T weede swingende modeshow Highs treet Fashion j Opbouwwerker maakt kennis met West Onderzoek naar toegankelijkheid openbare gebouwen ARMY-STORE KOOPJE3 IN 21SPECIAALZAKEN fei brabantia Stille omgang 42,50 46.50 29,95 19,75 8,95 15,95 169. Fietspuzzeltocht Werkloosheidspeil Ruim zestig buurtbewoners zorgen voor geslaagde middag Een actieve krant in een actieve streek AUTO HUDSON Weinig voorlichting AUTO HUREN? Buurtgroepen Bo Derek kapsel Vooronderzoek Vooraf bericht Wij hebben een grandioze kollektie RUG-EN SLAAP ZAKKEN binnenqekregen Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. 21,50 van 278.- voor SCHIEDAM—De werkgroep Scliiedam van de Consumentenbond gaat tussen half april en eind mei een onderzoek houden naar de toegankelijkheid van openbare gebouwen voor gehandicapten. Hierbij zal men graag gebruik maken van de liulp van vrijwilligers die enige tijd aan bet onderzoek willen besteden. Belangstellenden kunnen onder andere naar de openbare informatieavond komen die op donderdag 17 april om 20.00 uur in zaal Irene, Nieuwe Ha ven 155, wordt gehouden. Op deze avond wordt gebruik ge- maakt van zeer instruktief dia-mate- riaal van de Provinciale Revalidatie Stichting en zullen vertegenwoordi- gers van deze stichting en de Consu mentenbond aanwezig zijn om nade- re informatie te verschaffen. Het komeride onderzoek blijft voor- lopig beperkt tot de problemen die een rolstoelgebruiker met goede arm- functie op zijn weg tegenkomt. Mari an Vrijman, de voorzitster van de werkgroep, zegt daarover, "we zijn ons er van bewust dat we hiermee verschillende gehandicapten buiten- verslechterde situatie in de bouwnij- verheid. De algemene economische situatie (hoge hypotheekrente, bezui- nigingen bij de overheid) komt de nieuwbouw niet ten goede. Het aantal werkloze mannen is 1.570, het aantal werkloze vrouwen 929. Bij de vrouwen daalde het werkloos- heidspeil harder dan bij de mannen. sluiten. Een nog uitgebreider onder zoek zou echter te omslachtig wo- den. Wei kijken we bij het onderzoek ook in beperkte mate naar de aanwe- zigheid van markeringen voor slecht- zienden en eventuele ringleidingen voor gehoorgestoorden". In navolging van de werkgroepen Apeldoorn en Enschede gaat men dus nu ook in Schiedam een inventarisa- tie opmaken met betrekking tot de toegankelijkheid van een groot aantal overheidsgebouwen, kerken, zieken- huizen, praktijkruimten van medici en paramedic*, banken, winkels.en SCHIEDAM Kinderen van zes tot twaalf jaar kunnen op woensdagmid- dag 23 april meedoen aan een fiets puzzeltocht. ledereen die mee wil doen kan om twee uur naar het Jaques Urlusplein (bij de SSSN) ko men. Meedoen aan de puzzeltocht kost een gulden. sociaal-culturele en recreatie-ruimten voor de bejaarden en gehandicapten. Woon-, werk- en onderwijsruimten alsmede verkeer en vervoer worden bij dit onderzoek buiten beschou- wing gelaten. Trudy van Oyen, het lid van de werk groep dat als rolstoelrijdster de nodi- ge ervaring bezit, vertelt: "Over het algemeen is het met de toegankelijk heid van veel gebouwen als je in een rolstoel zit droevig gesteld. Bij oude gebouwen kan ik me dat nog enigs- zins voorstellen omdat aanpassing daar vaak erg moeilijk of helemaal niet mogelijk is. Dat ook bij vrij nieuwe gebouwen echter de mogelijk- heid ontbreekt er op een redelijke manier naar binnen te komen is iets dat niet zou mogen, vooral omdat er vaak op een heel simpele manier iets aan kan worden gedaan". Wanneer het onderzoek is afgerond zal er een ljjst worden samengesteld waarop alle goed bereikbare instan ces worden vermeld. "Bij de gehan dicapten", zo zegt Trudy, "is daaraan dringend behoefte. In veel gevallen weet men namelijk ook niet dat er in een of ander gebouw aanpassingen zijn verricht. Als je uiteindelijk e&i- maal ergens bent geweest en er niet naar binnen kon ga je er later niet nog eens naar toe om te kijken of er al iets veranderd is. Een mooi voor- beeld daarvan is de toegangslift tot het hoofdpostkantoor waar weinigen vanaf weten. Bij het emaast gelegen belastingkantoor en het gebouw van de Bondsspaarbank zul je een derge- lijke voorziening niet aantreffen en de hoge trappen ervoor maken dat je daar dus onmogelijk naar binnen kan." Heel goed vindt Trudy de toeganke lijkheid van de nieuwe panden aan de 's GravenlandSeweg waar onder ande- SCHIEDAM Het aantal werklozen is in de maand maart gedaald met 66 personen, van 2.565 naar 2.499. Toch is de daling van het werkloos- hejdspeil onvoldoende voor de tijd van het jaar. Dit komt vooral door de Luxe- en diverse bestelauto's Telefoon 010-267469, Groenelaan 33, Schiedam. *Kccs van Mil verbaast zich overde inhoud van cen ,,Doe-het-zelf - opbouwpakket' SCHIEDAM De bewoners van de West-wijk van Schiedam kon- den zaterdag 12 april kennis maken met de opbouwwerker die voor die wijk is aangesteld, Kees van Mil. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in wijkcentrum „de Bever" aan de van Bevdren- straat 40, kon iedere aanwezige een drankje en een hapje nuttigen en een gesprek met Kees van Mil aanknopen. Kees, die officieel sinds 1 maart is aangesteld als opbouwwerker, maar al langer in West werkt, kan terugzien op een geslaagde middag Ruim zestig buurtbewoners, een vertegenwoordiger van het ge- meentelijke ambtenarenapparaat en wethouder Posthoorn waren aanwezig. Van enkele bewoners van de Westwijk kreeg hij een „Doe-het-zelf-opbouwpakket" overhandigd, waarin zich onder meer een pot stroop (om ronde de mond van vooral ambtenaren te smeren) een tube lijm (om men- sen te lijmen en om breuken te herstellen), twee hoge hakken (om hakken mee te zetten) en een potje spijkers op laag water bevon- den. Deze taakomschrijving voor een opbouwwerker zorgde voor grote hilariteit onder de aanwezi- gen. Wat Kees' zijn eigenlijke taak is en hoe hij die gaat uitvoeren vertelt hij zelf. „In het algemeen bete- kent het opbouwwerk de bewo ners helpen zicht te geven op hun eigen woon- en leefsituatie. Er moet een goede buurt- en wijksa- menleving tot stand komen, waar de bewoners zelf aan moeten kun nen werken. Voorlopig betekent dat, dat ik bij allerlei projecten in de Westwijk, zoals het stadsver- nieuwingsproject Mariastraat en omgeving en een onderwijsproject om meer soorten onderwijs in Schiedam op te zetten, de bewo ners help zich sterk te maken voor hun zaak en hen wegwijs maak in het organiseren van zoiets" Maar ook het opzetten van projec ten behoort tot de taak van een opbouwwerker. Zo wil Kees be- ginnen met het opzetten van „buurtgroepen", die kleine ge- deeltes van de wijk omvatten en waarin de problemen of plannen die in dat buurtje spelen bespro- ken kunnen worden. In zulke groepen kan bijvoorbeeld de af- werking van herbestratingen wor den besproken, of, zoals in de Da Costastrhat, de stankoverlast door het riool. Voorts vindt Kees het erg belang- rijk dat iedere organisatie uit de Westwijk betrokken wordt bij de plannenmakerij voor het nieuwe wijkcentrum, dat op de hoek van de Jan van Avennesstraat, Aleida-- straat en de West-Frankelandse- straat moet komen. Hiervoor, maar ook voor alle andere zaken die in West aan de orde zijn, kan men terecht bij het „wijkoverleg" Die vergaderingen zijn openbaar en iedere aanwezige persoon of vertegenwoordiger van een organi satie heeft medezeggenschap. Kees van Mil heeft een spreekuur om iedereen met vragen of ideeen te woord te kunnen staan. Elke dinsdag van vier tot zes 's-middags en van zeven tot acht 's-avonds is hij aanwezig in „de Bever", tele- foon 26.64.42. Ook bij de bewo- nersvereniging Schiedam-West kan men meer informatie krijgen. De vereniging houdt ook spreek uur in „de Bever", elke maandag- avond van acht tot tien uur. Schiedams Nieuwsblad i KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 16 APRIL 1980 5e JAARGANG NO. 24 Consumentenbond op de bres voor gehandicapten SCHIEDAM - In een volledig uitver- kochte Amstelbron showde High- street Fashion op woensdagavond 9 april de nieuwste zomermode. Een avond eerder was dat al gebeurd in cfiscotheek Cartouche, swingend en wel. Veel wijde broeken met toelo- pende pijp, hele strakke broeken, jogging-pakken, nog steeds strapless topjes, wijde rokken, overall's, dat is op het moment het modebeeld. Zo- merkleur nummer een is wit, maar geel en khaki volgen op de voet. Het badpak is in opkomst, maar ook de bikini blijft. Op muziek van ,,The Wiz Stars" werd vooral jonge mode getoond, voor haar maar ook voor hem. Voor de pauze was er eerst vrije-tijdskleding, broeken in alle soorten en kleuren met bijpassende sweaters en blouses, witte jassen en overall's. Na de pauze kwam de bad-, strand- en weer vrije tijdskleding. In joggend tempo werden de jogging-pakken ge toond; dat je met een strapless topje toch met een strandbal kunt gooien werd eveneens gedemonstreerd. De lampen in de Amstelbron overleefden het maar net. Mooie badpakken met laag uitgesneden ruggen brengt het merk Mariellc Bolier, sommigen a-symmetrisch en bedrukt met fraaie motieven. Voor de heren was er weer het Bermuda-short en voor de dames kniebroeken, ook bij de overall's. Ook de mini-jurk bleek terug van weggeweest, maar de lengte voor de ze zomer wordt toch net onder de knie, zoals bleek uit een pakje met wijde cirkelrok. Modebeeld zomer 1980: let op het Bo Derek kapsel. Lady Royce, de zuster van Highstreet Fashion - sloot de show af met sjieke cocktail- en avondkleding. De schoenen waren van de Schoenpiraat, van sport-schoenen, bowlingschoen- tjes, de zogenaamde college-shoe en cowboylaarsjes, tot su£de en leren pumps en open zomerschoentjes. De kapsels waren van kapsalon „Vivre", met als uitschieter het echte „Bo Derek kapsel", met maar liefst 80 vlechtjes, waarin 130 kralen ver- werkt waren. In het najaar komt de wintermode aan bod. Dan staat een nieuwe serie shows op de agenda. re de sociale dienst gevestigd is. Ze kan zich best voorstellen dat het voor iemand die goed ter been is ook erg moeilijk is de problemen van ge handicapten te overzien. Dikwijls kunnen schijnbaar kleine dingen trouwens veel moeilijkheden voor- komen. Bijvoorbeeld met betrekking tot het parkeren. "In de stad zijn een aantal invalide parkeerplaatsen", ver telt ze, "waarop je regelmatig een auto aantreft die daar niet hoort. Hoewel ik er van overtuigd ben dat dit geen moedwil is van de chauffeur is zoiets toch erg irritant. De ellende is namelijk dat een andere parkeer- plaats voor ons niet bruikbaar is om dat we daar niet uit de voeten kun nen met de rolstoel bij het in- en uit- stappen". Tijdens een vorig jaar mei gehouden vooronderzoek met betrekking tot het winkelen per rolstoel op de Hoogstraat kwam men daar tot de conclusie dat minstens zestig procent van de drempels hoger was dan de toelaatbare tien centimeter. "Of er zaten drie kleinere drempels achter elkaar waardoor je er ook niet in- kwam", zegt Bea van Ette die toen als goed ter been zijnde in een rol stoel plaatsnam en zo met Trudy door de stad trok. Het rijden met de stoel was haar bit ter tegengevallen. '"Dan kom je er pas achter hoe onneembaar een vaak ogenschijnlijk niet al te hoge stoep kan zjjn. Wat ik trouwens het ergste vond was het om hulp vragen als iets niet lukte. Niet dat de mensen niet vriendelijk waren maar ik moest daar echt al inijn moed voor bij elkaar ra- pen". Weifelend vraagt het tweetal zich hierna af of dit misschien ver- oorzaakt werd door het feit dat Bea eigenlijk alleen maar experimenteer- de want Trudy ziet er absoluut niet tegenop om iemand te vragen haar Wie per rolstoel een dcrgelijkc trap kan nemen verdient ecu plaats in liet circus. een handje te helpen. "Ze doen het over het algemeen graag en waarom zal je dan blijven tobben als iets niet lukt", voegt ze eraan toe. De werkgroep hoopt dat de beheer- ders en eigenaren van de bedoelde ge bouwen bereid zullen zijn hun mede- werking te verlenen en de vrijwilligers de gelegenheid zullen geven de nood- zakelijke metingen te verrichten. Rita Dersjant zegt daarover, "het on derzoek wordt verricht naar de maat- staven van het handboek der Neder- landse Vereniging voor Revalidatie met betrekking tot de eisen der gebo- den toegang. Gebouwen die volledig aan deze eisen voldoen mogen het bordje met het rolstoelsymbool ge- bruiken. In de praktijk blijken echter steeds meer van dergelijke bordjes te verschijnen die onrechtmatig worden gebruikt. Wie echt serieus iets aan de toegankelijkheid wil doen kan zich voor advies altijd wenden tot de Pro vinciale Revalidatie Stichting". De vrijwilligers die aan het betreffen- de onderzoek willen meewerken zul len alien een legitimatiebewijs van de Consumentenbond krijgen. Boven- dien krijgen de bezochte objecten vo6raf schriftelijk bericht. Een ieder die aan dit onderzoek mee wil werken kan naar de reeds eerder vermeldde voorlichtingsavond in zaal Irene gaan of zich voor nadere inlich- tingen of opgave wenden tot Mevr. C. van Oyen, Heyermansplein 225, telefoon 708017 of Mevr. M.K. Vrij- man-van Putten, Oever 8, telefoon 706993. GROENELAAN 31 SCHIEDAM Wij hebben rowel voor de beginnende als veeleisende kampeerder een rug of slaaprak. Zeerstevige* keukentrap Voorzien van bredeanti- sliptreden Voorkomt wankelen! Kleur bruin/beige. 282 Stoomstrijkijzer in de kleur bruin van het bekende merk Rowenta. 1 jaar garantie. Van 64,75 voor Brabantia strljktafel bruin verstelbaar onderstel Brabantia prijs 43 90 Onzepri|s 577 367 Poes privO. Kattebak met als voordeeldat de luchtjes en kattekorrels er In blijven. Bovenkap afneembaar Kunststoftoiletbrilmet deksel. keuze uit groen of bruin .726 106 BK. braadpan. Forta emaillemetstalen stootrand 26 cm van 26.75 voor 24 cm van 22.75 voor 17,50 22 cm van 19.75 voor 341 Kookset Classic bestaat uit 3 pannen 16 18 en 20 d, steel pan 14 d en een koekenpan Roestvrijstaal, geschikt voor gas en elektrisch y V»3 fgeldig t/m zaterdag SCHIEDAM De Sint Liduina-ver- eniging van Schiedam herdenkt dit jaar het feit dat Liduina zes eeuwen geleden in Schiedam werd geboren. Zondag 20 april houdt de vereniging een "Stille Omgang". De stoet ver- trekt om kwart over acht's ochtends van uit de Sint Liduina-kapel in "Huize Frankeland" aan de Liduina- straat 10. De tocht zal langs alle plek- jes gaan die in Liduina's leven een rol hebben gespeeld. 4

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1