Containerkolos breidt nog steeds uit ter meulen ter meulen Directie Damco-Transport: TERMINAL TREKKER CHAUFFEUR Discjockey al zes jaar op de bres voor vrachtwagenchauffeur t J1PM1HMI ZWM ■ra§c/ .r D0NDERDAG8MET 1980. 19-576 ROTTERDAM Europe Container Terminus (ECT) begon 12 1/2 jaar geleden. Het was een initiatief van enkele Nederlandse particu- liere stuwadoors. In die korte tijd groeide het bedrijf uit tot het grootste in zijn soort in de wereld. Op afstand gevolgd door containerbedrijven in New York en de Japanse havenstad Kobe. Van 25.000 verwerkte containers in 1967 liep de produktie op tot 820.000 stuks in 1979. Op ,de 3,5 kilometer kade die eigendom is van ECT worden jaarlijksv3800 schepen gelost. Op iedere minuut van de dag z;ijn er 225 mensen aanwezig om er voor te zorgen dat alles gladjes en vooral sneT verloopt. ECT is een voorloper. Zowel op technisch als op sociaal terrein. Verbeteringen moet men zelf ontwikkelen. In de containerwereld isgeenenkel bedrijf technisch zo ver gevorderd als ECT. Men ging ook als cerste akkoord met de invoering van een vijfploegen-dienst. Belangrijke Romantische hanglamp... Groei Hhi Dc zware snor liangt gekruld over de pijp. Er boven zweven een hoop warrige haren en eronder een lang lijf. De dracht doet coun try- en westemachtig aan, bont gekleurd overbemd en dito jas, als- mede spijkerbroek en zwarte glimmende puntschoenen. Ook het 'transportmiddel stenit overeen met het zoeven geschetste beeld, het is een vaalrode oude Triumph Herald uit een onbekend. docli lang vervlogen bouwjaar Aongenumer Tijd voor gezin Dat is voordelig... Banen voor jonge mensen in Groot-Rotterdam. Ze /ijn er nog altijd. ,,ln de transportwereld - en dat geldt zeker voor onze onderneming - zijn het de mensen die het moeten maken. Mensen met ambitie die kunnen functioneren met een stuk verantwoorde- lijkheidsbesef. De resultaten van onze onderneming zijn grotendeels afhankelijk van de inzet en prestatie van de medewerkers." Een uitspraak van de adjunct-directeur van Damco-1 ransport. de beer M.C. v.d. Ban. Damco is thuis in het vervoer over de weg van vrij- wel ieder denkbaar product en kan bogen op een jarenlange ervaring inzake het transport van de meest uiteenlopende materialen, petro- chemicalien, industriele producten en levensmiddelen. De onderne ming is vertrouwd met gevaarlijke stoffen, hitte-en vorstgevoelige producten, vloeibaar gemaakte gassen, eetbare olien Mobiliteit s t ohrn t n il Saneringen Stichting Samenwerkende Havenbedrijven heeft vakatures voor de funktie van (tugmasterchauffeur) Gegadigden, in de leeftijd vanaf 21 jaar, moeten in het bezit zijn van een GROOT rijbewijs (BCDE). De werkzaamheden houden in: het verzorgen van het intern transport op diverse haven- terreinen en in/uit zeeschepen en worden verricht in een continudienst. IMaast een jaarsalaris van ca. f 46.000.— tot ca. f 48.000.— worden U uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden geboden. Inlichtingen en een sollicitatie-formulier kunt U verkrijgen bij onze personeelsdienst, Westzeedijk 399-401, 3024 EK Rotterdam, tel. 768566, toestel 190. ECT voorloper op technisch en sociaal terrein I let werkgeversverbond VNO was daar niet bepaald gelukkig mee. Men verkeerde in de veronderstelling dat de directie gezwicht was voor de sta- kers. Personeelschef Van Norden ont- kent dit met klem. Van Norden: ,,We konden aantonen dat we al een drie, vier jaar hiermee bezig waren. Het VNO heeft het ons niet in dank afge- nomen. We-zijn ook op het matje ge roepen. Ach, we hebben het gedaan jiit sociaal oogpunt. Vroeger had een werknemer eenmaal in de vijf weken teen vrij weekend. Door de invoering van de vijfploegendienst zijn dat er iwee. Op 1 oktober gaat de nieuwe fegeling van start. Het betekent ruim 100 extra §rbeidsplaatsen. Het heeft uiteraard wel enige aanpassing ge- vraagd. Bepaalde functies vooral lci- -dinggevende kun je niet halveren, Maar we hebben alles netjes opgelost. Nu komen andere bedrijven bij ons aankloppen en vragen hoe we dat fi- nancieel geregeld hebben", aldus Van Norden. ECT is een puur overslagbedrijf. Men heeft een dienstverlenende functie. Er kan al naar gelang de opdracht containers overgeladen worden in zeeschepen, vrachtauto's, treinen en 'binnenvaartschepen. Slechts 20 pet. van de in Rotterdam geloste contai ners blijven in Nederland. Het ovenge deel vindt zijn weg naar alle landen van Europa. ..Rotterdam blijft de hoofdhaven van Europa. Hij wordt zelfs steeds bclangrijker", vertelt Ine- ke Bluemink die de public relation bij ECT verzorgl Niet alleen Rotterdam /.it nog in de lift ook het gebruik van containeis. Ineke Bluemink: ..Vooral in de ont- wikkehngslanden worden containers steeds meer toegepast. Op graan erts en olie na kun je zeggen dat je bijna alles met containers kan vervoeren. Zelfs vliegtuigen. En dan te beden- ken dat toen we begonnen men ons min of meer voor gek verklaarden". Cabines van kranen worden in over- leg met de mensen die ze dagelijks bedienen verbeterd. Bluemink: „Ja, een cabine kost een slordige f 100.000,—Vooidat bedrag is de cabine totaal geisoleerd zijn de glas- platen waar de voeten op rusten ver- warmd en zijn de stoelen vervaardigd volgens de gezondheidseisen. Hebben we allemaal zelf moeten ontwikke len. Zo wordt er constant iets nieuws gevonden. We zijn door ervaring wij- zer geworden. Momenteel wordt een i Fraaie elektrische hangolielamp Jin zware bronzen uitvoering. Met jmassief houten onderpot in ■notekleur. Wordt opgehangen I aan een bronzen ketting met I houten tussenstukken. Melkwit- *te glasglobe in eksklusieve uit- jjvoering. Het binneglas is in mat/heldere uitvoering. Hoogte 98 cm en doorsnde globe 24 cm. - Nu met 60 gulden voordeel. - Van 159,50 nieuwe kraan getest. lerwijl de kraan teruggaat naar het schip is de contai ner al op weg naar het chassis waar hij voor vervoer naar elders op het terrein wordt opgestapeld". Het is slechts 6en van de nieuwe een reeks nieuwe ontwikkelingen. Als men bij de ECT wil gaan werken kan men speciale opleidingen volgen. Ineke Bluemink: ..Teveel om op te noemen. Het personeel mag op onze kosten allerlei cursussen volgen. Van technisch tot algemeen. Ook het Havo of MAVO. Er zijn interne op leidingen. Een vrachtwagenchauffeur kan zijn beroep bijvoorbeelcf op vier verschillende maniercn uitOefenen. Zo kan hij een auto besturen maar ook een chassiswagen. Is hij' op ver schillende plaatsen inzetba'dfc dan ne- men zijn verdiensten eveneens toe". Het personeel van ECT heeft boven- dien de beschikking over een aantal voetbalvelden, een trimbaan en er worden binnenkort tennisbanen aan- gelegd, Niet alleen het produktiegedeelte van het bedrijf wordt dus uitgebreid. ECT groeit, men heeft plannen om op de Maasvlakte uit te breiden. Een nieuwe terminal moet in 1984gereed zijn. Ofdat werkelijk het geval zal zijn is een kwestie van financien en of de gemeente Rotterdam haar nie- dewerking wil verlenen. Ecu orerzicht van het ECT-terrein Wim Bloemendaal beantwoordt aan dat hij oproept 385 'k qfy't' - i; 'y 1$ Wim Bloemendaal, disc-jockey en programmamaker, beantwoordt aan de beeltenis die hij bij de luisteraars oproept. Voor de Vara-microfoon is Bloemendaal iedere dinsdagavond te beluisteren in het programma „Nash- ville" en op woensdagmorgen die er- op volgt presenteert hij „Truck". Twee programma's die een geheel ei gen luisterpubliek hebben. l'rogram- ma's ook waarin veel gepraat wordt en derhalve eigenlijk beter thuishoren op de informatieve zender Hilversum 2. Wim Bloemendaal daarover: ,,Het zijn nu eenmaal uitzendingen waarbij de informatie een centrale rol speelt. De vrachtwagenchauffeur heeft be- hoefte aan die info, de country- en westernliefhebber evenzo/.eer. Waar- om ik op 3 zit en niet op 2 is een zaak voor de programmaleiding. Het zal wel te maken hebben met de „luis- ter"-dichtheid van de/.e zender In het kader van de/.e bijlage laten we het onderwerp ..Nashville" varen en concentreren ons op zijn programma „Truck?'. „Truck" werd zesenhalf jaar geleden geboren uit nood. Nood gerezen bij vrachtwagenchauffeurs, die sociaal gezien toen een „achterge- bleven" groep vormden. Ontzettend veel uren was de chauf feur in touw om aan een redelijk loon te komen. Daardoor ontstonden er dikwijls onverantwoorde verkeers situaties. Men bleef veel te lang ach- ter het stuur zitten, raakte overver moeid met alle gevolgen van dien Is er sinsdien het nodigc vefandert? Heeft zijn programma daartoe bijge- dragen? Wim Bloemendaal: „Of Truck" bijgedragen heeft aan een voor de chauffeurs aangenamer gere geld wegvervoer is een vraag die wel- licht het beste beantwoordt kan wor den door de vervoersbond FNV. Ik dacht wel te kunnen onderkennen dat er iets ten goede veranderd is. Het idee ,,Ik ben maar een chauffeur" is grotendeels weg en er voor in de plaats is iemand gekomen met ver- antwoordelijkheid. Iemand die ook, indien hij wil, een opleiding kan gaan volgen tot vrachtwagenchauffeurs. De chauffeur wordt in Lunteren bij, voorbeeld opgeleid tot international chauffeur. De sinds enige tiid bestaarl de stichting Vakopleiding Chauffeur-^ uit Den Ilaag kan het nodige over i opleidingen vertelien. Terugkijkent op 6 1/2 jaar Truck" kan ik toclij zeggen, er is wel degeliik wat veran derd, wel degelijk in positieve zin" Bloemendaal noemt nog een voor beeld. Vroeger zou het ondenkbaar zijn geweest dat chauffeurs met de bevolking gingen praten over de par- keerproblemen van hun auto's Nu ™.2. f X .v - - JEi/ii Bloemendaal poseert met dc onafschcidelijke pijp in de hand voor zijn molvo tegerwagen tot IV54. beurt dat in bijvoorbeeld Ede wel. aar is zelfs een belangenvereniging ^bpgericht die met de Edese bevolking T'namens de chauffeurs praat". Het woord vrijheid staat hoog in het vaandel bij de ridders van de weg. De baas blaast je niet constant in de nek r en dat maakt het beroep van vracht wagenchauffeur voor menigeen erg aantrekkelijk. Alleen op de bok.met je bakkie naast of voor je geeft een avontuurlijk beeld aan dit beroep. Toch blijken er ook de nodige nega- tieve kanten te ziin, wanneer de vol gens uitspraken van Wim Bloemen daal aan het papier worden toever- trouwd" „Het „Tijd voor Tijd" principe wordt bij lange na niet alle bedrijven toege past. „Tijd voor Tijd" wil zeggen dat overwerk in tijd terugbetaald wordt. Op deze wijze zal de chauffeur sociaal beter kunnen fungeren, meer tijd hebben voor zijn gezin. Ik sprak eens een boekhouder van een groot trans- portbedrijf. In de 36 jaar dat hij bij dat ene bedrijf gezeten had bleken maar twee chauffeurs de eindstreep (pensioen red.) gehaald te hebben.i Ongelooflijk. Jonge chauffeurs verge- ten vaak dat zij het met hun 80 uren in de week verpesten voor de oude- ren, want die kunnen geen 80 uren draaien, maar moeten dat vanwege hun jonge collega's wel.. Wim Bloemendaal, disc-jockey en programmamaker, heeft zijn hart op de weg liggen. Iedere woensdagmor gen tussen vijf en zeven is hij de praat- paal voor chauffeurs, met als hobby (hoe kan het ook anders) auto's. Be- halve een Nashsedan uit 1937, een Chevrolet Cabrio uit '38 en een Whoolsley saloon uit 1939, bezit Wil- lem ook een Volvo legerwagen uit 1954. Het robuust gebouwde exem- plaar, vroeger gebruikt als radiowa- gen, past evenzeer bij hem als zijn programma's en zijn kleding. Voor jongens en meisjes hebben wij deze moderne en sportieve chintz jacks van polyester/ka- toen met glanzfinish. In de kleuren kobaltblauw en rood. Maten 104 t/m 164. Nu voor minder dan de halve prijs. Van 35,95 voor 'Mensen moeten het maken' Het wagenpark (160 auto's) wordt gekenmerkt door een enorme veelzij- digheid en omvat vele typen opleg- gers zoals tank- en silowagens, gaswa- gens, standaard-huiftrailers en semi- diepladers, koel- en vrieswagens en opleggers voor speciaal vervoer van ondermeer computer-installaties Ook Damco-Trasport kan nog men sen gebruiken. Chauffeurs uiteraard die bij indiensttreding gediplomeerd dienen *te zijn. V.d. Ban daarover „Fr is nog ruimte in de grensover- schrijdende, of eenvoudiger gesteld, de buitenlandse sector. En dan doel ik met name op de activiteiten in het tank- en koel- en vriesvervoer. Bij dit laatste gaat het met name om het ver voer van diepvriesproducten, afkom- stig van de vleesverwerkende industrie in de Randstad. Hij spreekt niet zonder bewondering Over de productiviteit, de mobiliteit en intentiviteit van de Nederlandse chauffeur. „Vaak is hij geromanti- seerd als een vrijbuiter. een boeka- njer. Mijns in/iens is dat terecht." De Nedcrlander onderscheidt zich van zijn buitenlandse collega door een aanhoudende inzet en ijver. Over- al wil hij als eerste laden en lossen. Het resi'ltaat is bij/onder bemoedi- gend. Ondanks het feit dat met name de transport-sector zwaar wordt be- last door de gestegen energie-kosten, wordt er nog steeds een redeljjke winst geboekt. Niet in de laatste plaats is zulks te danken, aan de pres- taties van de eigen mensen." Ook in de transportwereld hebben saneringen de laatste jaren diep het mes gezet in werkgelegenheid en het marktaandeel is hierdoor sterk uitge- dund. Het aantal marktdeelnemers is sedert 1975 sterk teruggelopen: van 12.000 tot nauwelijks 8.500 dit jaar, Door de sterk afgeremde economische activiteit is een efficiente aanpak van de activiteiten noodzakelijk geweest. Na reorganisatie bleven uiteraard de nodige problemen. De sterk gestegen kosten van dieselolie hebben geleid tot een experiment in het internatio- naal transport. „De plannen zijn nu om een trailer op een trein te plaat sen en de/e in het land in kwestie te laten oppikken waarna het wegtran- sport normaal doorgang kan vinden." De heer v.d. Ban is verre van gelukkig met de reeks van beperkende maatre- pelen die het wegtransport van ovcr- heidswege werd opgelegd, zoals het fel bekritiseerde rijtijdenbesluit. „De toepassing en uitleg van een dergelijk besiuit blijft altijd discutabel, al deel ik de mening dat maatregelen ter be- scherming van werkgever en werkne mer altijd nood/akelijk zullen blij ven ft villi

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 23