rijnmond/West com bin a tie Sportieve Skoda: de „Black Arrow" 4 0= BMW 7-serie nu ook leverbaar met ABS 152 Simca met kofferbak TALBOT S0LARA datsun 1600 m WO ENS DAG 25 J UNI 1980 26-519 K3t De tekst in de advertent ties waarmee Skoda-im- porteur Englebert haar nieuwste paradepaardje aankondigt gaat ons wat te ver: ,,De Black Arrow, constructeur: Skoda, Ont- werper: Jan Lammers", maar gezegd moet wor- den, dat de zojuist in ons land gei'ntroduceerde sportieve toerversie van de Skoda 1.0 en 1.2 mo- dellen een bijzonder leuk ogende wagen is. De bijdrage van Neer- lands' enige formule 1 coureur Jan Lammers moet natuurlijk meer in het commercieel-sportie- ve-promotie-vlak gezien worden, want de toege- voegde ,,sport"-elemen- ten van de Black Arrow beperken zich uitsluitend tot wat carrosserie ver- fraaiingen en gelden zeker niet als „ontwerp-status". Zoals de naam al aan- geeft wordt deze nieuwe Skoda-versie uitsluitend in het zwart geleverd. Die kleur - in het mat dan wel te verstaan - wordt door- gevoerd in de ruitewis- sers, de zijspiegel, de ach- tergrill, de extra achter- spoiler en de kunststof voor en achterbumpers. Aan de voorbumper is een verlaagde spoiler aange- bracht, de enige toevoe- ging die nog een werkelij- ke bijdrage tot een betere wegligging en wellicht een zuiniger verbruik bete- kent. Voor het overige wordt het sportieve ka- rakter slechts geaccen- tueerd door aluminium velgen, een sportstuur en een sportief pookje. Als extra accessoires krijgt de Black Arrow ko- per voor de meerprijs van 3.500,- nog standaard twee mistachterlampen, achterruitverwarming en oprolgordels, terwijl ook een stereo radio in de prijs is inbegrepen In z'n tota- liteit ziet die Black Arrow er natuurlijk aantrekke- lijk uit, terwijl ook de prijs nog altijd zeer con- currerend blijft: voorde 105 S moet men thans 12.450,- betalen, de 120 S Black Arrow gaat 13.495,- kosten Wellicht het meest in- teressante in de aanbie- ding van deze auto is, dat de importeur iedere koper gratis een antislipcursus aanbiedt en dat is een belangrijke bijdrage tot een veiliger wegverkeer. Die aanbieding geldt trouwens voor alle Skoda - kopers in 1980, terwijl ook de klanten van de Polski Fiat en de Polonez mogen meeprofiteren. Een leuk initiatief! Datsun is reeds twintig jaar vertegenwoordigd op de Europese markt. En is ook sinds jaar en dag de meest verkochte Japanner in Europa. Het fabeltje dat je met zo'n Japansc auto grote problemen kan krijgen wanneer je een verre vakantietocht onderneemt, is dus om meer dan een reden achterhaald. Meer dan 6en, omdat ook de tijden dat auto's veelvuldig op lange reizen pech onderweg kregen wel voorbij zijn. Zeker de over het algemeen conventioneel gebouwde en uitermate betrouwbare Japanse wagens. mm In 1979 is Datsun als grootste Japanse merk in ons land vlak voor aartsrivaal Toyota geeindigd. Of die prestatie dit jaar wordt herhaald, moet worden afgewacht, maar zeker is dat Datsun zijn best doet. Middels.de populaire Cherry, de vernieuwde Sun ny en de gloednieuwe Bluebird. Die Bluebird belooft een topper te wor den. De wagen wordt geleverd in vijf verechillende uitvoeringen, waaronder een stationwagen, met 1,6 of 1,8 liter motor voorin en aardrijving achter. De prijzen lopen vanaf een bescheiden 1(5.650,- tot f18.600,- voor de luxueuze stationwagen. Vormgeving en uitvoering Wat meteen opvalt aan de Blue bird, is dat de wagen veel meer Europees aandoet dan Japans. Waren met name de Datsuns voorheen vaak wild gelijnde auto's met opvallend veel chroom, de nieuwe Bluebird heeft een evenwichtig gevormde strakke koets met bijzonder weinig opsmuk. De vierdeurs pontonkoets begint bij een horizontaal zwart front met grote rechthoekige koplampen en eindigt bij een hoekige achtersteven met forse achterlichten waarin uiteraard ach- teruitrijlampen en een tweetal mis- tachterlichten zijn opgenomen. De hoofdverlichting v6or is voorzien van halogeenlampjes. De bumpers zijn van kunststof wat enerzijds een betere bescherming tegen parkeerschades biedt en anderzijds het voordeel heeft dat ze niet kunnen roesten. Onder de voorbumper is een spoiler aange- bracht die de luchtweerstand bij ho- gere snelheden moet verminderen en de neerwaartse druk op de voortrein moet vergroten. In hoeverre zo'n spoi ler effect heeft, is niet anders te meten dan in een windtunnel. Vaststaat echter wel dat de Bluebird ook bij hogere snelheden nog goed koersvast is en betrekkelijk weinig last heeft van zijwind. Terug naar de ruime carrosserie die een lengte heeft van 4,35 meter, een breedte van 1,66 meter en een hoogte van 1,40 meter. De wielbasis is be trekkelijk groot - 2,53 meter - hetgeen reeds een indicatie geeft van de zeer behoorlijke binnenruimte. De spoor- breed te v6or bedraagt 1,38 meter en achter 1,35 meter. Het totaal-ge'wicht van de Bluebird is vrij hoog: 1090 kg. Het toelaatbaar gewicht bedraagt bij- na 500 kg m66r. De instap is rondom royaal dankzij de over een grote hoek openende portieren. Voorin zijn riante stoelen met volledig verstelbare rugleuning en hoofdsteun gemonteerd. De bestuur- der kan werkelijk een ideale rijpositie instellen omdat zijn stoel kan kante- len, er een verstelbare lendesteun is, de rugleuning te verstellen is en de stoel over een voldoende grote afstand naar achteren kan worden geschoven. Daarbij beschikt hij dan ook nog over een in de hoogte verstelbaar stuur, terwijl voorts de pedalen, de korte vloerpook en de tussen de voorstoelen geplaatste handrem op ideale posities zijn neergezet. Daar blijft dus weinig te wensen over! —I jl Ml een afdekplaatje de krik en het ge- reedschap opgeborgen. Daarbij hoort ook een tweetal steuntjes die achter de wielen kunnen worden gezet wan neer de wagen op een helling staat. De 62 liter brandstoftank is eveneens onder de vloer van de koffer opgebor gen. Het klepje dat de vuldop van de tank aan het oog onttrekt kan vanaf de bestuurdersstoel worden geopend, net als de klep van de kofferruimte. Dat zijn dan meteen enkele snufjes die de Bluebird heeft te bieden. Het blijft daarniet bij, want de wagen heeft een modern gestyleerd, zeer compleet en goed afleesbaar dash board waarin nogal wat is verwerkt. Zoals onder meer een digitaal klokje dat ook de datum verstrekt. Een toerenteller, snelheidsmeter met zes- cijferige totaalteller en dagteller met honderd meter indicatie, een brand- stofmeter met waarschuwingslicht, een temperatuurmeter en de nodige waarschuwingslichtjes zijn als van- zelfsprekend aanwezig. Daarbij komt een goed werkend en zeer uitgebreid verwarmings- en ventilatiesysteem, een aparte groep waarschuwingslicht- jes voor bij voorbeeld een te laag niveau gedestilleerd water in de accu, te weinig water in de ruitensproeier, een in het eerste slot staande deur of defecte bolletjes in een der lampen. Voor de bestuurder zijn nog van belang de twee hendels op de stuurko- lom waarmee lichten, richtingaanwij- zere en de wissers met sproeiers (re- gelbare intervalstand plus twee snel heden aanwezig) kunnen worden be- diend. De claxon wordt door middel van drukknoppen op het stuur aan het werk gezet. Een radio met AM- FM en voorkeurstations behoort even eens tot de standaarduitrusting. Aan opbergmogelijkheden is ook gedacht want buiten de normale kofferbak heeft de Datsun een afsluitbaar dash- boardkastje plus vakken in de voor- portieren. Ook in de console is nog een tweetal vakjes beschikbaar. Uit veilig- heidsoogpunt moeten nog worden ge- noemd de driepunts rolgordels in de kleur van de bekleding en de gelaagde voorruit. Verder is de Bluebird na tuurlijk voorzien van de gebruikelijke kreukelzones en veiligheidsstuurko- lom. Opmerkelijk is de grote aan- dacht die is besteed aan het tegen- gaan van roestvorming. Motor en prestaties De Datsun Bluebird 1600 GL is uitgerust met een vie.-cilinder viertakt lijnmotor die in de lengterichting van de wagen voorin is geplaatst. Via de handgeschakelde vierbak - de 1800-modellen hebben een vijfbak - drijft de motor de achterwielen aan. Het maximum vermogen van de 1595 cm3 grote machine bedraagt 60 kW (81 pk) bij 5600 toeren per minuut. Voldoende om de Bluebird een top- snelheid te geven van 158 echte km/uur. De motor is flink over vier- kant boring 83 mm, slag 73,7 mm - waardoor hoge toeren gemakkelijk worden gedraaid zonder dat de zuiger- snelheden te hoog worden. De toeren teller geeft dan ook een oranje gebied aan tot 6750 toeren. Daarboven wordt de ontsteking automatisch uitgescha- keld waardoor de motor niet over de kop kan worden gedraaid. De com- pressieverhouding van 8,5:1 maakt het gebruik van normale benzine mo- gelijk. De motor draait stationair zo rustig dat goed moet worden opgepast de machine niet te starten als hij reeds loopt. Slechts een lichte trilling in de wagen is voelbaar bij stationair draaien. Bij snel accelereren en bij hoge toeren is de motor aanmerkelijk luidruchtiger. In zijn totaliteit moet de Bluebird echter een voor zijn klasse vrij stille auto worden ge- noemd. De acceleratie van 0 tot 100 vergt 14,4 seconden. Daarbij moet het gas goed worden doorgetrapt want het laatste deel van de slag van het gaspedaal gaat tamelijk zwaar. Dit is nuttig in verband met economisch rijden: je gebruikt dat laatste stukje gas dan niet zo vaak. Over brandstofverbruik gesproken: de Bluebird verbruikt bij een constan- te snelheid van 90 km/uur 1 op 14,1. Bij constant 120 km/uur is het ver bruik 1 op 10,6 en in stadsverkeer 1 op 9,7. Cijfers waarmee deze auto in zijn klasse goed kan meekomen. De handgeschakelde vierbak scha- kelt perfect, de koppeling vergt niet teveel kracht en grijpt goed aan. De motor is voldoende soepel om een schakelluie rijstijl te kunnen bezigen. Het maximum koppel van de motor ligt bij 121 Nm en wordt bereikt bij 3600 toeren. Rij-elgenschappen De Bluebird is een conventioneel geconstrueerde auto in die zin dat de motor voorin staat en de achterwielen aandrijft. Daarmee houdt het dan ook wel op want achter onder de Bluebird is geen starre as gemonteerd maar een echte onafhankelijke wiel- ophanging met gedeelde aandrijfassen met homokinetische koppelingen. De vering geschiedt rondom middels schroefveren en er worden gasgevulde dempers toegepast. Voor heeft de Bluebird McPersonveerpoten. Zowel vo6r als achter is een stabilise tor gemonteerd. Dit alles resulteert in een rustig en comfortabel weggedrag. De koerssta- biliteit in rechte lijn is goed, de wagen is betrekkelijk weir.ig gevoelig voor zijwind en oneffenheden in het weg- dek worden behoorlijk verwerkt. In de bocht is de Bluebird vrij sterk onder- stuurd. Hij moet als het ware de bocht in worden gedwongen. Voor de doorsnee automobilist is dat het vei- ligste bochtgedrag omdat de grenzen van het contact tussen band en weg- dek niet zo snel worden bereikt en omdat bij schrikreacties - gas loslaten - de wagen zichzelf corrigeert door met de neus de bocht in te gaan. Wie dus merkt dat hij te snel een bocht is ingestuurd zal het geakkelijk redden door van het gaspedaal te gaan. lets dat bij overstuurde auto's even anders ligt. De Bluebird heeft een tandheugel stuurinrichting waarvan je zou ver- wachten dat die wat preciezer zou zijn. Ook hier geldt, net als bij de vering dat gekozen is voor een afstel- ling die niet al te direct is opdat aan de wensen van een groot autorijdend publiek wordt tegemoet gekomen. Voor de sportieve rijder zou alles wat directer mogen. Zou er wat meer scherpte aan de rij-eigenschappen mogen worden aangebracht. De remmen tenslotte zijn boven alle kritiek verheven. V6or zijn geventi- leerde schijven toegepast en achter zelfstellende trommels. Het geheel bekrachtigd, voorzien van gescheiden circuits en uitgerust met een rem- krachtbegrenzer in het circuit naar de achterremmen. Het resultaat is een betrouwbaar remgedrag. Het vertrou- wen in de kwaliteit van de Bluebird spreekt Datsun uit door een garantie van e6n jaar ongeacht het aantal kilometers te geven en grote beurten voor te schrijven om de 20.000 km of 66nmaal per jaar. Ook wat dat betreft is de Bluebird een modeme auto die in zijn klasse zeker een groot zucces zal worden. Gehoor gevend aan de vraag in de middenklasse naar conventionele auto's met de traditionele kofferbak - zie Opel Ascona, Toyota Carina, Datsun Bluebird en VW Jetta - heeft Talbot/Simca nu ook een carrosserie- wijziging op de 1510 modellen toegepast. Onder de naam Talbot Solara brengt de veelbesproken Franse fabriek vanaf april een vierdeurs sedan op de markt, die voorzien is van een normale bagageruimte in plaats van de openslaande achterklep. zoals die tot nu toe op haar middenklassers werd toegepast. Ook achterin is de ruimte nog zeer behoorlijk en ook de fraai rechthoeki ge kofferbak biedt veel plaats. Onder de vloer van die koffer is een speciaal reservewiel van het type ..thuisbren- ger" opgeborgen. Geheel links in het spatscherm zijn keurig netjes onder De Solara is overigens een aanvul- ling op het modellen-gama van de fabriek, want de 1510 blijft gewoon in produktie, in de verschillende LS, GL, GLS en SX uitvoeringen, afhan- kelijk van motor en interieur-afwer- king. De nieuwe Solara, die.exclusief onder de naam Talbot op de markt wordt gebracht - howel de naamsaan- duiding Simca" nog wel op de ach- terzijde is terug te vinden - wordt in vier verechillende uitvoeringen lever baar, afhankelijk van type en afwer- king weer in de versie LS, GL, GLS en SX (een programma dat uiteraard parallel loopt met dat van de Simca 1510 serie), met een keuze uit drie verechillende motoren: de 51,5 kW (70 PK) 1442 cm3, de 53,6 kW (73 PK) 1592 cm3 en de 65 kW (88PK) 1592 cm3 krachtbron. Ter completering dient dan nog vermeld te worden, dat op de topmodellen 1,6 GLS en 1,6 SX een vijf-versnellingsbak als optional extra verkrijgbaar is op eerstgenoem- de en een automaat op de SX. Dat laatste dan in tegenstelling tot de 1510 SX, die uitsluitend standaard 'met een autmaat is uitgerust. UITVOERING Doordat de uitvoeringen van beide series niet helemaal gelijk lopen is een exacte prijsvergelijking ook niet mo- gelijk, maar gesteld mag worden, dat de Simca 1510 modellen en de nieuwe Solara typen elkaar nauwelijks in prijs ontlopen. Zeker niet op de stan- daardmodellen, waar de prijsstelling identiek is, te weten 16.990,- voor de 1.5 LS en f 17.690,- voor de 1,6 GL. Het topmodel van de Solara-reeks, de 1.6 SX gaat 21.658 kosten. Aan de klant dus gewoon een voor- keurskeuze, een Talbot Solara met kofferbak of een Talbot Simca 151Q model met achterdeur. Qua uitvoe ring, techniek en afwerking zijn de verschillen nagenoeg nihil, of het zou de 5 cm meer hoofdruimte moeten zijn, die de Solara dankzij een hogere daklijn thans de inzittenden biedt. Belangrijk voor degenen, die met deze nieuwe versie op reis gaan is natuur lijk dat Talbot Simca beslist een flink stuk koffer aan de wagen heeft toege- voegd met een inhoud van 452 dm3. En daarin kunnen zeker de nodige koffers en tassen worden meegeno- men. Het al veel besproken,tech- nisch bijzonder unieke ABS (Anti Blokkeer) remsysteem, aan de ontwikkeling waarvan vooral het bekende Duitse elec- tronicaconcern Bosch jarenlang intensief heeft gewerkt, is thans zo door en door beproefd, dat met de levering aan het publiek een aanvang kan worden ge- maakt. Nadat Mercedes Benz recentelijk het Abs als .optional extra" op de nieuwe S-serie heeft aange- boden, gaat ook BMW thans z'n duurdere 7-serie modellen er mee uitrusten. Beide fabrieken hebben in de kostbare research van het Anti Blokkeer Systeem een belangrijke bij drage geleverd tot het produktie-rijp maken en het is dan ook begrijpelijk dat Mercedes en BMW als eerste met het ABS op de markt komen. Het systeem betekent zonder meer een technische revolutie in de automobiel- bouw en is zeker ook een enorme bijdrage tot grotere actieve (ongeval voorkomende) veiligheid, maar helaaa zal het gebruik voorlopig nog maar zijn weggelegd voor enkele bevoor- rechten, die zich een dure klassewa- gen kunnen permiteren en daamaast de portemonnaie nog eens extra willen opentrekken voor dit.optional ex tra". BMW vraagt namelijk voor het ABS 4.326,05 incl. BTW, bij Merce des is de klant voor het identieke systeem 71,15 goedkoper uit en betaaltslechts" 4.253,90. Het zal nog wel heel wat jaartjes duren, voordat ook de modale automobilist van alle unieke veiligheids-voordelen van dit Anti Blokkeer Systeem zal kunnen profiteren en dat is - hoe paradoxaal dat ook moge klinken - het enige nadeel dat thans aan het ABS kleeft. Het remsysteem werkt namelijk zo goed, dat de remweg op een droog wegdek tussen de 10 en 15 wordt bekort, terwijl op een glad, beijzeld of nat wegdek die remweg zelfs met 25 - 40 woi it bekort! En die prestaties zijn natu jrlijk een ga rantie voor optimale ke tingbotsin- gen, zolang niet ieder voertuig met het ABS is uitgerust. Zorder terug te gaan naar de ,,man met do rode vlag" voor de auto, lijkt ons een duidelijk zichtbare ABS indicatie dan ook een noodzaak. KOSTBAAR Hoe kostbaar en ingewikkeld de techniek van het ABS ook is, het basisprincipe is uiteret eenvoudig: Wanneer bij een noodstop door maxi- male druk op het rempedaal de wielen dreigen te blokkeren - een situatie waarin de wagen meestal oncontro- leerbaar doorglijdt en niet meer be- stuurbaar is - dan wordt door een hydraulisch bestuurd apparaat de druk in de remleiding zoveel vermin- derd, dat eventueel blokkeren wordt voorkomen. De wielen bij een auto met ABS blijven dus altijd draaien. En daarop is dan ook het gehele ABS gebasseerd: aan elk wiel van de wagen zijn twee sensors (voelapparaatjea) gemonteerd, die middels inductie de I omwentelingen van de wielen registre- ren. Die toerentallen worden electro- nisch doorgegeven aan een kleine computer in de wagen. Bij BMW geplaatst achter het handschoenen- kastje. Wanneer nu door sterk rem men een of meer wielen dreigen te blokkeren, dan verminderd automa tisch de draaisnelheid van zo'n wiel. Wijzigt die situatie nu kritisch, dua neigt een van de wielen te gaan blokkeren, dan ontvangt de computer daarvan via de sensor een signaal. Op zijn beurt geeft die computer de boodschap dan weer door aan de hydraulische eenheid, die de druk in de remleidingen regelt en dat appa raat kan dan weer via een zeer snel startende electro-motor op ieder van de vier afzonderlijk - naar behoefte - de druk in de remleiding verminde ren. In de praktijk is dit uiteraard een procedure die zich razendsnel moet voltrekken en waarbij de signalen en de uitvoering van de boodschap in tienden van seconden worden gereali- seerd. De bestuurder van een met ABS uitgerustte auto bemerkt dan ook in extreme situaties bij nood- stops, dat het rempedaal een lichte trilling doorgeeft, zijnde de zich in tienden van seconden afspelende ver- werking van de impulsen van de sensor. In feite neemt het ABS op een technisch zeer ingenieuze manier het remmen van de bestuurder over en aangezien die laatste wijze nog altijd de meest veilige manier van remmen is en de kortste remweg oplevert, is het begrijpelijk dat zo'n combinatie van electronics en techniek tot unieke en hoogwaardige veiligheid in staat is. Stuureenheid Hydraulische besturing ABS regelkringloop 1. Wiel; 2. Rem en remklauw; 3. Toerental-aensor voor het Inductleve aftasten van de wielsnelheid; 4. Hydraulische toevoer. Europese Japanner -i i V - js.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 5