Vrijwilligers zijn altijd welkom Tentoonstelllng groente, fruit en bioemen Iepeziekte breidt zich uit Zeekadetten knappen sloepen op Niks te doen Schiedams Nieuwsblad Roversbende aangehouden °P'"e 79.450 NIEUWS CENTRALE VERWARMING AIRCONDITIONING WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980 36-515 WmmMi SCHIEDAM De Schicdanise specl-o-theek "Ikkie" gaat volgende week woensdag, 10 September, open. De speel-o-thcck, een uitleen- centrum voor speelgoed, heeft een ruimte in het nieuwe wijkcentrum "de Blauwe Brug" gekregen, die samen met de peuterspeelzaal ge- deeld moet worden. De kleuterleidster Ati Bastiaanse is vier jaar ge- leden begonnen met het opzetten van de speel-o-theek, nadat zij een voorbeeld ervan in Amersfoort had bezocht. Citeindelijk zijn de voorbcreidende activiteitcn achter de rug en kunnen kinderen van nul tot en met tien jaar speelgoed komen lenen. Dagtaak Gehandicapten In beslag opgenomen Verkeerde uitgang Ongevallen Watisleuk Oplichting Botsauto Brand Ruzie Inbraken Carillon concert Jeugdvoorstelling Quibus Zwemmarathon Exposities Mcrcuriuntrast 41, t«l. 34.21.63, VLAARDINGEN /jWsXffi&tStitA Speel-o-theek opent volgende week Ati Bastiaanse vertelt wat meer over het speel-o-theek idee. "Er zijn allerlei rede- nen om speelgoed uit te lenen. De kinde ren waarop we ons richten, die van nul tot en met tien jaar, worden meestal in de gelegenheid tot spelen belemmerd. De kinderen die in flats wonen waar weinig speelplaatsen in de nabijheid zijn kunnen niet zo makkelijk buiten spelen, in het centrum en oudere wijken is vaak veel verkeer, zodat ook daar het buiten spelen wordt belemmerd. Ook kinderen uit kleine gezinnen hebben vaak niet zo'n grote keus uit speelgoed: speelgoed van broertjes of zusjes is er niet of bijna niet, terwijl de kinderen moeilijk met andere kinderen kunnen spelen omdat de peu- terspeelzalen meestal overvol zijn. In al die situaties komt de laatste jaren wel enige verandering, maar er zijn nog steeds kinderen die in flats wonen of aan drukke verkeerswegen. Speelgoed uitlenen is niet de enige taak van een speel-o-theek. We kunnen voor- lichting geven over speelgoed. informatie over nieuwe materialen. we kunnen hulp bieden bij allerlei opvoedkundige pro- bleempjes en we willen proberen straat- spelen terug te brengen. Voorts moeten we natuurlijk het contact met andere speel-o-theken in de omgeving en in heel Nederland onderhouden. Van al die ta ken zou je best een voile baan kunnen maken, waar een beroepskracht voor aangetrokken wordt. Maar dat is toe- komstmuziek," zegt Ati. Voorlopig begint de speel-o-theek met het uitlenen van speelgoed, dat niet in de winkel te koop is of wat erg duur is. Bij het selecteren van speelgoed wordt in ie- der geval de degelijkheid in de gaten ge- houden, want speelgoed dat na twee keer uitlenen kapot is kan een speel-o-theek niet gebruiken. Over het algemeen wordt speelgoed uitgezocht dat het kind zoveel mogelij k fantasie over laat om er wat mee te doen. Constructiematerialen als blok- ken, Sio Montage en Nopper zijn zo- doende in grote hoeveelheden tegelijk te leen. Er wordt gecn onderscheid gemaakt in Iceftijd: een kind dat in de speel-o- theek komt is nooit te groot of te klein voor iets. Ook "jongens" en "meisjes" speelgoed is er niet. Jongens mogen net zo goed het poppenhuis lenen als meisjes. "Toch hebben we ook speelgoed aange- schaft dat mijns inziens na twee keer spe len in de kast verdwijnt. We hebben een grammofoon. radio's en een televisie.die allemaal draaiorgeldeuntjes voortbren- gen. Na twee keer luisteren weet je het wel, denk ik. Maar dat speelgoed wordt ontzettend veel verkocht en is vreselijk duur. Wanneer ouders aan hun hoofd ge- zeurd worden door een kind dat zoiets wil hebben. kunnen ze het hier komen le nen en kijken hoe lang het kind ermee speelt. Voor motorisch of geestelijk gehandi- capte kinderen is er ook speelgoed te leen. Voor hen isgeen leeftijdsgrens vast- gesteld. Motorisch gehandicapten heb ben vaak wat groter en steviger uitge- voerd speelgoed nodig. Daar hebben we bijvoorbeeld een robuust uitgevoerd inens-erger-je-niet spel voor. Ook voor blinde kinderen hebben we een soort do mino, waarbij met verschillende materi alen (metaal, weefsel, hout enzovoort) gewerkt is, zodat de kinderen kunnen voelen wat aangelegd moet worden. Het is wel zo, dat we voor gehandicapte kin deren niet zo veel speciaal in huis hebben. Het grote mens-erger-je-niel is zou el voor motorisch gehandicapte als voor gezonde kinderen te gebruiken. Ati Bastiaanse speelt zelf trouwens ook mee. Maar als we zo'n klantje krijgen. kunnen we direct het een en ander aanschaffen," vertelt Ati verder. "We hebben voor de toekomst nog heel wat plannen en wensen. De meeste van deze plannen kunnen pas uitgevoerd worden wanneer we over een eigen ruimte beschikken, liefst in het centrum van Schiedam. We kunnen dan ook op zondagmiddagen kinderen met hun ou ders ontvangen op "speeldagen". Dan kunnen ze komen kleien. verven en knut- selen. Wanneer we wat meer ruimte heb ben kunnen we ook fietsjes en steppen en dergelijke gaan uitlenen. Bovendien wil len we proberen voor kinderen van tien tot en met twaalf spullen aan te schaffen, maar dat is voornamelijk een kwestie van geld. Momenteel konden wealles betalen met een C.R.M.-subsidie en subsidie van de Kinderpostzegels. We krijgen waar- schijnlijk ook nog wat geld van Jantje Beton." Al het werk in de speel-o-theek wordt gedaan door vrijwilligers. Tien mensen vormen een vaste werkgroep en er zijn nog zes anderen die helpen. Dat lijkt een grote ploeg, maar er zijn nog altijd men- sen nodig. Niet alleen het uitleenwerk, waarbij altijd minstens twee "vaste" men- sen aanwezig zijn, maar ook het repare- ren, aanpassen en verbeteren van speel goed behoren.tot de taken. Zo is er een werkgroep naald-en-draad, die bijvoor beeld zakjes heeft gemaakt om kleine spullen die bij het poppenhuis en derge lijke horen in op te bergen. De werkgroep reparatie kan ook speelgoed vermaken, zodat motorisch gehandicapte kinderen er ook mee kunnen spelen. In alle werk- groepen die er zijn zitten zowel mannen als vrouwen. Wie er iets voor voelt kan Ati Bastiaanse opbellen, liefst tussen ze- ven en acht, telefoon 265229. Maar ieder- een is natuurlijk ook in de speel-o-theek welkom. De uitleendagen zijn woensdagmiddag van twee tot vijf; donderdagavond van zeven tot negen en zaterdagochtend van tien tot een. Lidmaatschap kost /7.50 per jaar per gezin. Voor elk stuk geleend speelgoed wordt f 0.25; 0,50 of0,75 gerekend. Speelgoed kan voor drie we- ken geleend worden. Wanneer het te laat wordt teruggebracht wordt 0,50 per week in rekening gebracht. Door deze lage prijzen kan de speel-o-theek de huur en de aanschaf van speelgoed moeilijk bekostigen, zodat donatcurs altijd welkom zijn. Het wijkcentrum "de Blauwe Brug" is gevestigd aan het Bach' plein 590. SCHIEDAM De Volkstuinvereni- ging Thurlede hield op zaterdag 30 en zondag 31 augustus haar jaarlijkse ten- toonstelling van gekweekte groenten, fruit en bioemen. Er waren voor de deel- nemers enkele prijzen beschikbaar ge- steld, waaronder een wisselbeker voor degene die volgens het publiek het mooiste produkt had geteeldl Winnaar van de wisselbeker was Jan Janson, die met zijn eigen gekweekte per- ziken veel bewondering oogstte. De jury gaf hem voor deze prestatie een tweede prijs in de categorie fruit. De eerste prijs voor fruit kreeg Nico Joansson voor zijn "Klaps"-peren. M. Kars ontving de eer ste prijs voor snijbloemen met enorme witte Dahlia's. Bij het bloemschikken won Tonny Essens. die een houten raam- werk met roze anjers had opgemaakt. Vincent Pauw won de eerste prijs bij de kinderen. Hij had een bootje met bioe men versierd. Tot slot won de heer van Zelm met zijn kaarsrechte kaskomkom- mers de eerste prijs voor groente. Alle prijswinnaars kregen koperwerk toebedeeld, behalve de groentetelers: die kregen geldbonnen waarmee zij bij de in- koopcommissie van Thurlede tuinge- reedschap en dergelijke kunnen kopen. De jaarlijkse tentoonstelling werd zater dag door burgemeester Te Loo geopend en trok veel publiek, waaronder wat raadsleden en ambtenaren van de plant- soenendienst. De volkstuinvereniging Thurlede telt 250 leden, terwijl er 350 mensen op de wachtlijst staan. "En het duurt minstens tien jaar voor die alle maal geplaatst zijn," aldus de heer Bou- wer, voorzitter van de vereniging. "Zo- lang de gemeente niet in de portemon- naie tast en zorgt dat er meer tuinen bij- komen zullen we zo'n lange wachtlijst houden." SCHIEDAM- De gevreesde besmette- lijke Iepeziekte breidt zich uit. Om dat ongeveer een derde van alle straatbomen in Schiedam iepen zijn moet de gemeentelijke plantsoenen- dienst alles doen om de ziekte te be- strijden. Bomen die te ver zijn aange- tast moeten gerooid worden, zoals nu met veel iepen uit het noordelijke deel van de stad moet gebeuren. De Iepeziekte wordt verspreidt door de „Iepespintkever", die een schim- rnel met zich meedraagt. Deze schim- mel blokkeert het watertransport in de boom, waardoor de takken gaan verdorren. De ziekte begint boven in de boom. De bladeren worden eerst geel en daarna bruin, terwijl de schimmel zich ondertussen door de hele boom verspreid. In een enkel ge val kan de ziekte tegengegaan worden door de besmette takken weg te snoeien, maar meestal wordt de ziek te te laat ondekt en kan er niet an- ders gedaan worden dan de boom omhakken. Tot nu toe zijn tisn van de 3000 Schiedamse Iepen besmet geraakt. Een aantal waardevolle Iepen aan de I'arkweg en de Burgemeester Honner- lage Gretelaan is ingespoten met een stof die de ziekte weert. Na verloop van tijd moeten de bomen weer inge spoten worden. In het noorden van Schiedam, aan de Harreweg en bij boerderijen langs de Woudweg, is de aantasting ernstiger. In de komende weken moeten daar Iepen omgehakt worden, wat een verarming van het bomenbestand inhoudt. Herplant met andere boomsoorten is daarom zeer gewenst. Bewoners van Schiedam wordt aan- geraden attent te zijn op de verschijn- selen van de Iepeziekte. Zij kunnen zich in voorkomende gevallen in ver- binding stellen met de hoofdafdeling Plantsoenen van de dienst gemeente- werken, telefoon 154605 of 260500; toestel 235. Tussen half 6en en 6en uur en na werktijd in spoedgevallen 733375. SCHIEDAM Het Schiedamse Zee- kadettenkorps heeft plek te over voor nieuwe leden. Het korps, dat be halve allerlei zeilkampen ook sport- toernooien organiseert, is momenteel het enige Nederlandse Zeekadetten- korps dat zogenaamde B-l sloepen in bezit heeft. Deze sloepen zijn twee- masters van negen meter lang en twee en een halve meter breed. Ze werden ler beschikking gesteld door de Mari ne. Een van de sloepen is zeilklaar, de andere twee moeten nog opgeknapt worden. Meisjes en jongens van twaalf tot en met achttien jaar oud kunnen meehelpen met het opknap- pen. Misschien kan er dan dit jaar ook nog gezeild worden, terwijl er in de win ter wat aan theorie gedaan wordt. Wie lid wil worden kan langskomen bij de scheepswerf HCG aan de West- frankelandsedijk, vlakbij Zwembad Zuid. Men moet zich wel bij de por- tier melden. Wie drempelvrees heeft kan gerust z'n ouders meenemen, die worden dan bezig gehouden door het kader terwijl de zeekadetten het korpsschip aan de nieuwkomer laten zien. Degenen die eerst meer willen weten kunnen bellen naar de heer Van Roon, telefoon 740477, of naar de heer Van Ewijk, telefoon 268458. SCHIEDAM—De Werkgroep Jeugd- werk organiseert op zaterdagmiddag 6 September een kindertheater voor de jeugd van zes tot en met twaalf jaar oud. Het optreden vindt plaats in het nieuwe wijkcentrum "de Blauwe Brug", dat deze week met veel festi- viteiten geopend werd. Het kindertheater Maccus zal het stuk "niks te doen" spelen. Kaartjes kosten f 1,- en zijn te koop (ook van te voren) bij het wijkcentrum, Bach- plein 590, tussen negen en vier over- dag. Het stuk begint om half twee's- 's-middags. SCHIEDAM De invalidesportvere- niging de Ooienvaars houdt woensdag 10 September een grote bingo-avond in de grote zaal van Christelijk Socia- le belangen, Lange Haven 73. Er zijn veel prijzen te winnen, waaronder koffiezetapparaten, stoomstrijkijzers, klokradio's en tafelgrills. Wie een hoofdprijs wint kan een keus maken uit dames- en herenrijwielen, draag- bare televisietoestellen, stereo cas sette-radio's en stofzuigers. De zaal gaat om zeven uur open voor elke bingoliefhebber. Om acht uur wordt het eerste nummer afgeroepen. De opbrengst van de avond komt ten goede aan de invalidesportvereniging de Ooienvaars. Zaterdagavond rond kwart over elf za- gen surveillerende agenten op de Nieuwe Damlaan twee jongelieden op een brom- fiets waarvan de duopassagier geen helm droeg. Zij verzochten de bestuurder van het voertuig te stoppen maardezeginger vandoor. De agenten zetten de achtervol- ging in en pakten in de van Hoogendorp- straat de inmiddels afgestapte duo passa- gier in zijn kraag. Even later werd in de kelder van zijn woning ook de bestuurder aangehouden. De brommer, die was op- gevoerd, werd in beslag genomen. Na een zes meter diepe val kwam een 18- jarige opvarende van het M.S. Ripon Grang, dat bij Wilton Feijenoord ligt af- gemeerd, zaterdagmiddag op de wal te- recht. De jongeman had bij het verlaten van het schip een op een bordes staande pallad opzij geschoven waarachter naar hij meende de trap liep naar de wal. Doordat er geen trap was, die zat aan de andere zijde van het bordes, volgde de valpartij waarbij de jongeman een her- senschuddingen vermoedelijke botbreuk van de heup opliep. Op de Peter van Anrooylaan werd zater dagmiddag rond 6en uur een onvoorzich- tig overstekende 78-jarige voetgangster aangereden door een bromfiets. De vrouw liep een linker enkelfraktuur op. Nadat vrienden uit een geintje zijn wo ning hadden afgesloten probeerde een 17- jarige bewoner van de Korte Achterweg zaterdagmiddag het huis via het dak bin- nen te komen. Eenmaal in de dakgoot verloor de jongeman zijn evenwicht en tuimelde vier meter naar beneden. Per G.G.D. werd hij naar het Gemeente Zie- kenhuis gebracht waar bleek dat hij bui ten wat schaafwonden geen kwetsuten had opgelopen. Een winkelier op de Hoogstraat bestelde zaterdagmiddag bij een man een serie plastic tasjes met opdruk waarvoor hij ongeveer f 40,- voorschot moest betalen. Toen de man weer verdwenen was waar- schuwde de inmiddels wantrouwig ge- worden winkelier de politie die de oplich- ter, een 60-jarige Rotterdammer, in zijn kraag greep. In de nacht van zaterdag op zondag bot- ste op de Prof. Kamerlingh Onneslaan een auto op drie geparkeerd staande wa- gens. De bestuurder van het voertuig ging er daarop te voet vandoor. De bots- wagen, waarvan de eigenaar nog niet is achterhaald, werd meegenomen naar het bureau. Door onbekende oorzaak raakte zater- dagnacht op het Landre plein een brom fiets in brand. Het rijwiel branddegeheel uit. Tevens werden twee dicht in de buurt staande motorfietsen zwaar beschadigd. De schade wordt geschat op 6000,-. Uit kwaadheid omdat hij even tevoren de zaak was uitgezet, gooide een 23-jarige Rotterdammer zondagnacht een aantal ruiten in van Het Paviljoen aan de Admi- raal de Ruytcrstraat. a Nadat men met een steen een ruit had in- gegooid werd uit een Vivo winkel aan de Lorentzlaan /200,- wisselgeld uit de kassa meegenomen. Bij een inbraak in een woning aan de Burgemeester van Haarenlaan verdwe nen 175,- plus een aantal sieraden ter waarde van 300,-. Ook de kantine van Demos kreeg onge- wenst bezoek. Men sloeg een ruit in en ontfermde zich over een hoeveelheid snoepgoed. hM/i ..farAu i ii k niifn .omUhMfafr Verschijnt huis-aan-huis in geheel Schiedam. Onderdeel van de Rijnmond-West Combinatie, waarin ook het Maassluis Nieuwsblad en de Nieuwe Vlaardingse Courant zijn opgenomen. Kantoor Rijnmond-West Combinatie: Hoogstraat 122, 3131 BP; Post bus 306, 3130 AH, Vlaardingen Tel. 010 - 346711 Redactie: Y. Hon tele, prive 010-262716 M. Ames Medewerkers: R. Koppenhagen, prive 010-266615 M. de Zwart, prive 010-736375 Sport: P. Spek, prive 010-352615 Klachten over bezorging kan men uitsluitend doorgeven via het nummer 010-132489 (van 8.30 tot 17.00 uur). Duo's kunnen worden opgegeven tot maandag 17.00 uur; gewone advertenties tot dinsdag 11.30 uur; redactionele kopij tot V maandag 17.00 uur. J *Een lep krijgt een prik om de ziekte te voorkomen. SCHIEDAM In de afgelopen tijd werden door de Schiedamse Politie zesentwintig jongeren in leeftijd va- rieerend van 14 tot en met 20 jaar aangehouden die zo'n negenenvijftig inbraken en diefstallen op hun naam hebben staan. De jongens opereerden in kleine groepjes die onderling con tact hadden met elkaar. Zij braken onder andere in bij een garage aan de Julianalaan, het tennis- park Van Vliet, Scholengemeenschap Nieuwelandt, de Dominico Savio- school, de B.L.O. school aan de Kuyperlaan, de Catharinaschool (twee maal), de Liedeweyde, de Albertus Magnusschool, de L.T.S. in de Nolenslaan (twee maal), zwem bad Groenoord, een kantine van de Gemeente Schiedam, het gebouw van de Padvinderij, Dienstencentrum ,,De vier molens" (twee maal waarbij voor f 2000.- schade werd aangericht), be- drijfspand Radder (twee maal), een wasserij in de Westmolenstraat (twee maal), de Cartonnage fabriek (even- eens tweemaal, de aangerichte schade bedroeg hier f 12.000.-), de Augusti- nusschool (waar tevens een poging tot brandstichting werd gedaan) en de Mastenbroekschool die door brandstichting tijdens hun bezoek ge heel in vlammen opging op vieren- twintig december van het vorig jaar. De schade aldaar bedroeg maar liefst f 250.000.- Tevens ontfermden de jeugdige mis- dadigers zich over een zestien tal bromfietsen en vier fietsen die zij van overal uit de stad weg namen. Uit kelders stalen zij bovendien nog ver schillende helm en, gereedschappen en vlsgerei. Twee van de daders. die ook verant- woordelijk waren voor de brand in de Mastenbroekschool, zijn inmiddels voorgeleid In de week van 4 tot en met 10 September draait in het Passage Theater de film "Killtrfish" met Lee Majors en Karen Black in de hoofdrollen. Diller een vroegere employe van een mijn in Brazilie denkt een plan uit om een par- tij edelstenen te roven. De kist met de ste- nen wordt na de geslaagde beroving in het water van een stuwmeer gegooid met de bedoeling hem later op te halen. Om te voorkomen dat andere bendeleden er mee van door gaan heeft Diller een vijftig tal Piranha's in het meer uitgezet. Wie wil weten wie uiteindelijk met de buit gaat strijken kan daarvoor dagelijks terecht in het Passage Theater om 7 en 9.30 uur. Behalve op maandag. De film is toegan- kelijk voor personen van 16 jaar en ou- der. "Bloodline" is de titel van de film die tij dens deze periode op de spoelen staat in Passage Bio. Het verhaal gaat over de enige erfgename van een reusachtig concern die tracht en kele aangetrouwde familieleden ervan te weerhouden aandelen te verkopen en een verkwistend leven te leiden. Hetgevolgis dat ze daarop met moofd wordt be- dreigd. Deze thriller (met Audrey Hepburn, Omar Shariff en James Mason in de hoofdrollen) is toegankelijk voor perso nen van 16 jaar en ouder. De voorstellingen zijn dagelijks om 2, 7 en 9.30 uur. Behalve op maandag. Op zaterdag-. zondag- en woensdagmid dag draait om twee uur's middags in het Passage Theater de jeugdfilm "Lucky Luke en de Daltons". Op maandag 8 September wordt er van- uit de toren van de Sint Jans kerk weer een carillon concert ten gehore gegeven door de stadsbeiaardier Addie de Jong. Luisterplaats is ook nu weer het Zakken- dragershuisje. Na afloop van het concert is er gelegenheid de toren te beklimmen. en de beiaard te bewonderen. Op zondag 7 September opent het the- aterseizoen van cafe de Quibus. 's Middags om twee uur komen eerst de kleintjes aan bod. Zij kunnen dan genie- ten van poppentheater "Globedoors". De overige kindermiddagen van het sei- zoen zullen steeds plaatsvinden op de eerste zondag van de maand. 's Avonds om half tien treedt de speciaal voor deze avond geformeerde groep "Im port Band" op. De leden Koos Vorsten- bos (bas), Thon Borsboom (gitaar en zang), Joost Everts (ciboards), Aad Gouka (gitaar en zang), Rens Groenen- dijk (sax en fluit), John Keijzers (saxo- foon). Wim Keijzers (drum) en Edmondt Smit (techniek en mix) zijn afkomstig uit "Jade" en "Mapple Leaf'. In de nacht van 5 op 6 September wordt in bad Groenoord een zwemmarathon gehouden. Het startsein van dit zwem- spektakel wordt gegeven om 20.00 uur op 5 September waarna onophoudelijk wordt doorgezwommen tot de zesde Sep tember om acht uur's morgens. In het Stedelijk Museum aan de Hoog straat kan men tot 8 September nog gaan GRIFFIJN genieten van de exposities "Print Publis hing in America" (Amerikaanse grafiek) en de "Cobra Collectie". Eveneens treft men in het museum de tentoonstelling "Emancipate aspecten" (waarin de bewustwording van de vrouw als beeldend kunstenaar tot uitdrukking komt) en "Hubert Kornelisz Poot" aan. Deze laatste expositie is een vervole van de tentoonstelling, die te bezichtigen is in de bibliotheek van het wijkcentrum "De blauwe brug", over het werk en leven van Poot, boer en dichter in Papsou bij Ke- thel. Het Stedelijk Museum aan de Hoog straat is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zondags van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 3