ter meulen 225° •I EffHus zsji Dich ter shoe kje term (R term De Meesrente-rekening. "Er was geen land waar het verzet zo sterk was als Nederland Geschenk bonnen VVV Mensenrechten in T aiwan Ons WILHEI-MIEW Swilllw Amnesty international Intelligent sparen anno 1980. Bank Mees Hope nv Sfetl1 illiilii® lipitil Klein Jodenkind VLAARDINGEN - „Of het verzet zin gehad heeft? Ja, zonder meer. Kijk eens, we waren geen lielden, maar je neemt het niet, dat onrecht. Weet je wat die Seyss Inquart kan, die kan doodvallen dachten wij. Die Moffen hebben door het verzet hier tienduizend man extra op de been moeten houden. er was geen land waar het verzet zo sterk was als Nederland. En die Joodse mensen die we geholpen hebben, die waren anders naar Duitsland gegaan. Engel- sen en Amerikanen hebben we kunnen helpen naar bun troepen terug te keren. Als burger wil je toch ook de bezetter zoveel moge- lijk dwarszitten". Aan het woord is de lieer F. (Frank) Boer, voor- zitter van de afdeling Westland van de Vereniging van Voormalig Verzet LO/LKP (Landelijke Organisatie/Landelijke Knokploegen). door YVONNE HONTELe Reuze voordelig! Koninginnedag Ome Jan Vluchtweg Onderduikers Voordeel voor jonge moeders... Rabora Rayana Vlaardingen, maart 1980 Om gastronomische maaltijden te bereiden... opzegtermijn Wij durven elke vergelijkingaan. A S^MasSmfc We waren geen helden, maar doodgewoon burgers die nee zeMeiii. ff ;v:-y«r x ook mee, maar ik wilde beslist niet op de ledenlijst staan." Ook Jan An derson kent het lot van „De Geuzen" ..Maar", zegt hij, ,je moet bedenken ze hadden ook geen enkele ervaring met zoiets en ze lieten^in elk geval zien dat wij Nederlanders het niet zo- maar over onze kant lieten gaan" Ter gelegenheid van de vijfendertigste bevrijdingsdag is op dinsdag 6 mei in het Stadhuis in Vlaardingen een reii- nie gehouden voor oud-verzetsstrij- ders en ex-politieke gevangenen uit het Westland. Vijf en dertig jaar na de bevrijding keken we samen met ex-verzetsstrijder Frank Boer nog eens terug op vijf jaar oorlog en ver zet, een tijd waar hij, net als veel van zijn medestrijders, nog bijna dagelijks aan denkt. In „Nooit weer", het boekje van Jan Anderson over Vlaardingen in de Tweede Wereldoorlog staat een foto van de eerste verzetsbeweging van Nederland, „De Geuzen", ontstaan uit de wandelvereniging „Flardinga" „Veel van hen werden opgepakt voor- dat ze met het verzet begonnen" zegt Frank Boer. Ze riepen op straat ,47ag Geus" tegen elkaar en ze hadden le- denlijsten, dankjewel zeiden de Mof fen en pakten iedereen op. Ik deed 12 mei is het weer zover. De dag van de verpleging breekt dan weer aan. Ter gelegenheid hier- van bieden wij deze japonnen uit de prijsklasse van 65,- tot 85,- aan vooreen zeer schappelijk prijsje. In diverse modellen van een bekend nederlands merk. Maten 34 t/m 46. Normaal 65,- en 85,-. Nu Ook Frank Boer kwam al in 1940 in verzet. ,4n juli 1940 deelde ik met nog een paar mensen op de Hoog- straat in Vlaardingen pamfletten uit over hoe je koninginnedag kon vie- ren. Daar stond in dat je Oranje kon dragen met een lucifer in je revers met de kop naar boven: „kop op"!! Ja, het lijkt een beetje kinderachtig" zegt hij lachend, „maar die Moffen waren des duivels. Ze hadden im- mers de koninklijke familie willen arresteren, maar dat is ze niet gelukt" Banketbakker Boer werd kort daar- na gearresteerd. Hij plaatste een ad- vertentie in de krant, over koekjes die Willemientjes heetten en Nieu- we Soorten Boterkoekjes die onder- aan hoorden of zoiets. (De adverten- tie stond op 26 juli 1940 in de Nieu- we Vlaardingse Courant, die daarna van de bezetter niet meer mocht verschijnen. Red.) Die werd gegre- pen en opgeborgen. En toen begon nen wij eigenlijk met kleine peste- rjjen, verkeersborden van de Wehr- macht omdraaien. en zo. Dat kost- te de Moffen handenvol geld, ze reden elke keer voor joker Ik ben in het georganiseerde verzet gekomen bij ,,Ome Jan", dat waska- pitein De Vuyst, die was de grote or- ganisator van het verzet hier. Die woonde toen naast de Duitse ,,Orts- kommandant",op de Prins Bernhard- laan. die toen Anna van Saksenlaan heette. Die was nergens bang van, hij stond altijd gezellig met die Ortskom- mandant te kletsen en hen ondertus- sen ongemerkt uit te horen. Zelf praatte hij als Brugmans, maar hij zei niets." Frank Boer praat over ,4iet verzet" of het de dag van gisteren was. In een oogwenk heeft hij de papieren bij de hand waar de schuilnamen van „Ome Jan" op staan: ,41 ij gebruikte ook de namen Van Leeuwen, Van Rijn,Van der Aa of Maas. Hij werkte veel sa men met onder andere kapitein W. van Lent. Maar tijdens de oorlog wist je dat niet, er werden geen namen ge- noemd. Je kende elkaar niet, daar was „Ome Jan" heel streng in, want auuers zou iemand die opgepakt werd, veel te veel weten. Pas na de oorlog hoorde ik dat jrJan Vermeer" politie-inspekteur uit Rotterdam de schuilnaam was van een vriend, Lon Hontele, de schoonzoon van Ome Jan. Dat heb ik nooit geweten, zo weinig wist je van anderen." Onder de ogen van ,,de Moffen" wer den in Vlaardingen stoute stukjes uit- gehaald. „Die Duitsersdie naast Ome Jan woonden, die kwamen bij hem van alles lenen om te koken en onder- tussen had hij vier Amerikanen in huis", vertelt Frank Boer. Die vier jongens zjjn eind 1943 neergeschoten ergens boven Nederland. Ze werden per trein naar Den Haag vervoerd en onderweg, toen de trein op een brue- getje heel, langzaam moest rijden zei een van hen „one for the money, two for the show, three to get ready, four to go". Dat wag het afgesproken te- ken, waarop ze die Moffen met hun blote handen zijn aangevallen. Een van hen had een steelgranaat in z'n laars, daar hebben die Amerikanen hem z'n eigen hersens mee ingeslagen. Ze kwamen in de Vlietlanden terecht en daar hebben ze uren rondgezwor- ven. Ze dachten daarna dat Neder land voornamelijk uit water bestond, maar in elk geval zijn ze bij een „goeie" boer terechtgekomenTenslotte zijn ze bij Ome Jan terechtgekomen en daar hebben ze twee maanden onder- gedoken gezeten Er was een soort vluchtweg, via boer Keizer in de Biesbos, daar werden mensen met een watervliegtuigje op- gehaald. „Ome Kees" Wijman, adju- dant bij de Rijkspolitie te water, die kwam brutaalweg met de auto van de Oud-verzetsstrijder Frank Boer: J a, het verzet lieeft zonder meer zin ge had. i.r was geen land waar het zo sterk was al in Nederland politie voorrijden op de Anna van Saksenlaan. om even vier heren te ha- len. Dat waren die Amerikanen, dat gebeurde onder de ogen van de Moffen. Juist omdat het zo brutaal was, hebben ze niets gemerkt. Met die wagen bracht hij ze naar de Bies bos." Leo Zeegers was de schuilnaam van Frank Boer zelf. Hij had er een vals persoonsbewijs van en een vervalste „R'uckstellungsschein", die had Ome Jan" bij de Duitse Hafenkomman- dantur in Rotterdam gestolen. Met dat papier ging hij door voor expert voor de Marine Intendantur Rotter dam bij de werf Wilton Feyenoord. Met behulp van die papieren heeft hij vele malen een bezoek gebracht aan de werf, waarna hij gedetailleerde rapporten uitgebracht omtrent onder- zeeboten, snelboten en dergelijke. Die gegevens werden dan weer naar Engeland doorgeseind „Dan zei „Ome Jan": „Frank,kunje niet eens gaan kijken" vertelt „Leo Zeegers". Je ging er brutaalweg heen, maar je kan wel nagaan de eer ste keer dat je met die valse papieren die wacht moest passeren, ik kneep 'm als een dief. Er zijn mensen die zeggen: ik was niet bang. Die liegen als de pest, ik was de bangste man van Nederland." Zijn vrouw is het daarmee eens. ,,Stel je voor dat je 6en uur in angst zit, dat duurt een eeuwigheid. Maar die oor log, wij hebben vijf jaar in angst geze ten. Je groeit erin, eerst kwam hij met een blaadje van Trouw binnen en dat wou ik niet in huis houden. Later zaten we hier met helestapels!" Opvang van „onderduikers" was een belangrijke aktiviteit van de verzets- groep. Joodse mensen werden in het Westland ondergebracht, anderen za ten in de Van Campenschool aan de Rehobothstraat. En natuurlijk moest het verzet voor al die mensen voor bonkaarten en valse persoonsbewij- zen zorgen. Distributiekantoren wer den overvallen, persoonsbewijzen werden vervalst, wapens werden ge stolen. Frank Boer stal zelfs eens in de bioscoop het pistool uit de ach- terzak van een Duitse officier. „We waren betrekkelijk jonge knullen in die tijd" zegt hij. „Je vond het span- nend, als je die Moffen maar kon dwarszitten, je zag het gevaar vaak niet, je deed het gewoon. Ik zeg het altijd zo: kijk eens, we wa ren geen helden, we hadden het niet van tevoren ingestudeerdwe waren doodgewoon burgers die nee zeiden. En het verzet was een vereniging waar je lid van was, als je er eenmaal aan begon, kon je niet meer terug." Na de oorlog wachtte de verzetsmen- sen nog een taak: het opsporen en opbergen van N.S.B.-ers en ook de verzetsmensen in het Westland heb ben daar aktief aan meegeholpen De heer G. van Dijk luisters naar Radio Oranje en neemt de berichten op over het verloop van de oorlog. (Foto beschikbaar gesteld door streekmuscum Jan Anderson.) Eind 1945 werd de eerste retime van oud-verzetsstrijders gehouden en toen werd besloten om in verenigings verband verder te gaan. ,,Vroeger hadden we meer bijeenkomsten als tegenwoordig. Weet je wanneer de el- lendigste bijeenkomsten zijn, als er eentje doodgaat, dan zie jc elkaar weer." Aldus Frank Boer, die afge- lopen dinsdag zijn overgebleven me- ItXrtXAAK •vi. »x*fc« vwmwmrms>« -■<<««> ti -<*<♦ MtT y»x destrijders weer eens bij een wat feestelijker gelegenheid bijeen zag. Over de gebeurtenissen in Amster- dam, tijdens de kroning van konin- gin Beatrbc heeft hij zich zeer boos gemaakt. „Daar hebben wij niet voOf gevochten" zegt hij emotioneel. „Weet je waar we op die mauier naosr i'oe sturen? Zwarte overhemden en koppelriemen! Dat is de reactie op zulke rellen, er zijn mensen die als ze dat zien, hun handen niet meer in de zak kunnen houden!" i (Foto Jan Anderson.) Na deze advertentie in de Nieuwe Vlaardingse Courant vati_26 juli 1940 werd bakker Boer opgepakt De AfVC werd door de bezetters verboden. VLAARDINGEN- UiJ wijze nu proef verkoopt de V.V.V. Vlaar dingen V.V.V.- geschenkbonnen. Voorlopig zullen deze veelge- vraagde bonnen betrokken worden van de V.V.V. in Rotter dam. Het ligt in de bedoeling op korte termijn contact op te nemen met de Vlaardingse middenstandsor- ganisaties, teneinde deze bonnen ook bij winkeliers inwisselbaar te maken. Voorlopig zijn de geschenkbonnen alleen te besteden in die zaken en horecabedrijven in Nederland waar de plaatselijke V.V.V. de ge- schenkbon al ingevoerd heeft. Plaatselijke winkeliers die belang- stelling hebben voor de V.V.V.- geschenkbon kunnen zich als adspirant-deelnemer opgeven bij de V.V.V. in de Visbank. Terzijnertijd zal dan bij de ge schenkbonnen een drukwerkje worden verstrekt, waarin behalve deelnemende winkeliers, ook de plaatsen in Nederland waar de bon besteedbaar is, genoemd zul len worden. De bonnen zijn te verkrijgen in coupures van f. 10,-, f. 12,50, f. 15,-, f. 20,-, f. 25,-en f. 50.- Klein Jodenkind. met je stille zwarte ogen Je kijkt mij can in je wereld van leed. Je bent zo moe. zo vaak al nieegestorven. aan je wimpers kleeft een traan.. Ik neem je handen. legze woordloos in de mijne. Het lielpt niet oeh dat weet ik wel. Het afscheid moet ik toch van je nemen. je vingers trillen in mijn hand Als laatste groet hefje het hoojd op Ik kusfelje rode kindermond. Ik laat langzaam je gestalte los. een keer nog kijk je mij aan.. Nee. 'k heb mijn hand niet nicer opgestoken In mijn hart sclieurde zich een diepe wond. Oeh. mijn sehat. 'k heb met jouw meegeleden. tot 'et niet meer kon.... er enkel Genade overblee).. Vlotte tricot T-shirt japon met brede lakceintuur en zijsplitten. Leuk om aan het strand te dra gen of op een heerlijk zomerse dag. Van 100% polyester. Maten S (36 t/m 38) en M 40 t/m 42). In zwart en wit. Van 25,- voor Amnesty International probeert sinds enige jaren bekendheid te geven aan het feit dat er op Taiwan vele politie- ke gevangenen zijn. Sommigen van hen zitten al meer dan dertig jaar zonder vorm van proces opgesloten. Taiwan's positie in de wereld is de laatste tijd wankeler geworden en aanvankelijk leek het erop dat dat Taiwan wat ontvankelijker zou ma ken voor protesten van buitenaf. Het tegendeel bleek later waar te zjjn. De Stichting Amivedi meldt de volgende vermiste en gevonden huis- dieren: Vermist: Een donker gestreepte, ongecastreerde kater met dikke staart, rug dun behaard, een effen grijze kater met een witte stip onder de kin; een lapjespoes met een rode en een zwarte voorpoot (Joef); een zwarte ongesteriliseerde poes met een witte onderlip, witte voeten en een witte vlooienband; een seal-point siamees, gecastreerd, drie jaar oud (Bart), een donkerbruine reu met een grijze kop, draagt een groene band met penning en is kortharig; een wit-gele parkiet met een blauw stuit. Al deze dieren zijn afkomstig uit Vlaardingen. Een antracietkleurige gecastreerde kater, dertien jaar oud (Pluis) en een tabby seal-point siamees, gecastreerd (Ankor). Beide dieren zijn afkomstig uit Schiedam. Gevonden: een witte poes met een soort lapjesrug; een rood-witte kater. Beide dieren zijn afkomstig uit Vlaar dingen. Een ongecastreerde, zwart-witte kater met drie zwarte stippen op de neus, een gecastreerde zwarte kater met een klein wit vlekje in de hals; een lapjespoes met voor witte tenen en achter witte voeten.; een witte poes met gele ogen; een grijs-witte poes (dood); een bastaard chow- chow. Alle dieren zijn gevonden in Schiedam. Vermiste en gevonden dieren kunt a melden bij Jeanette Seen (tel. 010-346452) en voor Maassluis kvnt u ook bellen naar Add van Velthoven (tel. 01899-17592). Gevonden en vermiste huisdieren kunt u melden bij Jeanette Seen, tel.010—346452, en voor Maassluis kunt u ook bellen naar Aad van Velthoven, tel. 01899—17592. Professor Riiter van de Universiteit van Amsterdam, die voor Amnesty in Taiwan een onderzoek heeft geleid kwam tot de conclusie dat er nog al tijd honderden politieke gevangenen op Taiwan vast zitten en dat er nog regelmatig gemarteld wordt. Amnesty komt met verschillende schokkende feiten over gebeurtenis sen in Taiwan. Zo zouden, na een de- monstratie voor de eerbiediging van de mensenrechten, 65 demonstranten zijn gearresteerd. Bij het proces tegen hen bleek onder meer dat een van de vrouwelijke arrestanten een bekente- nis was afgedwongen na een verhoor van 56 uur. Tegen acht medewerkers van het blad ..Formosa Magazine" werd de dood- straf geeist, omdat zjj rellen zouden hebben uitgelokt. Het blad is een voorstander van een meerpartijen- stelsel, terwijl in Taiwan slechts 6en partij is toegestaan. Mensen die hun protest tegen de schending van de Mensenrechten in Taiwan tot uiting willen brengen, kunnen contact opnemen met de heer J.G. Keppler, Duifstraat 4, Vlaardingen, tel. 74 65 26. Dit lepelgarnituur met sfe&rvolle bruingelakte stelen staat erg goed Qoed in de keuken en is bovendien reuze handig. Zeven- delig en van roestvrij staal ver- vaardigd. Van 'PRESTIGE'. Normaal 89,50 Bij ons voor Hoge rente, in mei 1980: 10« Hoge vrjje opname: tot f 3.000, - p.m In december f 6.000,- Geld nodig voor onroerend goed: zonder opzegtermijn of opnamekosten Meer geld opnemen: 24 maanden 6f 2% opname kosten Schiedam. Oranjestraat 64. (010) 34 02 22. Vlaardingen. Schiedamscweg 53, (010) 34 02 22

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5