Cursuspakket Schiedamse Gemeenschap Hoorzitting Studio Swing Zwemlessen SWA Sportfondsenbad k KOOPJES IN 22 SPECIAALZAKEN 16.95 12,95 V60 19.7 5/ 5,95 Trimmen voor dames rver volkstuinencomplex Kinderen in Vijfsluizen" m m Spontaner Nederlands Timmeren 14.95 9.95 2.95 Analfabeten Recreatief HAARPROBLEMEN BIOSCALIN NEMEN!! HH iliill FnEFllEEIlCEd HOOGSTRAAT122 3131 BP,VLAARD1NCEN OCtlQVQ ''OH /D 66D OC /6V6 'OBI? POST BUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1980 5eJAARGANGNO 42 SCHIEDAM Dames die willen trim- men kunnen terecht bij Hermes- D.V.S. De training is gisteren. op 19 augustus, weer begonnen. Elke dinsdagavond vanaf half acht is iedereen welkom om de spieren eens goed los te maken Een van de belangrijke dingen om een dergelijke cursus te doen slagen is het vertrouwd raken met de mede- cursisten. Om dat te bereiken", zegt George Meeder die komend cur- susjaar voor de derde maal aan Dra- matische Expressie mee gaat doen: Organisator Henk Tiggelhoven door RIA KOPPENHAGEN gaan volgen maar ik durfde niet. Uit- eindelijk ben ik door een enthousias- te vriendin overgehaald en ik vond het een fijne ervaring". Op een totaal ander terrein ligt de cursus Algemene Ontwikkeling. Rob Kok die deze cursus het afgelopen jaar volgde vertelt daarover: Zo'n cursus kan ik werkelijk iedereen aan- raden. Er worden allerlei onderwer- pen behandeld die de cursisten zelf uitkiezen. Wij hebben bijvoorbeeld politiek, abortus en boeken behan deld omdat er voor die onderwerpen veel belangstelling was". Voor hij Algemene Ontwikkeling deed volgde Rob bij de Schiedamse Gemeenschap ook al de cursussen Nederlands voor beginners en volwas- senen. "Dat vond ik erg belangrijk", vertelt hij, want daar wasik al veel van vergeten en uiteindelijk wil je je kinderen toch kunnen helpen als die op school iets niet goed hebben be- grepen van Nederlandse taal" wat Kob met begrijpt is dat er op de cursussen die hij tot nu toe deed praktisch geen mannen aantrof "Na- tuurlijk zijn er die misschien wel wil len, maar niet kunnen door wisselen- de werktijden. Maar dan blijven er toch nog voldoende over. Als ik al- leen al bedenk hoeveel mannen er net als ik werkloos zijn en de hele dag thuis zitten, dan is het voor mij een raadsel waarom ze niet iets gaan doen. Via zo'n cursus kom je tenminste nog eens in contact met andere mensen en dat heb je echt nodig alsje zonder werk zit, want iedereen roept tegen- woordig wel dat werkloosheid geen schande is maar je wordt toch vrij veel mensen met de nek aangekeken. Alsof je voor je lol thuis zit" He! total; rjrsus-pakket van de 736 99 Een van de cursussen op dit terrein waarover nogal wat misverstanden bestaan is "Dramatische expressie". "Ten onrechte", vertelt cursusleid- ster Monique van Roosmalen: "Wordt deze cursus weleens aangezien voor een soort toneelopleiding. Nu werken we inderdaad wel met allerlei spelvor- men uit het theater, maar zonder vaststaande rollen. De cursisten bepalen zelf, in onder- ling overleg, wat voor onderwerp we gaan spelen. Daarop wordt dan door ieder op zijn manier geimproviseerd. Het kan dus gebeuren dat iemand die bijvoorbeeld in het dagelijks leven over zich laat lopen, de kans krijgt al spelende uit die beklemming te ko- men doordat ze in het spel een zelf- verzekerd iemand willen uitbeelden. Om dit te bereiken moet je wel op zoek naar zo'n persoon in jezelf. Een niet bepaald makkelijke maar geen onmogelijke opgave want alle ver- schillende type mens kunnen we in ons zelf terug vinden. Het krijgt al- leen dikwijls de kans niet er uit te komen. "Gebruikt Monique een kringspel. Een persoon gaat met zijn ogen dicht in het midden van de kring staan en moet zich op een gegeven moment gewoon laten vallen, er op vertrou- wend dat de anderen hem of haar op- vangen. Daar is heus een flinke portie moed en vertrouwen in je medemen- sen voor nodig". George is er van overtuigd dat Dra matische Expressie een prima middel is om beter te Ieren omgaan met je gevoelens. "Ik was enige jaren terug ontzettend gesloten en durfde me niet te uiten. Logisch gevolg daarvan is dat niemand het weet als je ergens mee zit. Je gaat je dan steeds rotter voelen. De cursus heeft me geleerd dat anderen het best mogen weten als ik bijvoorbeeld bedroefd ben. Zo ontdekte ik dat er genoeg mensen zijn die je dan willen helpen. Zelf spontaner leven maakt ook je mede- mensen spontaner". Zowcl cursuslqidstcr Monique van Roosmalen als de cursisten George, Winifred, Ria en Rob wachten vol ongeduld op het begin van het nieuwe cursusjaar. Schiedamse Gemeenschap bevat een flinke keus wat zowel de leer- als doe vakken betreft. Op taalgebied zijn er naast het Neder lands ook cursussen in Engels, Frans, Duits en Spaans. Ook voor A.B.O.- sport, Volksdansen, Kleien, Textiele vormen en Timmeren voor vrouwen kan men bij de Schiedamse Gemeen schap terecht. "Onze cursussen ontstaan dikwijls doordat de mensen er om vragen", vertelt Henk Tiggelhoven, die als or ganisator werkzaam is bij de Schie damse Gemeenschap. "Neem nou die timmercursus voor vrouwen. We kre- gen steeds meer verzoeken in die richting. Er zijn namelijk heel wat vrouwen die het leuk vinden om te doen maar niets afweten van hout- soorten en gereedschap. Op deze cur sus wordt dat dus geleerd, waarbij ook het gebruik van het gereedschap terdege wordt uitgelegd. Het is dan ook geen cursus om te leren hoe je een spijker in de inuur slaat of een stekker in elkaar moet zetten maar er worden echte meubelstukken ge- maakt". Begin 1981 start men bovendien met een totaal nieuw object namelijk het geven van cursussen voor Neder landse analphabeten. "Er zijn nog heel wat mensen die door allerlei om- standigheden nooit hebben leren le- zen of schrijven", zegt Henk: "Later schamen ze zich er dikwijls voor en houden het verborgen. Ze zouden het best willen leren maar durven niet naar een cursus toe te stappen. De bedoeling is dat wij een dertigtal vrijwilligers aantrekken die bereid zijn naar die mensen toe te gaan en ze eventueel thuis te leren lezen en schrijven. Van die vrijwilligers wordt echt niet verwacht dat ze zelf Nederlands heb ben gestudeerd. Het is namelijk veel belangrijker dat ze goed overweg kunnen met de hun toegewezen leer- ling. Natuurlijk worden ze wel door ons begeleid en kunnen problemen met ons worden besproken. Eigenlijk kan iedereen die de lagere school heeft doorlopen dit vrijwilligers werk dus doen" Wie belangstelling heeft voor een der cursussen of het vrijwilligers werk kan zich voor nadere informatie of opgave wenden tot "De Schiedamse Gemeenschap" Proveniershuis Over- schiesestraat I, 3111 GB Schiedam, telefoon 268043 of bij het zelfde adres gevestigde V.V.V. kantoor, te lefoon 266000. Inl. bU BIOSCALIN (Nederland) Tel. 070 -8977 S2 - Postbus 16140 2500 BC Den Haag Dst de cursus niet alleen bestemd is voor gesloten personen bewijst de uitspraak van Winnifred Bugter: "Spontaan ben ik al genoeg. Mij trekt juist het spelelement zo aan. Het uit beelden van totaal verschillende per sonen vind ik fantastisch". Ria van Koert voegt daaraan toe. "Zij durft ook alles. Ik heb het in het begin echt niet makkelijk gevonden. Eigenlijk wou ik allang zo'n cursus SCHIEDAM In het Stadskantoor wordt maandag 25 augustus om elf uur 's morgens een hoorzitting gehouden over de omstreden vesti- ging van de Dansschool Studio Swing aan de Dam. De bewonersver- eniging Schiedam Centrum is nJ. in hoger beroep gegaan by Gedeputeer- de Staten, omdat enkele leden tegen meer horeca-bedrijven in de binnen- stad zijn. Deze leden zijn bang voor geluidsoverlast. Wim Hajee, eigenaar van de te vestigen dansschool, zal zijn zaak verdedigen tegenover Gede- puteerde Staten. Hjj heeft alles ge- daan aan het pand om eventuele ge luidsoverlast te voorkomen, het- geen hem kenneljjk gelukt is, want de achterbuurman had zelfs niets van' de bij het verbouwen gebruikte dril- boren, betonmoleqs en spijkerpisto- len gehoord. Daarbij vindt Hajee dat een dergelijke vestiging in het stads- centrum het hart van Schiedam weer bloeiend en levend kan maken, ter- wijl de jeugd van de straat wordt ge houden. Iedereen die geihteresseerd is in het verloop van de zaak kan maandag te recht op de tweede etage van het Stadskantoor. Een ieder die iets zin- nigs te vertellen heeft wordt daartoe in de gelegenheid gesteld. De wethou- ders Zijdeveld en Scheeres zullen bjj de hoorzitting de gemeente vertegen- woordigen. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM - In het artikel „Nieuw programma voor mensen zonder werk" in het Schiedams Nieuwsblad van 13 augustus 1980 stond vermeld dat de SWA zwem lessen organiseert in Zwembad Zuid. Die zwemlessen worden ech- ter in het Sportfondsenbad, Burgemeester Knappertlaan 245c gegeven. Wie mee wil doen kan zo wel via de SWA als via het Sport fondsenbad zelf ingeschreven wor den. Het telefoonnummer van het Sportfondsenbad is 269600 SCHIEDAM Op het volkstuinen complex 'de Vijfsluizen' was het zaterdag 16 augustus een drukte van belang. De ouders en familie- leden van 42 verklede kinderen stonden voor de met vlaggetjes versierde kantine te wachten tot hun kroost verkleed en versierd met bloemen een optocht zou vor men. De Vlaardingse Drumband Liberty Holland begeleidde het kinderbloemencorso. De kinderen konden zich ter plek- ke inschrijven voor het bloemen- corso, dat nu voor de achtste keer georganiseerd werd. De jury be- oordeelde de creaties in verschei- dene categorieen: kinderen tot zes jaar, kinderen van zes tot negen en kinderen van negen tot twaalf. Er werd gelet op originaliteit, de ge bruikte bloemen (of ze uit eigen tuin of uit de winkel kwamen speelde hierbij een rol) en de crea- tiviteit. Om zo eerlijk mogelijk te beoordelen was de jury samenge- steld uit leden van een Rotterdam- se volkstuinvereniging, die de kin deren niet kenden. De bonte en steeds groeiende stoet werd meteen bij de start be- oordeeld. Om half drie zette de optocht zich in beweging en kon de jury beraadslagen. Uiteindelijk kwamen zij tot de slotsom dat Anita Noordenne de eerste prijs bij de jongste kinderen had ver diend. Cindy Scholten won met haar 'plaquette' van bloemen de eerste prijs bij de categorie van zes tot negen jaar en Karin Holleman won de eerste prijs bij de oudste kinderen. Zij won overigens ook voor de derde achtereenvolgende maal de wisselbeker voor de beste creatie: dit keer zat zij op een met bloemen versierde kar harp te spe len. Karin mag nu de wisselbeker houden. Annemarie Nettebreier won de originaliteitsprijs: zij reed op een fiets die voornamelijk met groente opgemaakt was. Chaty Janzee kreeg een prijs omdat zij het leukst verkleed was, terwjjl haar broertje en zusje een derde en een tweede prijs in de wacht wisten te slepen De heer van der Berg, die alle acti- viteiten van de ontspanningsver- eniging 'Vijfsluizen' organiseert, was zeer tevreden over de succes- volle bloemencorso. 'Tot nu toe zijn alle evenementen een succes. Het kaarten op vrijdagavond, de dans- en bingo-avonden worden steeds druk bezocht. Daaruit blijkt dat de volkstuinvereniging meer recreatief is geworden in de loop der jaren. Dat is ook wel logisch: vroeger had men een tuin om groente te verbouwen, zodat de kosten van het huishouden werden gedrukt. Nu is dat niet .meer nodig en heeft men een tuin voor het plezier. Er zijn wel veel mensen die groente verbouwen op de bio-dynamische manier. Door alles zelf te doen weet je zeker dat ie onbesDoten sla eet. De leden van de volkstuinvereni ging worden steeds jonger, er ko men dus ook meer gezinnen en dan is het leuk wat voor de kin- ders te organiseren. Bij al die plannen voor activiteiten hoort ook de bouw van een nieu we kantine. Alle 420 leden heb ben 'ja' gezegd op dit voorstel, maar het zal toch nog wel enige jaren duren voor het zover is. We moeten tenslotte nog toestem- ming krjjgen van de gemeente. Het scheelt wel dat we financieel een kerngezonde vereniging zijn; we hoeven niet bij de gemeente aan te kloppen voor geld, want we kun nen zelf betalen', constateert de heer van der Berg tevreden. Wie nu ineens de geest krijgt en ook een volkstuin wil hebben moet wel teleurgesteld worden. De volkstuinvereniging 'Vijfslui zen' heeft al een wachtlijst van on- geveer 200 kandidaten. Omdat er zo'n 35 wisselingen per jaar zijn kan het nog wel vier of vjjf jaar duren voor die allemaal een tuin hebben. Ruim 42 kinderen hadden ziehtbaar hun best gedaan om bij de bloemencorso zo leuk mogelijk voor de dag te komen. Men is er na ruim 10 jaar onderzoek in geslaagd een middel samen te stellen dat uitstekende resultaten geeft bij sterke haaruitval en roos. dunnend en slap haar. Het middel dat onder de naam BIOSCALIN wordt uitgebracht, is in Nederland verkrijgbaar bij drogisten, speciaalzaken en kappers. Het bestaat uit een elixer. welke bij voor- keur in combinatie met de BIOSCALIN shampoo dient te worden gebruikt om optimale resultaten te kunnen ver- wachten. Nadere inlichtingen worden u op verzoek gaame (oegezonden. V HH Schiedams Nieuwsblad Plezierig bezig zijn met hoofd en/of handen Wandlampje van manou met een weefstof kapje SCHIEDAM - Binnen het vormings- en ontwikkelingswerk bestaat de mogelijkheid een aantal cursussen te volgen die niet zijn gericht op een van te voren bepaald lesprogramma, maar zo veel mogelijk worden aangepast aan de wensen van de cursisten. De bedoeling hiervan is mensen bewust te maken hoe ze zelf leven, wat hen beinvloedt, blokkeert en vrijmaakt om op deze manier een aanzet te geven tot een voller en zetfstandiger leven. Koffiezetapparaat met afneembaar waterreservoiren 1 liter warmhoudende thermoskan. Roweritaprijs155.- Onzeprijs Echt lederen voetbal. maat 5. 32 pannels 12 panels, kleurgeel Onmisbare voetpomp 459 Familiefotolijst. Uw favoriete foto's bij elkaar in deze wissellijst. Superhandige telefoon- klapper. Een druk op de knopenfloep:hel gewenste telefoon- nummerschiet naar voren" Onze prlja NIEUW: deze reus van een vuilniszakhouder in vierkant model. Hygienisch en praktisch. Curverprijs 29.95. Onze prijs Bamboe rolgordijn. 180 cm hoog, in dekoratieve bruinekleur Met katrol/koordmechanisme. Breedte 150cmnu: 14,95 Breedte 120 cmnu: 11,95 Breedte 90cmnu bloemen gezet DEZE WEEK: landelijke MIVA-aktle voor 700 vervoermiddelen voor mlssionarlssen. Giro: 27 22 49 tnv MIVA Vijverstraat 12 te Breda Royale zwarte heren parapluie; automatisch te openen 039 Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel; Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1