Carillon Sint Janstoren Informatie- avond over uitbreiding tramlijn Het weer zat niet mee Bibliotheekactie afgesloten N 22SPECIAAL2ASCEN 3,95 9,95 2,95 22.90 7,95 ■■■■Ml 12,95 12,95 12,95 Een actieve krant in een actieve streek Voorlichting huurcommissie Delegatie niet tevreden met het bereikte resultaat ^est- HUUR/KOOP NU EEN MOTORHOME WOENSDAC 25 JUNI 1980 5e JAARGANG NO. 34 "i. SCHIEDAM Als ccn zichtbaar stuk Scliiedam gescliiedcnis staat hij in het liartje van de stad. De uit de vijftiende eeuw stammende St. Janstoren die vooral tijdens de zomeravonconcerten, wanneer het carillon wordt bespeeld door stadsbeiaardier Addie de Jong, heel wat stadsgenoten naar zich toetrekt. Of de zomeravondconcerten ook dit jaar doorgang zullen vinden, is nog maar de vraag. Zelfs Addie de Jong kan daar geen zekerheid over geven. HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN!! In!, by BIOSCALIN (Nederland) Autopagina Puzzel Sport in't kort vK jfc Lamme polsen I Rotterdam Centrum Kralingen - Alexanderpolder Ommoord Noorderboulevard; Schiedam Centrum •Kethel; Nieuwerkerk a/d IJsiel; Capelle a/d Mitel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJsiel Crlmpenhof. 736 00-- Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP. VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieime Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Onduidelii kheid over zomeravondconcerten „Tweemaal heb ik een brief gestuurd naar het gemeentebestuur met het verzoek om subsidie voor deze extra bespelingen. Vorig jaar zijn die zo meravondconcerten bijzonder sfeer- vol verlopen. Als luisterplaats konden we toen beschikken over het Zakken- dragershuisje, dat daar uitstckend ge- schikt voor is. De belangstelling in de toren van mensen die de beiaard wil- den zien spelen, was ook bijzonder groot", zegt hij en gaat verdcr: „Je zou dan denken dat het dus voor her- haling vatbaar is. Maar tot nu toe heb ik nog niets gehoord op mijn verzoe- SCHIEDAM De dienst gemeen- tewerken organiseert vanavond, 25 juni, een eerste informatie-avond over het doortrekken van tramlijn 1 naar Schiedam-Noord. Op deze eerste avond zal de aanleg van de trambaan binnen het gebied Koemarkt en Broersvest behandeld worden. Bewo- nners en winkeliers uit dit gebied hebben ondertussen een uitnodiging en een informatiekrant ontvangen. In de krant wordt het gehele tram- project in hoofdlijnen toegelicht en wordt meer uitgewerkte informatie gegeven over het Koemarkt-Broers- vestgedeelte. Belangstellenden die buiten het ge bied wonen zijn ook welkom. Zij kunnen een krant halen op het Stads- kantoor (bij de receptie). Voor wie geen tijd heeft om naar de informa tie-avond te gaan is er ook een moge- lijkheid tot schriftelijk reageren. De reacties moeten gestuurd worden aan de dienst gemeentewerken, Stadskan- toor, Emmaplein I, Schiedam. Ze moeten voor IS augustus binnen zijn. SCHIEDAM- Vorige week stond in het Schiedams Nieuwsblad een artikel over huisdieren, waarbij als aanvullende informatie enige tele- foonnummers werden vermeld. Inmiddels is gebleken dat de daar- bij genoemde Dierenambulance (Rijnmond) is opgeheven. Wei is er een Dierenambulance te vinden in Rotterdam die bereikbaar is via telefoonnummer 195799. Na I oktober 1980 verandert het door een numinerwijziging in 835799. Men in er na ruim 1(1 war onder/oek in geslaagil een middel sainen le siellen ilai uilslekeiule resullalen geeli bij slerke ha.iriMlv.il en roos. llunnenil en slap ha'ar llel middel dal under de naam BIOSCALIN wordt uilgebrachi, is in Nederland verkriigbaar hij drugislcn. speciaal/aken en kappers Met bestaat uil een elixer. welke bij voor- keur in eumhinalie met de BIOSCALIN shampoo diem le worden gehruikl om oplimale resullalen le kunnen vcr- waehien. Nadere inlichiingen worden u op verzoek gaame loege/onden. Tel. 070-89 77 52 - Poslbus 16140 2500 BC Den llaag ken en uiteindelijk moet zoiets toch wel van te voren worden geregeld". Geen zomeravondconcerten dus_ dit jaar? Op het Schiedamse stadskantoor lijkt het antwoord op deze vraag moeilijk te vinden, tot de heer Hakkenbrock redding brengt. „Dat de heer De Jong nog altijd geen antwoord heeft op zijn verzoek", zo vertelt hij, „is echt geen onwil geweest. Er was sprake van meerdere verzoeken in een brief. Historic Daardoor is die brief hier blijven lig- gen. Het is dus meer te wijlen aan een ongelukkige loop van omstandig- heden. De aanvraag is inmiddels be handeld en met spoed doorgestuurd naar de Schiedamse Gemeenschap. We hopen erop dat de concerten dit jaar dan toch nog door zullen gaan" Voor Addie de Jong zijn de proble- men daarmee nog niet van de baan, want zo zegt hij: „Er zal wanneer ik de definitieve beslissing heb verno- men nog veel moeten gebeuren. Vo rig jaar is er namelijk een boekje uit- gegeven waarin de data en tijden van alle concerten in de omgeving ston- den vermeld, dus ook de bespelingen in Schiedam. Het ontwerp voor dit jaar is inmiddels al naar de drukkerij maar daar staan deze keer alleen de concertgegevens in van Rotterdam, Vlaardingen en De Lier. Voor Schie dam moet er dus iets anders komen. Of dat zo op het laatste nippertje nog allemaal lukt?" De oude St. Janstoren, in wiens bin- nenste het klokkenspel al eeuwen klinkt, wacht intussen rustig af wat er gaat gebeuren. Hij is door de tijden heen wel gewend geraakt aan moei- lijkheden rond zijn stem. De oudste luidklok rcgelde de werkz dagen van onze voorvadcren, riep de mensen terkerke en waarschuwde bij gevaar. De grootste werd in 1942 door de Duitsers weggevocrd, belandde op de bodem van het huidige IJsselmeeren werd weer teniggevonden in Delfzijl. Beide klokken barstten cens, bij de begrafenissen van Koning Willeni III en Koningin Emma, en werden in 1952 na te zijn vgerestaureerd weer opgehangen. Het sinds 1786 in de noorderlantaren hangend'e Andreas Josephus van den Ghcyn carillon met zijn achtendertig klokken vormde lange tijd het enige muzickinstrumenl dat de bevolking bezat. Talioze volksliedjes strooidc het over de stad in een tijd dat de ra dio nog niet was uitgevonden. In 1910 werd het voor de eerste maal hersteld. Rond 1949 bleek een drin- gende restauratie noodzakelijk en werd er een Carillon Comite opge- richt. Toch duurde het tot 1975 voor de zingende toren weer zuivere klan- ken liet horen. De ingebruikneming viel sameu met het zevenhonderdja- rig bestaan van de stad. Tegelijk verbeterde ook de positie van de toenmalige stadsbeiaardier Cor Don, die toestemming kreeg het carillon te bespelen tijdens de markt en de koopavond. Na tweeentwintigjaargaf Cor Don in De nude Sint Janstoren met in de noordcrlantaarn het, van de straat afzicht- baar hangende, carillon. 1978 zijn werk over aan Addie de Jong. De oud-beiaardier nam op dat mo ment de taak op zich de lotgevallen van het Schiedamse carillon opschrift te stelien. Hij ging verder op het punt waar de voormalige archivaris drs. A. van der Poest Clement zijn studie over de geschiedenis van de Grote Kerk, met zijn Sint Janstoren, had moeten beeindigen. Zo ontstond een boek waarin men de geschiedenis van de luidklokken en het carillon van begin tot heden kan volgen. Hel boek dat werd gedrukt bij de Be- drijfsgemeenschap Schiemond werd ontworpen door Jan Pieters. Het is te koop in de Schiedamse boekhandel tegen de prijs van f 17,90 en is geti- teld Luidklokken en carillon van Schiedam". SCHIEDAM - De eerste dag van de zomer, 21 juni, zou in Schiedam op diverse plaatsen gevierd worden. Zo* was in Bad Groenoord een sport- en speldag georganiseerd die gedeeltelijk in het water en gedeeltelijk op de kant plaats zou vinden. Helaas, door het slechte weer kwam er maar een kind naar Bad Groenoord toe en kon de sport- en speldag geen doorgang vinden. Niettemin beloofde de mede- werkers van het zwembad een ander tijdstip voor het evenement vast te stelien en daar wachten we dus maar op. Op dezelfde dag zou op het museum- plein aan de Hoogstraat een Turkse markt gehouden worden, in het kader van de tentoonstelling „Vanuit Turkije en Marokko". Men zou alier- lei Turkse hapjes kunnen kopen in echte Bazar-sfeer. Jammer geboeg speelde het weer ook hier parten: dat was niet voldoende Turks om de inarktlui naar hun kraampjes te krijgen. Of de Turkse markt op een andere dag gehouden zal worden is nog niet bekend. SCHIEDAM De huurcommissie heeft vorige week een voorlichtings- spreekuur ingesteld, waarbij iedereen terecht kan met problemen over de huuraanpassing 1980, huurcontrac- ten, onderhoudskosten en andere moeilijkheden die de huur betreffen. De spreekuren worden elke donder- dagmorgen van tien tot twaalf in de rechternis van de recreatiezaal in het Stadskantoor, aan de F.mmastraat 1 gehouden. De 28e augustus is de laatste donderdagmorgen waarop het spreekuur gehouden wordt. Belanghebbenden kunnen ook terecht bij het spreekuur voor Rot terdam dat elke ocht^nd van half negen tot twaalf in,het gebouw van de huurcommissie aan de Baan 16 is. Telefonisch kan men van twee tot vier 's middags de huurcommis sie bereiken via nummer 119250. Stadsbeiaardier Addie de Jong strooit van hicniit de carillonklanken over de stad. compleet ingericht met 6 slaapplaatsen, inventaris. keuken, 4 pits gas/oven, afzuigkap, diepvries koelkast, doorspoeltoilet, douche/bad, warm en koud water, centrale ver- warming, airconditioning, eigen stroomvoorzie ning, kleuren televisie en stereo radio/cassette- recorder. Bjri|dbaar met een gewoon peisonenautori|bewijs. Gaan en staan waar U maar wilt. Vrijheid. HET AVONTUUR WACHT OP U! Vraag onze fotoprijslijst, TRAVEL DR&ME TRMELRENT bel 073-218720. De Beverspijken 12, 5221 ED Den Bosch, de weg Utrecht Den Bosch afslag Waalwijk, daarna alslag Engelen, daarna 2 x le weg rechts. 11 i 1 H ft' f J WtHHBBBB SCHIEDAM - Vijftig medewer- kers van de Verenigde Provinciate Bibliotheekcentrales voor Zufd- Holland (VPBC) hebben vrijdag- morgen om half twaalf een petit ie met 20.000 handtekeningen aan mevrouw Kraaijeveld-Wouters, staatssecretaris van CRM, aange- boden. Tegelijkertijd werden in Rijswijk, Schiedam waar het hoofdkantoor van de VPBC is en andere plaatsen in de provincie duizenden met helium gevulde ballonnen losgelaten, die de tekst: „In Zuid-Holland gaat het biblio- theekwezen naar de maan: deze ballon gaat er achteraan" droegen. De actie „voor de bieb op de bres, anders gaat hij op de fles", startte rond april van dit jaar en was ge- richt op het verkrijgen van meer personeel. Voor het eerst in de ge schiedenis van het bibliotheekwe- zen werd het ptibliek op de hoog- te gesteld van de problemen waar- niee de bibliotheken te kampen hebben. Ruim 30.000 mensen plaatsen hun handtekening onder de petitie, waarin om 60 forma- tieplaatsen voor vakkrachten werd gevraagd. Vrijdagmorgen reageer- de mevrouw Kraaijeveld-Wouters in Rijswijk hierop met de toezeg- ging van 63 formatieplaatsen. Toch heerste er geen hoera-stem- ming onder de delegatie van de VPBC. Peter Staal, die al enkele jaren op de bibliobus rijdt en in Rijswijk vertegenwoordigd was, vertelt waarom men niet van blijdschap vervuld was. „Van die 63 formatieplaatsen zijn er 25 al eerder toegezegd en benut. Daarmee zaten we op 51 procent formatie, op halve kracht dus ei- genlijk. Nu krijgen we er 38 plaat sen bij, dan komen we op onge- veer 61 procent. We moeten na- tuurlijk naar 100 procent toe, maar de staatsccretaris schermt met een streefdatum in 1990, waarop dat gerealiseerd moet zijn. Daar komt nog bij dat volstrekt niet duidelijk is of we 38 vakkrach ten erbij krijgen, die we nodig hebben, of 38 administratie krach- ten. Al met al waren we niet zo te vreden met het bereikte resultaat. De problemen rond de bibliotheek in Zuid-Holland zijn het grootst vergeleken met de rest van Neder land. Sinds de bibliotheekwet van 1975, waardoor kinderen onder de achttien jaar gratis boeken kon den lenen, is de toeloop van pu- bliek naar de bieb verveelvuldigd. Tegelijkertijd werd echter een per- soneelsstop afgekondigd. In Zuid- Holland waren nog erg veel ,,witte plekkcn", plaatsen waar nog geen bibliotheekvoorziening was. De VPBC heeft alle aandacht eerst hierop gericht, maar de situatie is nog steeds niet ideaal. Zo moet een plaats van meer dan 5000 in- woners een eigen bibliotheekvoor ziening hebben, maar dat is in veel plaatsen nog niet het geval. De bi bliobus wordt in te grote plaatsen platgewalst door horden mensen, die uren in de rij moeten staan om aan een boek te komen. De mede- werkers van de bieb krijgen lamme polsen van het stempelen en aan hun eigenlijke werk komen ze niet meer toe. Nu is er dan ook nog een vacatu- re-stop ingesteld: als er iemand weggaat komt er niemand voor in de plaats. Al deze maatregelen gaan ten koste van de kwaliteit van het werk. In heel Zuid-Hol land kan het publiek geen boeken meer aanvragen, op sommige plaat sen moeten de bibliotheken de uitleentijd verkorten en ledenstops afkondigen, collecties kunnen niet meer uitgebreid worden omdat er geen personeel is om de boeken uit te lenen". Tweeduizend ballonnen kozen vrijdagmorgen bet luclitrnim bij het lioujdkantoor van de VPBC aan de Wcstfrankclandsedijk te Schiedam. Geheelmetalen badmintonset met sterke nylonbespanning .230 OrigineleDUNLOP tennisballen, doos met 6 stuks 268 Een echte lederen voetbal maat 5. 12 pannels. kleurgeel Onmisbare voetbalpomp Praktische balkontafel met vochtbestendig kunststofbladen aluminium stootrand Past opiedere balkonrand Royale maat 46 x 80 cm Onze prijs Koffiezetapparaat met afneembaar waterreservoiren 1 liter warmhoudende thermoskan. Rowentaprijs155.-. Onze prijs Aktuele ..Pierrot pop" met zijde kleding in geel of paars. 57cmlang 417 Bamboe rolgordijn, 180 cm hoog. indekoratieve bruinekleur Met katrol/koordmechanisme. Breedte 150 cmnu: 14.95 Breedte 120 cmnu: 11,95 Breedte 90 cm nu .559 556 jBamboegordijn r in de maat 90x 190 cm Van gevlochten bamboe pijpjes. als deurgordijn te gebruiken. NU voor I'fll'IPTOllH H if! >1

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1