Muziek door de jaren heen: Welzijnsmarkt: veel informatie Landelijke bedevaart Zomerkamp in Drente Schiedams Nieuwsblad over de brug Weet je weertje 4 4 Als deTVniets biedt 4 i CfNIEUWS 4 i WOENSDAG 4 JUNI 1980 23-516 SCHIEDAM - Dat het maken van en luisteren naar muziek de mens veel vreugde kan geven, besefte onze voorvaderen zo'n honderd- vijftig jaar gelcden a!. Zij besloten dan ook tot de oprichting van de „Maatschappij tot bevordcring der Toonkunst", die weldra over het hele land afdelingen had. Een halve eeuw later schaarde ook Schiedam zicli met een afdeling in de Toonkunst-gelederen en lict zich daar niet meer uit verdringen. Bloei en verval Drempelvrees Algemene Studenten Arbeidsverleriing HEEFT NODIG: mnl. Studenten, scholieren, voor werk aan wal- en waterkant plus fabriekswerk periode: mnd. juni, JULI en aug. min. leeftijd 18 jaar. UITSTEKENDE BELONING neem kontakt op met: ASA Rotterdam, Vasteland 29-31, tel. 010- 139030. Maand. t/m vrijdag 9.00-17.30. 5m RIA KOPPENHAGEN Geheimzinnige vloeistof Brand Inbraken Vernleling iliP* Film Toneel Quibus Expositie Jeugdfilm Toonkunst-afdeling viert eeuwfeest Op vierentwintig april van dit jaar was het dan ook precies honderd jaar geleden dat de Schiedamse afdeling werd opgericht. F.en eeuwfeest dat werd gcvierd met een feestconcert dat op zevenentwin- tig mei werd gegeven in de Grote Kerk. Op het programma stonden de Zevende Symphonie van Beethoven, die werd uitgcvoerd door het Gewes- telijk Orkest voor Zuid-Holland onder leiding van David Porcelijn, en de Messa di Gloria van Puccini, die met begeleiding van het Gewestelijk Or kest ten gehore werd gebracht door het Toonkunstkoor Schiedam. Als solisten werkten mce de tenor Howard Crook en de bas Charles van Tassel wiens grote stemomvang hem ook in staat stelt baritonpartijen te zingen. Het koor werd gcdirigeerd door hun vaste dirigent Edwin Wolf. Heel wat repetities waren vooraf ge- gaan aan dit concert dat, zowel voor de flinkc hoeveelheid toehoorders als de zingende koorleden, een kroon zette op het eeuwfeest. Momcnteel telt de Maatschappij tot Bevordcring der Toonkunst in ons land zo'n vijftig afdelingen die zich alle naar eigen idccen kunnen inzetten voor hetzelfdc doel. Mevrouw Van Haselen, die zich niet allecn als sopraan maar ook als secre- taresse ruim vijfentwintigjaar verdien- stelijk maakt binnen de Schiedamse afdeling, vcrtelt in verband daarmec: „lcdere afdeling beslist voor zichzclf wat ze gaan doen. Zingen of musice- ren: alios is toegestaan als het maar binnen de grenzen valt van de muziek. Door de jaren heen is er dan ook me- nigmaal het 6en en ander veranderd. Zo bestaat het huidige koor pas sinds 1966. Tegelijk met het koor werd toen ook een poging ondernomen om een orkest samen te stellen. Jammer gcnoeg mislukte dit." .Achteraf", zegt de vrouw die door haar inzet de bijnaam van „De Moe- der van het Toonkunstkoor" kreeg, „ga je dan pas inzien wat de reden van dat mislukken was. In onsenthou- siasme hadden we gesteld dat iedereen die een muziekinstrument bespeelde en er belangstelling voor had, mee mocht doen. De aanmeldingen over- troffen alle verwachtingen." „Spoedig blcek tijdens de repetities dat de mcningcn met betrekking tot het scrieus instudercn van de stukken nogal uiteen liep. Daardoor zaten er mensen tussen die het al snel heel goed dcdcn terwijl andcren nog constant foutcn maakten. Zoiets veroorzaakt natuurlijk ondcrlinge wrijving en draaidc tenslottc uit op de ophcffing van het nauwelijksopgerichttc orkest. We zijn nog altijd van plan een nieuwe poging te wagen maar willcn dan be- ginnen met een kwartet van waaruit we dan vcrder kunnen opbouwen." Hoewcl de Schiedamse bevolking niet bepaald overloopt van belangstelling voor culturele zaken is het de Schie damse Toonkunst-afdeling toch steeds gelukt het hpofd boven water te hou- den. In 1948 vormde Schiedam tij dens een bloeiperiode zelfs de groot- ste afdeling van ons land met vijfhon- derdtweeenxeertig leden. In die tijd werden er vele concerten gegeven waarbij de zaal steeds wecr overvol was. Het Residentie Orkest, Brabants Orkest en het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest waren hicr regelmatig te gast. Zoals dat overal het geval is volgt na de bloeitijd een inzinking waarbij ook de tot dan toe onder de Toon kunst vleugels vallende muziekschool *Het Schiedamse Toonkunstkoor, zingen is linn lust en leren. steeds minder leerlingen trekt. De fi- nanciele toestand van de muziek school is in 1953 zo zorgwekkend dat directeur Van Sijll zijn ontslag aanbiedt. Gelukkig neemt in die tijd de ovcrheid de zorgen over waarna de muziekschool door flinke subsidies kon blijven bestaan. Het actieve amateurisme is dus ook bij het Toonkunstkoor Schiedam de basis en voorwaarden van het bestaan. De huidige bezetting, die vijfenzeven- tig leden telt, kan nog altijd verster- king gebruiken. ,,Sopranen, tenoren en bassen kunnen we altijd gebruiken", zegt mevrouw Van Haselen, ,,en niet alleen vrouwen maar ook mannen, want jammer ge- noeg hebben die meestal veel last van drempelvrees en dat is absoluut niet nodig. We raden nieuwkomers zelfs altijd aan eerst een of twee repetities mee te maken voor ze zich definitief aanmelden zodat ze goed weten waar ze aan beginnen want zij zingen uit- eindelijk niet zomaar wat liedjes, maar studeren echt grote werken in. We De jaarlijkse Welzijnsmarkt trok veel bczoekers. SCHIEDAM - Het was een gezellige drukte, afgelopen zaterdag op de jaarlijkse terugkerende "Welzijns markt", totdat om ongeveer twee uur een onverwachte regenbui daar een einde aan maakte. Na een zonnige morgen goot het ineens met bakken uit de hemel en zocht het publiek een droog heenkomen onder de af- dakken van de kraampjes. Daarna was het wat stilletjes op de inarkt, maar voor de bui maakten heel wat Schiedammers gebruik van de moge- lijkheid om kennis te maken met plaatselijke en landelijke organisaties op welzijnsgebied. Vertegenwoordigers van milieuvrien- delijke, diervriendelijke en/of mens- vriendelijke groeperingen hadden in een groot aantal kraampies hun infor- matiemateriaal opgesteld. Zo waren er onder andere de dierenbcscher- ming, de consumentenbond, de car- navalsvereniging "De Rietzeilers" het Passage Theater, aktiegrocp "Lekker Dier" en de stichting Reizigers Open- baar Vervoer (ROVER). De speel-o- thcek "Ikkie", die binnenkort in het wijkcentrum Schiedam-Noord van start gaat, was voor het eerst ook van de partij. Al met al bood de markt het publiek de gelegenheid om over een groot aantal "Welzijnsonderwer- pen" geinformeerd te worden. De diverse politieke partijen maakten van de gelegenheid gebruik om marktgangers ruimschoots van papier te voorzien, de PvdA deelde verder nog rode rozen uit. Op de Grote Markt was jazzmuziek te horen, op het Hemaplein ging de muziek meer op de populaire toer. De meeste gemeentelijke en andere "officiele" instanties, belast met het welzijn der Schiedammers, zoals on der andere de Sociale Dienst, de Stichting Algemecn Maatschappelijk werk, de Rechtswinkel, de Sociaal Raadsman, de Raad voor Bejaarden- werk en zo zijn er nog wel meer op te noemen, waren niet van de partij. Mogelijk hadden zij de bui ai zien hangen. SCHIEDAM - De Sint Liduina-ver- eniging organiseert op zaterdag 14 juni de jaarlijkse landelijke bedevazrt ter ere van Sint Liduina van Schie dam. Dit jaar is het 600 jaar geleden dat Sint Liduina geboren werd, en de landelijke bedevaart zal in het teken staan van dit zesde eeuwfeest. Alle activiteiten die zaterdag gehou- den worden vinden plaats in de kerk van Sint Liduina - Onze lieve Vrouwe van de Rozenkrans, Singel 104. De kerk ligt op vijf minuten loopafstand van het Nederlandse Spoorwegen sta tion Schiedam-Rotterdam-West. Om elf uur 'sochtends is er een pon tificate hoogmis, met als hoofdcele- brant de Bisschop van Rotterdam, Monsigneur Doctorandus A.J. Simo- nis. De Pauselijke Nuntius zal de mis bijwonen. Na afloop iser gelegenheid om het zelf meegebrachte lunchpak- ket en een vcrsterkt kopje koffie te nuttigen in Huize Frankeland aan de Liduinastraat. Tijdens de lunchpauze kan men de Sint Liduinakapel be- SCHIEDAM Er zijn nog enkele plaatsen voor kinderen tussen zes en twaalf jaar oud in het Zomer kamp dat door stichting de Kreek wordt georganiseerd. Het kainp duurt van 2 tot 8 augustus en wordt in Beilen (drente) gehou- den. De kosten voor het eerste kind be- dragen f 90,- voor het tweede f 75,- en voor het derde f 60,-. Kinderen kunnen opgegeven wor den bij de Kreek, Lange Haven 92, tel. 267767. Meer informatie kunt u ook op dat adres krijgen. zichtigen en de schilderijen van Dun- selman. Bij goed weer en voldoende belangstelling kan er een wandeling door oud Schiedam gemaakt worden. Om half drie 's-middags wordt er in de kerk uitleg gegeven over de te houden Stille Omgang. Om drie uur vertrekt de Stille Om gang vanuit de kerk. Om vier uur is er een plechtig slui- tingslof met een processie, waarin het zilveren beeld van Liduina wordt meegevoerd. Wie meer informatie wil kan terecht bij de Sint Liduinavereniging, per adres Jan van Avennesstraat 27, Schiedam. Telefoon 010-265430. Wie de vereniging wil steunen kan geld overmaken op bankrekening 25.83.88.315 bij bank Mees en Hope te Schiedam. Onderdeel van de Rijnmond West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Verschijnt op woensdag huis-aan-huis in geheel Schiedam. Kantoor Rijnmond West Combi natie: Hoogstraat 122 in Vlaar- iingen. Telefoon: 010 Redaktie: Yvonne Hontele. Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010 -13.24.89 (van 8.30 tot 17.30 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur. Redaktionele kopij dient uiterlijk maandag 17 uur binnen te zijn. SCHIEDAM- Onder grote belangstel ling van de bewoners van Kethel- Tuindorp, die door de Drumband Ju liana bij elkaar waren getrommeld, knipte mevrouw Schuitemaker zater- dagmiddag onder toeziend oog van wethouder Zijdeveld een lint door. De rijwiel- en voetgangersbrug over de Hargsingel was officieel geopend. Onofficieel waren zowel mevrouw Schuitemaker, die zo'n drie- en een half jaar aktie voerde omde brugver- binding van Tuindorp met Schiedam- Noord te realiseren, als de buurtbe- woners de afgelopen dagen al menig- maal over hun brug van en naar de dienstencentra en winkels gegaan. Naast de bloemen die mevrouw Schuitemaker kreeg aangeboden door Jaqueline Jansen, ontving z(j even la ter in een zaal van De Ark, uit han- den van een vertegenwoordiger van de Eerste Nederlandse Fiets Bond, een tinnen miniatuur van een antieke fiets als dank voor het vele werk dat zij verzette. Ook de wethouder sprak daar zijn waardering over uit voor de vastbe- radenheid waarmee de aktievoerster te werk was gegaan. „Jammer genocg heeft het allemaal wat langer ge- duurd dan de bedoeling was", zei de heer Zijdeveld, ,,het eerste ontwerp waar bij de brug over de Molensingel was gepland kon cchter, nadat be- kend was geworden dat er over de Churchillweg een trambaan kwam, gcen doorgang vinden. Nadat de huidige plaats was gekozen was de grootste vraag of er een dam of brug moest komen. Uiteindelijk is het dan een brug geworden". Een naam heeft de nieuwe brug nog niet, hoewel de buurtbewoners hem onder elkaar al „de Schuitemaker- brug" hebben gedoopt. *Na drie en ecu half jaar aktie vocren opent mevrouw Schuitemaker haar brug. SCHIEDAM - In verband met de ac- tie "Weet je weertje" die de Rabo- bank tot en met vrijdag 6 juni houdt, zijn in de Filialen te Schiedam (Zwa- luwenlaan) en Vlaardingen Rabo- Holy "'de Lopcr") enige antieke weerinstrumentcn te bezichtigen. De eigenaar van het antiquariaat "de Barometer" uit Rotterdam, die be- kend staat als specialist op dat ge- bied, zorgdc voor een aantal fraaie barometers uit de periode 1795 tot 1900. In het bankfiliaal te Vlaardin gen is een "stormbarometcr" uit 1860 te bezichtigen, in het filiaal te Schiedam zijn twee cxe'ntplaren te zien. De Storm barometer werd in 1854 ontworpen door admiraal Fitzroy, omdat in dat jaar Groot Brit tan ie geteisterd werd door over- stromings- en stormrampen. Alle instrumenten (negen in totaal) zijn in working, zodat de bezoeker inderdaad zijn weertje kan weten. Wie meer informatie wil over weer instrumentcn kan via een folder die bij de beidc Rabobank filialen te verkrijgen is het boek "200 jaar antieke barometers 1670-1870 bc- stellen. hebben in het verleden al menig prachtig concert gegeven waaronder uitvoeringen van het Weinachtsorato- tium van J.S. Bach, de Messiah van G.F. Handel, de Jahrreszeiten van J. Haydn en de Kronungsmesse van W.A. Mozart." „Zo gaan we binnenkort alweer druk aan het studeren voor het concert dat volgend jaar mei gegeven wordt tij dens de zomervergadering. Die is er altijd toegankelijk voor alle leden en wordt iedcr jaar in een andere plaats gehouden waar een afdeling gevestigd is. Volgend jaar is het dus onze beurt als gaststad te fungeren". Naast het koor voor volwassenen is de Schiedamse Toonkunstafdeling ook een kinderkoor rijk. Het is be- doeld voor kinderen van 8 tot 12 jaar. ledere dinsdagavond van 6.30 tot 7.15 uur repeteren zij in het gebouw van Chr. Soc. Belangen aan de Lange Ha ven 73. Na de jeugd repeteren daar van 8.00 tot 10.00 uur ook de oude- ren. Wie nadere inlichtingen over de Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst of het koor wenst, kan daar voor terecht bij mevr. Van Haselen, Lange Nieuwstraat 119a, telefoon 268270. Inlichtingen over het kinderkoor worden gaarne verstrekt door mevr. Van Stigt Thans-Van Breda, Lange Nieuwstraat 69, telefoon 265517. /ffflf Zaterdagmiddag trof de politie op de West-Frankelandsedijk een geladen vrachtauto aan waaruit een geel- kleurige en reukloze vloeistof lekte Bij nader onderzoek kwamen de wetsdienaren tot de ontdekking dat de geheimzinnige vloeistof afkomstig was uit een lekgeslagen oranje-kleu- rig blik. De vrachtwagen bleek vol te zitten met de zelfde soort blik - ken die aangeslagen waren met rijp en geen etiket hadden. Teneinde de vloeistof te analiseren werd de brandweer, die daarvoor is aangesteld, ingeschakeld. Zij waren nauwelijks geariveerd toen de chauf feur van de betrokken vrachtwagen langs kwam die hen wist te vertellen dat zijn lading uit blikken sinaasap pelsap bestond. In het portaal en trappenhuis van een bij een levensmiddelenzaak gelegen woning op de Singel was zaterdag- nacht rond kwart over een brand ont- staan. Een poging van omwonende om het vuur te blussen mislukte. De gealarmeerde brandweer was de brand snel de meester zodat de scha- de bleef beperkt tot een uitgebrand portaal en een geblakerd trap- pcnhuis.In verband met de ontstane brand is de 37-jarige bewoner van het pand aangehouden. In de nacht van 30 mei werd ingebro ken bij cafe-restaurant De Amstel- bron op de Broersvest. Via een raam kwam men naar binnen waarna men f 1500,- en een geldkist rijker het pand weer verliet. Uit de koffie-shop Ketelbinkie in de Hof van Spaland werd in de nacht van zaterdag op zondag eveneens een geldbedrag ontvreemd. Het geld was afkomstig uit de kassa en twee open- gebroken gokautomaten. Ook hier verschafte men zich toegang tot het pand via een raam. i Terwijl de bewoners rustig lagen te slapen werd uit een woning in de Ridderkerksestraat een portemonnee gestolen waarin zich f 390,- bevond Vermoedelijk kwam de dief met een valse sleutel naar binnen In het afgelopen weekend werd et een ruit ingegooid van kapsalon van Ham B.V. in de Lange Kerkstraat Het mannetje Dunderklumpcn. In de week van 5 tot en met 11 juni staat in het Passage Theater voor de tweede week de James Bond film ,,Moonraker" op de spoelen. In dit laatst verfilmde verhaal krijgt 007 de opdracht een verdwenen ruimteschip op te sporen. Via Vene- tie leidt het spoor naar Rio de Ja neiro, waar James kennis maakt met een tegenstander die zijn naam Jaws met ere draagt. De film draait dage- lijks om 6.45 en 9.30 (bchalve op maandag) en is toegankelijk voor per- sonen van 12 jaar en ouder. In Passage Bio draait gedurende de- zelfde week de film „Tepelstreel- tje". Alice Goodbye is een jonge mooie blonde vrouw, die als serveerster in een cafetaria in Hollywood werkt. Op zekere dag maakt ze kennis met Myron Mittleman die tweede assis- tent opnameleider is en haar tot haar verbazing een rolletje in een film aan biedt. Bij de opname gaat er van alles fout, maar, zo verzekert Myron haar, dat zal haar niet kwalijk worden genomen door de opnameleider als ze even met hem in bed stapt. Hij blijkt inderdaad gelijk te hebben, maar wel dra valt Alice van het ene in het andere ongeluk en Kijkers van 16 jaar en ouder kunnen dezc film dagelijks gaan zien om 2, 7 en 9.15 uur (behalve op maandag). en worden door de berg Jorn op een onbewoond eiland gezet. Hoe zal dat aflopen? De film die een der beste kinderfilms van de laatste jaren wordt genoemd is een combinatie van speel- en teken- film en is Nederlands gesproken. Vrijdag 6 juni staat de toneelgroep 't Trojaanse Paard op de planken van het Passage Theater met Rosa's Ver- trek". De voorstelling begint om 20.15 uur. Toegangskaarten zjjn a f. 5,- verkrijgbaar aan de kassa van het theater. In cafe de Quibus aan de Lange Ha ven brengt donderdagavond om half tien de groep Alaska muziek ten ge hore. Laatste muzikale gasten van dit sei- zoen in cafe de Quibus zijn de leden van de Schiedamse formatie Flame. De groep, waarvan drummer Kees van Krugten een oude bekende is, is onlangs uitgebreid met een zangeres. Het slotfestijn begint zondagavond om half tien. Om 2 uur op zaterdag, zondag en woensdagmiddag kan de jeugd in het Passage Theater gaan genieten van „Dunderklumpen". Dundcrklumpen is een vrcemd man netje, die een schatkistjc en de pop- pen stcelt van Camilla, terwijl ze ligt te slapen. Jens, haar broertje, die het zag gebcurcn, gaat achter hem aan. Tijdens de achtcrvolging maakt Jens kennis met Eenoog die valse bankbil- jctten drukt. Net als Jens denkt dat hij het kistjc weer tcrug heeft, vlucht Dunderklumpcn er weer mce weg. Zij bclandden in een snrckendc hut Op 31 mei is in het Stedeljjk Museum aan de Hoogstraat de tentoonstelling „Vanuit Turkije en Marokko" ge opend. Door middel van deze ten toonstelling wil het Stedeljjk Mu seum de aandacht vestigen op onze Turkse en Marokkaanse stadgenoten en hun leefwijzen hier en in hun v*. derland. Naast foto's en dia's zal er ook werk te zien zjjn van Turkse, Marokkaanse en Nederlandse kunstenaars. Gedu rende de tentoonstelling, die tot 21 juli zal duren, worden er een aantal concerten, met Turkse en Marok kaanse muziek, en een filmprogram- ma gegeven. Het museum is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zondags van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3