Expositie in ,,De Blauwe Brag" ■- Wie verkoopt de meeste spullen? m stout Band brengt verslag uit KOOPJES IN 22 SPECIAALZAKEN 8,95 A 39,90 49.50 9,95 van botsing 19.95 16.95 14.95 34.50 Een actieve krant ih een actieve streek m Engels publiek razend enthousiast pnERasmnrm VAN DALEN Spinnen 8 Weven 1 EELDERS Vroeg dicht M0RGEN: SCHIEDAM -A1 direct wanneerje liaar woning binnenkomt sta je oog in oog niet het werk van de Schiedamse kunstenares Willy Reppel. Verder gaand koni je ze overal tegen, prachtige wandkle den in allerlei maten en kleuren. „Eigenlijk hangen er teveel". zegt de maakster verontschuldigend, „niaar dat kornt doordat ik er zo moeilijk afstand van kan doen. Je werkt uiteindelijk maandenlang aan zo'n kleed". M im&M 1 -J Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder - Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum - Kethel; Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. kbrabantia Rowenta DE H/iVENLOODS RANT 1980 k -* imii lit' ri'ii Tfif/ t, Y' ~w ®,ie- ii1 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 313I BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad Met haar wandkleden haalt Willy de natuur in huis Tot nu toe lieeft Willy haar werk twee maal kunnen tonen aan wat men noemt ,,het grote publiek". Haar eerste expositie was in theater „Dc Tcerstoof". Kort daarna volgde het verzoek een expositie te verzor- gcn in Dordrecht, waar ze grote bewondering oogstte met haar werk en werd uitgeroepen tot ecu veelbe- lovcnd talent wiens kleden ware kunststukken zijn. ,,Natuurlijk voel ik me reuze trots over die recencie", vertelt Willy, „maar verder heeft het toch geen in- vloed op mijn werk. Ik doe het uit pure liefhebberij en ga dus toch wel mijn gang of het mooi gevonden wordt of niet. Uiteindelijk zijn de meningen daarover altijd verdeeld". Dat het maken van wandkleden haar zo zou boeien verwachtte de in Lek- kerkerk geboren Willy vroeger ook niet. ,,Als kind had ik een hekel aan alles wat ook maar iets met hand- werken te maken had", zegt ze. „Te- kenen en verven vond ik heerlijk. Eigenlijk is de liefde voor het weven pas zo'n vier jaar geleden ontstaan. Ik was echt op zoek naar een bezigheid die me boeide en werd plotseling ge- troffen door de vele mogelijkheden die het spinnen en weven je biedt". ,,Ieder mens", vertelt Willy verder, zoekt onbewust toch een manier om zich te uiten. Bij inij gebeurt dat dus via mijn kleden. Je voelt je tijdens 'StSBb het werk heel nauw betrokken met de natuur, want die levert je al je materialen. Ik werk met schapewol, kameelhaar, geitenhaar, alpaca en allerhande an- dere vachtsoorten. Daar moet je dus eerst je draden van spinnen. Natuur- I'jk is het wel mogelijk te weven met kant en klaar gesponnen draad maar dat vind ik niet prettig. Alsje het zelf doet kan je namelijk de draden pre- cies spinnen zoals je ze hebben wilt. Naast het werken met dierlijke mate rialen kun je ook uitgaan van vlas en zelfs van poetskatoen of restanten wol. Oude truien kunnen op die ma nier worden verwerkt en desnoods ook als wandkleed aan de muur ko- men te hangen". Lachend om mijn wat ongelovige blik legt de kunstenares ui: ,,Dat is wel een heel karwei hoor. Je moet de kle- dingstukken eerst in stukken knippen en ze dan tesamen met wat vette schapewol door de kaardenmolen draaien. In die molen wordt alles fijn- gedraaid tot losse vlokkendie vervol- gens tot draden worden gesponnen". Na het spinnen wordt er desgewenst geverfd. ,,Persoonlijk geef ik de voorkeur aan het verven met natuur- lijke stoffen. Je staat er versteld van hoeveel kleuren je bijvoorbeeld kan halen uit Fluitekruid", vertelt Willy enthousiast. „Dikwijls ontstaat tij dens het zoeken naar te gebruiken planten het idee voor een nieuw kunstwerk. Dan zie je het als het ware al voor je. Weer thuis probeer ik dat dan direct op papier te zetten. De ene keer is het ontwerp gelijk naar mijn zin maar het kan ook gebeuren dat het dagen duurt voor het zover is. Eigenlijk zijn al die voorbereidende werkzaamhe- den veel spannender dan het weven zelf, want wanneer je na het ontwer- pen gaat verven moet je toch ook maar weer afwachten of je de ge- wenste kleur kan vinden. Juist bij het gebruik van natuurlijke stoffen heb je daar nooit geen zekerheid van. Nu zijn er trouwens kleuren, zoals het rood van dat wandkleed", zegt ze wijzend naar het betreffende kunst- stuk, ,,die alleen met sybthetische verf te maken zijn." *Op dit getouw worden de kleden door Willy geweven. Pas wanneer al het voorbereidende werk is gedaan kan het weven be- ginnen. ,,Om die techniek goed on- der de knie te krijgen", vertelt de kunstenaars, ,,kun je het beste een cursus volgen. Het lijkt namelijk wel simpel maar dat is het beslist niet Het behoort niet voor niets tot de ambachten. Daar komt dan nog bij dat je ook eerst wat moet weten van de verschillende materialen. Nu is het natuurlijk niet zo dat iedereen die gaat weven het maken van wandkleden als einddoel heeft. Een kennisje van me maakt bijvoor beeld prachtige lappen die door haar worden omgetoverd tot allerhande kledingstukken." Hoewel Willy dat ook best zou kun nen, beperkt ze zich toch alleen maar tot het maken van kleden. ,,Daar heb ik nu eenmaal voor ge- kozen en het schenkt me veel vol- doening", legt ze uit, „De enige moeilijkheid ervan is dat ze veel plaats innernen. Daarvan uitgaande zou ik dus blij moeten zijn als ik er een verkoop, maar eerlijk gezegd kost het me de grootste moeite afstand te doen van mijn wandkleden. Met opdraciiten ligt dat heel anders. Dan weet je van tevoren dat het als het af is verdwijnt." Over het werken in opdracht heeft de kunstenaars trouwens vrij omlijnde ideeen. ,,De opdrachtgever mag zelf bepalen wat voor kleuren er worden gebruikt en dan maak ik, aan de hand van gegevens over de verdere inrich- ting, een ontwerp en als het nodig is een proeflap. Pas wanneer voor zover zover alles naar wens is begin ik aan het echte werk. Er is alleen een ding dat ik pertinent weiger en dat is eenzelfde kleed twee- maal maken. Het gebeurt namelijk weleens dat iemand naar me toe korht en vertelt dat ze bij vrienden zo'n mooi wandkleed hebben gezien, dat ze het ook willen hebben. Dat je dat dan weigert, begrijpen ze niet erg maar toch begin ik daar niet aan. Een wandkleed moet enig in zijn soort blijven". Wie het werk van Willy eens nader wil bekijken kan vanaf zaterdag 29 augustsu terecht in het, die dag open- gaande, wijkcentrum „De blauwe brug" in Schiedam-Noord. Op disn- dag 2 September treft men er tevens de maakster aan, want dan geeft ze er ter ere van de opening een aantal demonstraties. ten dechiemer van een eerder gehouden standwcrkersconcours. SCHIEDAM- Het Standwerkerscon- cours dat dit jaar het eerste lustrum beleeft zal op vrijdag 29 augustus ge houden worden. Twaalf standwerkers zullcn op spectaculaire wijze trachten hun waren aan de man te brengen. Zij dingen mee naar de prijzen die door de - Openbare Nutsbedrijven Schiedam beschikbaar zijn gesteld. De VVV heeft voor de jongste deel- nemer een aanmoedigingsprijs be schikbaar gesteld. De winnaar van het concours wordt afgevaardigd naar het Nationale Standwerkersconcours dat begin September elders in het land wordt gehouden. Groenteschaven, pennen, pannen, speelgoed, autopoets, planten, gar- neermessen, sjaalclips, koffiefilters, gereedschap, fotovloeistof en tafel- zeilen zullen door de deelnemers om het hardst aangeboden worden. De jury zal twee keer beoordelen. Ze be- gint haar werk om kwart voor tien en om kwart voor vier zal de prjjsuitrei- king op het plein voor de Hema ge houden worden. De jury bestaat uit de heer Willemse, voorzitter van de Landelijke Centrale Vereniging voor Ambulante Handel; R. Scheeres, wet- houder van het marktwezen, Yvonne Hontele, journaliste, de heer II. van der Meer, adjunct directeur van de VVV uit Den Haag, mevrouw A.N. Kremer-Hovinga-Crebas en mevrouw Y. Heycop-ten Ham-Prisse. In verband met het concours zullen de Lange Kerkstraat, vanaf de krui- sing met de Kreupelstraat tot aan het Oude Kerkbof, en de Gedempte Baan- sloot, vanaf het Sint Janshof, voor alle verkeer afgesloten zijn. Ook het rjjwielpad tussen het Boersveld en de Broersvest zal afgesloten zijn. SCHIEDAM - De Schiedamse Rijnmondband keerde op 17 au gustus terug van een trip naar het Engelse plaatsje Folkestone. Don- derdag 21 augustus deden zij ver slag van hun ervaringen bij de burgemeester van Schiedam, de heer J. te Loo. Hierbij overhan- digden drie bestuurslcden van de Rijnmondband de burgemeester een cadeautje van de burgemeester van Folkestone, de heer Cony- beare. De burgemeester was zeer in zijn nopjes met de fraaie kopergravure uit 1873, die de Marine Parade uitbeeldde. Burgemeester Conybeare was op zijn beurt zeer verguld met de re- productie van een oude kaart van Schiedam, die de leden van de Rijnmondband hem op de eerste dag van hun bezoek namens de heer Te Loo schonken. Omdat de Rijnmondbandleden in Engeland muziek ten gehore brachten die afgestemd was op de Engelse Guards, en bovendien uniformen droegen die geinspi- reerd waren op die van de Guards, oogstten zij erg veel succes. Bij parades door de stad liepen er erg veel mensen mee met de muziek en na verloop van tijd had zich een vaste groep supporters ge- vormd, die geen optreden over- sloeg. Aangezien de Rijnmondband tien optredens in vijf dagen heeft ver- zorgd, hebben niet alleen de mu- zikanten maar ook die supporters zich de benen uit het .lijf moeten lopen. De leden van de band heb ben heel wat handfekeningen moeten zetten en er zijn ongeveer 200 langspeclplaten met hun mu ziek verkocht. Hoogtepunt van de optredens was de Carnival Procession", waarbij de Rijnmondband als hoofdkorps meeliep. De Schiedammers open- den een lange stoet van vele wa- gens en korpsen. Talrijke „konin- ginnen", waaronder Miss Folke stone, zaten op versierde wagens. Langs de ongeveer twee uur du- rende route was een tienduizend- koppig publiek opgesteld, dat gul met appiaus en kleingeld was. Ondanks het voile programma bleef er voor de Rijnmondband leden en hun vrouwen nog vol- doende tijd over om iets van de omgeving te zien. Ook de plaatse- lijke pub werd regelmatig be- zocht, hoewel die naar Hollandse begrippen wat vroeg sloot. Op de vraag van burgemeester Te Loo of men in Engeland het ver- schijnsel ,,drumband" eigenlijk wel kent, antwoordden de be- stuursleden van de Rijnmond band: ,,Ja, maar de meeste bands zijn in Amerikaanse stijl. Er zijn ook veel militaire korpsen. Eigen lijk waren wij als Hollandse band de enige die Engelse muziek ten gehore brachten!" Burgemeester Te Loo krijgt een kopergravure van de burgemeester van Folkestone, de beer Conybeare. MMI TOM A DO Snijbonenmolen. Pede molen met tafelklem van 32.50 voor Uitvoering met zuigvoet NU slechts'voor 194 Grootprikbord, kindervriend in iedere kcnderkamerof hal. 80x60 cm 17,95 60x40 cm Volautomatische broodroostermet verschillende instelmogelijkneden Van 62-voor Een vleugje romantiek bij U thins met deze porce- leinen pop voor een aktuele prijs Royale strand of boodschappentas Gevoerd 700 Tornado aluminium licht- gewicht trap, inklusief platvorm 6 tree van 99 50 voor 67.50 5 tree van 76 50 voor 47.50 4 tree van 65 50 voor 42.50 3 tree van 54 50 voor Zwaar verchroomde boodschappen wagen met royale tas. Brabantiaprijs 57.50 Onze prijs Aluminium schaar- droogrek Geheel inklapbaar, met 10 m geplastificeerde drooglijnen. 120 GARAGE Buys Ballotlaan 4 VLAARDINGEN Tel. 348700 SCHIEDAM Vrijdagmiddag rond half een botste op de krui- sing Laan van Bolnes, Churchill- weg, Prinses Beatrixlaan een auto en motor op elkaar. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. De autobestuurder, een 65-jarige Schiedammer liep bij de aanrijding* een gekneusd borstbeen op. Na behandeling in het ziekenhuis kon hy weer naar huis. De motorrijder, een 21-jarige Schiedammer werd met een zware hersenschudding via de Nolet- stichting naar het Dijkzigt Zieken huis vervoerd. Daar nog niet kon worden vastgesteld onder welke omstandigheden het ongeval plaatsvond, verzoekt de Schiedam se politie getuigen van dit ongeval contact op te nemen met het hoofdbureau Schiedam, tel. 260760, toestel 123 1 mmtefi as

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1