'Geestelijk gehandicapten moeten meer bewegen' Bibliotheken met vakantie ruB Te groot aaitbod grof vtiil PECIAALZAKEN 99,50 Nachteiijke zwemmarathon GEOPEND THE GOLDEN DRAGON MlHo6§9l|g 237,50 165,— 119*— Een actieve krant in een actieve streek Meer werklozen SvT rasnfliimnrm 'isawy laaiwE CHINEES-INDISCH RESTAURANT Groenelaan 32 te Schiedam Openingskorting van 16-6 tot 16-7 10% op maaltijden eerste drankje gratis Gelegenheid voor afhalen en dineren, 's-middags speciale lunches, prima keuken met billijke prijzen. Reserveren mogelijk. Dagelijks geopend van 11.30 -21.30 uur, tel. 010- 730654. WOENSDAG 18 JUNI 1980 4e JAARGANG NO. 25 SCHIEDAM - De regionale sport- en speldag voor geestelijk ge handicapten, die in de sporthal Margriet te Schiedam werd gehou- den, kan een groot succes genoenid worden. Meer dan 400 deelneniers kwamen op het evenement af. Ruini zeventig begeleiders stonden voor hen klaar om bij tal van spelletjes en andere activiteiten te helpen. De Nederlandse Sportbond voor geestelijk gehandicapten (BSG) organiseert nu al vijf jaar provinciale sport- en speldagen. Vorig jaar werd zo'n dag in Maassluis gehouden, maar daar kwamen zoveel mensen op af (800) dat nu gekozen was voor een kleinscha- lige aanpak. Schiedam, Den Haag en Leiden namen dit jaar de orgaiiisatie op zich. Pret Rotterdam Centrum Kralingen Alexanderpolder Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum-Kethel; Nieuwerkerk a/d IJuel; Cepelle a/d IJtsel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJimI Crlmpenhof. 11U l 111i m.DfcWJ!- Pannenset: CARIBIC bestaande uit kookpannen 16-18- en 20 cm. steelpan 16 cm Mooie pannen in beige met bruin streepdecor MARSKRAMERPRIJS NIEUW: pannenset "BRIQUE" Steenrood van kleur - Steengoed in prijs, 100,- VOORDEEL. 6 delige pannenset. geschikt voor gas en electrisch. Berk prijs 337,50 MARSKRAMERPRIJS Kookset Classic bestaande uit: 3 pannen 16-18- en 20 cm. steelpan 14 cm en een koekepan van roestvrijstaal. geschikt voor gas en electrisch. Lagostina prijs 331,- ONZE PRIJS Emaille pannenset in een warme bruine kleur. bestaande uit: 4 kookpannen 16-18-20- en 24 cm. Hapjespan waar deksel van pan 24 cm op past. Steelpan 16 cm en een fluitketel. 7 delige set van 169.-voor Kamperen Brand het volksdansen. We hoefden eigenlijk alleen maar voor de "airtramp", een soort luchtkussen waar je op kan springen en rollen, te betalen. We willen dan ook proberen om elk jaar een sport- en speldag te houden. Verder hopen we dat de demonstra- tie Judo en Jazzgymnastiek, door de leerlingen van de Budo-sportvereni- ging van Schiedam, een aanzet zal vormen tot het oprichten van een judoclub in de stad." I I' Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP. VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Sport- en speldag voor herhaliitg vatbaar Individueel of met z'n tweeen sporten gaat best. Er zijn natuurlijk wel erg veel begelei ders nodig bij een dag als deze. Maar familie, vrijwilligers die op de 66n of andere manier bij het werk betrok- ken zijn geraakt, studenten van de academie voor fysiotherapie en ioden van de zwemvereniging waar de Schiedamse geestelijk gehandicapten terecht kunnen voor zwemles zijn allemaal op komen dragen. Wie een- maa! met dit werk in aanraking is ge- weest, houdt er niet meer mee op. Ik heb nog nooit een chagreinige geestelijk gehandicapte gezien. Ze vinden alles leuk om te doen en heb- ben nooit kritiek. Ze associeren je op een gegeven moment meteen met "pret". Daardoor is dit werk erg dankbaar", aldus Hans Huisman. Hans Elenbaas, die ondertussen de burgemeester en wethouder Post- hoorn heeft rondgeleid, vertelt weer verder. "De organisatie van deze dag is heel goed gegaan. De Sporthal Margriet heeft heel goed meegewerkt, allerlei sportverenigingen wilden de- monstraties geven en een bejaarden- volksdansclub is komen helpen bij SCHIEDAM - De gemeenschappelij- ke Openbare Bibliotheek zal in de SCHIEDAM - Het aantal werkelozen in het gebied Nieuwe Waterweg Noord is in de maand mei gestegen met 26. Er vielen 6 arbeidsplaatsen voor mannen weg, terwijl er 20 plaatsen minder voor vrouwen kwa men. In de bouwnijverheid en de handel werd de werkloosheid groter. In de metaalsector zijn er veel mogelykhe- den voor geschoold personeel, dat e- nige ervaiing heeft. Kantoorwerk is er genoeg De situatie op de arbeidsmarkt wordt door vrouwen steeds ongunsti- ger. De invloed van de nieuwe wet "gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij de arbeid" is nog niet te merken. vakantie een paar weken dicht zijn. Alle filialen in Schiedam hebben an dere vakantieweken dan de centrale bibliotheek aan de Lange Haven 131. De centrale bibliotheek sluit van 7 tot en met 19 juli. Het filiaal Kethel, Andriessenlaan S, is de gehele maand augustus gesloten. Het filiaal Oost, Lorentzlaan 6 sluit van 16 tot en met 28 juni. Het filiaal Monseigneur Nolenslaan 99a sluit van 21 juli tot en met 2 augustus. Het filiaal West, Wibautplein 129, sluit van 23 juni tot en met 5 juli. Het filiaal Zuid, Leliestraat 10, sluit van 28 juli tot en met 9 augustus. De centrale jeugdbibliothegk, Korte Haven 27, sluit van 16 tot en met 28 juni. het filiaal Rosaschool, Archimedes- straat, sluit van 2 tot en met 16 augustus. Hans Elenbaas, adviseur van de stich- ting Vrijetijdsbesteding Geestelijk gehandicapten(GJVW), vertelde wat het doel van zo'n dag is. Vanaf de tri bune in Sporthal Margriet bekijkt hij ondertussen tevreden het gekrioel van honderden uitgelaten mensen. "De geestelijk gehandicapte moet meer gemotiveerd worden om te bewegen. Over het algemeen bewegen ze stijf en houterig. Ze hebben ook vaak enorme drempelvrees om iets sportiefs te gaan doen. Eigenlijk stre- ven we er een beetje naar de sport- mogelijkheden voor geestelijk gehandicapten en gezonde mensen helemaal te integreren, maar of dat ooit zou kunnen is twijfelachtig. Er zijn wel sporten waarbij men erg veel ervaring heeft met deze mensen. Judo zwemmen en badminton zijn daar voorbeelden van. Al die sporten kunnen min of meer individueel be- oefend worden, of met z'n tweeen." Hans Huisman, die binnenkort het voorzitterschap van de GJVW op zich zal nemen, vult aan: het is er moeilijk om geestelijk gehandicapten sociaal gevoel bjj te brengen. Bij het sporten in een team brengt dat enorme problemen met zich mee: ze moeten rekening houden met elkaar, weten wat ze aan elkaar hebben en ook nog eens spelinzicht hebben. *Hct was een drnkle van belong in Sporthal Margriet tijdens de sport- en speldag. Medewerking is er inderdaad genoeg. Het Muziekkorps OBK gaf aan het begin van de dag een muzikale show, en buiten de al genoemde demon- straties gaven leden van de Keurturn- vereniging Rotterdam een turnshow ten beste. De deelnemers van de sport-en speldag konden in principe meedoen aan alle demonstraties, maar het turnen was meer bedoeld als spectaculaire attractie. "Ja", merkt Hans Elenbaas tevreden op, "het woord "geestelijk gehandi capte" is toch al zo'n toverwoord. Alles kan, niks is te gek. Maar zo goed als de medewerking nu was heb ik het eigenlijk nog nooit meege- maakt." a *l '.en klein beetje van de partijen grof vuil die bijna dagelijks worden opgeliaald. SCHIEDAM Enige tijd geleden besloot men bij het Schiedamse V.R.O.M.bedrijf (Vervoer-, Reini- gings-, Ontsmettings- en Marktbe- drijf) een nieuwe regeling van start te laten gaan met betrekking tot het ophalen van grof vuil. Deze omvat dat men belt naar de O.N.S. (Openbare Nutsbcdrijven Schie dam), waama er een afspraak wordt gemaakt om te bepalen wanneer het grove vuil gratis wordt opgehaald. Hoewel men bij de rei- nigingsdient wel verwachtte dat het aanbod hierdoor zou stijgen heeft de reactie toch alles over- troffen. In het verleden moest er in Schie dam voor het ophalen van grof vuil apart worden betaald. Heel wat inwoners van de stad waren het daarmee niet eens en zochten zelf naar, meesten tijds slechte, oplossingen om toch gratis van het grove vuil, waaronder men alle af- val verstaat dat niet in de vuilnis- zak gaat, af te komen. Complete ameublementen verdwenen op die manier in de havens of werden op een stil plekje gedumpt waarna de reiniging de boel moest opvissen en opruimen. Teneinde dergelijke dingen te voorkomen besloot men over te gaan tot het gratis ophalen van grof vuil, wat begon met 6en gratis ophaaldag per veertien dagen en inmiddels is uitgegroeid tot vier gratis ophaaldiensten per week. Omdat men een goed scheiding wil houden tussen het gewone huisvuil, dat in de vuilniszak gaat, en het grove vuil wordt het niet beide op dezelfde dag opgehaald. Voornaamste reden hiervoor is dat het vuil ook op de stortplaats ge- scheiden wordt gehouden om het in aparte wagons naar Drente te sturen, waar al het Schiedamse vuil wordt verwerkt. „Het aanbod van grof vuil is sinds de nieuwe regeling zo groot", ver telt de heer Jongbloed van de V.R.O.M., „dat we het gewoon niet kunnen bijbenen. Het lijkt alsof alle Schiedammers plots aan het ruimen zijn gegaan. De telefoon rinkelt constant en er worden da gelijks grote bergen grof vuil opge haald. Liefst wil men voor de va kantie alles weghebben, wat wij wel kunnen begrijpen, maar dat is voor ons ondoenlijk. De wachttij- den zijn al uitgelopen tot eind juli. Dat is volslagen tegen alle bedoe- lingen in en hopelijk van voorbij- gaande aard. We rekenen er zelf op dat het na de vakantie beter zal gaan". Wat veel Schiedammers niet weten is dat aan het gratis ophalen wel enige regels zijn verbonden. Zo is het niet toegestaan het puin van verbouwingen op deze manier te lozen. „We nemen dat maar in beperkte mate mee, wat neerkomt op onge- veer vijfhonderd kilo per keer", zegt de heer Jongbloed. ,,Een gro- tere partij aannemen zou onverant- woord zijn tegenover ons perso neel dat al die kilo's door de han- den voelt gaan. Daar komt nog bij dat het opruimen van bouwafval eigenlijk bij andere bedrijven thuishoort. Maar daarvoor moet men dan betalen en dat heeft men er niet voor over. Voor mensen die dat soort puin dan toch gratis willen opruimen is er maar een op- lossing en dat is de boel uitsmeren over meerdere keren. Hoewel het op die manier erg lang kan duren voor alles weg is, kiest men toch dikwijls voor deze methode". Begrijpelijk dus dat er enige wacht- tijd is ontstaan bij de ophaaldienst van de V.R.O.M. die er hard aan werkt om de ontstane problemen zo snel mogelijk op te lossen zo- dat men, na een telefoontje naar de O.N.S. (telefoon 62.22.22), op korte termijn weer sneller van het grove vuil wordt verlost. ,It,l M,.. llll, 293 300 306 SCHIEDAM - Op vijf September om 20.00 uur gaat in bad Groenoord weer de nachteiijke zwemmarathon van start die is georganiseerd door de Schiedamse Reddings Brigade. Om 8.00 uur op zes September zal de ma rathon eindigen. Het deelnemen aan dit zwemevene- ment kan alleen gebeuren in ploeg- verband. Een ploeg moet bestaan uit tien personen te weten, acht zwem- mers, een ploegleider en e6n verzor- ger. Het inschrijfgeld bedraagt f. 50,- per ploeg. Voornaamste spelregel is dat ertwaalf uur lang e6n zwemmer van iedere ploeg in het water, banen aan het zwemmen, is. Alle banen worden ge- notcerd en de ploeg die na twaalf uur de meeste banen heeft gezwommen is winnaar. Bij voldoende deelname zal er wor den gezwommen in een A-klassement dat bedoeld is voor deelnemers die in wedstrijdverband zwemmen, en een B-klassement, dat is voor derecreatie- zwemmers. Valt het aantal deelne mers tegen dan zal het A-klassement verdwijnen. Voor de op de eerste dne geeindigde ploegen worden medailles ter beschik- king gesteld. Gedurende de nacht waarin de zwem marathon wordt gehouden mogen de deelnemers op de zonneweide kam peren (alleen tenten.geen caravans). Voor eten en drinken moet zelt wor den gezorgd. De kantine is bovendien de gehele nacht open. Het gebruik van een zelf meegebrachte barbeque is toegestaan. Toeschouwers en supporters hebben op een eenmaal gekocht toegangsbe- wijs van f. 1,50 doorlopend recht van toegang tijdens de marathon. Het sportieve evenement wordt door zachte muziek opgeluisterd. Inschrijvingen kunnen nog geschieden tot 24 juni 1980 bij de heer Witter, van Heuven Goedhartstraat 97, 3119 PR Schiedam, telefoon 010-736649 en Mevrouw Ligtenberg, Salamander- veen 217, 3205 TB Spijkenisse, tele foon 01880-18618. In de Bakkerstraat raakte vrjjdag- avond een aldaar opgeslagen partij spoorbielzen door onbekende oor- zaak in brand. De brandweer bluste het vuur dat met een hevige rook-, ontwikkeling gepaard ging.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1