Gemeente moet binnenkort beslissen Zwermende bij en in de Mackaystraat 7.95 29,75 5,95 3.95 Wereldwinkel Een actieve krant in een actieve streek 35.- 19.95 19.95 16.95 Amerikaanse groep op Europees tournee Textiel uit Kenya (Q brabantia v:1 VVOENSDAG 30 JULI 1980 4e JAARGANG NO. 31 SCHIEDAM - Omdat er in de wijk Groenoord niet zo veel te bele- ven was voor dejeugd isvorig jaar op initiatief van Jos van der Lugt een beroepskracht aangetrokken. Deze jeugdwerkster, Yvonne Heuvelman, zou bij wijze van experiment een jaar lang aan de slag gaan in de wijk. Zo ontstond de ..Werkgroep Jeugdwerk", waarin behalve Yvonne Heuvelman nog acht vrijwilligers zaten. Nu het jaar waarvoor Yvonne Heuvelman aangetrokken was bijna afgelo- pen is, moet de gemeente een beslissing gaan nemen over het voort- bestaan van de werkgroep. Concert Onderkomen Tuten Niet luieren N rmFBCEHHn ■fey ywtW#4H#*.W'8<if^lt' Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Komt Yvonne in vaste dienst Yvonne vertelt wat meer over het ontstaan en het reilen en zeilen van de Werkgroep Jeugdwerk. ,,ln okto- ber 1979 kwam ik in dienst. Omdat we geen eigen ruimte hadden kreeg ik een plaatsje in de caravan van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord (SSSN). De eerste taak was het vinden van de benodig- de zaalruimtes om acitiviteiten in te houden en vrijwilligers om een hand le te helpen. We.begonnen met het plannen van activiteiten als handen- arbeid, theater, muziek, expressie, sport en spel, film en speurtochten. Door middel van folders die op scho- len en via krantjes verspreid werden probeerden we wat publiciteit te ge- ven aan het programma." ..Later hebben we een ,,activiteiten- kalender" samengesteld, die via de scholen werd verspreid. Op woens- dagmiddagen en zaterdagochtenden konden kinderen van zes tot en met twaalf jaar van alles komcn doen in Boerderij Landvreugd of in de Rank. Vooral het knutselen werd een succes. Er kwam vaak echt wat uit de kinde ren hun handen, terwijl ze niet strak volgens een opdracht hoefden te wer- ken. Het sloeg erg aan bij de kinderen want tenslotte zijn er maar weinig ouders die een pak klei kopen en zeg- gen: ,,hier, ga maar eens lekker klie- deren". In de vakantics werden ook wel activiteiten gepland, maar dan in samenwerking met Jeugdland." Al met al kan de Werkgroep Jeugd werk terugkijkeu op een geslaagd seizoen. Ook de ouders hebben heel positief gereageerd op de activiteiten. ..Met de ouders kwainen we inoeilijk in contact", zegt Yvonne, ..want die komen natuurlijk niet mee met de kinderen". ,,Op de afsluitingsdag van het seizoen hebben we daarom een programma in elkaar gezet waarbij de ouders konden komen kijken. 's Ochtends hadden we tafels met allerlei knutsel- materiaal op het grasveld bij boerderij Landvreugd neergezet. Zo'n 160 kin deren kwamen erop af en al gauw wa- ren zes grocpen kinderen druk aan het plakken en knippen. De bedoe- ling was dat er muziekinstrumenten werden gemaakt, waarmee ze's mid- dags een ..concert" voor de ouders zouden geven. Maar na een half uur- tje knutselen begon het ineens te regenen Al die kinderen moesten hals over kop naar binnen geloodst worden. Je kunt je wel voorstellcn wat voorgedrang dat werd." ..In ieder geval was de stemming er toen goed in. In razend tempo wer den er trommels, toeters, fluiten, gitaren, tamboerijnen en rammel- dingen in elkaar gefabriekt. 's Mid- dags mochten ze een hoop hcrrie maken voor de ouders. Het leuke was dat een van de moeders onver- wacht de microfoon (die ik had om de kinderen te kunnen overstemmen) vroeg en een toespraak hield, waarin a He ouders ons bedankten voor het work dat we hadden gedaan. Ze had den zelfs geld ingezameld om een bloemetje te ovcrhandigen We waren natuurlijk zeer verguld met al die positieve reacties." Vol goede moed gaat de Werkgroep Jeugdwerk daarom door met het plannen van activiteiten voor ko- mend jaar. Er zijn echter ook wat problemen. Allereerst loopt het ,,ex- perimentele" jaar af per 1 oktober. Yvonne Heuvelman, die voor dit jaar uit een werkloosheidsregeling van het arbeidsbureau betaald kreeg wordt dan ontslagen. Het college van Burge- meester en Wethouders moet dan be slissen of ze in vaste dienst van de ge meente komt. Tot nu toe weet de Werkgroep Jeugd werk nog niet of dat zal gebeuren, want hoewel de aanvraag hiervoor al in februari is ingediend heeft de gemeente nog niets van zich laten horen. Een ander probleem is de ruimte. De bibliotheek in het noodgebouwtje naast de SSSN-caravan verhuist bin nenkort naar het nieuwe wijkcen- trum, en de werkgroep heeft haar oog op de vrijkomende ruimte laten vallen. In januari werd een aanvraag bij de gemeente ingediend om dat gebouwtje te mogen gebruiken, maar in juni kreeg men te horen dat die ruimte over een jaar of drie buurtcafe zal worden. Of de werkeroen eedurende die drie ■TTiiiTn B It', moet binnenkort beslissen of Yvonne Heuvelman in vaste dienst komt. jaar in het gebouwtje mag zetelen is nog met beslist, maar de gemeente heeft wel een alternatief voorgesteld: de ruimte van de muziekschool aan de Mozartlaan. Hoe dan ook, er is nog niets zeker, zodat voorlopig acti viteiten elders gepland inoeten wor den. Volgend seizoen zullen er handen- arbeidmiddagen op dinsdag en don- derdag van vier tot half zes worden gehouden in de kreativiteitsruiinte in het nieuwe wijkcentrum. Het na- deel van zo'n ruimte is, dat er niet gekliederd en gemorst kan worden. Voorlopig worden dan op woens- dagmiddag losse activiteiten in Boer derij Landvreugd georganiseerd. Ook de jongeren van twaalf tot en met vijftien jaar komen aan bod. Een of twee keer in de maand zal er voor hen een film op vrijdagavond worden vertoond en op maandagavond kun nen ze komen handenarbeiden in het wijkcentrum. De soosavond die de werkgroep Jeugdwerk voor die jonge ren in gedachten had moet nog even op zich laten wachten, maar wanneer er een eigen ruimte is komt die vast en zeker! Yvonne Heuvelman, de jeugdwerkster van Werkgroep Jeugdwerk. SCHIEDAM - Een bijenzwerm die zich afgelopen woensdag 23 juli in de Mackaystraat aan de muur van een flat vastgezet. De politie, die geala- meerd werd, schakelde de iinker D. van Vliet in om het zwervende volk op te vangen. Dat zoiets wel vaker voorkomt bewijst het feit dat de politie adressen van vijf imkers heeft om eventuele losgeraakte bijenzwer- men een onderkomen te bezorgen. Niettemin moet een imker ervoor zorgen dat de bijen niet gaan zwer- men. Het bijenvolk, dat uit drie soorten bijen bestaat, groeit gestaag. De koningin, de enige bij in een staat die een ontwikkeld vrouwtje is, eiercn kan leggen cn bevrucht kan worden, legt duizenden eieren per dag. Uit de meeste van die bevruch- te eieren komen de zogenaamde werkbijen. onvruchtbare vrouwtjes die allerlei werkzaamhcden voor het bijenvolk verrichten. Uit onbevruch- tc eitjes komen de darren, mannctjes- bijen die alleen diencn voor het bevruchten van de koningin en na die taak afgeslacht worden door de werk- sters. Dan zijn er nog bevruchte eitjes die in speciale cellen gelegd worden de moerdoppen, die rond van vorm zijn. De werkbijen zorgen dat de eitjes in de moerdoppen van speciaal konin- ginnevoer worden voorzien. Uit deze eitjes komen na ongeveer zestien dagen koninginnen. Acht dagen voordat een nieuwe koningin geboren wordt maakt zi| een kwakend geluid. Voor de oude koningin is dit het teken om met een duel van haar volk te gaan zwermen. De imker, die het zwermen al aan heeft zien komen, omdat hij het bouwen en beleggen van de moerdop pen heeft kunnen zien, zal proberen de zwerm op te vangen en ze een nieuwe kast te geven. Wanneer de jonge koningin uitkomt, maakt zij een "tutend" geluid. Wanneer dan niet de overtollige moerdoppen weggesneden worden 1 inker van Vliet verwijdert de hijentros om ze in een kast onder te kunnen brengen. Een zwcrme/id bijenvolk bestaat uit ongeveer 4.000 bijen. bestaat er een kans dat ook de nieuwe koningin gaat zwermen. Als een imker dus goed oplet kan het zwermen voorkomen. Overigens zijn bijen geen agressieve beesten. Ze steken alleen als ze in de knel komen of boos gemaakt zijn. Een bijenprik is ook niet giftig. laarlijkse concert Red Band I SCHIEDAM- Wie belsuit morgenavond, donderdag 31 juli :j een boodschapje te doen op de Hoogstraat zal wellicht in de maat M moeten lopen: ruim honderd R muziekstudenten uit de Verenigde Staten zullen een twee uur durend concert ten beste geven op het jj museumplein. De band, die wordt vergezeld door een "twirl-groep", komt niet zomaar even naar Schiedam toe, maar houdt een r groot Europees tournee. De ste- |i den Parijs, Luzem, Venetie, Innsbruck, Salzburg en Louden I worden hierbij aangedaan. Dat in dit lijstje van grote steden 1 ook Schiedam een plaatsie heeft gevonden is te danken aan de goede contacten van enkele leden van de Rijnmondband, de heren Lafeber en Timmers met de organisatoren van de tor. De "Red Band", zoals de grote groep muziekanten zich noemt, kijktop zijn beurt erg uit naar een be- zoek aan Schiedam. Men vindt het ;rg gezellig en fijn om hier op te :reden. De leden van de Red Band zijn elk laar anderen. In de wintermaan- den kunnen muziekstudenten in- schrijven op de Europese tour. Dan volgt een selectie: de stu- denten moeten voldoende muzi- kale kennis en ervaring hebben, maar moeten ook voldoende ge- motiveerd ziin om zo'n werk- -vakantie tot de laatste dag vol te kunnen houden. Voor het vertrek moeten de studenten een paar dagen hard repeteren. In Europa worden niet alleen concerten gegeven, maar er zijn ook culturele en educatieve programma's. Wie dus zomaar een paar weken wil luieren kan zich beter niet opgeven voor het tournee, maar toch melden zich elk jaar enkele honderden studen ten aan. De organisatie van de tours is in handen van "American Musical Ambassadors", terwijl de Schie- damse gemecnschap hier het op- treden organiseert. Het repertoire dat de band ten gehore zal brengen ziet er als volgt uit: Chimes and Liberty van Sousa; Barbier van Sevilla van Verdi; Fandango van Perkins; Stars en Stripes van Sousa; Clarinet Candy van Anderson; America van Ward en Lefever; Prelude to act three (Kunihild) van Kistler. Men verwacht dat de twril-groep voor een opzienbarende show zal zorgen, want in Amerika is Twirlen zeer populair. Het concert begint om zeven uur 's avonds en zal ongeveer twee uur duren. Het museumplein is recht tegenover de Appelmarkt aan de Hoogstraat. De Red Band doet diverse EuropeSi Museumplein in Schiedam. jv M.,janwaHKi steden aan. Donderdag geeft de groep een twee uur durend concert op het GROTE MAAT. Weer schooltijd! Zwaar lederen 3-vaks schooltas met 2 voorvakken HALVE PRIJS ill11" Modern badkamer- doucherekje "dou- chette" In sterke kunst- stof bruin-beige uit- voering Droogrek. uitklapbare wandcassette met luxe decoratie 80 cm breed van 59.50. nu halve prijs Zandbak van sterke kunststof 110 x 90 x 21 cm Ook als speelbad te gebruiken Normaal 45 - NU voor Engels aardewerk kop enschotelsmeen beschaafdecreme kleur NU 3 stuks voor .93 Gootsteenplank, houten sni|plank die op praktisch elke goot- steen past door uitschuifbare steunen Alrpot isoleerkan, inhoud 1.9 liter Schenken door middel van druk op de knop .435 63 Snijbonenmolen, Pede molen met tafelklem van 32 50 voor Uitvoerir NU slecl 194 mfr U ■f - t v '"k r *Y kxiVr SCHIEDAM - In de wereldwinkel zi' diverse gebruiksvoorwerpen Kenya te koop. De producten, die- net zijn binnengekomen, zijn alle- maal van textiel. Zo zijn er schorten, ovenwanten, kinderkledingstukken, opbergzakken, wandkleden en slab- betjes te koop. Het geld van verkoch- te goederen komt ten goede aan on- derwijs, kleding en voeding van de zogenaamde Parking-Boys, jongens die op auto's vanrijkelui passen om aan de kost te komen. De produkten worden vervaardigd door de Mathara Valley Women Groep uit Nairobi. SCHIEDAM - De wereldwinkel heeft de verkoop van producten tijdens de weekmarkt op het Bachplein wegens gebrek aan accomodatie moeten sta- ken. Men kan nog wel terecht in de Lange Kerkstraat 35, op vrijdagen van tien tot vier en op zaterdagen van een tot vier.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1