de bond deed wil hij niet veen vertel- len want, zo zegt hij, ,,alles wat er in die jaren is bereikt, en dat is heel wat', bereikten we samen. Het is dan ook niet iets dat je jezelf kan toe- schrijven, want alleen bereikt een mens niets". Langzaam maar zeker wordt de taak van de heer Kloos, zowel binnen de bond als bij Einancien, steeds lichter. Hij is zoals hij zelf uitdrukt, „hard bezig aan de afbouw. Het zal best een hele overgang zijn", zegt hij pein zend, „om straks niet meer naar mijn werk te gaan. Veel collega's zijn door de jaren heen echte vrienden van me geworden en die zie je als je eenmaal bent gepensioneerd niet zo vaak meer". Op de vraag of de heer Kloos nu zijn werk gaat verplaatsen naar het huis- houdboekje antwoordt hij lachend, ,,o jee nee. Dat is wel het laatste wat ik van plan ben. Het betalen van de vaste lasten is iets dat ik eigenlijk altijd heb gedaan. Niet dat mijn vrouw dat niet kon of mocht, maar dat is door de tijd heen gewoon zo gegroeid. Maar wat er verder met het huishoudgeld gebeurt, daar bemoei ik me niet mee. Je zou me echt niet moeten vragen wat een pond suiker kost". Wel hoopt de jubilaris eenmaal met pensioen flink wat uurtjes te kunnen besteden aan zijn volkstuin. Het aanzicht van de tuin zal flink gaan veranderen. Tot nu toe was het een echte siertuin, maar als er straks meer tijd voor deze hobby is, wil de heer Kloos ook wat groenlen gaan verbou- wen. Onder httrgt ..eesler Stnlilcincijcr sturttC dc heer Kloos rijit (vrricrc hij de gemeente Schiedam i dente speelt. Als zij Hubbell Robert Redford) ooit de wonderboy van de universiteit na enige jaren terugziet wordt ze verliefd op hem. De bewon- dering is wederzijds. Het tweetal be- sluit te-trouwen ondanks hun zeer verschillende levcnshoudingen. Of het ze lukt op deze voet gelukkig te worden is iets dat kijkers van 12 jaar en ouder dagelijks kunnen gaan zien om 2 en 8 uur (behalve op maandag en zaterdagmiddag). Op zaterdag, zondag en woensdag- middag kan de jeugd in het Passage Theater gaan genieten van de gekste film die George Formby ooit maakte T zit in de lucht". De voorstel- lingen zijn 0111 twee uur 's middags. In de teerstoof is Clown Woudi er weer op zaterdag 22 maart. De voorstelling "Hans en Grietje" begint om half drie en is geschikt voor kin deren vanaf vier jaar. Voor reserve- ringen raadplege men de rubriek Theater De Teerstoof. Deze week maakt cafe De Quibus een slippertje door niet alleen op zondag maar ook op vrijdag muzikale gasten te ontvangen. Vrijdagavond kan men er gaan luis- teren naar "Slip over", een groep die Jazz-rock ten geliore brengt. Zondagavond zijn "The Amazing Rock wafels" in de Quibus. Met deze uitgebreide formatie van Fungus slagen Fred l'iek, Wim Kerkhof, Koos Pakvis, Arie van der Graaf, Rens van der Zalm en Louis Debij erin een voller geluid te laten klinken. Half Zondagavond tussen kwart voc negen en half elf werden bij snel heidscontroles dertien automobi Listen aangehouden. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 85 kilomete per uur. SCHIEDAM— Het procedurevoorstel voor het maken van een sociaal cul tured plan wordt op de donderda- gen 20 en 27 maart besproken in de rekreatiezaal van het Stadskan- toor, Emmastraat 1 om acht uur 's avonds. Het is de bedoeling dat de gemeen- teraad op 21 april eerj uitspraak over dit voorstel doet. Schriftelijke reakties op het proce durevoorstel moeten derhalve voor 3 april verzonden zijn. april zal de eerste L.P. van deze formatie worden opgenomen. De avonden beginnen zoals gewoon- lijk om half tien. De toegang is gratis. Op zaterdag 22 maart om acht uur's avonds is er in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat een klassiek con cert wat wordt verzorgd door Fede rate "Faso". Een concert met louter barokmuziek wordt zondagmiddag 23 maart om half drie in de sfeervolle aula van het Stedelijk Museum ten gehore ge- bracht door het Swijnskop trio be staande uit Hanni Barendrecht (dwarsfluit), Heleen van der Linden- van Dijk clavecimbel) en Annen van der Linden barok-cello). Zij brengen werken van Geminiani, Scarlatti, Vinci, Paxton, Mozart, Danzi en als slot de sonate La Lumagna van Blavet). De toegangsprijs voor dit concert be draagt f. 5.-. Leden van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum en houders van een Pas 65 of C.J.P. betalen slechts f. 3.-. Op de kruising Groenelaan-Putters hoeksestraat werd zondagavond rom kwart voor zeven een zeventienjarig bromfietser aangereden door een per sonenauto bestuurd door een 42-jari ge Schiedammer. De jongen liep eei rechteronderbeen-fraktuur op ei werd per G.G.D. naar de Noletstich ting vervoerd. Vermoedelijk is he ongeval te wijten aan de onduidelijk verkeerssituatie. De auto verlie namelijk via een verkeersdrempel d Puttershoeksestraat, waardoor d bromfietser dacht daleze van een woonerf kwam. Het ontbreken vai een bord met deze aanduiding maak te dat de automobilist eveneens ziji voorrang nam, waarna de botsin volgde. Doordat hij uitgleed kwam in he Sportfondsenbad een 15-jarige jonge man uit Delft zodanig ten val da men vreesde dat hij rugletsel had op gelopen. Per G.G.D. werd hij naar d Noletsticjting gebracht waar bleel dat het nogal meeviel. Met een ge hechte hoofdwond kon hij weer naa huis. Twee tentoonstellingen in het kader van de Schiedamse Ateliers 5 zijn momenteel te bezichtigen in het Ste delijk Museum aan de Hoogstraat. De tentoonstelling van werk van Diet Wiegman zal duren tot 27 april. Zijn objecten gaan over het probleem illusie/werkelijkheid. Verschillende werken bestaan uit twee delen waar- van er een aan de inuur hangt en een op de grond ligt. Ook door het gebruik van zijn eigen hand/arm heeft de kunstenaar de vervorming bereikt die hij bedoelde. Foto- sekwenties documenteren dit werk- proces. De exposities van Sjef Henderickx is te bezichtigen tot en met 20 april. Zijn werken bestaan uit op formica gewreven grafietpoeder dat daarna met schuurpapier en gum een struk- tuur kreeg en met zilverstift recht- strecks op het doek getekende re liefs, die van de grondverf kunnen worden afgelezen. Bovendien treft men op zijn tentoonstelling werk uit papier-mache. Sinds kort houdt Sjef Henderickx zich namelijk bezig met het maken van tijdloze kunst in de vorm van wandtapijten uit zeer tijdelijke kranten. In de entreczaal zijn schilderijen en beelden uit de colleetie van het Stedelijk Museum te zien terwijl er in de kelder keramisehe werken zijn tentoongesteld. Het museum is dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 12.30 tot 17 uur. De toegang isgiatis. In theater De Teerstoof werden za terdagavond een 17-jarige jongemai uit Schipluiden en een 19-jarig Vlaardinger aangehouden die in he gebouW enige vernielingen haddei aangericht. De schade bedroeg f 750 Op de Singel botste vrijdagnach rond kwart voor drie een taxi tegei een hekwerk dat door een viertal jon gens op de rijbaan werd gesmeten. D auto werd beschadigd. De dadei ontkwamen. Uit cafe De Goudsbloem verdwee bij een inbraak op 14 maart een be drag van f 1000,-. Na het inslaanvaj een raam kon men het pand betre den. Ook de Willem de Zwijger Mav kreeg na het inslaan van een rui nachtelijk bezoek. Alles werd dooi zocht. Een koffieautomaat en kas werden opengebroken. Een cassette recorder, f 25,- aan postzegels en eei bedrag van f 55,- zijn verdwenen Tot tweemaal toe werd het afgelope- weekeind ingebroken bij Lovely' kledingboetiek in de Lange Kerk straat. In de nacht van 15 op 1 maart verdween een bedrag van f 50 uit de kassa. Op 16 maart zagen pa trouillerende agenten in de Lang Kerkstraat een jongeman lopen me een aantal kledingstukken. Zodra de ze de wetsdienaren bemerkte,gooid' hij de spullen op de grond en ging e vandoor. Aan de hand van de kaartje die aan de goederen zaten steldei men vast dat ze afkomstig waren vaj Lovely. Beide malen werd de toe gangsdeur van de winkel met een val se sleutel geopend. Zaterdagavond werden drie Rottei dammers tussen de zestien en eenen twintig jaar op heterdaad betrapt tij dens een inbraak bij Radio Moderi aan de Nieuwpoortweg. Het drieta kreeg een lift naar het hoofdbureau Een 44-jarige Schiedammer die op I maart zijn bruinlederen boodschapp penwagen even onbeheerd liet, moes constateren dat het ding vertrokkei was. In de wagen zaten twee flessei whisky, levensmiddelen en een jas In de bus naar huis raakte een 67-ja rige bewoonster van Spijkenisse za terdag haar tas kwijt waarin f 200 en een stel sleutels zaten. Vermoede lijk is de tas gestolen op het trajec tussen Stationsplein en Burgemeeste van Haarenlaan waar zich een vreemt gedragende ongeveer 30jaar oud- vrouw de bus verliet. Van een op de Admiraal de Ruitei weg geparkeerd staande auto ver dwenen tussen 13 en 14 maart twe< accu's en een afdekplaat. De wagei was eigendom van Transvaal B.V. ui Den Haag. Uit de laadruimte van een bestelaut< werden twee zakken en een vat m& koper en koperdraad plus een aanta oude accu's gestolen. Op donderdag 29 mei zal het toei nooi om het zaalvoetbalkampioer, schap van Schiedam beginnen. Di toernooi, georganiseerd door VV1 werd mogelijk gemaakt door mede werking van de Bondsspaarbanl Schiedam.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3