RIJNMOND/WEST COMBINA TIE Een mini-trip naar Londen van begin tot eind Voor elk wat wils Achterblijvers Gezelligheid, service en kwaliteit trekt Veel mensen aan 'Als de vliegtuigen stil liggen varen wij gewoon door Een nachtje aan boord wBrnk Kapitein M. Romijn, gezagvoerder van de Prinses Beatrix: f %l% t \M - 22-577' HOEK VAN HOLLAND - De plaats waar het water van de Nieuwe Waterweg in zee stroomt, waar bij mooi weer duizenden mensen strandverfier vinden en waar per jaar zo'n een miljoen mensen aan boord van een schip naar Engeland stap- pen. Thuishaven van de Stoom vaart Maatschappij Zeeland. Zeeziek Tax-free K lassensysteem Service en kwaliteit Vergeleken met landen als Spanje en Italie heeft Engeland vrijwel geen reputatie als vakantieland. Misschien was het klimaat de oor- *Een van dc twee stapelbedden in een tweede klas hut. zaak, misschien ook waren hct andcrc redenen die vakantiegan- gers ervan wcerhielden naar Enge land te gaan. De laatste jaren is hier ecliter verandering in geko- men. Het aantal mensen dat Enge land als het vakantieland ziet, blijft groeien. Ook steeds meer mensen maken tussendoor een mini-vakantie naar Londen; de gunstigc wissclkoers speelt hicrbij een grote rol. Hoe dan ook, per jaar gaat ruim een miljoen Neder- landers naar Engeland met vakan- tie. Maar liefst 78 procent hiervan maakt dc overtocht per boot. Engeland is een eiland. Altijd ai geweest eh het ziet er niet naar uit, dat daar ooit iets in zal veran- deren. Om er te komen blijven dus alleen de vervoersmogelijkheden viiegtuig, hovercraft of boot over. De red en dat de overtocht verre- weg het meest met een boot wordt gemaakt, is dat veel mensen het viiegtuig te duur en de hover craft te oncomfortabel vinden. Een van de bekendste Engeland- *Kapitein M Rornijn: "Ik hen de gastheer van de Maatscliappij lijnen in ons land is die tussen Hoek van Holland en Harwich, die onderhouden wordt door de Stoom,vaart Maatschappij Zeeland. Deze maatschappij, die een erva- ring heeft van ruim honderd jaar, onderhoudt een gezamenlijke dienst met de Britse Spoorwegen, onder de naain Sealink. Vier sche- pen varen een dag- en een nacht- dienst tussen Hot van HoiJand en Harwich. Per dag zijn er minimaal Jwee afvaarten in elke richting; een afvaart s ochtends en een afvaart's avonds. Lange tijd heeft de Maatschappij Zeeland zich gericht op treinreizi- gers. De aansluitende spoorverbin- dingen kunnen nog altijd uniek genoemd worden. Internationale verbindingen van en naar Duits- land, Scandinavie, Rusland, Polen, Oostenrijk en Zwitserland beho- ren tot de mogelijkheden. Ook verzorgt de maatschappij al ruim twintig jaar vakantiereizen per trein, bus of eigen auto door geheel Engeland. Het zwaartepunt van de vakantiereizen ligt op de korte trips naar Londen per trein, maar het aantal autovakanties neemt ook jaarlijks toe. Per jaar worden ongeveer een miljoen Het Eondetisc Strand I'alaee llotel is een der grootstc middenklasse ho tels mensen door de maatschappij ver- voerd. Hieronder het verslag van een van de mensen die naar Engeland ging vanuit Hoek van Holland, het stukje Rotterdam-aan-zee. Een mini-trip naar Londen van begin tot eind. Onder de naam "Big Ben Tours" organiseert de Stoomvaart Maatschappij Zee- land al zo'n vijftig jaar verzorgde vakantiereizen per trein, touringcar of auto naar Groot-Brittanme. Door die jarenlange ervaring hebben zij goede relaties opgebouwd met hotels, touringcar-ondernemmgen en vele anderen. Hieronder iets over de mogelijkheden van 'Big Ben fours Dc Stoomvaart Maatschappij Zeeland mag met rccht trots zijn op Harwich als aan- komstpunt in 1 ngcland. Hicrvandaan is een unicke vcrbinding met Londen. dc grootstc toeristentrekker. In ongeveer anderhall *uur lirengt een specials' trein de passagicrs van Harwich naar Londett (Liverpool-station) In de treindie pas vertrekt nil Harwich als het schip uit Ne- derland binncn is. bestaat de mogelijkhcid out een maaltijd te gebruiken. De plaatsen kunnen gcreserveerd worden door onder andcrc ..Big Ben Tours". In Londen zclf kun Big Ben Tours plaatsen reserveren in meer dan twintig hotels, die in alls- opziehtcn uiteenlopend ziin. Hotels in het centrum, maar ook in de Iniitcnw ij- ken: eenvoudige tocristenhoteLs en luxe "vier stcrren-hotcls". I en aanbod, kortom, met voor elk wat w ils. I en van de hotels die gasten van Big Ben Tours ondcrbrengcn, is het Strand Palace Hotel. Dir ligt in het centrum van Londen, vlakbij allc bezienswaardigheden. Het is een der grootstc middenklashotcls van Londen. Gezien dc prijs, mag hct gezien worden als een good hotel voor een vcr- blijf van een paar dagen. Voor een rcaciyke prijs bicdt hct hotel na- ntelijk alle luxe van een eerste klas hotel: kamers met bad en toilet, klcurentelevisie en radio: een goed restaurant, cadcau- shops, besprekingsbureau voor de theaters en dc nodige service. De prijs kan relatief laag gehouden worden, doordat de kamers vrij oud zijn en.er beknibbeld is op het personccl, zodat een tijdje wachten bij het afhalcn van de sleutel gebruikelijk is. Naast de trips naar Londen organiseert Big Ben Tours verder nog Bocrderij-vakanties, bungalow-vakanties in geheel Groot-Brit- tannie, Cross-Country Autotours, touring- car-vakanties door Groot-Britannie en de repubtiek Ierland en treinreizen naar onder andere de zuidkust, Wales en Schotland. De meest uitgebreide informatie over de reizen staat in de folder "met Big Ben Tours altiid naar Eneeland", die onder meer op stations rcisbureau's en VVV-kantoren te krijgen is. De folder kan aangevraagd worden bij de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Postbus 2, 3150 AA Hoek van Holland, tel. 01747-3944 De vertrekhal van de Maatschappij Zeeland is in het stationsgebouw van Hoek van Holland. De makkelijkste manier om daar te komen is dus de trein. Twee maal per uur vertrekt een trein naar Hoek van Holland vanaf Centraal Station Roterdam. Als enige in Nedertand, zijn de vertrektijden van de treinen die de beste aanslui- ting op de boot hebben, aangegeven in het spoorboekje van de Neder- landse Spoorwegen. In de vertrekhal aangekomen, moe- ten de passagiers langs de douane, waarna via de achterkant van het stationsgebouw naar het schip gelo- pen wordt. Op dit moment wordt ge- werkt aan een overdekte verbinding tussen vertrekhal en schip, zodat En- gelandvaarders geen last hebben van slecht weer, vanaf het moment dat ze in de trein stappen. Hoewel de loopafstand naar het schip klein is, staan op het perron witkarren klaar, waarmee de bagage tot aan de loopplank kan worden vervoerd. Per dag vertrekken uit Hoek van Holland twee schepen. Een 's och tends om ongeveer elf uur en een's avonds om tien uur. Tegelijk met deze schepen vertrekken er ook uit de haven van Harwich twee. De sche pen ontmoeten elkaar op zee. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland heeft, evenals de Britse Spoorwegen waarmee een gezamenlijke dienst wordt gevaren, twee schepen in de vaart. Het schip dat het meest gebruikt wordt, is de Prinses Beatrix, het twee jaar oude vlaggeschip van de maatschappij. Het andere schip, de Koningin Juliana, wordt alleen inge- zet als het aantal passagiers of het grote vracht-aanbod dat nodig maakt. In de drukke zomermaanden kan het 'De Brug van de Erinscs Beatrix. NOORDZEE - leder schip heeft een kapitein. De schepen van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland hebben er zes. Al het varend personeel werkt namelijk in 24-uurs dienst. Ze komen om tien uur's morgens aan boord, werken tot de andere morgen tien uur en gaan dan voor 24 uur naar huis. ledere morgen lost de ene ploeg de andere af. Een van de gezagvoerders is kapitein M.Romijn; hij werkt sinds 1955 bij de Maatschapij Zeeland. "Ik ben begonnen als stuurmansleer- ling op de grote vaart. nadat ik van de zeevaartschool in Vlissingcn af- kwant" zegt kapitein Romiin. "Zeven jaar heb ik op de grote vaart ge/eten, toen kwam ik bit de Maatschappij Zeeland. In die tijd deden we alleen nog maar een dagdienst; als we in Engeland aankwamen Eleven we liggen tot de volgende morgen. Tegenwoordig liggen we maar een paar uur in de haven van Harwich. Om een uur of zes komen we aan en om tien uur gaan we al weer weg." De kapitein is in principc de baas op het schip. "Ik ben dc gastheer van de maatschappij" aldus kapitein Romiin. "Miin taak is vooral, allex le contro- leren. Verder doe ik de navigalie en bij moeiliikheden ben ik sotns scheidsrechter." Het feit dat een ge- zagvoerder bn een car-ferry door de collega's van de grote vaart vaak "pontiesbaas" wordt genoemd, wim- pelt kapitein Romiin af "Deze vaart is veel interessanter dan de grote vaart. In vierentwinlig uur maak ik nu veel meer nice dan op die andere schepen in een maand. Nee, ik heb echt geen spilt, dat ik hier ben gaan werken." I ti. r>or.' be/waar t.gcn een overtocht naar Engeland per boot is dc kan> om zeeziek te worden. Heeft de baas van het schip daar last van? Zelf ben ik nooit zeeziek geweest" aldus Romiin. "Op deze moderne schepen worden mensen niet vaak zeeziek. Door toepassing van allerlci technische snufies, is het bijna uitge- sloten. Een van die snufies zijn stabi- lisatorcn, die ervoor zorgen dat het schip ook op hogc golven recht blijfl. De I'rinscs Beatrix is daarmce uitgerust, evenals ook de Koningin Juliana." De schcpcn van de Maatschappii Zee- land kunnen in principe bii ieder weertype varen. "Als we op zee ziin" zegt kapitein Romiin, "en we krugen storm, dan moeten we ook veilig binnen zien te komen. Wei gaan wc bn slecht weer langzamer varen. Het is pas etln keer niet gelukt om de haven in te komen. Toen moesten we bii Noord-Westerstorm op zee wachten. Nee. op een schip /it je wel good. Als de vliegtuigcn stil liggen, varen wii gewoon door. HOEK VAN HOLLAND - Hoewel de schepen aan de kade in Hoek van Holland wachten tot de treinreizigers er allemaal zijn, komt het weleens voor dat een trein zoveel vertraging heeft, dat wachten hierop niet ver- antwoord is. Het tij en de weersver- wachting doen de kapitein in zo'n ge- val beslissen, zonder deze passagiers van wal te steken. Het gevolg hiervan is, dat de laatkomers twaalf uur moeten wachten in Hoek van Hol land. ben grrait bczwaar is, dat hiervoor geen geschiklc ai commodatie is. I r is ccn statiousrcstaiiratic, die niet uitblinkt door gezelligheid ol comfort en er is een ruimte die de naam ..sleeperette" heeft gekregen. Hier staan rijen vliegtuigstoelen, die hoognodig aan vervanging toe zijn in een verduisterde ruimte, die weliswaar de nodige sanitairc voorzieningen heeft, maar beslist niet geschikt is om een (grote) groep mensen een nacht in te laten door- brengen. Hct beste is dus, dat de „achterblij- vers" een beter verblijf zoeken. Over- dag is dat nogal gemakkelijk: per trein zit je in minder dan geen tijd in Rotterdam, waar tal van vermaak voorhanden is. 's Nachts wordt het een bectje moeilijker, omdat het verblijf in een hotel onverbidde- lijk extra kosten met zich meebrengt. Al leen als de vertraging te wijten is aan een foutje van de Nederlandse Spoor wegen, worden de passagiers op hun kosten ondcrgebracht in een Rotterdams hotel. Reizen per boot goed begin van de vakantie LONDEN Vooral mensen die voor het eerst een bezoek aan Londen brengen, komen vaak uit- geput weer thuis. De stad is te groot om in een paar dagen ,^f te werken". Wie echt alle beziens waardigheden gezien wil hebben en bovendien de achtergronden er van wil kennen, kan het best als eerste punt op het programma een bezoek aan „The London Expe rience'. zetten. ,,The London Expserience" is de naam van een voorstelling met beeld en geluid, met als onder- werp de stad Londen in al z'n fa- cetten. Op zeven naast elkaar ge- plaatste projectieschermen wor den beelden vertoond van alle be- kende gebouwen, terwijl de ach tergronden hiervan verteld wor den. Ook minder bekende dingen, zoals de grote brand van Londen, de opleiding van de taxichauffeurs en dergelijke komen aan bod. Een onderdeel van de vakantie, kortom, dat erg zinvol is. Het bes te is, aan het begin van de trip een bezoek te brengen aan „The Lon don Experience", zodat u aan de hand van de opgedane informatie de rest van het programma samen kunt stellen. „The London Experience" is te vinden in Coventry Street, vlakbij Piccadily Circus. Van 11 uur 's ochtends tot tien uur's avonds is er ieder uur een voorstelling. Entreeprijs voor volwassenen Eng. pond 1,80, kinderen betalen 90 pence (respectieveiijk ongeveer f 8,10 en f 4,05). Het lijkt duur, maar het is beslist de moeite waard! Na het bezoek bent u in- derdaad een ervaring rijker. Zoals elders op deze pagina al stond, de Stoomvaart Maatschappij Zeeland verzorgt minimaal twee afvaarten per dag: een dagdienst en een nacht- dienst. Een overtocht per nacht- dienst verschilt in zoverre van de dagdienst, dat de meeste passagiers de reis slapend doorbrengen in plaats van gebruik te maken van 6en van de vele accommodaties aan boord. echte service, als de mensen er met om hoeven te vragen" is hun stand- punt. De drankvoorraad is erg uitge- breid. „We hebben alles aan boord" zegt de heer Raamsdonk. „We zijn de Hollanders van dienst met een lekker koud pilsje van de tap, maar ook de aan Ouzo verknochte griek komt bij ons aan z'n trekken. De wij- nen die aan boord worden geschon- ken, worden voor ons geimporteerd uit Frankrijk. Op de flessen wordt - omdat dat in ons land verplicht is - speciaal voor ons het alcoholpercen- tage afgedrukt." Ook de sortering in de tax-free shops is erg groot. Aan boord is een tax- free shop waar parfum, souveniers en dergelijke gekocht kunnen worden en er is een zelfbedienings-tax-free shop waar de drank, sigaretten en choco- lade verkocht wordt. In de zelfbedie- nings-afdeling staan de dranken en andere artikelen naar soort gerang- schikt. In de sehappen zijn lijsten aangebracht waarop de toegestane hoeveelheid die ingeboerd mag wor den, staat. In de andere afdeling van de shop wordt de passagier bediend. Deskun- dige verkopers kunnen adviseren bij het kopen van bijvoorbeeld een van de vele soorten parfum en eau de toilette. De prijzen staan bij de arti kelen, maar zijn ook afgedrukt in een speciaal foldertje, dat in de shops ver- krijgbaar is. Uit een onlangs gehouden onderzoek bleek, dat de tax-free shops aan boord van de schepen van de Maat schappij Zeeland na die op Schip- hol het goedkoopst zijn. Een paar voorbeelden: sigaretten kosten 17 gulden per slof van 200, een liter jenever (Bols, de Kuyper of Bokma) moet acht gulden kosten; een flesje parfum van Chanel (nr. 5 en 19) kost 65 gulden (in Nederlandse winkels f 85,-). De shops zijn geopend vanaf het moment, dat het schip buiten de temtoriale wateren is gekomen. Naast de „lounges", waar de reizigers gezellig zittend iets kunnen drinken, zijn er ook nog zogenaamde uitkiik- salons aan boord. Lange rijen „vl;eg- tuigstoelen" staan te wachten op de passagiers die een dutje willen doen, willen genieten van de zee of ge woon een boekje willen lezen. De stoelen zijn speciaal ontworpen voor mensen die zo comfortabel mogelijk willen reizen. Aangrenzend aan de uitkijksalon is het zonnedek. Bij mooi weer grijpen veel passagiers deze kans om de frisse zeewind door de haren te laten waai- en. Slecht weer beleef je hier het meest, waar de spetters van de zee je om de oren vliegen. Op het zonnedek is vol- doende gelegenheid om te zitten, of om een rondje te lopen om de schoorsteen, die hier „uit het schip komt". Op het moment, dat het schip aan- legt in de haven van Harwich, hebben de passagiers een mini-cruise achter de rug. In zes uur tijd maakten ze kennis met de charmes van het reizen per schip, een ervaring die zorgt voor een goed begin van de vakantie. Ook in de hutten is verschil tussen eerste en tweede klas aanwezig. In de tweede klas-hutten staan stapelbed den; de eerste klas-hutten hebben slechts 66n zo'n stapelbed. De tweede klas-hutten zjjn in principe verdeeld tot dames- en heren-hutten. Alleen wanneer bij het boeken wordt duidelijk gemaakt, met een aantal personen 66n hut te willen, kan van deze regel afgeweken worden. De eerste klas-hutten hebben ook een eigen douche en toilet. Passagiers die gekozen hebben voor de eerste klas, kunnen de reiswekker overigens wel thuis laten: ze worden aan boord 's ochtends gewekt met koffie, thee of jus d'orange. Dat de reizigers tij dens de dagdienst op ieder moment het restaurant binnen kunnen lopen voor een maal tijd is duidelijk, maar dat de restau rants ook 's avonds erg laat en 's ochtends erg vroeg open zijn, mag uitzonderlijk genoemd worden. Als het schip 's ochtends al in de haven ligt, blijven de restaurants nog een dikke twee uur open om iedereen de gelegenheid te geven, rustig te ont- bijten. Met een stevig engels ontbjjt achter de kiezen, kunnen de reizigers de reis vervolgen. stuur- en bakboord doet het schip denken aan een internationaal hotel, waar van alles voorhanden is. Op de schepen van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland zijn voor de passagiers twee afdelingen: eerste en tweede klas. Hiermee is de maat schappij de enige car-feny naar Enge land, die nog met dit systeem werkt. De heer Raamsdonk hierover: „Wij vervoeren veel soorten mensen, van groepen scholieren tot ambassadeurs. De ervaring heeft ons geleerd, dat er behoefte bestaat aan een eerste en tweede klas. Het verschil zit hierin, dat de mensen die perse eerste klas willen reizen, behoefte hebben aan luxe. In de tweede klas is een zelfbe- dieningsrestaurant en in de eerste klas een waar iedereen bediend wordt door keurig geklede stewards. Het is niet zo, dat de kwaliteit van het eten verschilt; alle passagiers die een maal tijd willen gebruiken aan boord kun nen er op rekenen dat ze prima eten krijgen. Onze maaltijden worden be- reid door prima koks. Ook aan het selecteren van het voedsel wordt veel aandacht besteed; zo zul je bij ons aan boord geen oude wijnen aantref- fen. Daar wordt je makkelijk zeeziek van. Het is een uitdaging voor ons, het alle mensen naar de zin te ma ken." Naast een eerste- en tweede klas res taurant zijn er ook nog twee zoge naamde ..lounges" aan boord. Dit zijn ruimten waar de passagiers iets kunnen drinken; ze kunnen er zitten in een van de vele zithoeken en er is een bar. Het verschil tussen de eerste en tweede klas is, dat in de laatste de versnaperingen afgehaald moeten worden aan de bar, terwijl in de „lounge eerste klas" wordt bediend. Ook hier ziet het interieur er ver- schillend uit: vaste vloerbedekking en leren fauteuils aan de ene kant; linoleumzeil en gewone stoelen en banken aan de andere kant. De grote sortering drank en eten en de gezelligheid is voor veel mensen een reden om per boot te reizen. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland beseft dit heel goed. ..Service is pas *De passagiers die lax-jree sigaretten oj drank, willen kopen aan boord. kunnen op hun gemak kiezen. Bij de uit gang wordt ajgerekend. dus gebeuren dat de twee schepen tegelijk de haven uitvaren. Op het schip aangekomen, worden de passagiers verwacht bij de purser, die de passagiers ontvangt. De bagage kan achtergelaten worden in een van de hiervoor bestemde kasten, die tijdens de reis afgesloten worden. Naast het vervoer van de passagiers die per trein arriveren in Hoek van Holland, brengt de Maatschappij Zee- land ook de auto's van mensen die een auto-vacantie in Engeland plan- den naar de overkant. Daarnaast neemt ook het vrachtvervoer een be- langrijke plaats in; zo worden onder andere erg veel fabrieksnieuwe per- sonenauto's van en naar Engeland vervoerd. Mensen die de auto willen meenemen naar de overkant kunnen via Hoek van Holland naar het vakantieland va ren. Er worden dan ook ruim hon- derdduizend personenauto's overge- bracht elk jaar. Het inschepen van de auto's gaat makkelijk, doordat op de parkeer- plaats voor de schepen de afmetingen van het schip zijn uitgezet. In de open lucht kan dus al gekeken wor den welke auto's op welke plaats moeten staan. Vanaf deze parkeer- plaats kunnen de automobilisten via een speciale oprij-brug het schip op. Als de auto op de goede plaats staat, kan de bestuurder via een trap of lift naar boven, waar ook weer ,,ingechecked" wordt bij de purser. Hoewel het schip naar Engeland een vervoermiddel blijft, gaat de Maat schappij Zeeland ervan uit, dat de vakantie aan boord begint. ,,De men- taliteit van de mensen is veranderd" zegt dhr. A. Raamsdonk, woordvoer- der van de Maatschappij Zeeland. „Onze passagiers willen geen blikje limonade kopen in een kraampje. Ze zitten liever aan de bar. Dit is maar een van de dingen die er voor zorgen dat de bootreis een on derdeel van de vakantie is geworden. Om dat zo te kunnen houden, gaan we ervan uit dat service en kwaliteit ons handelsmerk moet zijn." Aan boord gekomen, zijn er tal van mog<*'jjkheden voor de passagiers die de vaartijd van ongeveer zes uur op een zo leuk mogelijke manier willen doorbrengen. Bars, restaurants, een tax-free shop, uitkijksalons met goed zicht over de zee. Wandelend tussen

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 19