Veel mogelijkheden binnen werkgemeenschap Acht voorstellingen in Vlaardingen IN'TKORT Kaartverkoop Vlaardingen gewoon WOENSDAG 21 MEI1980 21-519 Verschil Openbaar Techniek VLAARDINGEN - Eindelijk is het dan zover. Vlaardingen kan gaan genieten van het circus van stadgenoten Bassie Adriaan. Het circus zal vrijdag zijn kamp opslaan op het terrein aan de Del- taweg. Van vrijdag tot en met maandag zullen Bassie Adriaan en de vele andere artiesten van het circus maar liefst acht voorstellin gen geven voor de Vlaardingse circusliefhebbers. ROTTERDAM - Het eerste Rotterdamse drinkwaterleidingbe- drijf, dat nu de naam Utopia draagt, werd in 1874 gebouwd. Wegens een slechte hygienische situatie en herhaaldelijk uit- brekende cholera-epidemien besloot de gemeenteraad van Rot terdam in 1869 tot het oprichten van een gemeentelijk drink- waterbedrijf. De toenmalige directeur van de dienst gemeente- werken, de heer C.B. van der Tak, ontwierp het complex aan de Honigerdijk. Toen in 1978 een nieuw onderkomen voor het drinkwaterbedrijf (aan de Schaardijk) gereed kwam, werd het complex aan de Honigerdijk verlaten. DRZ Sportvijfdaagse Sport-feiten Paarden Jong en oud Kunsten J wonen in het complex, terwijl de meeste leden al een goed functio- nerend bedrijfje hebben opgerieht. Een paar leden zijn nog druk bezig met verbouwingen en kunnen zo- doende nog geen inkomsten uit hun bedrijfje betrekken. Daarom werken diegenen part-time elders. Het is wel de bedoeling dat ieder lid van Utopia in de toekomst alle werkzaamheden in het complex ver- richt. De fotograaf kan bijvoorbeeld werken als persfotograaf om in zijn levensonderhoud te voorzien, maar het ontwikkelen en afdrukken van de 'foto's gebeurt op Utopia. Op dczelfde wijze kan de timmerman allerlei opdrachten aannemen, zoals het maken van kasten of raamkozij- nen, die dan op Utopia uitgevoerd worden. Het verschil tussen gangbare be- drijfsvoering en de wijze waarop de bedrijfjes van Utopia werken zit in het feit dat alle bedrijfsbe- heerders vdorrang moeten verlenen aan het uitvoeren van ..ideeele projecten", waarbij meerdere vak- mensen nodig zijn en waaruit door- gaans geen inkomsten worden be- trokken. Een voorbeeld van zo'n project is het ontwerp en de uitvoering van drie stalen figuren voor het 25- jarig jubileum van het winkelcentrum „de Lijnbaan" in Rotterdam. Het idee hiervoor kwam direct voort uit de filosofie van de architecten (van den Broek en Bakema) die de Lijn baan ontwierpen: „De Lijnbaan ligt beschut tussen grote gebouwen, zo als een kind wordt beschermd door zijn ouders". Op dezelfde wijze keken de stalen figuren, die zes- maal de menselijke maat hadden, neer op de winkelende mensen in de Lijnbaan. Aan dit project werkten twee archi tecten, de fotograaf en de stede- bouwkundige van de vereniging Utopia mee. Ook tijdens de uit voering, bij een Rotterdams con- structiebedrijf, waren altijd een paar leden van Utopia betrokken om mee te helpen met lassen en schilderen. Een project dat nu op stapel staat is het „Ponton-010-project". In op- dracht van het Gemeentelijk Haven- bedrijf, dat een promotiecampagne van vier maanden houdt om het pu- bliek dichter bij de haven te betrek ken, ontwierpen enkele leden van Utopia een podium met tribunes op een oud ponton (een drijvend dok). Op 30 mei aanstaande wordt het ponton voor het eerst in gebruik ge- nomen tijdens de manifestatie „Rot- terdam maritiem". Het is nog niet *De watertoren en drinkwaterbasins aan de Honingerdijk. zeker waar de opening plaats vindt, maar het ponton krijgt een vaste ligplaats aan de Parkkade. Gedurende vier maanden zullen er allerlei evene- menten op georganiseerd worden, terwijl er ook twaalf afvaarten naar andere plaatsen mee gemaakt zullen worden. Op 27 September tijdens de open-Haven-dag zal de eind-ma- nifestatie plaats vinden. Utopia heeft bij dit project het ontwerp, de publiciteit en de afle- vering verzorgd. Het opbouwen werd hierbij uitbesteed aan een steiger- bouwmaatschappij. Over de evene- menten die erop zullen plaatsvinden heeft Utopia niets in de pap te brokkelen. Buiten de werkruimtes is er ook een aantal ruimtes met een open baar karakter. Zo is er onder de wa- tertoren een koffiehuis, dat elke middag van twaalf tot vier geopend is voor iedereen. Ook de bar, die op woensdagavond geopend is, is voor iedereen toegankelijk. Daarnaast is er de mogelijkheid voor niet-leden van de vereniging om projecten uit te voeren in het com plex. Voor deze mensen is een gas- tenverblijf ingericht, zodat ook zij gedurende de tijd dat ze op Utopia werkzaam zijn op het terrein kun nen verblijven. Een voorbeeld van een project dat door een niet-lid is uitgevoerd is het maken van de film ,,Penti- mento" van Frans Zwartjes. De film werd op een paar shots na geheel op het Utopiaterrein op- genomen, terwijl de studio-opna- mes in de film- en fotografiehallen gemaakt werden. Wanneer alle verbouwingen gereed zijn zal Utopia nog meer bruisen van activiteiten. Voorlopig zijn er twee voorproefjes aan te kondigen: dinsdagavond 27 mei om half negen komen de „Garland Jeffreys" met in het voorprogramma de groep „Lancee" spelen in hal 4 (achter- aan het gebouw dat aan de water- toren ligt). Kaartjes zijn in de voor- verkoop te verkrijgen bij het Rot terdams Nieuwsblad en de Lanta- ren. Indien voorradig zijn ze op dinsdagavond aan de zaal te koop. De prijs bedraagt f 10,-. Op zaterdag 7 juni wordt in hal 4 een uitvinderscongres gehouden onder het motto ,,de Uitvinder aan het woord". De moeilijkheden van de uitvinder bij de realisatie van zijn uitvinding, waarbij vooral de uitvoering een struikelblok is, worden die dag besproken. Men hoopt dat het congres een aanzet voor de oprichting van een uitvin- dersvakbond wordt. Het congres begint om kwart voor tien 's-och- tends en eindigt om kwart voor vjjf 's-middags. Uitvinders en geinteres- seerden kunnen meer informatie krijgen via het telefoonnummer 010-126031. Utopia is te bereiken met tramljjn 1, uitstappen bij het eindpunt op de Honingerdijk. Zelfs ambtenaren krijgen soms iets poetisch over zich, zo moge uit onderstaand gedicht blijken. Met toestemming van de dichter, die in het dagelijks leven werkzaam is bij de afdeling voorlichting van de gemeente Vlaardingen, namen we onderstaand gedicht over uit „De Torenkijker", het personeelsblad van de gemeente Vlaardingen. Jan Maneij We hebben hicr in Vlaardingen geen Dam. geen Munt, ook geen Jordaan. We leven een gewoon bestaan in een decor van alledaagse dingen. We zijn hier meer van: Doe gewoon, dan doe je toch al gek genoeg. Maar hoe gewoon is doe gewoon en wat is gek genoeg? Het antwoord op die vraag: Is dat in woorden wel te zeggen? Is dat in strofen vast te leggen? Aan u de vraag: Is het daarom niet leuker de stad in te trekken en zelf het antwoord te ontdekken 'Utopia' in een watertoren ei/kria ..Gelukkig dat zoiets maar een\ keer in het jaar gebeurt", bromde J mijn echtgenoot die op de bank\ was neergcploft nadat de voordeur met een daverende klap dich t-1 sloeg en er een onwerkelijk aan- doende stilte viel in ons huis dat\ zo even nog uit zijn voegen leekl te bars ten. Je vergist je. Normaal gesprokenj hebben we dit tweemaal per jaar I alleen ben jij er dan nooit", ant-[ woordde ik grinnekend en besloot\ er ook even bij te gaan zitten. f Het dubbele verjaardagsfeest van! zoon en dochter was achter del rug. Met dertien maanden tussen-1 tl}d~werden ze geboren, zodat hun\ verjaardagen een maand na elkaar" vallcn. Door ziekte van ons hele gezin was die van onze oudste er echter bij ingeschoten. Eenmaal fit ontstond het plan het dan maar in een keer te vieren. Hoe we I die ene keer daardoor wel in drie stukken uiteen viel, namelijk het feest voor de familie en kennissen, trakteren op school en als dave- rend slot het kinderfeest. Rond half twee deze woensdag- 3 middag waren ze binnengestormd. 3 Acht jongens en meisjes tussen negen en elf, die als hongerige 3 wolven de stapels belegde boter- hammen aanvielen. De vijftig sneeen brood smeren en beleggen had aardig wat tijd gekost. Het verorberen bleek heel wat simpe- ler te gaan. In een ommezien was alles op en vloog het span onder 3 luid gejoel naar onze tot filmzaal E omgebouwde slaapkamer, gevolgd 3 door mijn toen nog vrolijk lachen- de man, die een snipperdag had genomen om de gehuurde films te E draaien. Terwijl ik beneden de boel op- ruimde en alles had klaargezet 3 voor de volgende ronde werd er g boven luidkeels gelachten, ge- schreeuwd en gestapt. Ruim een uur later waren ze de trap weer afgestormd, kibbelend over wat ze het leukste hadden gevonden. Alle emancipate ten spijt was er duide- lijk sprake geweest van een jon gens- en meisjes-opninie die lijn- rccht tegenover elkaar stonden. Gelukkig had de taart een eind aan de duscussie gemaakt. Nauwe- lijks waren de schaaltjes leeg ge weest of het huis daverde op zijn grondvesten want de engeltjes gingen spelletjes doen tot de vol gende films werden gedraaid. 3 Tijdens die rustperiode had ik be- neden patat, croquetten en frican- dellen gcbakken. Een feestmaal- 3 3 tijd die werd afgesloten met ijs. Met voile magen waren ze nu ver- 3 H trokken, ons totaal uitgevloerd E s achterlatend. =llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllll Het plan voor het oprichten van een gemeenschap is ten dele ontstaan uit practische nood. Het blad Utopia werd met zoveel enthousiasme ont- vangen dat de oplage van 300 stuks bij de eerste uitgave geleidelijk steeg tot 2000 stuks. Zeker omdat het blad niet een vast uiterlijk had, maar de ene keer in affichevorm, de andere keer in een perspex koker en zelfs een keer als televisiepro- gramma verscheen, werden heel wat specialisten bjj het tot stand bren- gen van een nummer betrokken. Omdat niet al die medewerkers bij elkaar in de buurt woonden, maar de een in Delft, de ander in Den Haag en de volgende inAmsterdam, moest er heel wat gereisd en gelo- geerd worden, waarbij men met heel wat spullen moest zeulen en uiteraard het nodige vergat mee te nemen. Langzamerhand nam de werkgemeenschap in gedachten vorm aan: een grote ruimte, waar een aantal vakmensen uit voorna- melijk technische disciplines zou kunnen wonen en werken. Ieder zou zjjn eigen ..bedrijfje" binnen de gemeenschap moeten hebben en in zijn eigen ondcrhoud moeten voorzien, maar bij grotere activi teiten kon men van elkaars kennis en materiaal gebruik maken. Circus B assie Adriaan voor jong en oud Lang hebben de watertoren en om- liggende gebouwen niet leeggestaan. Door Milja de Zwart Een tweetal bouwkunde studenten, die met hulp van een steeds groei- end aantal losse medewerkers het blad ..Utopia, tiidschrift voor .we- drinkwaterbedrijf aan de Honinger- tenschappelijk "amusement", uit- dl£ aan llePen 18 er B'a"; bracht, wjjdde in augustus 1977 "Id. De veremgmg Utopia werd een nummer aan ..Watertorens en opgerieht en men toog aan het werk Zonne-energie". Ter voorbereiding °m de gemeente te bewegen de van deze uitgave bezochten zij een r^e te verhuren. De gemeente aantal watertorens, waaronder het waterleidingbedrijf aan de Honinger- djjk. Toen hen ter ore kwam dat het bedrijf binnen korte tijd leeg zou komen te staan ontstond het idee een werkgemeenschap Utopia", te vestigen in de watertoren en de bjjbehorende bedrijfsruimten. werd over de planncn gei'nformeerd middels een boekje met informatie en statuten van de vereniging. De kaft van het boekje spreekt overigens ook al boekdelen: door een plastic hoesje gevuld met water kan men de kaftfoto van de watertoren bekijken. Dit benadrukt de doelstelling van Utopia om ,/aciliteiten te verlenen voor het ontwikkelen van activi teiten op het raakvlak van techniek en kunst". Met de toezegging van een lening van een half miljoen, waarmee de vereniging de verbouwing van het complex aan de Honingerdijk kon financieren, gaf de gemeente toe- stemming aan de vereniging Utopia de watertoren te betrekken. In fe- bruari 1978 werden 19 woonappar- tementen en 12 werkruimtes in het voormalige waterleidingbedrijf on- dergebracht. Alle leden van de ver eniging (maximaal 19 in verband met de beschikbare woonruimte) Toen de medewerkers van het blad Utopia in 1977 dan ook tegen het *De geluidsstudio in Utopia in aanbouw. Ofschoon Bassie Adriaan nog *Andre du Lord toont zijn goochelunsten aan Bassie Adriaan. maar enkele weken met hun eigen circus rond trekken, weten zjj alles SPORT SCHIEDAM - Sportvereniging „De Roode Zon" bestaat op 15 juni a.s. vijftig jaar. Dit jubileum zal niet ongemerkt voorbij gaan. De jubileum conimissie onder voorzitterschap van Dick Aiken, heeft een aantrekkelijk prograinma in elkaar gezet. Met een nederlaagserie is DRZ inmiddels be- gonnen op de dinsdagavonden. De deelnemende verenigingen zijn DHS, TDC, Excelsior'20, SVV en GTB. Op 6 juni wordt een groot zaalvoet- baltoernooi gehouden voor dames en herenteams. De gebruikelijke receptie wordt ge houden op 14 juni in de zaal van Kappa-Schiekarton van 15.00 tot 17.00 uur. Op 15 juni wordt een jubileumwedstrijd gespeeld tussen de dames van DRZ en MSV en een herenkombinatie DRZ tegen de Schiedamse Scheidsrechters. Bij een jubileum hoort ook een feestavond en deze wordt gehouden op 27 Sep tember. VLAARDINGEN - Voor de derde keer alweer wordt door de Vlaarding se Raad voor Sport en Recreatie de Sportvijfdaagse gehouden, gisteren avond gestart bij de Visbank met fietspaden over 15 kilometer. Gezien het succes van de vorige twee jaar, verwacht de organisatie dit jaar een record aantal deelnemers. Vanavond kan er deel genomen worden aan wandeltochten over 10 of 15 km en een wandelpuzzeltocht over 5 km met ook het vertrek bjj de Visbank. Morgenavond staat de prestatielooop op het programma. Het parcours is uitgezet in het Oran- jepark met de start bij de grote vijver aan de Julianasingel. Er kan deel- genomen worden aan een loop over 3 of 6 kilometer. De start van de 3 kilometer is om 19.00 uur envan de 6 kilometer om 19.30 uur. Vrijdagavond wordt er in het Oran- jepark een orientatieloop van 5 kilo meter uitgezet. Kanovaren, altijd erg in trek is mogelijk in de grote vijver van het Oranjepark. De sportvijfdaagse wordt aanstaande zaterdagmiddag afgesloten met zwemmen en sport en spel. Vanaf 12.00 uur kan er in het kolpabad ge- zwommen worden over afstanden van 250 of 500 meter. Men geeft daarvoor de gelegenheid tot 14.00 uur, dam is er tot 16.00 uur de moge lijkheid om aan sport en spel onder- delen deel te nemen. De kosten be- dragen twee gulden per avond. De zwemvierdaagse in Vlaardingen wordt dit jaar gehouden van 23 juni tot en met 27 juni in het Kolpabad. De voetbalvereniging Vlaardingen hoopt haar nieuwe akkommodatie in de Broekpolder op zaterdag 11 okto- ber te openen. In de nacht van 5 op 6 September zal in het zwembad Groenoord een zwemmarathon wor den gehouden. De wandelavondvier- daagse in Vlaardingen wordt gehou den van 9 juni tot en met 12 juni. Nog meer zwemmen. Op 1 juni orga niseert VZC een wedstrijdmiddag. Ei wordt dan gestreden om de „Vlaar dingse haring trofee". De derdt avond voor het Schiedamse zaal voetbalkampioenschap is verschover van 9 naar 7 juni. Bij Satelliet wen Joop Mosmans uitgeroepen tot spele van het jaar. Voorzitter Piet Reijgers berg is bij de voetbalvereniging ClOf opgevolgd door Herre Mostert. van het circusleven af. Voordat zij als de domme Bassie en de vaderlijke Adriaan begonnen op te treden, vormden zjj het acrobatenduo ,,The Crocksons". Samen trokken zjj de hele wereld door met een geweldig acrobatennummer. In die tijd droomden ze al van een eigen circus, maar geen van beiden had ooit dur- ven hopen dat het ooit zo ver zou komen. Toen de kinderen van Bas en Adriaan van Toor (zoals hun werke- lijke namen zijn) naar school moes- ten en het nieuwe van de verre en lange toernees eraf was, besloten de acrobaten in Nederland te blijven. Daarmee was de basis voor hun suc- cesvolle clowns-act gelegd. In 1978 begonnen de t.v.-program- ma's met Bassie Adriaan en al gauw was het tweetal een begrip in Nederland. Platen en boeken die aan- sluiten op de t.v.-verhalen worden sinds die tjjd op grote schaal ver- kocht. Het succes van Bassie Adriaan bracht theaterproducent Joop van den Ende ertoe een circus rond het duo op te zetten. Zo kon op 28 maart van dit jaar de toernee van het circus door Neder land van start gaan. Een circus met zestig medewerkers, een tent die plaats biedt aan 2400 toeschouwers en een programma met een aantal fantastische artiesten. Een circus is geen circus zonder leeuwennummer. In het circus Bassie Adriaan wordt dit spektakel ge- bracht door de Fransman Maurice Vienne. Zjjn vrouw Annie is ook van de party met een nummer met drie beren. Het laatste onderdeel van het pro gramma wordt gevuld door ,,The Crocksons". De gebroeders van Toor laten dan zien dat zjj de acrobatiek nog niet verleerd zjjn. Bjj het zien van dit nummer beseft iedere toe- schouwer waarom het acrobatennum mer van The Crocksons vroeger over de hele wereld befaamd was. „The Crocksons" is een adembenemend slot van het circusprogramma. Wie denkt dat de clowns-act Bassie Adriaan in het circus nauwelijks aan bod komt, heeft het mis. Tussen de optredens van de andere artiesten door weet het tweetal keer op keer jong en oud te boeien met de malle toestanden, waarmee iedereen al op de televisie kennis heeft kunnen ma ken. E6n daarvan is Josef Holzmuller, die een paardennummer van topklasse brengt. Holzmuller leerde de paar- dendressuur van zijn vader, die een groot circus in Neurenberg had. Josef Holzmuiiller staat sinds de dood van zijn vader aan het hoofd van dit paardennummer, waaraan ook zijn vrouw en zjjn moeder een bijdrage leveren. Holzmuller bewijst in het circus van Bassie Adriaan ook zijn kwaliteiten als dompteur in een nummer met drie olifanten. Een hoogtepunt in het programma van het circus is zonder meer het op- treden van Ramirez. Company. Ra mirez,afkomstig uit Colombia, en zijn Argentjjnse vrouw brengen een Gevonden: een grjjs-beige langharige kat (dood); een grijs gestreepte poes met blauwe band en bel (dood); een grijs-beige gestreepte poes met een kale buik; een grijs gestreepte poes, jong, met veel wit; een zwarte poes met een bruine gloed en een witte borstvlek; een bastaard reu, krulharig klein, zwart-geel van kleur; een ruw- harige bastaard, klein, draagt een gele band. Deze dieren zijn gevonden in Schiedam. Grijs gestreepte poes met veel wit (dood); een zwart-witte kater, drie maanden oud. een bastaard boxer, reu; een bastaard reu; een bastaard teckel, reu; een wit keessie, teef;een witte dwergpoedel en een blauwgrijze parkiet. Deze dierenzjjn gevonden in Vlaardingen. Gevonden en vermiste huisdieren kunt u opgeven bij Jeanette Seen (tel 010-346452) en voor Maassluis kunt u ook bellen naar Aad van Veldhoven (01899-17592). *Bassie Adriaan hadden nooit durven hopen ooit met een eigen circus te kunnen rondtrekken. fantastisch nummer, waar in de man- nelijke helft van het duo laat zien hoe het clown en het acrobaat zjjn op een geweldige manier kunnen worden gecombineerd. Les Kaiser is de naam van het trio dat het circus verrijkt met een spectacu- lair kozakkennummer. Eevenwichtskunst, humor en jongle- ren zjjn de elementen waaruit het zeeleeuwennummer van de Deense Addie Jepsen is opgebouwd. Zjj laat in haar optreden zien tot welke kuns ten zeeleeuwen in staat zijn. Andrl du Lord is e6n van Nederlandff jongste en meest talentvolle gooche- laars. Zijn kunsten werden enige ja- ren geleden al bekroond toen hij kampioen werd tijdens het National Goochelcongres. Vele bezoekers van het circus zal het gezicht van Andre du Lord bekend voorkomen. Hij is namelijk regelmatig te zien in de t.v.- serie van Bassie Adriaan. Het circus van Bassie Adriaan geeft in Vlaardingen acht voorstel lingen: op 23 mei om 16.15 uur en op 24, 25 en 26 mei om 13 uur en 16.15 uur. De voorverkoop vindt plaats bij het V.V.V. van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur en op zaterdag van 10 tot 14 uur. Telefonisch kaarten bestellen is mogelijk via het landelijk tele foonnummer (035- 234245) van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur. De Stichting Amivedi meldt de vol gende gevonden en vermiste huisdie ren; Vermist: een zwarte kater met een bruine ondergloed, draagt een rode band met bel (Mikkie); een gecas- treerde witte, dove kater; een dober- man pincher(Astor). Deze dieren zijn afkomstig uitVlaardingen. Een zwart-grijze poedel met een lan ge staart en een gele band uit Schie dam.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5