Vakantiecontacten leiden tot steun Afsluiten leidingen leidt tot schadeclaim KOOPJES IN 22 SPECIAALZAKEN 6.95 4.95 4.95 Afgelast Een actieve krant in actieve streek 19.95 19.95 sportieve herfstmode Zwemspektakel van Schiedamse Reddings Brigade Nachtmarathon Groenoord Kans r- -.w Hulp Goede organisatie Ergerniswekkend 60EDER0ND KANTOOR. HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en het Maassluis Nieuwsblad WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980 5e JAARGANG NO. 45 SCHIEDAM - Het geld dat tijdens acties op verschillende Schie- damse scholen is ingezameld, is deze vakantie op de plaats van be- steniming gebracht. Door een Fancy Fair op de Willem Gehrels- school en kleinere acties op de scholen't Floddertje, de Ouver- ture, de Malle Molen, de Gunning Donibo en de Prinses Juliana werd f. 9.500,- opgehaald, bestemd voor een school bij Katman- doe in Nepal. Gerrit Brinkman, onderwijzer aan de Willem Gehrels- school en Martin Dahlmeijer, onderwijzer aan de Ouverture, heb- ben het geld persoonlijk overhandigd aan de hoofdonderwijzer van de Nepalese school. De schoolborden zijn niet zo geweldig meer. Het contact tussen de Nepalese school en nekele Schiedamse scholen kwam tot stand door een vakantie van Gerrit Brinkman. In 1979 bracht hij zijn vakantie in India door en be- sloot van daaruit een reisje naar Nepal te maken. Aan de grens bleek echter dat hij de benodigde papieren niet bij zich had en kwam zodoende het land niet in. Gerrit Brinkman liet het evenwel niet op zich zitten en schreef een brief naar de Nederlandse consul, waarin hij verklaarde uit hoofde van zijn be- roep in Nepal iets van het onderwijs wilde bekijken. De consul verschafte hem op zijn beurt niet alleen de toegang tot Ne pal, maar ook een stencil van een school bij de Nepalese hoofdstad Katmandoe. Deze school, de Siddharta Vanastali, zoch contact met buitenlandsa onderwijzers. Ger rit Brinkman bracht zodoende een bezoek aan de school en werd door de hoofdonderwijzer, de heer Rajbanshi, geheel op de hoogte ge bracht van de situatie waarin het on derwijs aldaar verkeert. „Die situatie is niet al te rooskleu- rig", vertelt Gerrit Brinkman. „Rajbanshi, de hoofdonderwijzer, heeft me alles tot in de puntjes uit- gelegd. Rajbanshi is niet zomaar een man, maar een bijzonder intelligent persoon die zich enorm inzet voor zijn land. In vroeger tijden is hij af- gezant van Nepal op een conferentie in Genfeve geweest, dat schetst zijn status een beetje. Ongeveer acht jaar geleden begon hij als hoofd op de Siddharta Vanastali. De school, die opgezet was door een idealist, was in enorme schulden ge- raakt. De oprichter kon het niet meer bolwerken en was gevlucht. Rajbanshi kreeg de kans van de rege- ring om in twee jaar te trachten de school uit de schulden te helpen. Dat lukte hem, maar eigenlijk ook niet meer dan dat op het financiele vlak. Wei werden de grondslagen gelegd voor een moderne manier van onder- wijzen, hoewel de middelen daartoe erg beperkt zijn. Rajbanshi heeft tot doel zijn land uit de armoede te helpen, waarbij goede scholing on- ontbeerlijk is. De regering werkt hem daarbij echter tegen. De Nepalese bevolking belijdt over het algemeen het Hindoeisme. E6n van de belangrijkste onderdelen van die godsdienst is het geloof in rei'n- carnatie, het idee dat de ziel van een mens nadat het lichaam gestorven is in een andere gedaante terugkeert op aarde. Wie in een leven in slechte omstandigheden verkeert, heeft dat te danken aan zijn vorig leven. waar in is gezondigd. Als men nu het leven in armzalige toestanden zo goed mo- gelijk volbrengt, wordt dat in het vol- gende leven weer beloond. Door deze gedachtengang komt bijna niemand in Nepal op het idee iets te veranderen aan de erbarmclijke situ atie. De koning van Nepal, die een rechtstreekse afstammeling van de god Vishnoe is en daaraan al zijn macht ontleend, kan zich niet ver- oorloven tegen de godsdienst te zijn, dan heeft hij geen macht meer". ..Rajbanshi gelooft niet in de godcn", vertelt Gerrit Brinkman verder, ,,en dus ook niet dat de koning een af stammeling van Vishnoe is. Dat wordt hem niet in dank afgenomen en de koning probeert hem dus op alle mogelijke manieren dwars te zit ten. De school krijgt geen geld van de regering en het gebeurt zelfs meer dan eens dat Rajbanshi opgepakt wordt. Het is alleen maar te danken aan het feit dat alle schoolhoofden achter Rajbanshi staan dat hij elke keer weer op vrije voeten is gesteld. Maar met de bescheiden middelen die hij heeft probeert Rajbanshi zo goed mogelijk onderwijs te geven, opdat hij een geschoold kader kan vormen dat ooit de wederopbouw van Nepal ter hand kan nemen". „Om duidelijk te maken wat een corrupt zooitje het in Nepal is kun- nen we wel een paar staaltjes uit de doeken doen", zegt Gerrit Brinkman verontwaardigd. „De koning heeft zijn zoon op een school met 400 leerlingen zitten. Die school krijgt J-4 A llpf Nepalese kirideren aan het werk. Er zitten zo'n 55 leerlingen in een klaslokaal. per jaar f. 240.000,- subsidie. De Siddharta Vanastali, waar 1700 kin- deren op zitten kreeg f. 18.000,- per jaar, nu krijgen ze helemaal niets meer. De koning zegt dat hij alles probeert om het onderwijs op peil te brengen. Daarom heeft hij bijvoorbeeld voor kinderen tot negen jaar het onderwijs gratis gemaakt. Maar er zijn nog erg veel streken waar helemaal geen scho len zijn voor die kinderen. In het noorden van Nepal zijn bij voorbeeld geen scholen. Een groep studenten kreeg eens de opdracht van de koning om daar eens het onder wijs op te gaan zetten, kennelijk met het idee dat daar helemaal geen faci- liteiten waren en dat de studenten na verloop van tijd wel met hangende pootjes terug zouden komen. De studenten slaagden er echter in toch iets op gang te brengen. Prompt werd het project door de koning stopgezet. Hij heeft meer baat bij een domme bevolking" „Ondertussen probeert Rajbanshi van het beetje geld dat zij heeft de school Zie verder pagina 3 SCHIEDAM De familie van der Goes, die al zes weken van gas en electriciteit is afgesloten, heeft een brief aan de gemeenteraadsleden en diverse ministeries geschreven. In de gemeenteraadsvergadering van maan- dag 1S September zal de brief behan- deld worden. In verband met het ver- nieuwen van de gasleiding voor het blokje huizen waar ook de familie van der Goes een pand bewoont kreeg iedere eigenaar een rekening voor 5 meter gasleiding toegestuurd. Van der Goes weigerde deze te beta- len, omdat het vernieuwen van de leiding volgens hem onder onderhoud valt'waarvoor reeds een vast maande- lijks bedrag wordt betaald. Bovendien zijn de panden niet 5, maar 4 meter 25 breed. De discussie die hierover tussen de Openbare Nutsbedrijven van Schie dam (ONS) en van der Goes ont- Groenoord bij nacht. SCHIEDAM - Voor de tweede achtereenvolgende maal organi- seerde de Schiedamse Reddings Brigade ook dit jaar weer een nachtelijke zwemmarathon in bad Groenoord. Het deelnemen aan deze marathon geschiedde in ploegverband. Iedere ploeg bestond uit tien personen te we- ten £en verzorger, een ploeglei- der en acht zwemmers die om beurten in totaal twaalf uur tang in het water moesten zijn. In de nacht van de zwemmara thon (van 5 en 6 September) had het terrein van bad Groenoord het meeste weg van een gezellig kam- peerterrein. Rondom het bassin waarin het evenement plaatsvond stonden de tenten waarin tussen- tijds werd gerust, gegeten en ge- dronken. Sommige deelnemers kregen bij het opzetten van de tenten vast een voorproefje van wat hen te wachten stond in de vorm van een fikse regenbui. „Toen dachten we heus even dat de hele boel op de verkeerde ma nier in het water zou vallen", ver- telde de heer Witter van de Schie damse Reddings Brigade, „maar gelukkig was het bij de start om acht uur weer droog. Er komt namelijk heel wat voor kijken om zo'n evenement op poten te zet ten. Ruim vijfenvyftig vrijwilli- gers ziin hier bezig met banen tellen, de kaartverkoop en aller- hande andere karweitjes die ge- daan moeten worden. Bovendien hebben al die mensen zich ook vooraf al op allerlei manieren verdienstelijk gemaakt. Alleen daarom al zou je de boel niet graag zien verregenen". Van het tentenveld dreven de heerlijkste geuren over het zwem- bad. Bijna overal brandden de barbecue's waarop allerlei lekkers klaargemaakt kon worden. Net terugkerende zwemmers worden opgewacht met warme koffie of thee. In de tent van de dames- ploeg van de Schiedamse Red dings Brigade zeten twee bibbe- rende deelneemsters. „Tijdens het zwemmen en als je er net uit bent voel je geen kou", vertel- len ze, „dat komt pas later". Hoe goed de deelnemende ploegen zich voorbereiden op dit zwem- spektakel blijkt bij de groep van de Schiedamse Brandweer die is uitgerust met portofoons. „Onze man bij het bassin kan dan ,zo doorgeven wanneer de volgende er in moet", zeggen ze „dat be- spaart een hoop gehol heen en weer". Over de organisatie van het evenement had men het eens- gezinde oordeel: „Die is werkelijk voortreffelijk er is echt aan alles gedacht" Dat er voor een nachtelijke zwem marathon steeds meer belangstel- ling komt blijkt wel uit het aantal deelnemers. Vorig jaar verschenen dertien ploegen aan de start. Dit jaar startten er maar liefst vijfen- dertig. Zij werden gesteund door zo'n zevenhonderdtwintig bezoe- kers die gedurende de hele nacht het terrein van Bad Groenoord binnendruppelden. Om acht uur's morgens, de zesde September, prijkten bovenaan het scorebord, waarop het aantal be- haalde kilometers per ploeg stond vermeld, de „Watervrienden" met 41 kilometer en 400 meter, „Het rode paard" met 40 kilometer en 600 meter en de Schiedamse Red- dingsBrigade (heren) met 40 kilo meter en 300 meter. De poedel- prijs ging naar de Ziekenomroep Schiedam die 22 kilometer en 500 meter aflegden. Geen van de deel- nemeers aan het zwemfestijn, dat zuiver als recreatief evenement is opgezet, zag zich genoodzaakt de strijd voortijdig te beeindigen. Rotterdam Centrum - Kralingen - Alexanderpolder Ommoord - Noorderboulevard; Schiedam Centrum Kethel; Nieuwerkerk a/d IJssel; Capelle a/d IJssel De Terp; Vlaardingen Centrum; Krimpen a/d IJssel Crimpenhof. Airpot isoleerkan, stond ontaardde in een bezwaar- schrift aan het college van Burgemees- ter en Wethouders. Het college beslis- te echter negatief en kort daarop wer den de leidingen afgesloten. Volgens Martin van der Goes, de rechten stu- derende zoon des huizes, is bij deze beslissing aan tal van bezwaren voor- bij gegaan. Martin van der Goes heeft onder meer het idee dat de gemeente- lijke verordening, waarin de bepalin- gen voor betalingen zijn opgenomen, in strijd is met de wet. Bovendien heeft het college de familie van der Goes niet gehoord voor de beslissing werd genomen, en dat noemt Martin onfatsoenlijk. Misschien besluit de Gemeenteraad maandag de leidingen weer aan te sluiten, maar een schade claim voor het zes weken zonder stroom en gas zitten wordt in ieder geval ingediend bij de ONS. Ondertussen vindt een lid van het advocatencollectief te Rotterdam het bijzonder ergerniswekkend dat ge- meentelijke energiebedrijven, die het monopolie voor energielevering heb ben zo makkelijk kunnen besluiten deboel af te sluiten. Hij vindt dat het niet betaalde geld maar via de kanton- rechter gevorderd moet worden en dat de levering niet gestaakt mag worden. Maar of het juridisch gezien in de haak is dat energiebedrijven leidingen afsluiten kan hij niet zon der meer zeggen. In Rotterdam komt het overigens nauwelijks meer voor dat de energiebedrijven zo'n belege- ringstactiek voeren. Het op dertien September geplande Amateur Festieval in Theater De Teerstoof kan helaas geen doorgang vinden. De eerste voorstelling in dit theater worden nu verwacht op 19 en 20 September. Schiedams Nieuwsblad Schiedam is een begrip op Nepalese school' 88S - iSMIlftlill GROTEMAAT. 9Z Stijlvolle 50 delige 6-persoons cassette in luxe doos, naast lepels, messen en vorken ook 12 taartvorkjes en 12 koffielepels. Een kwaliteitsprodukt van 149- voor 6 roestvrije ijscoupes, kompleet met lepel, kosten nu Priisper stuk Grappige wit aardewerk dierfiguren, tevens geschiktalsplanten- bakje. Grote maat Tijdschakelklok, schakelt automatisch verlichting e.d. aan en uit. Energiebesparend. geen verspilling Van 49-voor inhoud 1.9 liter. Schenken door middel vandrukopde knop. Trapkruk. Stevig bruin gelakt, metalenbuisframe en voorzien van anti-sliptreden. Onze prijs 282 Diverse decors heeft deze glazen 1 liter kan. Met kunststof hand- greep en deksel Hittebestendig glazen theelicht AANMELDEN NIEUWE LEERLINGEN OOK TIJDENS ONZE LESUREN Voor onze club an privelWMn vanaf 3 jaar, tel. 349861 285108 bflg. 01885- 2234. Onza latMn in bad Holy maandag j 16.00.16.30,17.00 uur. Woanadag 12.00.12.30.13.00.13.30 I uur an 14.00 uur. I Kantoor Abal Taamanlaan 392, J Vlaardingsn.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1