,De Tierelier vierde schoolkermis PECIAALZAKEN Het was welletjes I 17.95 *A~ 14.95 y 29.90 10.- 18.75 6.95 9.95 16,95 Van Hanegem opent Een octieve krant in een octieve streek Collectie staat nu open voor bezoekers Griezelen V" w WOENSDAG 2 JULI 1980 5e JAARGANG NO. 35 SCHIEDAM - Na een dienstverband van ruim vierendertig jaar verlaat, de waarnemend chef van de lioofdafdeling Bouw- en woningtoezicht der Gemeente Schiedam, de heer J. Verzijl per 1 augustus 1980 de gemeentedienst. In verband hiermee werd hem op vrijdag 27 juni in de recreatie- zaal van het Stadskantoor een afscheidsreceptie aangeboden. Collega's en andere bekenden uit zijn werkkring drukten hem daar de hand en wensten hem een prettige pensioneringstijd toe. Computer Onbewoonbaar Verbouwingen iff It Tijdschriften Inbraak v ''Iw# Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder Ommoord Noorderboulevard; Schiedam Centrum Kethel; Nieuwerkerk a/d IJnel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardlngen Centrum; Krimpen a/d IJitel Crimpenhof. -a- c j Vernieling <3 ■MM ywww Schiedams Nieuwsblad KANTOOR. HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Waarnemend chef bouw- en woningtoezicht neemt afscheid De heer Verzijl heeft, tijdens de vierendertig jaar dat hij bij Bouw- en woningtoezicht werkzaam was, Schiedam groot zien worden. Bovendien was er sprake van een ware revolutie in de bouwwereld met betrekking tot de gebruikte materialen. Stenen en cement moesten steeds meer het veld rui- men voor betonconstructies. „Daardoor", vertelt hij in zijn werkkamer op de achtste etage van het stadskantoor vanwaar hij een prachtig uitzicht heeft over de stad: „Was het ook noodzake- lijk constant cursussen te volgen om op de hoogte te blijven met alle vernieuwingen ten opzichte van de bouw en de daarbij horen- de veranderende voorschriften. Je was dan ook nooit uitgeleerd. Momenteel wordt er bijvoorbeeld ontzettend veel aandacht besteed aan de isolatie van zowel nieuw- bouw woningen als van de reeds bestaande. Vroeger bestond dat nog niet, maar wanneer je er in je werk mee te maken krijgt moet je er toch het nodige van weten. Dus cursussen volgen" „Neem nou het gebruik van de computer", vertelt de heer Verzijl verder. „Toen ik hier in december negentienvijfenveertig in dienst kwam werd ik chef van de reken- kamer. Allerlei berckeningen over te gebruiken materialen moesten toen uit het hoofd gebeuren. Te genwoordig worden de gegevens in de computer gestopt en rollen de uitkomsten eruit. In het begin heb ik het daar best moeilijk mee gehad. Meerdere keren gebeurde het dat we de boel na rekenden omdat we het niet vertrouwden. De jongeren hebben daar nu geen last meer van, die zijn er mee opgegroeid en vinden het heel ge- woon" Duikend in het verleden komt de waarnemend chef tot de conclusie dat de eerste nieuwhouw die hij zag komen de woningen in de Morsestraat en de Daltonstraat waren". Daarop volgde Tuindorp, Nieuwland en tenslotte Groen- oord", zegt hij peinzend en ant- woordt op de vraag of de huidige bouw minder degelijk is dan vroe ger, zoals dikwijls wordt beweert: „Nee, dat zou ik echt niet durven zeggen. Eigenlijk is er ook geen vergelijk mogelijk door de grote verschillen in materiaalsoort. Maar ik denk dat er kwalitatief toch weinig verschil te vinden is" Een van de dingen waar de heer Verzijl zich gedurende zijn carrie- re mee bezig heeft gehouden is onder andere het keuren van wo ningen die in aanmerking kwamen om onbewoonbaar te worden ver- klaard. „Vlak na de oorlog lagen de maatstaven daarvoor natuurlijk wel anders dan nu", vertelt hij en gaat verder: „Tegenwoordig wor den aan een woning hee! andere eisen gesteld. Toch is het nog wel zo dat je een woning die onbe woonbaar wordt verklaard het beste kan vergelijken met een to- taal versleten costuum waarop je een stuk wil zetten om een gat te dichten. Dat lukt je nooit want het blijft afkerven. Met zo'n huis is het precies het zelfde. De goot is bijvoorbeeld verrotOf de vloeren. Dan ga je de boel repa- reren terwijl de eronder liggende balken slecht zijn, met het gevolg dat in korte tijd alles voor niets blijkt te zijn gewecst, want die vergane binten houden het niet. Nu is tegenwoordig wel bijna alles mogelijk, dus ook het vernieuwen van binten, maar zoiets wordt zo kostbaar dat het de waarde van de woning verre te boven gaat. Niet lonend dus, waarna de eigenaar dan een aanvraag indient om het pand onbewoonbaar te laten ver- klaren. De bewoners zijn het daar meestal wel mee eens want die zitten dan doorgaans al jaren in de ellende van natte muren, optrekkend vocht en andere ongemakken". Naast de controle op nieuwbouw en het keuren van woningen houdt de afdeling bouw- en wo ningtoezicht zich tevens bezig met het uitgeven van vergunningen voor verbouwingen. „Officieel", zo vertelt de heer Verzijl: „Mag er in een woning niets worden veranderd zonder toestemming van onze dienst. Tegenwoordig wordt dat voor- schrift weliswaar steeds meer over- treden en breken de mensen maar raak. Ze vinden het aanvragen van vergunningen blijkbaar onun. Toch kunnen daardoor gevaarlijke situaties ontstaan. Zo werden we eens gewaarschuwd door de bewoners van een woning op de eerste etage. Sinds de bene- denbuurman aan het breken was gegaan kraakte er wat in hun huis. We gingen kijken en ontdekte dat alle binten tussen de beide ver- diepingen waren weggebroken. De bovenetage hing er dus maar zo'n beetje bij. Dan is het een zaak om er voor te zorgen, dat er met spoed een aantal binten ko men, voor de boel naar beneden komt. Ook schoorstenen worden maar al te vaak op de benedenetage weggebroken terwijl men ze boven laat staan. Maar dat betekent wel dat die bovenschoorsteen geen steun meer heeft en dus zomaar aan de muur hangt. Die muur wordt daardoor overbelast en be- gint door de jaren heen scheuren te vertonen maar een ondeskun- dige zal dat nooit in verband brengen met die weggebroken schoorsteen". Naast deze fouten, die de zonder vergunning werkende doe het zel- vers nogal eens maken, is er voor de mensen van bouw- en woning toezicht gedurende de laatste ja ren nog een moeilijkheid bijge- komen en wel het taalprobleem. „Regelmatig worden onze mensen gewaarschuwd door hier wonende buitenlanders, waarvan de man met een klacht komt", vertelt de binnenkort met pensioen gaande ambtenaar verder. „Maar die man is nooit thuis wanneer een van on ze mensen komt en de vrouw weet dan nergens van en spreekt geen Nederlands. Ga daar dan maar eens aanstaan". Hoewel de heer Verzijl zijn werk altijd met veel plezier heeft ge- daan is hij er absoluut niet rouwig om dat voor hem de tijd is aange- broken om op te stappen. „Voor- al de laatste tijd viel het niet al tijd mee", zegt hij: „Er zijn be- roepen waarin je, steunend op je jarenlange ervaring, rustig naar je pensionering toe kan leven. Hier was dat door die steeds verder gaande veranderingen niet moge lijk. Ik ben blij er nu nog gezond en wel uit te kunnen stappen. Voor mij is het welletjes geweest" Leeszaal in museum ingericht SCHIEDAM In de voormalige directeufskamer van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 is nu een leeszaal geopend. Eigenlijk was er in die kamer altijd al een leeszaaltje, maar omdat er ook vergaderingen gehouden werden en de directeur er elke dag in zat, was dat niet zo'n ideale situatie. Er hebben wat interne verhuizin- gen plaatsgevonden in het mu seum. De directeur, de heer Paal- man, zit nu op de plek waareerst het prentenkabinet was en de prenten liggen opgeslagen. Een glazen deur tussen de hal en de leeszaal maakt dat de collectie catalogi en boeken direct zicht- baar is. Dat verkleint de „dre"mpel- vrees" van bezoekers aanzienlijk en het is te hopen dat veel mu- seumgangers na hun bezoek aan een tentoonstelling even rustig in de bc/eken gaan snuffelen. Ook studenten en scholieren die iets willen bestuderen kunnen in de leeszaal terecht. Er staat een foto- copieerapparaat om artikelen of passages te reproduceren en mee naar huis te nemen. De boeken en tijdschriften worden namelijk niet uitgeleend maar moeten in het museum blijven. Een functionary, de heer Widsen, zal op werkdagen in de leeszaal aanwezig zijn om iedereen te hel- pen bij het zoeken naar bcpaalde boeken. Tevens houdt hij de col lectie bij en zorgt ervoor dat com plete jaargangen van tijdschriften leeszaal museum lopig weet de heer Widsen precies waar alles staat en kan dus direct het benodigde boek pakken. ingebonden worden. Op het mo ment is zijn hulp bij het zoeken naar iets zelfs strikt noodzakelijk, want de catalogus is nog erg on- overzichtelijk ingedeeld. Het is de bedoelins om een systematische catalogus in te richten, zodat iedereen te zijner tijd via het on- derwerp de boeken kan vinden. Als men dan bijvoorbeeld iets over action painting" wil weten kijkt men bij schilderkunst. Voor- Het museum heeft een gjoot aan tal abonnementen optijdschriften. Kunstbeeld, het Museumjournaal Openbaar Kunstbezit, Scyedam, Antiek en zelfs de buitenlandse bladen Flash Art en Art Interna tional ontbreken niet. Ook infor- matie over tentoonstellingen die elders gehouden worden staat nu open voor iedere bezoeker. Sommige bezoekers vonden het wel jammer dat de leestafel niet meer in de kelder, bij de koffie- bar, staat. Het is ook niet de be- doeling dat men een boek uit de leeszaal haalt en beneden, onder het genot van een kopje koffie, gaat zitten lezen. Maar de mede- werkers van het museum staan ge- heel open voor suggesties en men zal een tijdje kijken of het publiek over het algemeen tevreden is over de verandering of dat de tafel toch terug naar beneden moet. En mis- schien mag een kopje koffie wel mee naar boven.. Een lijstje van wensen van bezoe kers ten aanzien van de collectie zal worden aangelegd, zodat men een idee krijgt van wat er aange- schaft moet worden van het jaar- lijks beschikbare budget. Het mu seum is dagelijks van tien tot vijf geopend, op zondag van half een tot vijf. In de ncoht van 27 op 28 juni werd ingebroken bij L.N.G. Brandbeveili- ging aan de Strickledeweg. Via het raam kwam men het pand binnen en verliet het wat handgereedschap rij- ker. *Met dolle prct luidden de Tiereliertjes het seliooljaar uit. SCHIEDAM-Fijn vakantie, denken momenteel bijna alle schoolkinderen. De kleuters van kleuterschool "De Tierelier" in de Dwarsstraat weten alleen nog niet wat ze leuker vinden. De vakantietijd of het naar school gaan. Ze zijn dan ook nog helemaal vol van de schoolkermis waarmee vo- rige week hun schooljaar werd afge- sloten. Ongeveer zes jaar geleden ontstond bij de hoofdleidster van de kleuter school, juffrouw 't Hart, het idee het eind van het schooljaar fecstelijk uit te luiden met een schoolkermis. In- middels is dit uitgegroeid tot een jaarlijks terugkerend cvenement. "Zoiets slaagt trouwens alleen maar dankzij de medewerking van de ou- dercommissie", vertelt juffrouw 't Hart en voegde eraan toe: "En niet tevergeten de bedrijven die ons aan reclame artikelen hebben geholpen, die we als prijsjes kunnen gebruiken. Want dat zou voor ons zelf niet te be- talen zijn". De verdiende prijsjes werden door de kleuters veilig opgeborgen in een op hun shirt vastgespelde washand. Bovendien hadden ze allemaal een aantal gekleurde strippen opgcspcld die ieder bestcmd waren ont aan een onderdeel van de kermis deel te ne men. Op de speelplaats waren het bliklo- pen en de autoped-race onderge- bracht. In de lokalen kon er worden gegrab- beld, ballen gegooid, gehengeld en touwtje getrokken. Het mooiste, of engste, van alles was toch echtcr wel het spookhuis waar je plat op je buik doorheen mocst kruipen. "Je komt er allemaal griezelige dingen tegen", vertelden helden die er al gewecst wa ren tegen hun klasgenootjes. Mcnige kleuter liet zich daardoor afschrikken en besloot eerst maar moed te gaan verzanielen bij het spijkers slaan, koetje prikken of de film. Hongerig werden ze wel van al die in- spanning maar ook dat was geen pro- bleem want twee moeders waren voor deze dag uitgeroepen tot peffer^ tjesbaksters en toverden de ene na de voor deze dag uitgeroepen tot poffer- tjesbaksters en toverden de ene na de andere portie tevoorschijn. Na het verorbcren van de feestmaal- tijd gingen de kleuters liefst direkt door naar de limonadetent die even- eens in een klaslokaal was onderge- bracht. "Meestal vieren we het hele feest op de speelplaats", vertelde de hoofd leidster, "maar dat kon nu niet van- wege het slechte weer", en ze be sloot: "Het leuke is dat er tussen de helpers van de basisschool inmiddels kindren zitten die het feest vroeger zelf ook meeg kinderen zitten die het feest vroeger zelf ook meegemaakt". .v. 9 Hulpvtuk woor rwuaua •t> *-» Deze zomer zonder muggen of andere insek- ten met de elektrische anti-insektenlamp 514 nu slechts Een vleugje romantiek bij U thuis met deze porce- leinen pop voor een aktuele prijs Heel plat opvouwbaar (ideaal op vakantie) is deze lekker zittende regisseursstoel Iedere dag een verrassing in deze aardewerken soepkop met opschrift. Per stuk 3 95 Nu driestuks voor Gezienop de TV. Universeelschaaf van Leifheit met 4 schaven enresthouder Adviesprijs 22 50 ONZE PRIJS Metalen veldfles in militairgroen Reisdompelaar, in een oogwenk warm water om te scheren, veilige uitvoering. met etui Slechts Snijbonenmolen, een praktisch keukenhulpje wat uzeker niet mag missen. Nu slechts 478 Schiedam Niemand minder dan de bekende voetballer Willem van Hane gem opent donderdagavond de zaak City Sport op de Schiedamse Hoog straat. Naast Van Hanegem zullen ook de mini (en Hermes DVS) - voetballers Arie Riedijk en Frans Bouman aan wezig zjjn om het publiek van hand- tekeningen te voorzien. De opening wordt rond een uur of half acht verwacht. Van Hanegem open City Sport om 19.00 uur, waarna hij zo'n 250 ballen (kromj het publiek in zal knallen. Een Rotterdammer die zijn gepar- keerde auto vrijdagavond op de Bui- tenhavenweg had achtergelaten be- merkte bij zijn terugkomst dat men' de aldaar staande taxi-praatpaal had omgegooid, waarbij de linkerachter- ruit van zijn auto in gruzels ging.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1