m Drie Koornbloemen heropend Activiteiten in de Biauwe Brag 29.50 2.95 Collecte Een act/eve krant in een actieve streek air 39.75 10.95 Amnesty In ternational M I®" fe«*n FISKARS WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1980 5e JAARGANG NO. 47 SCHIEDAM - Alle vier de molens van Schiedam waren donder- dagmiddag tegelijk in bedrijf. De laatste molen die een restauratie- benrt kreeg was de Drie Koornbloemen aan de Vellevcst, die vanaf 1968 niet meer gedraaid had. De ..Molenvrijwilligers", een groep jongeren die zich betrokken voelt bij het behouden van de molens, hebben bij de restauratiewerkzaamheden van drie van de vier monumenten hun handen goed uit de mouwen gestoken. Zonder hen was het in stand houden en weer in bedrijf stellen van de molens in ieder geval veel duurder geworden, en had het ook veel langer geduurd voordat de wieken weer zouden draaien. De molenvrijwilligers. Er zijn nu vijftien leden, maar er zijn altijd nieuwe men- sen welkom. Niemand lioeft twee recliterlianden te hebben, want er zijn heel veel verscliillende klussen te doen. Op zatcrdag van half elf tot half vijfkan men eens langsgaan in molen De Vrijhcid, aan de Noordvest 40. Vakmolenaar "If! mammmam Rowenta 21,50 17,50 Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122 3131 BP, VLAARDINGEN POSTBUS 306 3130 AH. VLAARDINGEN In combinatie met de Nieuwe Vlaardingse Courant en bet Maassluis Nieuwsblad Vr!|willigers houden molens draaiende i">. MiW9'' 0e,e..oP^ tsxnte*- fug; AiCXl^1 70^ ^M0 De groep Molenvrijwilligers is eigen- lijk ontstaan in 1970. De gemeente Schiedam wilde in dat jaar de Noord- molen op 5 mei laten draaien. Het zou echter 8 mei worden voordat het zover was. Jongetjes uit de buurt kwamen uit nieuwsgierigheid kijken en enkelen van hen bleven sinds die dag komen. Toch duurde het tot een grote schoonmaakactie in de molen de Vrijheid, in januari 1972, voordat er echt een groep jongeren ontstond die regelmatig zou komen helpen met allerlei voorkomende werkzaamhe- den. F.dn van de vrijwilligers, Jan Kies, is sinds 1971 betrokken by de groep. Jan Kies kreeg eigenlijk belangstelling voor molens door een interview met een molenaar voor de schoolkrant. Terwijl hij aan het werk is op de Noordmolen vertelt hij wat meer over de molenvrijwilligers. „lk raakte gei'nteresseerd door dat interview. In het begin was ik dan ook van plan om „later molenaar te worden". On- dertussen is dat een beetje gesleten. Er moet maar net een molen voor je zijn, vooropgesteld dan dat je in staat bent om het vak te doen. Het is ook eigenlijk niet zo belangrijk, zolang ik lekker kan werken en rommelen in een molen vind ik't best. De molenaar Jos Gunneweg was ei genlijk zo'n beetje de stichter van de molenvrijwilligersverenig'ng. Hij was echter geen vakmolenaar tn kon je zodoende het vak niet .eren. In 1973 werd Fre Kodde, uit een echt mole- naarsgeslacht van Sint Annalapd op het Zeeuwse eiland Tholen, aange- trokken om op zaterdagen in de Noordmolen iedere belangstellende het vak te leren. Die man had een ijzeren geduld en wilde je van alles leren. Door Fre Kodde te helpen leer- de je de kneepjes van het vak. Bij slecht weer kon je helpen om de molen vast te zettcn, bij mooi weer waren er allerlei minder sensationele werkjes te doen," aldus Jan. Op de Noordmolen werd onder lei- ding van Fre Kodde voor het eerst weer gemaald. Alle klussen die er voordat de molen weer kon draaien moesten gebeuren waren in de voor- gaande jaren door de vrijwilligers begonnen. In 1972 werd een aanne- mer aangetrokken door de gemeente voor een restauratiebeurt, die in 1973 klaar kwam. Toen werd ook het proeflokaal geopend onder in de molen. In 1974 werden de activiteiten ver- plaatst naar de Vrijheid. Fre Kodde werd daar als molenaar aangesteld en vanaf dat jaar werd er niet meer gemaald, hooguit gedraaid, op de Noordmolen. Op de Drie Koornbloemen werd in het begin zo af en toe wat gedaan. In 1976 kreeg de molen een grote schoonmaakbeurt. In '79 en '80 begon de restauratie van de Drie Koornbloemen. Tijdens die werk- zaamheden verrichtten de molenvrij willigers onder meer al het verf- en teerwerk, wat een immense klus is. Bovendien herstelden zij het latten- werk (de roeden) aan de wieken. Jan Kies werkt ondertussen na schooltijd geregeld op de Noord molen. Sinds februari maalt de molen weer voor een bedrijf dat onder andere bami maakt Dozen met ge- broken bami worden bij de molen af- gelcverd en daar wordt het weer tot bloem gemaald.Volgens Jan kan op de Noordmolen geen echt bedrijf meer worden gestart „Door het res taurant beneden droogt het hout- werk uit. Om de molenstenen zittcn een soort houten kuipen, die gcheel Ook de Drie Koornbloemen, de molen aan de Vellevcst, kan nu draaien. De eerste fase van de restauratie werkzaamheden is aeliter de rug. Ter ere van de opening werden, afgelopen donderdag, de vorigc cigenaar van de molen, de vorigc molenaar (Willem Jongste) en wethouder Zijdeveld per uitsehuijbare brandweerladder naar boven getransporteerd. naadloos moetcn zijn zodat stof en andere rommel niet in het meel kan komen. Maar doordat het hout zo uitdroogt komen er naden in die kui pen." Ondertussen is de wind gaan liggen. De wieken van de Noordmolen komen tot stilstand en Jan besluit er voor vandaag maar mee op te hou den. De zeilen worden van de wieken afgehaald en het geheel wordt veran- kerd, zodat er geen ongelukken kun- nen gebeuren wanneer het gaat stor- men. Misprijzend wijst Jan alle hoge gebouwen in de omgeving aan. „De Bols, het Stadskantoor, Euro- point aan het Marconiplein, al die hoge gebouwen nemen de wind weg. We hebben alleen maar wind over uit het Noordwesten en dat is een rot- wind" SCHIEDAM - In het nieuwe wijkcen- trum 'De Biauwe Brug' aan het Bach- plein 590 gaat binnenkort een 'open handenarbeidles' van start. Niemand hoeft zich er voor op te geven of in te schrijven, men kan gewoon binnen lopen. De kosten bedragen f 2,50 per keer terwijl de eventuele bijkomende materiaalkosten ook betaald moeten worden. De lessen vinden op donderdagoch- tend plaats en duren van kwart over negen tot kwart over elf. Op 2 okto- ber is er een les papicren bloemen maken. ledereen moet een schaar mcenemen. 9 Oktobcr worden er sokpoppen gemaakt, waarvoor naai- gerei, een schaar, een sok, lapjes en wol mcegcbracht moeten worden. Op 16 oktober wordt er geemailleerd. Nadere inlichtingen kan men krijgen via de docent, mevrouw de Keyzer. Haar telefoonnummer is .708830. Op woensdagochtenden wordt er 'open huis'-bijeenkomsten gehouden. De eerste ochtend kan iedereen langs- komen om te praten over wat de wensen en verwachtingen zijn van de activiteiten in het wijkcentrum. Daar- na kunnen allerlei onderwerpen, zo- als gezondheid, opvoeding, politiek en voeding, aan de beurt komen. De eerste ochtend begint op 2 oktober om kwart over negen. Op 8 oktober wordt er een lezing gehouden over kinderboeken in verband met de kin- derboekenweek. Wie meer wil weten kan bellen naar Anette Bovy, tele- foon 705921Ook bij de balie van de Biauwe Brug kan men inlichtingen verstrekken. Op 16 oktober en 20 november wor den er ruilbeurzen gehouden in het wijkcentrum. ledereen kan suikerzak- jes, postzegels, sigarenbandjes, but tons en badges en wat er zoal meer gespaard wordt komen ruilen. De beurzen worden 's avonds gehouden en beginnen om zeven uur. Wie meer wil weten kan bellen naar nummer 713808. Voorts is er een plan om een zang- koor op te richten. Het repertoire moet neutraal zijn, zodat mannenen vrouwen, oud en jong, kunnen ko men zingen. Voor de begeleiding wordt iemand gezocht die piano kan spelen. Wie belangstelling heeft kan zich opgeven bij Anette Bovy. Tot slot worden er vrijwilligers ge- vraagd die meehelpen bij het organi- seren van activiteiten of voor de in- formatie-balie. Hiervoor kan men zich opgeven bij de balie of bij Anet te Bovy. V Belangstelling voor Amnesty-actie De actie trok veel publiek. SCHIEDAM - Amnesty Internati onal, de organisatie die zich inzet voor de naleving van de mensen- rechten in de wereld, heeft zater- dag een aktie ten bate van zichzelf gehouden. Amnesty International voelde zich daartoe gedwongen omdat er nog steeds erg veel werk te doen is, terwijl er financiele problemen zijn en te weinig vrij willigers. De financiele problemen komen voornamelijk voort uit de inflatie in Fngeland, waar het hoofdkan- toor van Amnesty is gevesligd. Daarnaast is de groei van een aan- tal leden en donateurs niet zo groot als verwacht werd. Door een fietstocht van Maassluis nar Vlaardingcn en Schiedam pro- beerde de vereniging de aandacht te vestigen op de problemaliek. De stoet kwam om hall drie in Schiedam aan op het plein voor de Hema. Daar was de hele dag al een kraam opgesteld met informatie. Twee stukken van de theatergroep Amnesty werden op het plein op- gevoerd. De actio trok veel belang stelling en er zijn diverse nieuwe leden ingeschreven in alle plaat- sen. Degenen die meer willen we ten of alsnog lid willen opgeven kunnen bellen naar Hans Kerkho- ven.telefoon 749581. De theatergroep voert een stuk op. FINLAND Massief houten hal kapstok met draaibaar bovengedeelte en voorzien van parapluhouder BK. braadpan. Forta emaillemet stalen stootrand 26 cm van 26.75 voor DeorigineleFiskars allesknipschaar van degelijk roestvrijstaal Adviespriis 1895 24 cm van 22.75 voor 22 cm van 19,75 voor Lichtgewicht strijkljzer Met instelbare warmte en veilig snoer. met garantie Van 39 90 Flair trio-rolnouder. Plaats voor aluminiumfolie plasticfolie en een huis- houdrol. Kleur bruin Kontaktgrill met teflon platen waarmee u de heer lijkste gerechten kunt grillen. Van 152.50 Onze prijs Engelse Aardeweik kop en schotels in een beschaafde creme kleur NU 6 STUKS VOOR Ovenvast aardewerk soepkop met deksel in bruin/beige kleur Onze prijs Onze prijs SCHIEDAM - De collecte voot de kankerbestrijding heeft dit jaar in Schiedam meer opgeleverd dan vorig jaar. Het totaalbedrag aan collecte- zakjes was f 48.604,84. De straatcol- lecte bracht f 2.981,- op; zodat in totaal een bedrag van f 51.585,84 is opgehaald. Leerlingen van de Rijks- scholengemeenschap ,,Schravelant" en het Stedelijk Gymnasium en de leden van het Koningin Wilhelmi- nafonds hebben zich voor deze straatcollecte ingezet. Wie nog een gift wil doen kan storten op giro- rekening 156315 ten name van Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds, afdeling Schiedam. SCHIEDAM Het aantal won'ing- zoekenden is in de maand augus- tus met 65 inschrijvingen gestegen. Per 31 juli waren er nog 6068 woningzoekenden, per 31 augustus waren er 6133 personen geregistreerd.

Schiedams Nieuwsblad | 1980 | | pagina 1