Vleermuizen lusten wel een Insect je - Burgemeestersvrouwen zorgen voor geknipte opening KOOPJES IN 21SPECIAALZAKEN Mini-tuinders weer aan de slag Moet Zestienhoven blijven? Amnesty tegen doodstraf 9.95 1 14,95 7.95 16,90 Een octieve krant in een actieve streek Studenten hebben ruimte gevonden /t Pers Foto '80 luidt Benefietbal in 'J1576 39j30 - Vi t Uitbreiding Veel belangstelling I Vereeuwigen nam ssuai Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 26 MAART 1980 5E JAARGANG NO. 21 In de schoolwerktuinen is de lente al begonnen SCHIEDAM - Ruim zeshonderd Schiedamse scholieren startten de afgelopen dagen met het schooltuinwerk. Nadat de grond door de plantsoenendienst was voorbewerkt, bemest en de tuintjes waren uitgezet, konden de mini-tuinders aan de slag. Tot half oktober zuUen zij op hun, circa acht vierkante meter, stuk grond verschei- dene soorten groenten, bloemen en ook aardappelen gaan zaaien en planten. Voor stadskinderen betekent het zelf een zaadje in de grond hebben schooltuinwerk over het algemeen gestopt en dat zien uitgroeien tot een een eerste kennismaking met het ver- krop sla beseffen ze dat die groenten bouwen van gewa«en. Pas nadat ze niet zomaar in de winkel belandt. Vleermuizen hebben niet zo'n aantrekkelijk gezicht, maar daarom hoeven ze nog geen duivels karakter te hebben. SCHIEDAM Vleermuizen worden van oudsher gezien als geheimzinnige, min of meer gevaarlijke wezens. Men beschouwde ze als vertegenwoordi- gers van duivelse machten of geesten. De dieren werden dan ook massaal bestreden en soms als afschrikwek- kend voorbeeld aan voordeuren vast- genageld. Zelfs nu denken velen nog dat vleermuizen je pardoes in de ha- ren kunnen vliegen en dat ze bezocht worden door ongedierte, dat geinak- kelijk op de mens kan overstappen. Vleermuizen zijn echter zeer nuttige beesten. Ze eten elke nacht honder- den insecten op, waardoor het aantal insecten niet al te groot kan worden en tot plagen in land- en tuinbouw kan gaan leiden. Ondanks het nut van vleermuizen worden ze bedreigd. Door het gebruik van insecticiden in de land- en tuinbouw worden de insecten vergiftigd. Vleermuizen eten deze diertjes op en krijgen op een gegeven moment zoveel gif naar SCHIEDAM - In de „Ark", Harg- plein 101 te Kethel, wordt op maan- dagavond 31 maart om acht uur een discussieavond gehouden met als thema: „Moet Zestienhoven blij ven?" De discussie-avond is georganiseerd door de Provincial Raad voor de Ruimtelijke Ordening en volgt op de in januari en februari gehouden voor- lichtingsavonden. Ze vormen een deel van de inspraakprocedure bij het ,,Structuurschema Burgerluchtvaart- terreinen". Op de discussie-avond zullen de voors en tegens van Zestienhoven aan de orde komen. Het Centraal Comite Anti Bulderbaan en het Comite Werknemers Zestienhoven zullen aanwezig zijn om hun standpunten uiteen te zetten. Iedereen die geinteresseerd is is wel- kom, of U nu wel of niet de voorlich- tingsavonden hebt bijgewoond. :>C'HlbDAM De Studenten Vereni- ging Schiedam is door de medewer- king van Stichting „In de Teerstoof en societeit QT? geslaagd in het vin- den van een soci6teitsruimte. Deze bevindt zich in het gebouw ,,in de Teerstoof', Nieuwstraat 12 te Schiedam. De ruimte is voorlopig elke zondag geopend. Aspirant-leden kunnen op die dag eens langs komen of bellen naar de ledenadministratie, telefoon 700181. Op zondag 27 april organiseert de Studentenvereniging een open po dium. Geihteresseerden kunnen bel len naar Arthur Verhulst, telefoon 267186. binnen dat ook zij er aan dood gaan. Insecticiden richten meer schade aan_ onder insecteneters dan onder insec ten zelf. Ook de onderkomens van vleermui zen verdwijnen. Ze huizen graag in mergelgroeven, kelders, zolders en spouwmuren, maar door mergelwin ning, afbraak van gebouwen en het vullen van de spouwmuren met iso- latiemateriaal zijn de beesten genood- zaakt te verhuizen. Uiteindelijk leidt dat tot een ware woningnood. Holle bomen konden in zo'n geval nogal eens uitkomst bieden, maar die wor den gekapt. Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappeljjk Werk is vanaf 1 maart gestart met het verspreiden van voorlichtingsmateriaal over vleermui zen. Iedereen die geinteresseerd is kan een vouwblad en een affiche be- stellen door een brief te schrijven naar het Ministerie van CRM, afde- ling Flora en Fauna, Postbus 5406, 2280 HK Rijswijk. U hoeft er niets voor te betalen. Het vouwblad bevat ook informatie over hoe U zelf wat kan doen aan de bescherming van de diertjes. Wie overlast heeft van vleermuizen of wie andere vleermuiszaken wil be- spreken kan ook opbellen naar het Ministerie, telefoon 070 - 94 93 93, waar u dag en nacht terecht kunt. Het laboratorium voor zoologische ecologie en taxonomie, Plompeto- rengracht 9-11, 3512 CA Utrecht; te lefoon 030 - 31 72 41 en Staatsbos- beheer, Postbus 20020, 3502 LA Utrecht, telefoon 030 - 85 91 11 kunnen ook op alle vragen over vleer muizen antwoorden. door Ria Koppenhagen Spelenderwijs raken ze vertrouwd met de natuur, leren spade en hark hanteren en wachten vol ongeduld op het moment dat er geoogst kan worden. Wat er allemaal wordt gezaaid en ge- plant is voor de jeugdige tuinders geen geheim meer. In een speciaal hiervoor ontworpen boekje, dat ze vorige week op school kregen aange- boden, vonden ze alles wat ze maar weten wilden. Schooltuintijden, va- kantiedagen, een plattegrond van hun tuin en" allerlei goede raadgevingen zoals het verzoek niet inje beste kle- ren of op je nieuwe schoenen te ko men tuinieren. De belangstelling voor een school- werktuin is ieder jaar weer zo groot dat men niet aan de vraag kan vol- doen. Op het complex Landvreugd vielen vierenzestig tuinliefhebbertjes door loting buiten de boot. Er is dan ook dringend behoefte aan meer ruimte. De heer Zaalberg, medewer- ker van de plantsoenendienst, zegt daarover: ,,als eerste is de aanleg van een schoolwerktuincomplex in het oosten van de stad aan bod. Dat komt op de oude vuilstort aan de Pa- rallelweg. Voor we kunnen beginnen moeten die plannen eerst worden goedgekeurd door de gemeenteraad. We hopen op een snelle afwikkeling van deze procedure, zodat we al in 1981 op dat complex kunnen gaan werken". In de toekomst streeft men er naar, verspreid door de stad, over meerdere complexen te gaan beschikken. In zuid is het braakliggende land langs de Westfrankelandsedijk daar uiter- mate geschikt voor en ook in de Woudhoek zit men te springen om schoolwerktuinen. Alleen op het schoolwerktuincom plex Vijfsluizen heeft men grond'in overvloed. Doordat het schooltuin werk na schooltijd gebeurt en de kin- deren dus door het drukke verkeer moeten, stellen de ouders uit de ver af liggende wijken echter absoluut geen prijs op een plaatsje op dat com plex. Naar Rotterdams voorbeeld, waar dit een groot succes heeft, gaat men nu de mogelijkheid bekijken op het Vijf sluizen schooltuinenterrein grond be- schikbaar te stellen aan bejaarden. Ook binnen het onderwijs en in de ouderverenigingen komt steeds meer belangstelling voor het schooltuin werk. ,,Momenteel", vertelt de heer Zaalberg, ,,zijn er in Schiedam al drie scholen die binnen de lesurer klassi- kaal komen tuinieren. Dit blijkt een uitstekend aanknopingspunt te zijn voor de biologielessenOok zijn er een aantal scholen die druk bezig zijn met de aanleg van een inheemse tuin rond de school. Op die manier heb ben zij levend materiaal voor de bio- logieles onder handbereik wat na- tuurlijk veel leuker is dan kijken naar een plaatje. Door die toenemende belangstelling krijgen wij wel dringend behoefte aan .•v. ,;7 I- -: - i: i 5. -S' t mm Am -w';-. -r - mm*. .m M U •x4sS---.' j - J&bto r. A 4 4> jy" Xv •- Op de nu nog kale schooltuinen gaan de eerste zaadjes de grond in. een educatief natuurkundig mede- werker om al dit werk te begeleiden. Van het wel of niet in dienst treden van zo'nschoolbioloog hangt trou- wens veel af. Zo is het de bedoeling dat er bij het boerderijpark in Kethel een opvanglokaal voor de bezoekers komt waarin men kinderen ook enige theoretische les kan geven wanneer hun excursie door regen in het water dreigt te vallen. Maar daarvoor heb je dan wel een deskundig iemand no- dig". Wie weet zit er tussen de beginnende schooituinwerkers wel een natuur- kundige in de dop (hoewel men bij de plantsoenendienst niet hoopt zo lang te moeten wachten op een der- gelijk medewerker) want daar op hun stukje grond zal de belangstelling voor de natuur wortel schieten. SCHIEDAM Amnesty Internatio nal is een actie gestart tegen de dood straf, waaraan 28 landen deelnemen. In Nederland nemen 200 Amnesty- werkgroepen, waaronder die van Schiedam, deel aan de actie, die tot het najaar zal duren. Amnesty International acht de dood straf in strijd met het recht op leven genoemd in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens; en be- schouwt deze straf als de meest wre- de, onmenseljjke en vernederende die er bestaat. In de actie worden ook de in aantal toenemende gevallen van verdwijning en politieke moord betrokken, weDce in sommige landen steeds meer de plaats van doodstraf in lijken te ne men. Informatie over alle activiteiten van Amnesty International is te verkrjj- gen bij mevrouw A. van Dalen, Harg- plein 2 tel. 701549. De vrouwen van de burgemeesters van Schiedam en Vlaardingen toonden hun talent voor persfotoerafie. Tiidens de opening van "Pers Foto '80 schroomden zij niet de persfotografen in de vreemdste houdingen re fotograferen. SCHIEDAM Met de opening van de tentoonstelling „Pers Foto '80" in Bowling Musis Sacrum op vrijdagavond 21 maart werd het op stapel staande Benefietbal ingeluid. De dames Kieboom en Te Loo, de vrouwen van de Vlaar dingse en Schiedamse burgemees ters, droegen hun steentje bij aan deze opening. Mevrouw Kieboom verwelkomde de gasten by "Pers Foto '80" en zei dat zij en mevrouw Te Loo graag medewerking verleenden aan het Benefietbal, omdat de op- brengst ervan bestemd is voor de afdelingen Schiedam en Vlaar dingen van de Vereniging Vluch- telingenwerk Nederland. Mevrouw Kieboom was zelf voor en tydens de Tweede Wereldoor- log betrokken bij vluchtelingen- werk. Haar ouders vingen toen- tertjjd vluchtelingen uit Duitse concentratiekampen op. „Maar", stelde zij, „met het voor- bijgaan van de Wereldoorlog is er nog geen Wereldvrede ontstaan. Talloze mensen zijn nog steeds op de vlucht omdat in hun vaderland gestreden wordt. Nederland is van oudsher een gast- vrij land, zodat deze vluchtende mensen soms naar ons land uit- wijken. Maar vluchtelingen die niet door de Nederlandse regering zjjn uitgenodigd kunnen het dan nog behoorlijk moeilijk hebben. Daarom vind ik het goed, dat er vrijwilligers zijn die zich het lot der vluchtelingen aantrekken en proberen alles voor ze te doen. Vandaar dat ik erg bly ben met de keuze van de organisatoren van het Benefietbal, om de opbrangst voor dit doel te besteden". Na mevrouw Kieboom kwam me vrouw Te Loo aan het woord, die de tentoonstelling officieel onende. Van de acht perstotografen die foto's tentoonstellen in Bowling Musis Sacrum, waren er vier aan wezig bij de opening. De heren moesten het ontgelden, want de beide burgemeestersvrouwen kregen een polaroidcamera in de handen gedrukt met de opdracht de persfotografen te vereeuwigen. Zjj gingen onvervaard aan de slag en produceerde ieder vijf kiekjes, waarvan er een paar mislukten omdat de persfotografen zich ook niet onbetuigd lieten en kwistig in de lenzen van de dames begon nen te flitsen. Uiteindelijk waren ze alle vier toch op de foto gezet en konden, de plaatjes ingelijst worden. De foto's van deUames Kieboom en Te Loo en de foto's van de persfotografen zijn te bezichti- gen in Bowling Musis Sacrum, Lange Haven 115, geopend van half tien 's-ochtends tot een uur 's-middags. De expositie duurt tot 7 april, de toegang is gratis. Het Benefietbal wordt op 29 maart gehouden in hetzelfde gebouw. Kaartjes zijn te koop bij Musis Sacrum, het V.V.V.-kantoor te Schiedam (Overschiesestraat 1) en het V.V.V.-kantoor te Vlaar- dinger (Visbank), voor f.17.50. «Wjris| I Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel; B Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. pi-" vv.nwM ■uaiu u i«i at ttku n t it mm KlEllllttWUlHIJwj SBIils* ""SiiSsi'sa sssisl Lekker luieren in deze rieten mand fauteuil. Onze prijs Royalewasmand in volteen gevlochten. 60 cm hoog 294 Mimiset3 delig 803 Storiebox van Tornado Handige stapelkratten. In bruin of beige. Per stuk Keukengarnituur ..Bistro" van degelijk roestvri| staal eg houten grepen van 19,95 Ptantenslang. Met aan- sluitstuk en handsproeier, 16 meter. Laarzenspanner, houdt uw laarzen in de ,,plooi" Per paar Opbouwbare tuinstoel met witte kunststof zitting en rug. Ideaal voor tuin, camping of bij het vissen "geldig t/m zaterdag

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1